پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکس

سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکس

سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ

 

عده اي از حوادث سقوط هواپیما هستند که در طول تاریخ نامشان ثبت شده چون در رسانه ها خبر های زیادی درباره آنها منتشر شد. در واقع دراین کشورها با بررسی عوامل سقوط هواپیما در موارد قبلی ودر پیش گرفتن روشهای احتیاطی و ایمنی قوی‌تر و بهتر تا حدود زیادی از سوانح هوایی کاسته شده

 

به طوریکه برای مثال در ۷ سال گذشته هیچ سقوط هواپیمایی در ایالات متحده رخ نداده است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما رابا ۱۰ مورد از مرگبارتری سوانح سقوط هواپیما در دنیا آشنا کنیم که دنیای هوانوردی را برای همیشه تغییر داده و باعث شدند که تمهیدات جدید و نوینی در ایمنی پرواز اتخاذ شوند که اکنون سفر با هواپیما رابه یکی از مطمئن ترین روشهای مسافرت تبدیل کرده است.

 

۱۰- پرواز ۰۰۷ خطوط هوایی کره جنوبی- سال ۱۹۸۳
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: نزدیکی جزیره مونرون، روسیه

تلفات: ۲۶۹ نفر

بازماندگان: ۰

 

نخستین مورد از سوانح سقوط هواپیما که دراین لیست به آن پرداخته میشود یکی از پیچیده ترین سوانج پروازی است که میتوان آنرا یکی از مرگبارترین سوانح در طول تاریخ دانست که می توانست درگیری هاي شدیدی را در طول دوران جنگ سرد ایجاد کند. به دلیل استفاده نامناسب از تکنولوژی هاي مسیریابی هوایی،

 

این پرواز از شهر آنکورج در آلاسکا به سئول، در همان دقایق اول پرواز در مسیر خود کمی به سمت شمال متمایل شد و همین مسیر را ادامه داد تا به حریم هوایی اتحاد جماهیر شوروی وارد شد و حدود پنج ساعت و نیم در حریم هوایی این کشور به مسیر خود ادامه داد.

 

خارج شدن انها از مسیر تعیین شده کاملاً واضح بود اما با توجه به مکالمات خدمه پرواز بنظر میرسد که آنها از این واقعیت آگاه نبوده و اصلاً احساس خطر نمیکردند. این پرواز در روزی انجام می شد که روابط شوروی و ایالات متحده در بدترین شرایط ممکن قرار داشته و همان روز قرار بود یک موشک توسط مقامات اتحاد جماهیر شوروی آزمایش شود. بعد از مدتی این هواپیما وارد حریم هوایی بین المللی شده و اما بار دیگر به سمت حریم هوایی شوروی متمایل شد.

 

به خاطر آزمایش موشکی اتخاد جماهیر شوروی دست کم یک هواپیمای نظامی ایالات متحده نیز در همان حوالی در حال گشت زنی بودو این دو هواپیما چنان به هم نزدیک بودند که مقامات بازرسی هوایی شوروی نتوانستند تشخیص دهند کدام یک نظامی و کدام یک هواپیمای مسافربری است.

 

یکی از فرماندهان سامانه هاي دفاعی شوروی به این نتیجه رسید که یک هواپیمای مسافربری هیچگاه تا این اندازه حریم هوایی شوروی را نقض نمی‌کند پس به این نتیجه رسید که با یک هواپیمای نظامی روبه‌رو هستند. خلبان هواپیمای مسافربری که از این خطر اطلاع نداشت ارتفاع خودرا افزایش داده و سرعت خودرا کاهش داد

 

که از نظر جنگنده هاي شوروی که وی را تعقیب میکردند یک مانور تهاجمی محسوب می شد. بدین ترتیب یکی از این جنگنده ها، هواپیمای مسافربری مذکور راکه در حال وارد شدن به فضای هوایی بین المللی بود مورد هدف قرار داد. شوروی از تحویل دادن جعبه سیاه این هواپیما تا بعد از فروپاشی اتحاد خود امتناع ورزید و حتی پس از تحویل دادن آن نیز رازهای زیادی در مورد این حادثه وجوددارد.

