پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

مجموعه : اخبار سینما
ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند 

تعداد زیادی از ستاره ها و افراد مشهور هستند که در امور خیریه فعالیت دارند و برای کمک کردن به دیگران کارهای گوناگونی انجام میدهند. فعالیت های خیریه پیشینه ای طولانی دارند. این فعالیت ها گاهی از طریق حاکمیت سازماندهی شده اند و گاه کاملا مردمی شکل گرفته اند. کارهای خیر مردمی که احتمالا ابتدا از درون منزل ها

 

و یا بین بازاری ها و و مجامع کوچک اینچنینی شروع شده است، امروز به شکلی گسترده به شکل موسسات و انجمن های خیریه به صورت بزرگ‌تر و سازماندهی شده تر و با اهداف ناب و مشخص انجام می‌شود. از سال 1331 که نخستین خیریه مردمی در شهر تبریز پایه گذاری شد تا به امروز، طبق آمار پایگاه اطلاع رسانی خیریه کشور، بیش از پنج هزار و پانصد خیریه در کشور فعالیت دارند که هر کدام بر مبنای هدف خود، جامعه ي هدفی دارند و افراد خاصی را تحت پوشش قرار میدهند.

 

خیریه های مربوط به ساخت بیمارستان و مدرسه و موسسه های فرهنگی و ورزشی، خیریه در حوزه بیماری های سخت و صعب العلاج، حمایت از کودکان و زنان بی سرپرست و بدسرپرست و حمایت از خانواده های زندانیان، بیشترین تعداد خیریه های کشور رابه خود اختصاص داده اند و هر کدام در حد وسع خود به فعالیت میپردازند.

 

دراین بین، خیریه هایي به چشم میخورند که افرادی معروف و اسم آشنا، انها رابه وجود آورده اند و یا در ادامه احداث آن، با همکاری با آن انجمن یا موسسه خیریه به موفقتر عمل کردن آن مجموعه کمک کرده اند. بعضی هم مثل علی کریمی در هر کار خیری که توان داشته باشد و از هر راهی که بتواند شرکت می‌کند؛ با پیراهن فروشی، با مسابقه خیریه و … یا علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا و کریم باقری که فعالیت های خیریه گوناگونی دارند.

 

اما دراین گزارش با بعضی از موسساتی که افراد سرشناسی در آنها حضور دارند و فعالیت هایشان آشنا خواهیم شد. البته ممکن است افراد معروف و چهرهای دیگری هم در خیریه های گوناگونی دستی بر آتش داشته باشند که ناخواسته از قلم افتاده باشند؛

 

معصومه ابتکار؛ بنیاد زینب

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

شاید اسم فاطمه برزگر بعنوان مدیرعامل بنیاد زینب کبری «س» برای خیلی ها ناآشنا باشد. او مادر بانوی سبز کابینه دولت یازدهم، معصومه ابتکار است که بنیاد نیکوکاری خودرا درسال 58 احداث کرد. دراین بنیاد که معصومه ابتکار یکی از اعضای هیئت امنای آن است فعالیت های مختلف در زمینه های گوناگون انجام می‌شود.

 

این بنیاد مدعی است که دربخش کودکان بی سرپرست و یا بدسرپرست، برای نخستین بار الگوی شبه خانواده را برای نگه داری از کودکان بی سرپرست پیاده کرد. دراین الگو، کودکان در محیطی شبیه به خانواده نگه داری میشوند تا به سن تشخیص برسند. در حال حاضر بطور متوسط 50 کودک در بنیاد زینب کبری«س»، در شبه خانواده به سر میبرند‎.‏ احیا و بازسازی خانواده کودکان بدسرپرست و رسیدگی به امور فرزندخواندگی، از دیگر اقدامات بنیاد زینب کبری در اینبخش است.

 

این موسسه دربخش فرهنگی و اجتماعی خود که فعالیتش را از سال 68 شروع کرد به فعالیت هایي مثل آموزش، مشاوره دانش آموزان و دانشجویان مستعد بی بضاعت، کمک به تشکیل خانواده و رفع مسائل ضروری و فوری خانواده ها میپردازد. همینطور دربخش مادران رئيس خانواده، از این مددجوها حمایت مالی به عمل می آورد و برای آنها زمینه خودکفایی مالی فراهم می آورد.

 

همینطور بنیاد زینب کبری درسال 90 تفاهم نامه ای در زمینه کمک به کودکان مبتلا به نقص ایمنی اولیه امضا کرد و ازآن به بعد به حمایت مادی و معنوی از این کودکان پرداخت. گفتنی است اسم مهدی چمران، رییس فعلی شورای شهر تهران نیز در بین اعضای هیئت امنای این بنیاد دیده می‌شود.

