پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی در استاندارد سازی اتاق سرور و ابنیه اتاق سرور

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی در استاندارد سازی اتاق سرور و ابنیه اتاق سرور

برای استانداردسازی اتاق سرور و مرکز داده ها اسم های گوناگونی به کار می رود ، مانند ابنیه اتاق سرور هوشمند، کنترل شرایط محیطی،  استاندارد سازی اتاق سرور  ، سیستم مدیریت زیرساخت دیتاسنتر و مرکز داده ها ، سیستم بی ام اس اتاق سرور ، سیستم کنترل معماری اتاق سرور و اسم هایی از این قبیل .

 

اینها اسم های گوناگونی با یک عملکرد هستند . پایش و مانیتور کردن شرایط محیطی در ابنیه اتاق سرور و مرکز داده ها یک اصل اساسی است ، نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بدون درنگ تجهیزات، اهمیت نگهداری از اطلاعات ارزشمند سازمانی، مشتریان و سرویس های خدماتی، طراحی و معماری اتاق سرور مناسب با ویژگی های مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. 

 

یکی از چالش های طراحی ، امنیت در ابنیه اتاق سرور و معماری و استاندارد سازی صحیح لایه فیزیکی امنیت و سیستم پایش آیتم های محیطی اتاق سرور و مراکز داده می باشد. طراحی منطقی، باعث کاهش هزینه نگهداری و کاهش زمان از کار افتادن تجهیزات و سرورها به واسطه آسیب های عوامل محیطی و دسترسی های نا خواسته و غیر مجاز می گردد.

 

 سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی در استاندارد سازی اتاق سرور، راهکاری پیشرفته برای کنترل و نظارت بر عوامل محیطی می باشد که بصورت یکپارچه پارامترهای مختلفی همچون (دما، رطوبت، دود، ولتاژ، حرکت، نشتی آب و…) را پایش کرده و درصورت بروز شرایط نامطلوب ،بلادرنگ با ارسال انواع اخطار مانند پیامک، ایمیل و آژیر افراد مسئول را باخبر می سازد.

 

سیستم مدیریت هوشمند در اتاق سرور استاندارد، همچنین دارای امکانات پیشرفته بازیابی خودکار می باشد و می تواند در زمان تشخیص شرایط محیطی نامطلوب همانند بالا رفتن دمای اتاق سرور به صورت اتوماتیک سیستم تهویه مطبوع پشتیبان را فعال سازد و یا سرورها را خاموش کند.

شرایط محیطی تاثیر گذار بر آسیب های ابنیه اتاق سرور در استانداردسازی آن، موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرند :

 

1 – دما

2 – رطوبت

3 – گرد و غبار

4 – UPS و برق

5 – ولتاژ و جریان

6 – وضعیت درب

7 – حرکت

8 – نشت آب

 

دمای مناسب در استاندارد سازی اتاق سرور

 

بررسی تاثیر افزایش دما در ابنیه اتاق سرور :

افزایش بی رویه دما با تاثیر بر سخت افزار ها موجب کاهش عمر مفید تجهیزات می گردد.

 

افزایش دما موجب تخریب قطعات حساس الکترونیکی همچون پردازنده ها و ماژول های حافظه می گردد.

 

افزایش دما همچنین باعث کاهش راندمان سیستم ها می گردد.

 

بنا به استاندارد ها، تجهیزات شبکه و سرورها نباید در دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد به کار گرفته شوند.

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی در استاندارد سازی اتاق سرور و ابنیه اتاق سرور

رطوبت در استاندارد سازی اتاق سرور

بررسی تاثیر افزایش رطوبت در اتاق های سرور :

افزایش بیش از حد رطوبت موجب میعان نم موجود در هوا به صورت قطرات مایع می شود که خود باعث ایجاد خوردگی و یا اتصال الکتریکی بین مدارات الکترونیکی می گردد. کاهش بیش از حد رطوبت به واسطه تولید الکتریسیته ساکن در محیط اطراف موجب تخلیه الکتریکی شده که باعث تخریب قطعات حساس الکترونیکی می گردد.