 

۹- پرواز ۱۹۱ خطوط هوایی آمریکن ایرلاینز- سال ۱۹۷۹
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: فرودگاه اوهار، ایالات متحده

تلفات: ۲۷۳ نفر از جمله دو نفر روی زمین

بازماندگان: ۰

 

مرگبارترین حادثه سقوط هواپیما در خاک ایالات متحده سقوط هواپیمای دی سی-۱۰ بود که عموماً یک هواپیمای بسیار مطمئن درنظر گرفته می شد. آخرین تعمیرات ۸ هفته قبل از سقوط هواپیما انجام گرفته بود که باعث گردیده بود یکی از ستون هایي که موتور رابه هواپیما وصل میکرد آسيب ببیند.

 

به محض این‌که هواپیمای مذکور در حال بلند شدن از فرودگاه بود موتور مذکور از هواپیما جدا شده و بخش زیادی از بال جپ هواپیما رابا خود متلاشی کرده و سیستم الکتریکی را از کار انداخت. همچنین مایع هیدرولیکی که بخشی از اجزای متحرک بال را نظارت میکرد نیز از محفظه خود بیرون ریخته شد.

 

خلبانان هواپیما که نمی توانستند بال ها را ببینند و متوجه از دست رفتن مایع هیدرولیک و به دنبال آن از دست رفتن نظارت هواپیما نشده بودند، سعی داشتند هواپیما را در آسمان نظارت کرده و و راهکارهای معمول و مناسب هنگام از دست دادن موتور هواپیما را دنبال کنند. اما در اثر از کار افتادن یکی از باله ها،

 

نوک هواپیما به سمت پایین متمایل شده و با سرعتی فراوان به زمین برخورد کرد. در نتیجه انفجار بقایای هواپیما به اطراف پراکنده شده و علاوه بر کشته شدن تمامی سرنشینان باعث مرگ دو نفر در روی زمین و مجروح شدن ده ها تن دیگر شد.

 

۸- پرواز ۶۵۵ ایران ایر- سال ۱۹۸۸
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: خلیج فارس

تلفات: ۲۹۰ نفر

بازماندگان: ۰

 

دریک حادثه بحث برانگیز نظامی دیگر یک هواپیمای ایرباس ایرانی درسال ۱۹۸۸ ودر جریان جنگ ایران و عراق مورد هدف قرار گرفته ودر خلیج فارس سقوط کرد. لحظاتی بعد از درگیری ناو یو اس اس وینسنس و ناوچه هاي توپدار ایرانی در منطقه، این ناو با شلیک موشک هواپیمای ایرانی را سرنگون کرد و ادعا کرد

 

که به گمان این‌که این هواپیما از نوع اف ۱۴ و نظامی است و قصد حمله دارد به سمت آن شلیک کرده اند. به گفته فرمانده این ناو انها هفت بار سعی کرده بودند با استفاده از فرکانس هاي نظامی با این هواپیما ارتباط برقرار کنند که بی نتیجه بود. سپس انها سه بار دیگر سعی میکنند که با استفاده از فرکانس هاي غیرنظامی با خلبان ارتباط برقرار کنند اما اینبار نیز موفقیتی حاصل نشد.

 

گمان میرود تیم پروازی هواپیمای مسافربری مذکور فکر کرده اند هدف این تماسها یک هواپیمای شناسایی و نظامی ایرانی است که در همان حوالی در حال گشت زنی بود. در نتیجه ناو وینسنس متقاعد شد که این هواپیما نظامی بوده و با پرتاب دو موشک باعث سقوط هواپیما شد. مقامات ایران ادعای فرماندهان ناو را نپذیرفته

 

و این اقدام را عمدی تلقی کردند و آنرا یک جنایت توصیف نمودند که باید در مراجع بین المللی مورد بررسی قرار گرفته و مسببان آن مجازات شوند. ایالات متحده هیچکاه بطور رسمی از این حادثه عذرخواهی نکرد اما در نهایت دو کشور در دادگاه بین المللی به توافق رسیده و ایالات متحده پذیرفت که به خانواده قربانیان خسارت پرداخت کند.