 

کتایون ریاحی، موسسه کمک

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

موسسه خیریه «کمک» که از عبارت کیش مهر کتایون گرفته شده است را بازیگر مشهور سینما و تلویزیون کشور، کتایون ریاحی درسال 91 ودر جزیره کیش احداث کرد. هدف اصلی احداث این بنیاد، کمک به کودکان ناشنوای مادرزادی است که با جراحی کاشت حلزونی گوش از شنوایی برخوردار می‌شوند

 

و میتوانند مثل هم سن و سال هایشان در مدارس عادی تحصیل کنند. شناسایی و کمک به این کودکان، بزرگ ترین هدف موسسه کمک است. هزینه ي جراحی کاشت حلزونی گوش، هزینه بالایی است که بنیاد کمک، نیمی از سهم پرداختی خانواده ي کودک مریض رابه عهده میگیرد. در همین راستا این بنیاد به خدمات مشاوره، مدکاری، برگزاری کلاس های کمک آموزشی، ترجمه و انتشار متون روانشناسی، برگزاری کنسرت و تئاتر و فعالیت های پژوهشی نیز میپردازد.

 

فاطمه تندگویان؛ موسسه رایحه

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

فاطمه تندگویان، خواهر وزیر نفت شهید، جواد تندگویان درسال 72 موسسه رایحه رابا هدف حمایت از زنان بی سرپرست احداث کرد و از سال 76 به فعالیت های خیریه دراین زمینه پرداخت. این موسسه در ابتدا به توانمندسازی زنان و توسعه مهارت های زندگی و حرفه ای و شغلی آنها پرداخت ودر گام های بعدی به فرزندان مستعد و پرتلاش آنها دقت نشان داد.

 

عرضه خدمات مشاوره و مددکاري، ارتقاء سطح دانش و مهارت‌های زندگي، رسيدگي به امور تحصيلي، توسعه مهارت‌های حرفه‌ای و شغلي، غني سازي اوقات فراغت و حمايت فرهنگي آموزشي از دانش آموزان مناطق محروم از دیگر فعالیت های این موسسه است. فاطمه تندگویان اکنون مشاور زنگنه، وزیر نفت کابینه روحانی است.

 

رضا نیری؛ موسسه عترت فاطمی

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

اسم بعضی افراد با کارهای خیر عجین است. یعنی نمیشود از نیکوکاری حرف بزنی و اسم انها در بین نباشد. یکی از این افراد سیدرضا نیری است. اسم او که بیش از نیمی از عمر خودرا صرف کمک به افراد نیازمند کرده است در لیست بنیانگذاران چند موسسه خیریه به چشم میخورد که یکی از این موسسه های خیریه، موسسه عترت فاطمی است.

 

موسسه عترت فاطمی درسال 79 با هدف تکریم و توانمندسازی فرزندان یتیم و خانواده های سادات احداث شد ودر سال 81 مجوز گرفت. این موسسه تلاش دارد تا مشکلات معیشتی سادات معزز را مرتفع و فقر را در بین آنها ریشه کن کند.

 

این موسسه با تقسیمبندی گروه های گوناگونی چون گروه جهیزیه، مسکن، صله رحم و … و محول کردن مسئولیت به هر کدام از این گروه ها سعی دارد تا در تامین معیشت و آبروی فرزند یتیم، حل مشکل مسکن با ساخت، تعمیر و خرید مسکن ارزان قیمت، تهیه جهیزیه برای نوعروسان سادات و … به این نیازمندان کمک کند.

 

محمدحسین لطیفی؛ موسسه خیریه روز سوم

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

بعد از ساخت فیلم سینمایی روز سوم، تهیه کنندگان این فیلم یعنی علیرضا جلالی و حمید آخوندی به همراه کارگردان آن، محمدحسین لطیفی تصمیم گرفتند بخشی از عواید فیلم رابه راه اندازی یک موسسه خیریه اختصاص دهند. این موسسه درسال 88 از سازمان بهزیستی مجوز فعالیت گرفت و کارش را شروع کرد. آن ‌طور که یکی از مدیران این موسسه می‌گوید، هدف این موسسه کمک به تحصیل دانش آموزان و دانشجویان بی سرپرست و بد سرپرت تا مقطع کارشناسی است.

