پارس ناز پورتال

درمان بواسیر ، شقاق و یا یبوست
قاصدک 24

کاربردهای جالب سس مایونز در خانه +روش تهیه خانگی سس سفید

کاربردهای جالب سس مایونز در خانه +روش تهیه خانگی سس سفید

کاربردهای جالب سس مایونز در خانه

سس مایونز علاوه بر این‌که می‌تواند سالاد را خوشمزه کند می‌تواند کاربردهای دیگری نیز در منزل داشته باشد که بشما خواهیم گفت. شما می‌توانید بجای خوردن این سس مایونز، از کاربردهای مختلف آن در خانه داری استفاده کنید. برخی کاربردهای جادویی سس مایونز عبارت است از

 

کاربردهای متفاوت سس مایونز در خانه داری

سس مایونز یکی از سس هاي خوش طعم و شناخته شده در دنیاست. سس مایونز طعم‌ دهنده انواع سالاد، ساندویچ و غذا هاي دارای گوشت مرغ است. اما باوجود طعم دلنشین این سس، نباید میزان چربی و قابلیت چاق کنندگی آنرا از یاد برد. شما می‌توانید بجای خوردن این سس مایونز، از کاربردهای مختلف آن در خانه داری استفاده کنید. برخی کاربردهای جادویی سس مایونز عبارت است از:

 

تسکین آفتاب سوختگی با سس مایونز

سس مایونز سرد می‌تواند مسکن خوبی برای آفتاب سوختگی باشد. رطوبت کافی و خاصیت بی حس کنندگی سرکه، کمک شایانی به بهبود سوزش و زودتر خوب شدن محل آفتاب سوختگی می‌کند.

 

جلا دادن سطوح چوبی با سس مایونز

سطوح کدر را می‌توان با استفاده از مقدار کمی مایونز و دستمال کاغذی برق انداخت. مدت کوتاهی به مایونز اجازه استراحت روی سطح مورد نظر دهید، سپس با دستمال کاغذی آنرا پاک کنید. تعجب نکنید و همین هم اکنون دست به کار شوید!

 

تغذیه مو با سس مایونز

روغن‌ موجود در سس مایونز یک ترکیب کامل برای رطوبت دهی مو است. علاوه بر آن پروتئین موجود در تخم مرغ نقش احیاکننده را برای مو هاي خشک ایفا میکند. پس از شستن مو، مقدار کمی مایونز رابه ساقه‌ مو هاي خود بزنید و پس از یک ساعت دوباره شستشو دهید تا درخشنگی و زندگی دوباره به مو هاي خود ببخشید.

 

درخشندگی گیاهان با سس مایونز

با کمک دستمال کاغذی، کمی مایونز را روی برگ هاي گیاه خانگی تان بکشید تا درخشندگی انها چشم همه ی را خیره کند.

 

تقویت ناخن ها با سس مایونز

سطح ضخیمی از مایونز رابه مدت 5 دقیقه روی ناخن هاي خود بگذارید. ترکیبات موجود در سس مایونز سلامتی و تقویت ناخن هاي شما را تضمین خواهد کرد.

 

کشتن شپش ها با سس مایونز

راه معمول برای کشتن شپش ها‌، استفاده از داروهای شیمیایی گرانقیمت است. اما راه پیشنهادی کم خرج ما این است که شب تا صبح لایه ضخیمی از سس مایونز را روی پوست سر قرار دهید.

 

رفع جیر جیر درها با سس مایونز

اگر از صدای جیرجیر درهای منزل خود شاکی هستید، کافی است مقدار کمی سس مایونز به لولای در بمالید.

 

احیای مبلمان چوبی با سس مایونز

همان طور که اشاره کردیم، به کمک مایونز، لکه هاي موجود در سطوح چوبی را می‌توان پاک و سطح مورد نظر را براق کرد. اما مورد استفاده‌ جادویی سس مایونز فقط به براق شدن سطوح چوبی ختم نمیشود، بلکه میتوان ترک هاي ایجاد شده دراین سطوح را نیز ترمیم کرد. میان درز ترک هاي موجود رابا مایونز پر کرده و چند روز به آن مهلت دهید. روغن و پروتئین موجود در مایونز، باعث متورم شدن چوب و درنتیجه پرشدن ترک هاي قدیمی میشود.

 

روش تهیه

اینروزها سس مایونز «Mayonnaise» در انواع و اقسام رژیمی، پرچرب، طعم‌دار و … در بازار به وفور یافت می شوند و کم‌تر کسی به سراغ درست‌کردن سس مایونز خانگی میرود اما شاید افرادی نیز باشند که دلشان بخواهد سس مایونز خانگی با درصد چربی و ادویه‌جات دل‌خواه خود درست کنند

کاربردهای جالب سس مایونز در خانه +روش تهیه خانگی سس سفید

و یا کمتر از مواد نگه‌دارنده صنعتی استفاده نمایند. بهمین جهت، اینبار طرز تهیه سس مایونز خانگی خوشمزه را برای شما آماده کردیم تا در نهایت از یک سس سالم و خوشمزه خانگی لذت ببرید.

 

به یاد داشته باشید که درست‌کردن سس مایونز کار اسانی نیست و اگر هر یک از مواد اولیه یا مقادیر ذکر شده در این جا را تغییر دهید یا طبق دستور عمل نکنید، به هیچ‌وجه به نتیجه مطلوب نمی رسید و چه بسا بجای یک ظرف سس مایونز خانگی با کیفیت به یک کاسه روغن طعم‌دار برسید‍!

 

چنانچه به درست کردن انواع سس با طعم‌هاي متفاوت و خاص علاقه‌مند هستید بهتر است به لینک زیر بروید و با طرز تهیه آن‌ها آشنا شوید.

 

مواد لازم برای تهیه سس مایونز خانگی

زرده تخم‌مرغ 1 شماره
پودر خردل نصف قاشق چایخوری
شکر 2 پنس
آبلیموی تازه 2 قاشق چایخوری
سرکه سفید 1 قاشق غذاخوری
روغن مایع 1 لیوان
نمک نصف قاشق چایخوری

 

طرز تهیه سس مایونز خانگی

برای تهیه سس مایونز خانگی ابدا زرده و سفیده تخم‌مرغ را جدا نموده و فقط زرده را داخل یک ظرف بریزید.

 

با نوک انگشت اشاره و انگشت شست، مقداری شکر برداشته و به زرده تخم‌مرغ اضافه کنید. این مقدار معادل 1 پنس است. یکبار دیگر همین کار را تکرار کنید.

 

نمک و پودر خردل را نیز اضافه کرده و مواد رابا همزن بزنید.

 

آبلیموی تازه و سرکه رابا هم مخلوط کرده و نیمی از ترکیب رابه زرده تخم مرغ اضافه نموده و هم بزنید.

 

روغن مایع را قطره‌قطره به مواد اضافه کرده و سریع هم بزنید.

 

بهتر است از مخلوط کن یا همزن دستی استفاده کنید زیرا نباید وسط کار، هم زدن را متوقف کرد.

 

نیمی از روغن راکه ریختید، سس شما فرم گرفته و تقریباً به غلظت رسیده است.

 

دراین مرحله بقیه ترکیب آبلیمو و سرکه و روغن رابه سس اضافه کنید و باز هم، هم بزنید.

 

سس مایونز خانگی خوشمزه و سالم شما آماده است ودر این مرحله باید هم زدن را متوقف کنید اگر نه سس شل شده و به شکل روغن در می آید.