 

۷- هواپیمای ایر آفریقا- سال ۱۹۹۶
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: کینشازا، کنگو

تلفات: دو نفر از سرنشینان، بین ۲۲۴ تا ۳۴۸ نفر روی زمین

بازماندگان: ۵ نفر

 

این حادثه سقوط هواپیما با فاصله فراوانی در صدر مرگبارترین سوانح هواپیمایی با تلفات روی زمین قرار دارد. اطلاعات زیادی در مورد این حادثه در دست نیست زیرا به صورت غیرقانونی صورت گرفته ودر منطقه اي حساس و جنگ زده رخ داد. این هواپیمای مسافربری از روسیه کرایه شده بود اما مدارک قانونی لازم برای پرواز را نداشت. هواپیمای مذکور بیش از ظرفیت خود بارگیری شده و با سوخت کامل در حال انتقال مقادیر زیادی سلاح برای یک گروه نظامی آنگولایی بود.

 

این هواپیما به سرعت مناسب برای بلند شدن دست نیافت اما خلبان سعی داشت آنرا از زمین بلند کند. بدین ترتیب هواپیما با یک بازار در منطقه مجاور فرودگاه برخورد کرده و سپس آتش گرفت که به مرگ ۲۲۵ تا ۳۴۸ نفر روی زمین و مجروح شدن بیش از ۵۰۰ نفر شد. اطلاعات موثق دیگری در مورد این سانحه وجود ندارد.

 

۶- پرواز ۱۶۳ خطوط هوایی عربستان-سال ۱۹۸۰
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: ریاض، عربستان سعودی

تلفات: ۳۰۱ نفر

بازماندگان: ۰

 

شش دقیقه بعد از این‌که هواپیمای پرواز عدد ۱۶۳ از فرودگاه ریاض بلند شد اخطار هایي مربوط به بلند شدن دود از قسمت بار هواپیما بدست خلبان رسید. ۴ دقیقه بعد به تصمیم گیری خدمه در مورد کاری که باید بکنند گذشت و بدین ترتیب تصمیم گرفته شد به سمت فرودگاه برگردند. صدماتی که در نتیجه آتش سوزی

 

به هواپیما وارد شده بود باعث شد خلبان چاره اي جز خاموش کردن موتور وسط نداشته باشد. هواپیما به آرامی اما نه با سرعت لازم به زمین نشست و به حرکت خود در فرودگاه و دور از معرض تیم هاي اضطراری ادامه داد که انتظار توقف فوری هواپیما را داشتند.

 

همچنین تخلیه مسافران نیز به موقع و با سرعت کافی انجام نگرفت. در همان دقایق اولیه تعداد زیادی از مسافران به دلیل استنشاق دود خفه شدند. گروه نجات نیز تا ۱۵ دقیقه پس از فرود آمدن هواپیما درهای هواپیما را باز نکردند. منبع آتش سوزی هنوز مشخص نشده اما پس از این سانحه هوایی مرگبار، راهکارهای اضطراری بهتری اتخاذ شده و خدمه هواپیما آموزش هاي بهتری دریافت کردند.

 

۵- هواپیمای ایلیوشین ۷۶ ایران- سال ۲۰۰۳
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: کرمان

تلفات: ۳۰۲ نفر

بازماندگان: ۰

 

در مورد علل این حادثه نیز اطلاعات زیادی در دست نیست. گفته میشود که در روز حادثه باد شدیدی می وزیده و هوا مه آلود بوده است بهمین دلیل شرایط نامساعد جوی علت اصلی سقوط هواپیما تشخیص داده شد. البته تعداد قربانیان این حادثه که تماماً از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند بطور رسمی ۲۷۶ نفر اعلام شد.

 

۴- پرواز عدد ۹۸۱ خطوط هوایی ترکیش ایرلاینز- سال ۱۹۷۴
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: ارمونویل، فرانسه

تلفات: ۳۴۶ نفر

بازماندگان: ۰

 

این مرگبار ترین سقوط هواپیمای دی سی-۱۰ در تاریخ است. هواپیمای مذکور از پاریس به سمت لندن در حرکت بودو به دلیل اعتصابی که در خطوط هوایی بریتانیا برقرار بود تعداد زیادی مسافر دراین هواپیما جا داده شدند. هنگامیکه هواپیما بر فراز شهر میوکس فرانسه در حال پرواز بود صدای انفجار مهیبی در قسمت بار هواپیما به گوش رسید. تلاش هاي خلبانان برای نظارت کردن هواپیما بی نتیجه بودو ۷۲ ثانیه بعد هواپیما دریک منطقه کوهستانی سقوط کرد.