 

علاوه بر آن، ایجاد شغل و خودکفایی مالی مادران این دانش آموزان و دانشجویان از طریق کارآفرینی نیز یکیدیگر از اهداف موسسه است که تا به حال به آن دست یافته. برگزاری بازارچه های خیریه و فعالیت های فرهنگی بین خانواده های آسب پذیر برای پیشگیري از آسیب های اجتماعی هم از دیگر اقدامات موسسه روز سوم است.

 

حمید آخوندی، یکی از مدیران این موسسه می‌گوید: در ابتدا خیرین افراد نیازمند رابه ما معرفی کردند و ما با کمک آموزش و پرورش مددجوها را شناسایی کردیم و به پژوهش و بررسی پرداختیم تا این‌که امروز حدود 200 خانواده را تحت پوشش این موسسه قرار گرفته اند.

 

حسین دهقان بعنوان رییس هیئت امنای این موسسه است و چهرهای اسم آشنایی مثل حسین قریب «مدیرعامل سابق باشگاه استقلال»، پرویز کاظمی «وزیر دولت هشتم»، حبیب احمدزاده«نویسنده» و مهسا کرامتی «بازیگر» اعضای هیات امنای این موسسه هستند.

 

فاطمه دانشور؛ موسسه خیریه مهرآفرین

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند اسم دانشور پیش ازآن که عضو شورای شهر تهران شود هم نامی آشنا بودو خیلی ها وی را با لقب ثروتمندترین بانوی ایران می شناختند. او که اکنون بر یکی از کرسی های شورای اسلامی شهر تهران تکیه زده است، درسال 84 به کمک همسرش مهرداد اکبریان بنیاد نیکوکاری مهرآفرین را احداث کرد و منزل پدری اش راکه به او به ارث رسیده بود، وقف همین بنیاد کرد.

 

این خیریه که سال جاري ده ساله می‌شود، فعالیت های متنوعی از جمله کمک به خانواده های بدسرپرست، کودکان کار و نوجوانان بازمانده از تحصیل دارد ودر همین راستا، به خانواده های بی سرپرست، خودسرپرست و بدسرپرست کمک های مالی عام المنفعه اعطا می‌کند

 

و برای آنها تسهیلات اشتغال فراهم می آورد. از فعالیت های دیگر این بنیاد می‌توان به احداث کلینیک و اورژانس های مددکاری اجتماعی، نگه‌داری از کودکان بی سرپرست و انتشار نشریه برای آموزش مهارت های زندگی به مددجویان اشاره کرد.این بنیاد بزرگ علاوه بر فعالیت های مالی و اطلاع رسانی، از بعد فرهنگی نیز اقداماتی انجام داده است و با راه اندازی واحد فرهنگی و هنری خود از سال 86، به برپایی نمایشگاه عکاسی و نقاشی،

 

اجرای کنسرت و تئاتر و غیره پرداخت و هزینه آنرا صرف کارهای خیر خود کرد. در راستای همین کار فرهنگی، اسفندماه سال 86 بود که چهره ي شناخته شده ي سینمای کشور ایران یعنی «فاطمه معتمدآریا» بعنوان نخستین سفیر مهرآفرین معرفی شد. البته اسم هنرمندان و ورزشکارانی چون رضاصادقی، هادی ساعی و مریلا زارعی نیز در لیست سفیران مهر این بنیاد به چشم میخورد.

 

نیوشا ضیغمی؛ انجمن حامیان کودکان کار و خیابان

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

انجمن حامیان کودکان کار و خیابان با هدف تحت پوشش قرار دادن کودکان آسیب دیده مثل کودکان کار، خیابان، پناهنده، محروم و نیازمند و همینطور به منظور آشنا کردن جامعه با این معضل اجتماعی درسال 81 احداث شد. این انجمن به فعالیت های گوناگونی از جمله با سواد کردن

 

کودکان و والدین آنها، آموزش مهارت های زندگی، آموختن حرفه و بهداشت و عرضه خدمات دکتری، پرکردن اوقات فراغت کودکان کار و عرضه مشاوره های روانشناسی و مددکاری میپردازد ودر جهت توانمند سازی خانواده ها با برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه ي تنظیم خانواده و تعلیم و تربیت و رعایت دستمزد کودک اهتمام می ورزد.

 

هم اکنون انجمن حامیان کودکان کار و خیابان در چهار مرکز آق تپه، حصارک، سرآسیاب و حرفه آموزی فعالیت میکند و نزدیک به 700 نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. نیوشا ضیغمی، بازیگر مطرح سینما سفیر این انجمن است و با شعار «به امید روزی که جامعه ای عاری از کودک کار و خیابان داشته باشیم» به این انجمن کمک میکند.

