پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟

زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟

زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟

همه ما در فیلم ها زامبی ها را دیده ایم کسانی که به طرزعجیبی راه می‌روند و از خودشان بی اطلاع هستند. آیا در دنیای واقعی میتوان زامبی شد؟ تصور این که زامبی‌ها یا مردگان متحرک واقعی باشند حقیقتا خوفناک است، اما به هر حال تقریبا همه ما می‌دانیم که زامبی‌ها فقط موجوداتی خیالی هستند.

 

اما عمده هم مطمئن نباشید! احتمالا زامبی‌هایی که در فیلمهایی مانند «رزیدنت اویل» یا سریال «واکینگ دد» دیده‌ایم واقعی نباشند اما مواد سمی، انگلها و ارگانیسم هایی وجود دارند که میتوانند موجوداتی بدون فکر و زامبی مانند درست کنند.آیا این امکان وجود دارد که این موجودات روزی قادر باشند تا مغز پیچیده‌ای مانند مغز انسان را تحت کنترل خود در بیاورند؟

 

آیا ممکن است که بالاخره روزی یک تکنولوژی دارویی از بازرسی خارج شود و مغز انسانها را در اختیار بگیرد؟ با دیجی رو همراه باشید تا با ده موجود خطرناکی که این قابلیت را دارند آشنا شوید!

 

10- سرچماقیان ماری یا Ophiocordyceps
اوفیوکوردیسپس نوعی قارچ خاص است که به برخی از حشره‌ها در جنگلهای آفریقا حمله میکند.‌ هاگ‌های این قارچ وارد بدن مورچه‌ها می‌شوند و کنترل مغز انها را به دست میگیرند. این قارچ سپس به حشره حکم میدهد تا به بالای یک گیاه رفته و به زیر برگی که تا 25 سانتیمتر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته بچسبد.

 

به این خاطر مورچه پس از مدتی می‌میرد و قارچ شروع به رشد در مغز این حشره مرده میکند. پس از این که قارچ به بالاترین مرحله در چرخه رشد خود میرسد‌ هاگ‌های جدیدی را رها کرده و به دنبال قربانی دیگری می‌گردد. آیا فکر میکنید این احتمال وجود دارد که این قارچ به بدن انسانها نیز آسیب برساند؟ خط داستانی بازی کامپیوتری «The Last of Us» از همین ایده گرفته شده.

 

9- توکسوپلاسما گوندی
توکسوپلاسما گوندی یا «Toxoplasma gondii» انگل کوچکی است که بیش از هر چیزی وارد مغز موشها میشود. روند تفکر موشهایی که به این انگل مبتلا می‌شوند تغییر میکند و مثلا حیوان به جای اینکه از گربه‌ها بترسد، به سمت انها حمله میکند. دانشمندان متوجه شده‌اند موشهایی که به توکسوپلاسما گوندی مبتلا میشوند

 

به بوی گربه و ادرار آن واکنش نشان می دهند و به سمت انها می‌روند. این موشها در طبیعت معمولا به دست همین گربه‌ها کشته یا خورده می‌شوند و به این ترتیب انگل وارد بدن گربه‌ها نیز میشود. همین طور گزارش‌هایی منتشر شده که نشان میدهد برخی از انسانها این انگل را از گربه‌ها دریافت کرده‌اند. با اینحال تا اکنون هیچ کدام از افرادی که به این انگل مبتلا شده‌اند نشانه‌هایی از رفتارهای غیر عادی نشان نداده‌اند.

 

8- عصب زایی
با توجه به تحقیقاتی که در زمینه سلول های بنیادی انجام شده، انسانها قادر خواهند بود تا به زودی اعضا و ارگانهایی از بدن که آسیب دیده‌ یا از بین رفته‌اند را ترمیم کنند. اما تنها عضوی از بدن که قابلیت دوباره ایجاد شدن و ترمیم را ندارد مغز است زیرا هنگامی که شخصی می‌میرد سلولهای بیرونی مغز بلافاصله شروع به از بین رفتن میکنند.

 

در حقیقت لایه بیرونی مغز است که شخصیت هر فرد را شکل می‌دهد، خاطرات، احساسات، منطق و تفکرات هر کس در لایه بیرونی مغز ذخیره میشود و لایه‌های داخلی که شامل سلولهای بنیادی هستند عملکردهای نخست و حیاتی ما مانند نفس کشیدن، غذا خوردن و راه رفتن را کنترل می‌کنند.

