پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

روش های طبیعی برای درمان اضطراب

روش های طبیعی برای درمان اضطراب

امروزه بیشتر مردم به دنبال درمان های طبیعی برای از بین بردن علائم اضطراب هستند.این علائم شامل بی خوابی، حملات اضطرابی(وحشت زدگی) و عدم توانایی در تمرکز بر روی افکار هستند که باعث اختلال در زندگی مردم می شوند. البته برخی از مردم برای درمان این اختلال، مستقیماً به پزشک مراجعه می کنند تا از داروها کمک بگیرند، اما افراد بسیاری، درمان های طبیعی اضطراب را ترجیح میدهند.

 

علائم اضطراب همیشه با داروهای شیمیایی برطرف نمیشوند

سال ها پیش تنها راه درمان، استفاده از راه های طبیعی نبود، بلکه مراقبت و راهنمایی خانواده و اعضای اجتماع تا حد زیادی به حل مشکلات این چنینی کمک میکرد. برای مثال در گذشته برای درمان اضطراب از روش های مدیتیشن شرقی همانند یوگا، داروهای گیاهی و هنر رزمی تای چی به طور منظم استفاده می شد؛

 

که این امر باعث ایجاد تعادل در ذهن و بدن فرد می شد. دارو ها از درختان و گل ها تهیه میشدند و دانش نحوه استفاده از آن ها بسیار گسترده بود. اما امروزه فروپاشی خانواده های پر جمعیت و در دسترس بودن داروهای مدرن باعث شده است که مصرف داروهای شیمیایی تنها گزینه درمان به نظر برسد.

 

پزشکان نیز به دنبال جایگزین هستند

در حال حاضر موسسه ملی مراقبت بالینی بریتانیا به پزشکان توصیه می کند که داروهای ضد افسردگی را به عنوان اولین گزینه درمانی تجویز نکنند، بلکه در ابتدا از سایر مداخلات درمانی مانند مشاوره ، بهره بگیرند.

روش های طبیعی برای درمان اضطراب

چه چیزی را باید اول درمان کرد؟ آیا این جسم ماست که مشکل را بوجود می آورد یا ذهن ما؟

این مسئله کمی شبیه سوال همیشگی بشر راجع به مرغ و تخم مرغ است! اول مرغ بوده یا اول تخم مرغ وجود داشته؟!

 

در پاسخ به این سوال باید بگویم که افکار نگران کننده می تواند باعث ایجاد اضطراب در شما شود و جسم شما نیز می تواند مواد شیمیایی خاصی را تولید کند که باعث می شود احساس کنید در یک تنش و فشار احساسی هستید. به همین دلیل است که باید به هر دو (ذهن و جسم) توجه کنید.

 

اگر دائما اضطراب دارید، مراجعه به پزشک می تواند برایتان مفید باشد زیرا ممکن است اضطراب شما ناشی از بیماری باشد. اما پس از معاینه، به گزینه های دیگری به غیر از مصرف دارو هم فکر کنید.

 

اصول اولیه سلامتی را بررسی کنید

اگر ماشین شما خراب شود، قطعاً قبل از تعمیرات اساسی گران قیمت، موارد اولیه مانند بنزین و روغن را بررسی می کنید. در مورد انسان نیز همینطور است؛ وقتی با اختلالی در جسم یا روانتان مواجه میشوید، اصول اولیه را بررسی کنید. آیا جسم شما متناسب با میزان فشاری که متحمل می شود مواد غذایی کافی برای تامین انرژی دریافت میکند؟ آیا تمام وقت و انرژی خود را وقف کار کردن می کنید؟

 

تغذیه مناسب منجر به آرامش بدن می شود

در کوتاه مدت همه ما قادر به مقابله با اثرات استرس هستیم، اما در بلند مدت استرس باعث تخریب سیستم ایمنی، گوارش و خواب می شود. استرس تولید همه مواد شیمیایی مفید بدن (مانند اندورفین و سروتونین) که برای یک زندگی سالم و آرامش بخش ضروری است را مختل می کند.

 

اگر احساس میکنید ممکن است اضطرابتان منشا تغذیه ای داشته باشد، به یک متخصص تغذیه بالینی واجد شرایط مراجعه کنید یا این دستورالعمل های اساسی را دنبال کنید:

 

* قهوه را از رژیم غذایی خود حذف کنید، چون محرکی قوی است و فشار وارده بر شما را بیشتر می کند.

 

* تا به حال پیش آمده که پر انرژی باشید و سپس ناگهان خسته شوید؟اگر این طور است سعی کنید به طور منظم در طول روز غذا بخورید. با صبحانه ای غنی از پروتئین روز های خود را شروع کنید. از مصرف کربوهیدرات ها، بیسکوییت، کیک، پاستا و سیب زمینی پرهیز کنید. این کار باعث می شود که قند خون و انرژی خود را تنظیم کنید.

 

* مصرف ماهی را در رژیم غذایی خود قرار دهید(مخصوصاً ماهی هایی که چربی بالایی دارند).

 

* حداقل روزی یک لیتر آب بخورید.