 

هواپیما چنان متلاشی شده بود که بسیاری در ابتدا بمب گذاری را عامل حادثه عنوان میکردند. قسمتی از محفظه بار هواپیما همراه با ۶ صندلی که هنوز مسافران روی آنها قرار داشتند در مسافتی بسیار دور پیدا شدند. بدین ترتیب مشخص شد که نقش در سیستم باز شدن درب محفظه بار باعث انفجار شده و اصلاحات لازم دراین سیستم انجام گرفت.

 

۳- سقوط هواپیمای چارخی دادری هند- سال ۱۹۹۵
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: چارخی دادری هند

تلفات: ۳۴۹ نفر

بازماندگان: ۰

 

در نوامبر سال ۱۹۹۶، یک هواپیمای سابقا نظامی خطوط هوایی قزاقستان که ۲۷ مسافر و ۱۰ خدمه را در خود داشت در فرودگاهی در دهلی نو برای فرود آماده می شد. اعضای تیم خلبانی آشنایی زیادی به زبان انگلیسی نداشته و با کمک یک اپراتور بی سیم با بخش بازرسی ترافیک هوایی

 

در ارتباط بودند که خطر اشتباه را بیش از پیش افزایش می داد. به هواپیما گفته شد که میتوان تا ارتفاع ۴۶۰۰ پایی ارتفاع پرواز خودرا کاهش دهد اما اپراتور رادیویی نتوانست به خلبان هواپیمای قزاق بفهماند که باید برای مدتی در همان ارتفاع پروازی باقی بمانند و بدین ترتیب هواپیمای مذکور همان‌ گونه به کاهش ارتفاع خود ادامه می داد.

 

دراین حین یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ خطوط هوایی عربستان سعودی با ۳۱۲ مسافر در حال بلند شدن از فرودگاه بوده و قرار بود در رتفاع ۴۳۰۰ پایی به پرواز خود ادامه دهد. اگر رویه اولیه این دو هواپیما همان‌ گونه ادامه می یافت هواپیمای قزاق ارتفاعی کمتر از هواپیمای عربستانی پیدا کرده ودر واقع مشکلی پیش نمی آمد.

 

اما ناگهان اپراتور رادیویی به خلبان قزاق که ارتفاع هواپیمای او ۴۳۰۰ پا بود اعلام کرد که باید ارتفاعشان ۴۶۰۰ پا باقی بماند و بدین ترتیب این هواپیما بار دیگر اوج گرفت. بدین ترتیب دو هواپیما زمانی متوجه قرار گرفتن دریک ارتفاع شدند که دیگر دیر شده بود.

 

دم هواپیمای قزاق یکی از بال هاي هواپیمای عربستانی را خرد کرد. هواپیمای بوئینگ بازرسی خودرا از دست داده و به سرعت دو نیم شده و تمامی مسافران آن کشته شدند. هواپیمای نظامی قزاق نیز هنگام فرود آمدن دچار حادثه شده و ۴ نفر زنده از هواپیما بیرون کشیده شدند که در نتیجه شدت جراحات بلافاصله جان خودرا از دست دادند.

 

فرودگاه دهلی نو در آن زمان از یک سیستم راداری منسوخ شده که تنها ارتفاع تقریبی هواپیماها را نشان می داد استفاده می‌کرد و تنها یک کریدور هوایی برای پروازهای تجاری وجود داشت که بدین معنا بود که بلند شدن و فرود هواپیماها دریک فضای هوایی یکسان انجام میشود.