 

به این ترتیب تنها در صورتی که شخصی را بلافاصله پس از مردن احیا کنید لایه بیرونی مغز سالم میماند. اکنون موقعیتی را تصور کنید که شخصی پلید در آن اجسادی را که لایه بیرونی مغزشان از بین رفته است دوباره احیا کند و به زامبی‌هایی دست پیدا کند که قدرت تفکر نداشته باشند. احتمالا در حال آماده این امکان وجود نداشته باشد اما به هر حال حداقل از لحاظ تئوری قابل انجام است.

 

7- جنون گاوی
آیا میدانستید که انسان‌ها هم به جنون گاوی مبتلا می‌شوند؟ این بیماری در انسانها با اسم «Creutzfeldt-Jakob» شناخته می‌شود و افرادی که به آن مبتلا میشوند دارای علائم و رفتارهایی هستند که شباهت زیادی به زامبی‌های فیلم «28 روز بعد» دارد. از این نشانه‌ها میتوان به تغییر در راه رفتن، توهمات، تلوتلو خوردن و به زمین افتادن، کشیده شدن عضلات،

 

پرشهای میاوکلونیک و تشنج اشاره کرد که تقریبا همه ی این نشانه‌ها در زامبی‌ها نیز دیده میشود! با اینحال خوشبختانه تا اکنون افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند هیچ نشانه‌ای از رفتارهای خشونت آمیز بروز نداده‌اند، ولی احتمال جهش بیماری و بروز نشانه های جدید همه ی وقت وجود دارد.

 

6- زامبی‌های‌ هائیتی

در طول تاریخ گزارش‌های زیادی مبنی بر دیدن زامبی‌ها در جزیره‌ هائیتی ثبت شده است. با اینکه محققین عصر جدید این گزارش‌ها را تایید نمیکنند، اما به هر حال این موضوع که افراد زیادی در این جزیره با زامبی‌ها برخورد داشته‌اند خیلی عجیب و خوفناک است. در سال 1997 یک مجله پزشکی تحقیقات و آزمایشات گسترده‌ای

 

را بر روی 3 مورد از این زامبی‌ها در جزیره‌ هائیتی انجام داد و در نهایت نتیجه گرفت که هیچ کدام از این سه مورد زامبی‌های واقعی نیستند. یکی از این افراد از اسکیزوفرنی رنج می برد و دو نفر دیگر در حقیقت هویت اشتباهی داشتند. با اینحال این تحقیق تنها در مورد سه امثال انجام شده و گزارش‌های بیشتری که در طول تاریخ از این زامبی‌ها منتشر شده است با این توجه مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند. به نظر شما آیا ممکن است که زامبی‌هایی واقعی در جنگل‌های‌ هائیتی در حال زندگی باشند؟

 

5- Hymenoepimecis argyraphaga
آیا از زنبورها می ترسید؟ احتمالا بعد از خواندن این مطلب بعد از دیدن یک زنبور در طبیعت وحشت خواهید کرد! این زنبور که در مناطق گرمسیری زندگی کرده و «Hymenoepimecis argyraphaga» اسم دارد یکی از بدترین انگلهای روی کره زمین است. این زنبور عنکبوتهایی که تار می‌بافند را پیدا کرده

 

و از انها به عنوان میزبانی برای بچه‌های خود استفاده میکند. هنگامی که زمان تخم ریزی زنبور ماده فرا میرسد، این حشره یک عنکبوت را انتخاب کرده و نیش می زند که این نیش باعث فلج شدن عنکبوت خواهد شد. سپس زنبور تخم‌های خود را بر روی شکم عنکبوت قرار میدهد. پس از مدتی لاروهای کوچک «کرم حشره» زنبور از تخم بیرون آمده

 

و با چسبیدن به عنکبوت از خون آن تغذیه میکنند. پس از گذشت چند هفته لاروها ماده شیمایی ناشناخته‌ای را به مغز عنکبوت تزریق میکنند، این ماده تمامی مغز را در بر میگیرد و به حشره دستور میدهد تا برای لاروها پیله ببافد. پس از به پایان رسیدن فرآوری این پیله عنکبوت

زامبی ها در چه شرایطی بوجود می آیند؟

در وسط آن قرار می‌گیرد و لاروها آماده پوست اندازی میشوند. در همین زمان لاروها در پیله قرار گرفته و این عنکبوت را به بازبینی می‌خورند. چند هفته بعد لاروها به زنبور تبدیل میشوند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. اکنون تصور کنید که این زنبورها جهش پیدا کنند و قادر باشند تا از انسانها نیز به همین شیوه استفاده کنند‍!

