پارس ناز پورتال

قاصدک 24

رکوردها و آمار جالب از جشنواره های فیلم فجر

مجموعه : اخبار سینما
رکوردها و آمار جالب از جشنواره های فیلم فجر

رکوردها و آمار جالب از جشنواره های فیلم فجر 

طی 35 دوره ای که جشنواره فیلم فجر برگزار شده است و برندگان را به خود دیده،آمارهای جالبی وجود دارد که ما برای شما در زیر نقل کرده ایم. 

 

پرویز پرستویی اولین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت. او در 28 سالگی به خاطر بازی در فیلم دیار عاشقان از دومین جشنواره فیلم فجر در سال 1362 سیمرغ گرفت. 

 

رقیه چهره آزاد در سن 81 سالگی برای بازی در فیلم مادر به کارگردانی علی حاتمی سیمرغ گرفت و مسن‌ترین برنده این جایزه‌ است. 

 

از دوره سوم در سال 1363 تا دوره ششم 1366 سن تمامی برندگان سیمرغ بالای 40 سال بوده‌است. 

 

مهدی اسدی در 12 سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم بهار گرفت تا در دورهٔ چهارم 1364 جوانترین بازیگری باشد که تا کنون روی سن رفته‌است. 

 

از دورهٔ شانزدهم 1376 تا بیست و سوم 1383 حداقل یک بازیگر زیر سی سال بوده که سیمرغ گرفته‌است. 

 

جوانترین بازیگری که سیمرغ نقش اول را گرفته حسین عابدینی است. او به خاطر بازی در فیلم “باران” در 20 سالگی سیمرغ دوره نوزدهم 1379 را گرفت. بهرام رادان با گرفتن سیمرغ دوره بیست و دوم 1382 برای فیلم “شمعی در باد” دوم است. 

 

جوانترین بازیگر زنی که سیمرغ بازیگر اول را گرفته “ترانه علیدوستی” است. او در 18 سالگی برای بازی در فیلم من “ترانه 15 سال دارم” سیمرغ دوره بیستم  در سال 1380 را گرفت.

 

باران کوثری در 21 سالگی در دوره بیست و پنجم 1385، میترا حجار در 23 سالگی در دوره هجدهم 1376 ، رؤیا نونهالی در 24 سالگی در دوره هفتم 1367 و مینا لاکانی در 25 سالگی در دوره سیزدهم 1373 در رده‌های بعدی قرا دارند. 

 

محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در فیلم قرمز تنها زوج سینمایی می‌باشند که برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال در یک فیلم شده‌اند. 

 

پرویز پرستویی تنها بازیگری است که تا به حال توانسته دو سال پشت سرهم (دوره‌های 23 و 24 ) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم‌های بید مجنون و به نام پدر بدست آورد. 

 

چهار کارگردان در میان 22 کارگردان بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر 34، پیش از این موفق به دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی شده‌اند و ابراهیم حاتمی کیا و اصغر فرهادی در این بین رکورددار هستند. 

 

سید علی قائم مقامی تنها مدیر تولید سینما است که در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر مورد تقدیر قرار گرفته، وی در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای مدیریت تولید فیلمهای “چ” و “رستاخیز” جایزه گرفته است. 

 

مطالب مرتبط :

آخرین اخبار داغ از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

حاشیه های جنجالی جشنواره فیلم فجر 95

اعلام اسامی نامزدهای نهایی سیمرغ جشنواره فجر 35

تصاویر بازیگران ایرانی در روز سوم جشنواره فیلم فجر

تیپ و استایل الناز شاکردوست در جشنواره فیلم فجر

از جشنواره سی و پنجم فیلم فجر چه خبر؟

نامزدهای سیمرغ جشنواره فیلم فجر 95 را بشناسید

شاخص ترین بازیگران جشنواره 35 فیلم فجر را بشناسید

فیلم های حاضر در جشنواره فجر 95 را بشناسید

فیلم های پر سر و صدای جشنواره فیلم فجر امسال

کلکسیون بازیگران نام دار در جشنواره فیلم فجر امسال

حضور پررنگ زنان در فیلم های جشنواره 35 فجر