پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل

قاصدک 24

کارهایی که سلامت تیروئید را تهدید می کنند

کارهایی که سلامت تیروئید را تهدید می کنند

کارهایی که سلامت تیروئید را تهدید می کنند 

غده تیروئید با ترشح انواع هورمون ها در بدن کارهای بسیار مهمی را انجام میدهد که نباید با اضطراب کارکرد مواجه شود. تمام فعالیت های متابولیک, اوضاع خلق و خوی, تپش قلب و دمای بدن شما وابسته به این غده هست. ناتوانی تیروئید عواقب جدی برای سلامت به دنبال دارد و اگر کنترل نشود, کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

در اینجا 7 عادت غلط که مستقیما سلامت غده تیروئید را تحت تاثیر قرار میدهد, معرفی شده هست;

 

سیگار کشیدن;
سموم سیگار بر سلامت غده تیروئید کارساز میباشند. توتون باعث کاهش هورمون تحریک کننده در تیروئید میشود. استعمال دخانیات از جمله عوامل خطرساز هست که می ‌تواند شدت عوارض چشمی مریضی تیروئید را دریک مدت زمان بسیار کوتاه به بحبوحه برساند.

 

شیوه زندگی بی حرکت;
عدم فعالیت باعث افزایش تمایل بدن به گردهمایی چربی, چاقی, اضافه وزن و سایر دشواری های متابولیکی می‌شود. همینطور, از آنجایی که ترشح هورمون های تیروئیدی را کاهش میدهد, میتواند منجر به کم کاری تیروئید شودو. این اضطراب تنها بر توانایی یک فرد برای احتراق کالری و چربی تاثیر نمی‌گذارد بلکه می تواند خطر ابتلا به مریضی های قلبی, ریزش مو و خستگی را نیز افزایش دهد.

 

عدم مدیریت استرس;
دانستن این که چگونه کنترل استرس در زندگی روزمره میتواند عامل مهمی برای عملکرد تیروئید باشد, مهم هست. سیستم غدد درونریز به حالات روانی افراد دلنازک هست و در نتیجه, تجربه استرس شدید بر سطح هورمون تیروئید اثر میگذارد. استرس ممکن هست باعث تشدید یک مریضی اساس‌ ای تیروئید شود.

 

بعنوان مثال فرض کنید کم کاری تیروئید درخانواده شما وجوددارد. بدن شما تحت استرس, هورمون کورتیزول ترشح می ‌کند. کورتیزول بیش از اندازه, می ‌تواند در فرآوری هورمون تیروئید اضطراب ایجاد کند. این مساله می ‌تواند تیروئید را تحریک کند که برای فرآوری مقادیر کافی از هورمون تیروئید, سخت تر کار کند. هم‌ چنین هنگامی که استرس دارید, نسبت به مریضی‌ های خود ایمنی تیروئید «بعنوان مثال تیروئیدیت هاشیموتو» آسيب پذیرتر هستید.

 

رژیم های کم ید;
سطح پایین ید در رژیم خوراکی یکی از خاطر های اصلی دشواری های تیروئید مثل کم کاری تیروئید هست. بدن به این ماده برای بهینه سازی فرآوری هورمون های تیروئید نیاز دارد. خوشبختانه ید بطور طبیعی در برخی مواد خوراکی مثل نمک دریایی, سبزی ها دریایی, بلوبری, ماست, لوبیا, سیب زمینی, نخود فرنگی, آناناس و شکلات وجوددارد.

 

نوشیدنی های الکلی;
اگر چه کبد مسئول فیلتر کردن و متابولیسم این نوشیدنیها هست اما سموم آنها که از طریق جریان خون حرکت می کنند, روی فرآوری هورمون های تیروئید اثر می گذارند. الکل هم‌ چنین نقش مهمی در ترقی دشواری های متابولیک ایفا میکند.

 

خوردن گلوتن;
گلوتن شامل پروتئینی به اسم گلیادین هست که یک پروتئین خارجی برای بدن انسان محسوب میشود. تیروئید نیز آنزیمی شبیه به این پروتئین دارد. وقتی گلوتن توسط افراد با کم کاری تیروئید مصرف میشود سیستم ایمنی بدن این فرد به این پروتئین خارجی و آنزیم حمله می کند.

 

گلوتن پروتئینی هست که در گندم, جو و چاودار و سایر غلات فرآوری شده یافت میشود. اگر مبتلا به اضطراب تیروئید هستید و گلوتن نیز مصرف می‌کنید توصیه ما بشما مصرف برنج و پاستا و نان غلات هست.

 

مصرف بیش از اندازه سویا;
کسانی که پرکاری تیروئید دارند باید از مصرف سویا چشم پوشی کنند چرا که سویا موجب عدم جذب هورمون های تیروئید توسط بدن می‌شود. همینطور هر چیزی که حاوی سویا باشد مثل شیر سویا و … نیز میتواند وضع را بدتر کند. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مشکلی با مصرف سویا نخواهند داشت.