پارس ناز پورتال

قاصدک 24

درباره سال نو میلادی و کریسمس در 2017

درباره سال نو میلادی و کریسمس در 2017

درباره سال نو میلادی و کریسمس در 2017 

درباره جشن سال نو میلادی و کریسمس در سال 2017 برای شما اطلاعات جالب و خواندنی داریم که می توانید در زیر مطالعه نمایید. 

 

– 5 دی «25 دسامبر» مصادف با آغاز جشن کریسمس
– 12 دی «1 ژانویه » مصادف با  آغاز سال نو میلادی 2017

 

بر اساس سنتي ديرينه، مسيحيان ابتداي سال را اول ژانويه مي‌دانند. «همانطور كه ما ايرانيان ابتداي سال خود را روز اول فروردين مي‌دانيم و اعراب ابتداي سال خود را ماه محرم مي‌دانند» و شروع سال، غير از مبدأ سال است.

 

مبدا تاريخ نزد مسيحيان تولد حضرت عيسي مسيح «ع» است كه اتفاقا در روز 25 ماه دسامبر واقع شده يعني يك هفته مانده بـه تحويل سال نو میلادی «همانطور كه مبدا تاريخ شمسي ما ايرانيان و سال‌های قمري: 12ربيع الاول مصادف با هجرت پيامبر از مكه بـه مدينه است اما ابتداي سال، فروردين ماه در سال شمسي و محرم در ماه‌های قمري است».

 

در کشورهایی که از تقویم میلادی استفاده می کنند، سال نو معمولاً در اول ژانویه برگزار میگردد. در حال حاضر، جشن گرفتن سال نو یکی از بزرگترین رویداد های جهانی می‌باشد. در شب ۳۱ دسامبر هر سال، آخرین روز یک سال میلادی و روز قبل از روز سال نو در بسیاری از کشور های جهان، عموما قاره‌های اروپا، کشور ایالات امریکا، استرالیا و بخش‌هایی از آسیا و آفریقا مراسم سال نو برگزار میشود.

 

در فرهنگ جدید غرب این روز با گردهمایی‌هایی در مجالس و مهمانی‌ها برگزار میشود که انتقال سال را ساعت ۱۲:۰۰ شب جشن می گیرند.بسیاری از فرهنگ‌ها در این شب از آتش‌بازی و دیگر روش‌های پرصدا برای جشن گرفتن استفاده می کنند. شب سال نو بـه صورت جهانی مطابق با تولد مسیح یا عرف‌نامه پس از میلاد در کشور های مسیحی

 

و حتی غیر مسیحی در ۳۱ دسامبر برپا میشود. شب سال نو همچنین بـه عنوان هفتمین روز کریسمس در مسیحیت غربی شناخته میشود.

درباره سال نو میلادی و کریسمس در 2017

چرا سال میلادی از اول ژانویه آغاز می‌شود؟

دلیل خاصی برای آغاز شدن سال میلادی از اول ژانویه ذكر نشده است زیرا اقوام مختلف هر كدام روزی را مبدأ سال خود قرارداده اند. مثلاً سال نو مقدونی ها در زمان اسكندر از پاییز شروع می شد و یونانی ها وسط تابستان را مبدأ سال خود قرار می دادند و ایرانی ها هنوز كه هنوز است روز اول بهار را نوروز می‌دانند.

 

مسیحی هایی كه اول ژانویه را مبدأ سال میلادی قرار میدهند مدیون رومی ها هستند، در عصر امپراتوری روم روال كار براین بود كه كلیه مقامات مملكتی روز ۱۵ مارس «۲۶ اسفند» را روز آغاز خدمت قرار می دادند حتی قیصرها و كنسول های رومی نیز در این روز وارد عرصه كار می‌شدند. لیكن چون كنسول «فول دیویس نوبیلیور» بـه دلایلی چند موفق نشد

 

در روز ۱۵ مارس زمام امور را بـه دست بگیرد و این مهم پس از مدتی تعویق در روز اول ژانویه میسر شد، آن روز را آغاز كار اعلام كردند. ژولیوس سزار هم بـه یك ژانویه وفادار ماند.در سال ۴۶ قبل از میلاد، تقویم ژولیانی بـه دستور ژولیوس سزار تنظیم شد در این تقویم نه فقط اول ژانویه اول سال شناخته شد بلكه خود سال نیز بـه ۳۶۵‎/۲۵ روز تقسیم شد،

 

زیرا همین مدت لازم بود تا زمین یك بار بـه دور خورشید گردش كند. بـه پاس این خدمت تقویم مذكور را ژولیانی گفتند و بـه پاس بزرگداشت ژولیوس سزار نام او را روی ماه ژوئیه «ژولیوس» نهادند.