پارس ناز پورتال

قاصدک 24

برگشت روح به دنیا پس از مرگ از نظر علمی

برگشت روح به دنیا پس از مرگ از نظر علمی

برگشت روح به دنیا پس از مرگ از نظر علمی 

این اعتقاد در بیشتر مردم جهان وجود دارد که روح انسان ها پس از مرگ به زمین بازمی گردد. حال باید دید دانشمندان برای این نظریه چه تحقیقاتی انجام داده اند.همان طور که میدانید، واقعیت وجودی انسان، به دو قسمت مادی (جسمی) و غیرمادی (روحی) تقسیم می شود. بحث در مورد روح، مسئله جاودانگی و یا محدودیت عمر آن داستانی بی پایان در طول قرن‌هاي جدید بوده و به موضوع مورد علاقه تعداد زیادی از متفکرین تبدیل گشته هست.

 

ماهیت مرموز روح از جهات گوناگون علمی بسیار زیبا هست و سوالات بسیاری را برای ما به وجود می‌آورد. اما اکنون گروهی از محققین بر این باور میباشند که توانسته‌اند در نهایت یک پاسخ قطعی برای آن ارائه کنند. در این نظریه‌ي علمی، دانشمندان سعی بر آن دارند که مسئله بازگشت روح به جهان پس از مرگ را به ثابت برسانند.

 

بر زمینه گفته‌هاي دانشمندان حاضر در این مطالعه مغز انسان در واقع یک کامپیوتر بیولوژیکی و آگاهی انسان همانند یک نرم افزار هست که توسط کامپیوتر کوانتومی موجود در مغز شکل می گیرد. از این رو ذهن انسان بعد از مرگ به موجودیت خود ادامه خواهد داد. در نتیجه‌ي این مطالعه، دانشمندان بر این عقیده بوده‌اند

 

که روح انسان بعد از مرگ، از بین نخواهد رفت و مجددا به جهان باز می گردد. اما هنوز برای ثابت بازگشت روح به جهان پس از مرگ زود هست؛ از این رو دانشمندان به ارائه دلایلی محکم‌تر پیرامون محوریت این مطالعه پرداخته‌اند.

برگشت روح به دنیا پس از مرگ از نظر علمی

از سال 1996، پزشک استورات هامروف (Stuart Hameroff) بعنوان یک فیزیکدان آمریکایی و همین طور بازنشسته‌ي گروه روانشناسی و بیهوشی، به همراهی دیگر فیزیکدان آمریکایی از دانشگاه آکسفورد با نام راجر پنروز (Sir Roger Penrosee)، بر روی تئوری کوانتومی “آگاهی” کار کرده‌اند، آنان بر این باورند که روح در میکروتوبول‌هاي سلول‌هاي مغز نگه داری می شود.

 

این تئوری تحریک آمیز نشان میدهد که روح انسان در سلول‌هاي مغز و در ساختاری در درون آنان با نام میکروتوبول‌ها موجودیت دارد.

برگشت روح به دنیا پس از مرگ از نظر علمی

اضافه بر این، دانشمندان استدلال می کنند انچه که انسان‌ها بعنوان “آگاهی” می‌شناسند، در واقع نتیجه‌اي از اثرات “گرانش کوانتومی” هست که داخل میکروتوبول‌هاي سلول‌هاي مغز قرار گرفته‌اند. این نظریه توسط دانشمندان مذکور، با عنوان تقلیل عینی هماهنگ (Orchestrated Objective Reduction) و یا به طور خلاصه ارک-ار (Orch-OR) نام‌گذاری گردیده هست.

 

این تئوری می تواند اوضاع افرادی که وارد فاز شناخته‌ شده‌ي “مرگ بالینی” یا تجربه نزدیک به مرگ میشوند را نیز توضیح دهد. در واقع در چنین حالتی، میکروتوبول واقع در مغز حالت کوانتومی خود را از دست داده اما اطلاعات خود را حفظ میکنند. به بیانی دیگر و آن‌طور

 

که دانشمندان آن را توضیح می دهند: وقتی افراد می‌میرند، این مرگ تنها در قسمت جسم آنان انجام میگیرد. بدین ترتیب بازگشت روح به جهان پس از مرگ تا حد بسیاری ملموس و قابل درک خواهد بود.پزشک استورات هامروف در گفت و گو با Science Channel در مستند کرم‌چاله، توضیحات خود را آن گونه ارائه‌ داد:

 

اجازه دهید بگوییم قلب از تپش باز ایستاده و جریان خون در رگ‌ها متوقف میگردد. در این حالت میکروتوبول‌ها حالت کوانتومی خود را از دست می دهند، اما اطلاعات درون آنان همچنان باقی می‌مثل. این اطلاعات قادر به نابودی نبوده و فقط در وسعتی بزرگ و در خارج از بدن او پراکنده خواهند شد. اگر فرد زنده بماند، این اطلاعات مجددا به میکروتوبول‌ها باز میگردند.

 

 به گزارش پارس ناز در این حالت فرد از تجربه‌ي نزدیک به مرگ سخن خواهد گفت! اما اگر این فرد بمیرد، غیرممکن هست که این اطلاعات به کلی نابود شوند، در واقع این اطلاعات کوانتومی در خارج از بدن او تا مدتی نامحدود حضور خواهند داشت، این همان چیزی‌ست که ما آن را با عنوان روح می‌شناسیم.

 

بر زمینه این مطالعه، واقعیت روح در بدن انسان، چیزی بیشتر از فعل و انفعالات نورون‌هاي مغزی هست. حتی این احتمال وجود دارد که از ابتدایی‌ترین لحظات آغاز زمان (در پیدایش نخست جهان)، روح نیز موجودیت پیدا کرده باشد.در جمع‌بندی مسائل مطرح شده در این نظریه، به نظر می‌رسد که بازگشت روح به جهان پس از مرگ با چنین تعاریفی منطقی به نظر می‌رسد. اما آیا به نظر شما چنین چیزی امکان پذیر هست؟ آیا به واقع روح انسان‌ها بعد از مرگ به جهان باز میگردد؟