 

الهام حمیدی و پوریا پورسرخ؛ خیریه روشنای امید

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

خیریه نوپای روشنای امید توسط همسران تنی چند از مسئولین عالی رتبه کشور و وزرای دولت فعلی با هدف حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست احداث شد. نحوه شکل‌گیری و پیدا شدن جامعه هدف این بهزیستی را بانو یاوری، مدیرعامل این خیریه اینطور بیان می‌کند: «وقتی ایده احداث خیریه به ذهنمان رسید، ابتدا تصمیم گرفتیم

 

روی بچه های بی سرپرست یا بد سرپرست کار کنیم اما وقتی پیش رفتیم دیدیم بهزیستی کاملا از این بچه ها حمایت می‌کند و خیرین هم این بچه ها را حمایت می‌کنند.اما بچه هایي که بعد از هفده سالگی از بهزیستی ترخیص می‌شوند، دیگر حامی و پشت و پناهی ندارند.این بچه ها از شبه خانواده ها که بیرون می‌آیند،

 

دیگر هیچ نظارتی رویشان نیست ودر جامعه رها می‌شوند. طبق معمول به این بچه ها کسی اعتماد ندارد و چون آموزش خوبی ندیده اند شغلی پیدا نمی‌کنند. بهمین خاطر تصمیم گرفتیم فعالیت این خیریه را بر روی این بچه ها متمرکز کنیم.»

 

وی ادامه می‌دهد: «در مرحله اول تعدادی از بچه های خروجی بهزیستی را شناسایی و گرد آوری کردیم و مشکلاتشان را شنیدیم و متوجه شدیم که آسیب دیده اند. در مرحله بعد با کمک یک کلینیک مددکاری، شصت نفر از این بچه ها را از نظر آسیب ها، حالات جسمی، روحی و روانی بررسی شدند و گزارش اولیه به دست ما رسید و متوجه شدیم که از نظر تحصیلات، مکان زندگی، مهارت، فعالیت های فعلی در چه وضعیتی هستند.»

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

در حال حاضر نیازهای بچه های بهزیستی توسط خیریه دسته بندی شده و تقدم ها مشخص شده اند. آن ‌طور که مدیرعامل خیریه میگوید نخستین نیاز این بچه ها مسکن است. در حال حاضر خیریه در تلاش است تا چند واحد مسکونی را برای نگه داری از بچه ها آماده سازی کند.

 

اشتغال و حرفه و بیمه و آموزش مهارت های زندگی هم از دغدغه های دیگر خیریه روشنای امید برای این کودکان رها شده است. به گفته مسئولین خیریه روشنای امید این بچه ها بسیار توانمند هستند ولی چون آموزشی ندیده اند، نمیتوانند کاری انجام بدهند و آموزش یک مهارت و حرفه، تقدم مهمی است. خیریه در صدد است تا با آموزش مهارت به این افراد به اشتغالزایی انها هم کمک کند.

 

چندی پیش، این خیریه دو چهره معروف هنری را بعنوان سفیر خود معرفی کرد. الهام حمیدی و پوریا پورسرخ دو بازیگری هستند که این مسئولیت رابه عهده گرفته اند. طبق گفته بانو آخوندی، عضو هیئت مدیره خیریه روشنای امید در انتخاب این دو فرد هم وسواس خاصی خرج شده است. الهام حمیدی سفیر مهربانی و پوریا پورسرخ سفیر مبارزه با استعمال دخانیات هستند.

 

آتیلا پسیانی؛ انجمن خیریه حامیان کودکان نقص ایمنی

ستاره های مشهور ایرانی که خیریه دارند

بیماری نقص ایمنی در کودکان، یک بیماری دردآور و هزینه بر است که طبق گفته مدیر بیمارستان مرکز طبی کودکان تا به حال بیش از 1500 کودک مبتلا به این بیماری شناسایی شده اند. این بیماری در خاورمیانه به علت ازدواج های فامیلی شیوع بیشتری دارد و از علائم بارزش عفونت ‌های مکرر ریوی،

 

سینوزیت، گوش، استخوانی و مننژیت است. انجمن خیریه حامیان کودکان نقص ایمنی، به منظور حمایت از این بیماران درسال 90 احداث شد و تلاش کرد تا سه مرحله اساسی تشخیص، جلوگیري و درمان بر روی بیماران نقص ایمنی با آگاهی و دقت بیشتری انجام شود.