 

* در رژیم خود مکمل های ویتامینی و مواد معدنی و روغن ماهی را بگنجانید. منیزیوم و ویتامین های گروه ب می توانند هنگام استرس و نگرانی به شما کمک کنند.

روش های طبیعی برای درمان اضطراب

از بدن خود مراقبت کنید تا بتوانید احساس آرامش بیشتری داشته باشید

چگونه؟

* ماساژ : انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد از ماساژ ورزشی سنتی سوئدی گرفته تا ماساژ سنگ داغ! یکی از دوستانم اخیراً به ماساژ درمانی رفته بود و تجربه خود را اینگونه توصیف میکرد: “با شروع ماساژ ، احساس کردم استرس بلافاصله از بدنم بیرون رفت”. ماساژور دستان خود را گاهی به آرامی و گاهی محکم، روی پوست و ماهیچه ها حرکت می دهد؛ این کار تأثیر آرامش بخشی دارد.

 

* طب سوزنی : به سنتی باستانی و شرقی گفته می شود که در آن سوزن هایی در قسمت های پر فشار و خطوط انرژی بدن فرو می روند تا مسیر حرکت انرژی در بدن را تغییر دهند. این درمان به طور منظم برای چند هفته پیشنهاد می شود.

 

* شیاتسو : همانند طب سوزنی عمل می کند، اما معالجه گر به جای سوزن از دستان خود استفاده می کند.

 

ورزش

بهترین داروی دنیا! در طبیعت قدم بزنید، شنا کنید یا دوچرخه سواری کنید. این موارد برخی از روش های مختلف برای حرکت دادن بدن است. به نظر شما ورزش چگونه موجب کاهش اضطراب میشود؟

 

درواقع در حالی که حین ورزش، بدن خود را تحت فشار قرار می دهید، بدنتان مواد شیمیایی قوی ای تولید می کند که سبب افزایش انگیزه، آرامش و انرژی بیشتری در شما میشود.

 

درمان های گفتاری

تحقیقات نشان می دهد که اندیشیدن مداوم درباره گذشته، نه تنها راه حلی برای آینده ارائه نمی دهد بلکه برای برخی از افراد باعث بدتر شدن حالشان می شود. اگر مشکوک هستید که اضطراب شما به خاطر ضربه ای است که در گذشته خورده اید، مشاوری را انتخاب کنید که از طریق گفتار درمانی به شما در حل مشکلتان کمک کند.مطمئن شوید که مشاور ماهری را انتخاب میکنید که به تکنیک تجزیه (یا بازپیچی) بینایی بصری، که یکی از روش های موثر در رفع این مشکل است، مسلط باشد.

 

مدیتیشن، خود هیپنوتیزمی و تکنیک های تنفسی

روش های متفاوتی برای آرامش بخشیدن به ذهن وجود دارند. انجام منظم این تمرینات، ذهن پر تنش و پر التهاب فرد مضطرب را آرام می کند. پس بدون این که نیازی به نگرانی باشد می توان ذهن را از طریق این روش ها آرام کرد. یکی از این روشها خود هیپنوتیزم است که میتواند با تکنیک تصویر سازی باعث رها سازی و خنثی کردن انرژی منفی و کاشت انرژی مثبت شود.

 

داروهای گیاهی برای ایجاد آرامش

اگر به دنبال یک محصول طبیعی برای درمان علائم اضطرابتان هستید و پس از جستجو در اینترنت در میان هزاران قرص و معجونی که به شما پیشنهاد شده گیج شده اید و نمیدانید باید چه کار بکنید؛ در ادامه مواردی را برایتان بازگو میکنم که دانستنش به شما کمک خواهد کرد.

 

پیشنهاداتی برای یافتن دارو های طبیعی مناسب

* اگر از دارو های ضد افسردگی استفاده می کنید، از یک داروساز مشاوره بگیرید. دارو های گیاهی بسیار قوی هستند، پس باید حواستان باشد که تداخلی با دارو های ضد افسردگی شما نداشته باشند. دارو های گیاهی زیادی وجود دارند که می توانند برای کاهش استرس به شما کمک کنند؛ همانند سنبل کوهی و گل ساعتی.

 

* از نزدیک ترین گیاه شناس شهر خودتان درباره ترکیباتی که برایتان مناسب است مشاوره بگیرید. راه اصلی درمان اضطراب، کم کردن نگرانی ها و افکار منفی و کنترل قند خون از طریق تغذیه مناسب است.

 

روش هایی ساده و در عین حال موثر برای بهبود اضطراب

 

* کنترل افکار خود را به دست بگیرید. چگونه؟ تکنیک های خود هیپنوتیزمی را همین حالا یاد بگیرید.

 

* نیاز های اولیه خود را بر طرف کنید.

 

* منظم و سالم غذا بخورید. ممکن است اوایل برایتان سخت باشد ولی آرام آرام با آن کنار می آیید.

 

* محرک های شیمیایی (مثل کافئین) را از رژیم خود حذف کنید.

 

* بدنتان را به کار بگیرید.ورزش کنید. بدن و ذهن خود را ورز دهید.

 

* آیا احساس میکنید نیاز به کمک دارید؟ یک مشاور مناسب(روانشناس راه حل محور) پیدا کنید.