پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

سلامت و بهداشت دهان و دندان نکات خیلی مهم

سلامت و بهداشت دهان و دندان نکات خیلی مهم

سلامت و بهداشت دهان و دندان نکات خیلی مهم

بیشتر ما حداقل یک‌بار گذرمان به دندانپزشکی افتاده است و خوب میدانیم بدترین قسمت درست کردن دندان، تحمل صدای مته‌ مانند دستگاه‌هاي دندانپزشکی نیست؛ بلکه دقیقه آن قسمتی است که سیلی هزینه گران درست کردن دندان روی گونه بی‌حس شده‌مان میخورد و ما با کمال تعجب دردش را احساس میکنیم!

 

واقعیت این است که هزینه‌هاي دندانپزشکی اصلاً شوخی‌ بردار نیستند و بر اساس نوع کاری که روی دندان انجام می شود طیف متنوعی را در برمی‌گیرند. راه‌حل چیست؟ این که خودمان قبل از فاجعه به داد خودمان برسیم و خود مراقبتی را آویزه گوشمان کنیم.

 

در همین راستا این مطلب رابه دو محافظ دندان، یعنی دهان شویه و خمیردندان اختصاص دادیم تا با تأثیرهای هرکدامشان آشنا شوید و بدانید چطور هرکدام رابه کار بگیرید تا کارتان به لحظه تلخ حساب کردن هزینه دندانپزشکی نرسد. درعین‌حال با نکات ضروری راجع به هرکدام بیشتر آشنا خواهید شد و از این به بعد هوشمندانه‌تر انتخاب خواهید کرد.

 

چطور خمیردندان خوب انتخاب کنید؟

بهترین روشی که می تواند باعث انتخاب خمیردندان خوب شود، این است که از دندان‌پزشکتان سراغش را بگیرید اما ازآنجایی‌که متأسفانه بعضی از دندان‌پزشکان تبلیغ برندهای خاصی را میکنند، لازم است خودتان هم اطلاعات لازم را داشته باشید و محکم‌کاری کنید تا بتوانید با خیال آسان دست به انتخاب بزنید. هنگام انتخاب خمیردندان به ویژگی‌هاي زیر دقت کنید:

 

1. فلوراید داشته باشد: بزرگ‌ترین هدف خمیردندان پیش گیری از پوسیدگی‌هاي دندانی است. بهمین دلیل هم لازم است خمیردندانی را انتخاب کنید که به‌طور واضح روی آن نوشته شده باشد «حاوی فلوراید».

 

2. به طعم دقت کنید: انواع خمیر دندان از جمله زغالی و جرم گیر ، ژله‌اي یا معمولی همگی وظیفه مراقبت از دندان‌هاي شما را دارند. نمیتوانید از خمیردندانی استفاده کنید که از طعم یا بوی آن خوشتان نمی آید یا باعث حساس‌ شدن دندان‌هایتان میشود. هزینه برای تغییر خمیردندان خیلی بهتر از هزینه برای پر کردن دندان است، خمیر دندانی بخرید که برای دندانتان مناسب باشد.

سلامت و بهداشت دهان و دندان نکات خیلی مهم

3. از مکان معتبر تهیه کنید: اینروزها حتی دست‌فروش‌ها هم خمیردندان می فروشند؛ خمیردندان‌هایي که معلوم نیست اصل هستند یا نه و اصلاً بهداشتی هستند یا غیربهداشتی. بهمین دلیل هم نباید گول قیمت پایینتر را خورد و به این بهانه خرید کرد. کمی بیشتر هزینه کنید اما از جاهای معتبر خمیردندان بخرید تا نگران مبتلا شدن به بیماری‌هاي دهان و لثه نباشید.

 

4. خمیردندان جرم‌گیر انتخاب کنید: اگر سیگار میکشید یا زیاد چای و قهوه مینوشید احتمالاً تا الآن متوجه شده‌اید که این کارها روی رنگ‌ دندان‌هایتان تأثیر گذاشته‌اند و آن‌ها دیگر به سفیدی سابق نیستند. برای برگرداندن سفیدی‌شان با مشورت دندان‌پزشکتان یک یا چند بار در هفته از خمیردندان‌هاي سفیدکننده یا جرم‌گیر استفاده کنید. یادتان باشد استفاده بی‌رویه از این نوع خمیردندان‌ها ممکن است به مینای دندان آسیب برساند. به قول بعضی دندان‌دکتر‌ها: «دندان سفید همیشه سالم نیست.»

 

چقدر خمیردندان روی مسواکم بگذارم؟

اگر جزو کسانی هستید که تمام دانه‌هاي فرچه مسواک رابا خمیردندان می‌پوشانید و فکر می کنید هر چه خمیردندان بیشتر باشد، دندان‌هایتان تمیزتر میشوند، باید بدانید اشتباه می کنید. خمیردندان بیشتر به معنی ترشح بزاق بیشتر و همین‌طور سوزش بیشتر است. هر دوی این ها هم منجر به عجله در مسواک زدن و زود شستن دندان‌ها میشوند.