 

۲- پرواز ۱۲۳ خطوط هوایی ژاپن- سال ۱۹۸۵
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: اونو، ژاپن

تلفات: ۵۲۰ نفر

بازماندگان: ۴ نفر

 

پرواز مذکور در یکی از شلوغ ترین روزهای سال خطوط پروازی انجام می شد و به دلیل این‌که یک پرواز داخلی محسوب می شد مسافران زیادی دراین پرواز جای داده شدند در حالیکه در حالت عادی تنها گنجایش ۳۰۰ نفر را داشت . ۱۲ دقیقه بعد از بلند شدن هواپیما قسمتی از دم هواپیما خرد شده و باعث

 

از بین رفتن ۴ سیستم هیدرولیک بطور هم زمان شد و بدین ترتیب نظارت تمامی هواپیما از دست خلبان خارج گردید. دراین حالت تنها راه بازرسی هواپیما این است که از موتورهای یک طرف هواپیما بیشتر از طرف دیگر استفاده شود تا هواپیما دور بزند. اما این روش نیز باعث نمی‌شود بازرسی خوبی روی هواپیما به وجود بیاید.

 

خلبان سعی داشت با این روش هواپیما رابه سمت فرودگاه توکیو بازگرداند ودر یک پایگاه نظامی آمریکایی فرود آورد اما هواپیما همان‌ گونه به لغزش هاي شدید خود ادامه می داد. در نهایت هواپیما ارتفاع خودرا از دست داده ودر اوایل شب با کوه هاي منطقه برخورد کرد. تیم هاي نجات از پایگاه نظامی کشور آمریکا ۲۰ دقیقه پس از سقوط هواپیما

 

به محل اعزام شدند اما مقامات ژاپنی از آنها خواستند محل را ترک کنند و به پایگاه خود بازگردند. یک هلی کوپتر ژاپنی بقایای هواپیما را کشف کرد اما به دلیل کوهستانی بودن منطقه توان فرود آمدن نداشت.هلی کوپتر گزارش داده بود که هیچ نشانه اي از زنده ماندن مسافران و خدمه دیده نمیشود از این رو تیم نجات صبر کرد تا هوا روشن شود.

 

در نهایت تنها ۴ نفر آن شب را زنده به صبح رساندند که همگی دریک نقطه از هواپیما حضور داشتند. اما هیچگاه مشخص نشد که چه تعداد از مسافران پس از سقوط زنده مانده بودند. این هواپیما ۷ سال قبل دچار آسيب شده بودو گرچه به خوبی تعمیر شده بود اما ترمیم هاي صورت گرفته توان تحمل این همه ی پرواز را نداشت.

 

۱- فاجعه فرودگاه تنه ریف- سال ۱۹۷۷
سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکسمحل سقوط هواپیما: فرودگاه تنه ریف، جزایر قناری اسپانیا

تلفات: ۵۸۳ نفر

بازماندگان: ۶۱ نفر

 

خوشبختانه مرگبارترین سانحه سقوط هواپیمایی تاریخ طوری رخ داد که دیگر احتمال وقوع آن وجود ندارد. حتی وقوع آن برای یکبار نیز باورکردنی نیست زیرا برای چنین رخدادی دراین سطح باید اتفاقات پیش نیاز بسیاری رخ دهند. بعد از یک بمبگذاری تروریستی در فرودگاه بین المللی شهر لاس پالماس، ۵ هواپیمای بزرگ و تعدادی از هواپیماهای کوچک تر که قرار بود دراین فرودگاه متوقف باشند به فرودگاه لوس رودیوس در تنه ریف منتقل شدند.

 

فرودگاه لوس رودیوس فرودگاه بسیار کوچکتری بوده و تنها یک خط پرواز داشت که درکنار آن نیز یک خط حرکت هواپیماها «خط تاکسی» قرار داشت که در فاصله اي کم از این باند پرواز و به موازات آن قرار گرفته بود.هواپیماها طبق معمولً وارد این خط حرکتی شده و سپس به سمت باند پرواز شده و از زمین بلند می‌شدند. با ورود هواپیماهای جدید

 

از فرودگاه لاس پالماس بخش بسیار بیشتری از این خط کناری اشغال شده بود که باعث می شد هواپیماها توان استفاده از این خط قبل از بلند شدن را نداشته باشند و برای تمامی پروسه پرواز باید باند پرواز را دور زده و تنها ازآن استفاده کنند. دو هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در فرودگاه لوس رودس در صف انتظار قرار داشتند. به محض بازگشایی فرودگاه لاس پالماس، یکی از این دو هواپیما «پرواز ۱۷۳۶ پان آمریکن» آماده ترک فرودگاه لوس رودس شد.

سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکس

دراین هنگام خلبان هواپیمای دیگر «پرواز ۴۸۰۵ خطوط هوایی هلند» قصد سوختگیری مجدد در همین فرودگاه را داشت و به دلیل عجله اي که داشت و برای صرفه جویی در زمان به سمت محل سوختگیری رفت که دراین حین راه هواپیمای خطوط پان آمریکن را مسدود کرده و مانع از وارد شدن آن به باند پرواز شد. بدین ترتیب سوختگیری هواپیمای هلندی باعث شد هواپیمای خطوط هواپیمایی پان آمریکن پشت سر هواپیمای هلندی

 

قرار گرفته ودر این مدت مه غلیظ هوا را پر کند. بعد از سوختگیری به هواپیمای هلندی دستور داده شد که تا ابتدای باند پرواز حرکت کرده و با چرخشی ۱۸۰ درجه اي برای پرواز آماده شود. به هواپیمای خطوط هوایی پان آمریکن نیز دستور داده شد که به سمت خروجی سوم رفته و بار دیگر وارد خط کناری باند پرواز شده و بدین ترتیب بعد از بلند شدن هواپیمای هلندی وارد باند پرواز شده و از زمین بلند شود.

 

اما خلبان هواپیمای مذکور در پیدا کردن مسیر خروجی دچار سردرگمی شده و به دلیل مه گرفتگی نتوانست خروجی عدد سه را پیدا کند. بدین ترتیب هواپیمای خطوط پان آمریکن وارد خروجی عدد ۴ میشود. خلبان هواپیمای هلندی که انسان مغرور و سختگیری بود برای بلند شدن آماده می شد.

 

مهندس پرواز به او می‌گوید که اجازه بلند شدن هنوز به آنها داده نشده است. در تماس با بخش بازرسی به دلیل شلوغی ارتباط هاي صوتی متوجه دستور نظارت کننده پروازها نمیشوند که بطور هم زمان در حال صحبت با هواپیمای پان آمریکن نیز بود. بدین ترتیب در حالیکه هواپیمای پان آمریکن هنوز روی باند پرواز قرار داشت و وارد خروجی نشده بود مهندس پرواز هلندی جرأت گفتن موضوع به خلبان را نداشت و به وی نگفت که هنوز اجازه واضحی برای بلند شدن دریافت نکرده است.

سقوط هواپیما |مرگبارترین سقوط های هواپیما در طول تاریخ +عکس

به دلیل مه گرفتگی نیز هیچ یک از هواپیماهاا نمی توانست دیگری را ببیند و هواپیمای پان آمریکن نیز باور نمی‌کرد به کسی اجازه پرواز در چنین هوایی داده شود. بدین ترتیب هواپیمای هلندی در طول باند پرواز به راه افتاد و زمانی که این دو هواپیما به هم رسیدند هواپیمای پان آمریکن سعی کرد خیلی سریع

 

از خروجی عدد ۴ خارج شده و خلبان هواپیمای هلندی نیز پیش از موقع تلاش کرد از زمین بلند شود. دم هواپیمای هلندی به دلیل سوخت زیادی که همراه داشت و بلند شدن سریع و ناگهانی خود با باند پرواز برخورد کرده ودر دامه قسمتی ازآن به هواپیمای پان آمریکن اصابت می‌کند.

 

برای مدت کوتاهی هواپیمای هلندی موفق به پرواز شد اما دو موتور خودرا از دست داده بودو بلافاصله با باند پرواز برخورد کرد. سوخت زیادی که در هواپیما وجود داشت باعث آتش گرفتن آن و کشته شدن تمامی مسافران شد. از مسافران خطوط هوایی پان آمریکن نیز که سقف هواپیمای آنها به دلیل حادثه پاره شده بود ۶۱ نفر زنده ماندند.