 

4- نوروتوکسین ها
از نوروتوکسین‌ها «Neurotoxins» در سلاح های شیمایی استفاده می‌شود. با اینحال در صورتی که به اندازه درست از این مواد استفاده شود میتوان حالت‌های زامبی گونه نیز در انسانها ایجاد کرد. یکی از قویترین نوروتوکسین‌هایی که در زمین وجود دارد را نوعی ماهی بادکنکی ساخت می‌کند. در صورتی که این ماده توسط شخصی خورده شود در مدت زمان خیلی کوتاهی باعث مرگ وی خواهد شد. با اینحال در صورت برخورد این ماده با پوست،

 

شخص دچار حالتهایی میشود که شباهت بسیار زیادی به مردن دارد. پس از کم شدن اثر این ماده قربانی کماکان حالت عادی ندارد. احتمالا این ماده هنوز قادر نباشد که مردگان متحرک واقعی ایجاد کند، اما اگر روزی در ساخت سلاح‌های شیمایی مورد استفاده قرار بگیرد قدرت خیلی زیادی خواهد داشت.

 

3- زنبور جواهر
باز هم یک زنبور انگل دیگر، البته این زنبور ترجیح میدهد تا از سوسکها به عنوان میزبانی برای بچه‌هایش استفاده کند. ابتدا این زنبور یک سوسک پیدا کرده و آن را نیش میزند. نیش زنبور روی مغز سوسک اثر گذاشته و باعث میشود که حشره از حرکت باز ایستد. سپس زنبور نیش خود را وارد قسمتی از مغز سوسک می‌کند

 

که رفتارهای پیچیده تر حشره مانند راه رفتن از آن قسمت کنترل میشود. به این ترتیب زنبور بازرسی کامل روی سوسک داشته و به وسیله نیش خود آن را به هر جایی که نیاز دارد هدایت میکند. پیش از اینکه سوسک آزاد شود زنبور یک تخم خود را وارد شکم آن می‌کند. پس از گذشت سه روز لارو زنبور از تخم بیرون آمده و از داخل شروع به خوردن سوسک میکند. تصور کنید که این زنبور پس از نوعی جهش قدرت کنترل انسانها را نیز در دست بگیرد.

 

2- کرم های یال اسبی
کرم های یال اسبی یکی از خوفناک ترین انگلهای روی زمین هستند. این کرمها معمولا در آبهای تازه که احتمال حضور حشرات در آن عمده است تخم گذاری کرده و به دنبال میزبان می گردند. پس از اینکه این کرمها وارد بدن میزبان می‌شوند شروع به اثر گذاری بر مغز آن می‌کنند. تا چند هفته اول هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد

 

اما پس از تکمیل چرخه رشد، لاروها میزبان خود را وادار میکنند تا کارهای خطرناک انجام دهد. هدف این کرمها این است که میزبان مقداری آب پیدا کرده و خود را در آن غرق کند. پس از اینکه میزبان کشته میشود کرمها از بدن آن خارج شده و این چرخه دوباره ادامه پیدا میکند. تا کنون چندین مورد گزارش شده که انسانها نیز به این کرم مبتلا شده‌اند

 

1-ماده مخدر نمک حمام
نمک حمام یا Bath Salts به کالاهای مورد استفاده در حمام اشاره نمی کند، بلکه این اسم خیابانی یک ماده مخدر است. این ماده نوعی محرک ساختگی است که مانند نمک حمام و سفید به نظر می‌رسد. احتمالا ماجرای حمله آدم خوارانه‌ای که در سال 2012 در میامی کشور آمریکا اتفاق افتاده است را شنیده‌اید.

 

در این حمله رودی یوجین «عکس سمت چپ» به طرز وحشیانه‌ای پیر مرد کارتن خوابی به اسم رولاند پوپو «عکس سمت راست» را مورد حمله قرار داده و صورت او را می‌خورد. گفته شده که یوجین هنگام این حمله تحت تاثیر ماده مخدر نمک حمام بوده است. پوپو در نهایت زنده می‌ماند اما بینایی خود را به طور کامل از دست میدهد.

 

هنوز نمی توان با قطعیت نظر داد که آیا نمک حمام توانایی تاثیر گذاری تا این حد بر مغز را دارد یا نه اما به هر حال پیشنهاد می‌کنیم که هیچ گاه از هیچ ماده مخدری، مخصوصا «Bath Salt» استفاده نکنید.

 

با اینکه احتمالا در نهایت بشر به دست بمب های اتمی و تغییرات آب و هوایی نابود خواهد شد، اما همه ی وقت این احتمال نیز وجود دارد که زامبی‌ها زمین را تصرف کنند. به هر حال همانطور که بالاتر نیز دیدیم موجوداتی بر روی زمین زندگی میکنند که قادرند مغز قربانیان خود را کنترل کنند.