 

برای جلوگیري از این اتفاق و درست مسواک زدن مقدار معقولی از خمیردندان رابه دو بخش تقسیم کنید. نیمی ازآن را برای شستن دندان‌هاي بالا مورداستفاده قرار دهید و بعد از مسواک کردنشان، نیم دیگر خمیردندان را روی مسواک بگذارید و سراغ دندان‌هاي پایین بروید. این مقدار باید به اندازه‌اي باشد که سطح دندان‌ها را پوشش دهد و حرکت مسواک روی آن‌ها را آسان‌تر کند.

 

بهترین مسواک برای شما کدام است؟

به خاطر داشته باشید اگر خمیردندان خوبی داشته باشید اما مسواکتان مناسب نباشد یکجای کارتان آن‌قدر می‌لنگد تا راهتان رابه دندانپزشکی باز کند. اینروزها انواع و اقسام مسواک‌هاي خوب از برندهای خوب موجود هستند که هر کدام بکار نوعی از دندان‌ها می آیند.

 

مثلا مسواک‌هاي نرم برای دندان‌هاي حساس مناسب هستند، مسواک‌هایي با فرچه کوچک بکار تمیز کردن دندان‌هاي انتهایی که دسترسی به آن‌ها آسان نیست می آیند و مسواک‌هاي برقی برای تمام انواع دندان‌ها مناسب هستند. کافی است بهترین مدلهای مسواک برقی را بشناسید یا بدانید کدام مدل مسواک معمولی برای شما مناسب است تا گام دیگری برای سالم نگه داشتن دندان‌هایتان بردارید. می توانید مسواک های توصیه شده توسط پزشکان را در نیز در این لینک مشاهده کنید.

 

دهان شویه واقعاً به درد می خورد یا نه؟

خیلیها نسبت به دهان شویه‌ها چندان خوش‌بین نیستند و استفاده ازآن‌ها هنوز برایشان جا نیفتاده است؛ بهمین دلیل هم نتیجه ت حقیقاتی که توسط «واشنگتن‌پست» منتشر شده به کارشان می آید، اما بهترین انواع دهان شویه طبق معمول تاثیر بسیار مطلوبی بر بهداشت دهان و دندان دارند.

سلامت و بهداشت دهان و دندان نکات خیلی مهم

به گزارش واشنگتن‌ پست به دو گروه از افراد مورد آزمایش دریک تحقیق، مسواک، نخ دندان و خمیردندان یکسان داده شد اما نوع دهان‌شویه‌هایشان باهم فرق داشت. یکی از گروه‌ها ماده‌اي دریافت کردند که در حقیقت دهان شویه نبود اما آن‌ها فکر میکردند دهان‌شویه است و گروه دیگر از دهان شویه واقعی استفاده کردند.

 

پس از شش ماه پوسیدگی‌هاي دندانی گروهی که از دهان شویه واقعی استفاده کرده بودند نسبت به گروه دیگر تا 26 درصد کاهش پیدا کرد و مشکلات خون ریزی لثه‌هایشان هم کمتر شد؛ بنابر این استفاده از دهان شویه واقعاً در سلامت دندان‌ها مؤثر است.

 

نکات مهم در انتخاب و استفاده از دهان شویه چیست؟

برای انتخاب دهان‌شویه مناسب باید به چند نکته مهم دقت داشته باشید:

1. برند معتبر انتخاب کنید: درست مثل خمیردندان، دهان‌شویه را هم باید از جای معتبر و برند قابل‌اعتماد تهیه کنید.

 

2. الکل نداشته باشد: دهان‌شویه‌هاي حاوی الکل دهان را خشک و دندان‌ها را مستعد پوسیدگی می کنند. حتما توجه داشته باشید دهان‌شویه شما فاقد الکل باشد.

 

3. با آب نشویید: بعد از استفاده از مسواک، خمیردندان و نخ دندان همیشه مقداری جرم روی لثه و زبان باقی می ماند. جاهایی از دندان‌ها هم هستند که دسترسی به آن‌ها سخت است. دهان‌شویه برای پاک کردن جرم‌هاي باقی‌مانده انتخاب خوبی است؛ فقط دقت داشته باشید نباید بلافاصله بعد از استفاده از دهان‌شویه دهانتان رابا آب بشویید.

 

بالاخره خمیردندان بهتر است یا دهان‌شویه؟

با توجه به نکاتی که تا این جا گفتیم احتمالاً دیگر خودتان جواب را می دانید! خمیردندان و دهان‌شویه مکمل هم هستند و به‌هیچ‌وجه نباید استفاده از یکی را جای گزین دیگری کرد. سر دندانتان سلامت.!