پارس ناز پورتال

قاصدک 24

سنت های مختلف مردم جهان در کریسمس

سنت های مختلف مردم جهان در کریسمس

سنت های مختلف مردم جهان در کریسمس 

در جشن کریسمس که همه ی ساله برگزار می گردد میتوان رسم هـای مختلفی را از مردم سراسر جهان مشاهده نمود. کریسمس یکی از روزهای مقدس سال است که بـه سالروز میلاد حضرت عیسی بن مریم«ع» اشاره دارد، اما بـه طور کلی جشن کریسمس تولد مسیح«ع» تحت تأثیر سنتها و رسوم سکولار جشنهای زمستانی چون ساتورنالیا قرار گرفته است.

 

سنتهای کریسمس دربرگیرنده نصب تصویر سنتی تولد مسیح، تزئین درخت کریسمس و تبادل هدیه و کارت تبریک و حضور بابانوئل در شب عید کریسمس است و محورهای این عید بر ترویج حسن نیت، بخشندگی، مهربانی و گردهمایی هـای خانوادگی استوار است.

 

کریسمس بـه صورت سنتی روز ۲۵ دسامبر برگزار میشود، اما برخی کلیساهای ارتدکس شرقی روز ۷ ژانویه را بـه عنوان کریسمس جشن می گیرند که با ۲۵ دسامبر در تقویم جولیان یکسان است. این تاریخها تنها سنتی بوده و بـه نظر نمی‌رسد تاریخ حقیقی تولد مسیح چنین روزی بوده باشد.

 

کریسمس در بسیاری از کشور هـای سراسر جهان جشن گرفته میشود و این امر بـه چگونگی پراکندگی مسیحیان و فرهنگ غربی و ترکیب آن با جشنهای زمستانی ارتباط دارد. بـه رغم نفوذ شایع سنتهای کریسمس آمریکایی و بریتانیایی که در فیلمها، ادبیات، تلویزیون و سایر رسانه ها مشاهده میشود،

 

سنتهای متعددی بـه منظور جشن کریسمس هنوز هم در مناطق و محلهای مختلف برگزار می‌شوند.در ادامه بـه چند نوع از آداب و رسوم کشور هـای مختلف در روز 25 دسامبر مصادف با روز کریسمس می پردازیم.

 

آداب و رسوم کشور فرانسه

سال نو فرانسه اول ژانویه اس. جشن ظهور عیسی «ع» که بهش روز پادشاهان «Le Jour des Rois» میگن 6 ژانویه است. در این روز مراسمی بـه اسم کیک پادشاهان «galette des rois» برگذار میشود که در آن علامت و سمبلی را در کیک پنهان کرده اند.

سنت های مختلف مردم جهان در کریسمس

کریسمس بـه صورت سنتی روز ۲۵ دسامبر برگزار میشود

 

اروپا 

در کشور هـای اروپای مرکزی «شامل جمهوری چک، کشور کشور آلمان، لهستان، اسلوواکی، اتریش، مجارستان، سوئیس، و دیگر مناطق مرکزی اروپا»، تاریخ مهم ‌ترین مراسم سال نو یا همان کریسمس، شامگاه بیست و چهارم دسامبر است. معمولاً مردم اروپا این روز را “روزه” می ‌گیرند و در برخی مناطق بـه کودکان گفته می ‌شود که اگر تا زمان شام روزه بگیرند “خوکی طلایی” را خواهند دید.

 

از عصر بیست و چهارم دسامبر، مقدمات تهیه شام کریسمس آغاز میشود و غذا هـای سنتی کریسمس در اروپا معمولاً منطقه بـه منطقه فرق می ‌کند. اما برای مثال در کشورهایی مانند لهستان، جمهوری چک، و اسلوواکی غذای مخصوص این روز معمولاً ماهی کپور با سالاد گوجه و یا سوپ ماهی است. اما در برخی مناطق دیگر از اروپا غذای سنتی کریسمس مخلوطی از قارچ و دیگر مواد غذایی است

 

در این روز کودکان هدایای خود را در زیر درخت کریسمس و در جوراب‌ هایی که بـه نام خود در آن محل قرار داده ‌اند، پیدا می ‌کنند.

 

کشور کشور آمریکا

کریسمس بـه طور گسترده در کشور ایالات امریکا جشن گرفته می‌شود بطوریکه تعطیلات مربوط بـه این ایام در ایالت هـای مختلف ایالات امریکا از انتهای نوامبر تا پایان دسامبر ادامه دارد. در ایالات امریکا مردم در ایام کریسمس داخل و بیرون منازل خود را در یک هفته منتهی بـه عصر کریسمس تزئین میکنند.

 

در کانادا و کشور کشور آمریکا مزارعی وجود دارد که اقدام بـه توزیع درخت هـای ویژه کریسمس بـه خانواده ها می کنند البته اغلب خانواده ها از درختان مصنوعی استفاده میکنند.در ایالات امریکا بر اساس یک شعر روایتی وجود دارد که می‌گوید سنت نیکلاس«بابا نوئل» شب هنگام و بعد از خواب کودکان و پیش از صبح کریسمس بـه منازل مردم سر می زند.

 

روسیه

عده ای از مسیحیان ارتدوکس در روسیه و اوکراین، بـه سبب پیروی از گاهشماری جولیانی، این رسم را در روز هفتم ژانویه برپا می دارند. در روسیه، فقط کاتولیک ها، 25 دسامبر را جشن می گیرند و تعطیلات ارتدوکس ها از 31 دسامبر تا 10 ژانویه است. کریسمس در روسیه همیشه با درجه حرارت زیر صفر و آب و هوای سرد رو بـه رو می‌شود.