 

قابل توجه است که رطوبت نسبی نسبت مستقیمی با دما دارد بنابرابن مانیتور کردن دما و رطوبت به طور همزمان الزامیست.

 

گرد و غبار

بررسی تاثیر وجود گرد و غبار در در استاندارد سازی اتاق سرور :

تجمع تدریجی گردو غبار بر روی مدارات الکترونیکی بدلیل وجود ذرات رسانا باعث هدایت الکترونیکی و اتصال کوتاه بین قسمت های نزدیک به هم بر روی بردها می شود. شکل گیری لایه گرد و غبار روی اجزا و عناصر الکترونیکی مانند یک لایه حرارتی عمل می کند که باعث افزایش دما و در نتیجه باعث کاهش سرعت پردازش و طول عمر این قطعات می شود.

 

علاوه بر ذرات معلق بخش دیگری از آلاینده های هوا شامل گازهایی مانند اکسید های گوگرد و ازت می باشند، این گازها به صورت ترکیبات گوگرد منجر به خوردگی در اتصالات مسی و نقره ای موجود در مدارات می شود.ساخت محیط سرور بدون گردوغبار با استفاده از سیستم کنترل و مانیتورینگ از جمله تخصص های کارشناسان سایت اتاق سرور دات کام  می باشد.

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی در استاندارد سازی اتاق سرور و ابنیه اتاق سرور

یو پی اس و برق در استاندارد سازی اتاق سرور

قطعی ناگهانی برق در تجهیزات اتاق سرور نظیر روترها و سووییچ ها و سرورها و … باعث ا ختلال در اکثر فعالیت های این دستگاه ها شده و در برخی موارد ادامه کار آن ها را کاملا از بین می برد، از این رو وجود UPS در اتاق سرور یک امر ضروری است.

 

کنترل و مانیتورینگ وضعیت UPS ها در اتاق سرور ها به اندازه وجود آن ها الزامی و ضروری می باشد . آگاه شدن از میزان ولتاژ و جریان ورودی و خروجی UPS و میزان زمان باقی مانده جهت استفاده از UPS میتواند به روند کارکرد و تصمیم گیری مسئولین اتاق سرور موثر واقع گردد.

 

ولتاژ و جریان مناسب در استاندارد سازی اتاق سرور و ابنیه آن

با توجه به این که تمام تجهیزات الکترونیکی در مقابل نوسانات برق آسیب پذیرند ، از این رو کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر در اتاق سرور یک امر بدیهی می باشد. نوسانات علاوه بر وارد کردن خسارات به تجهیزات اتاق سرور موجب مختل شدن بخش بزرگی از فعالیتهای سازمان ها که وابسته به اطلاعات است ، می گردد. با کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر علاوه بر جلوگیری از خسارات احتمالی می توان از نوع کارکرد تجهیزات و یا خرابی احتمالی قطعات مطلع شد.

 

درب ابنیه اتاق سرور

با توجه به اهمیت و ارزش اطلاعات در هر سازمان ، کنترل تردد در اتاق سرورها و دیتا سنترها اهمیت ویژه ای دارد ،کنترل ورود و خروج افراد و ثبت زمان تردد آنان به لحاظ امنیتی یک امر ضروری است. علاوه بر بحث امنیتی، تردد بیش از حد در اتاق سرور ها و باز و بسته کردن بیش از حد درب اتاق سرور ها موجب تغییر دمای اتاق می گردد که خود تاثیرات منفی روی تجهیزات خواهد داشت.

 

حرکت

اطلاعات هر سازمان سرمایه ی اصلی آن سازمان محسوب می گردد از این رو تردد و حرکت در اتاق سرور از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. کنترل حرکت در اتاق های سرور و دیتا سنترها علاوه بر بحث امنیتی از نظر صرفه جویی انرژی قابل توجه است.

 

حضور افراد در اتاق سرور و استفاده از سیستم روشنایی باعث افزایش دمای اتاق می گردد از این رو سیستم های خنک کننده زمان بیشتری روشن می مانند تا دمای محیط مناسب گردد وسیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و سنسور حرکت می توان از این افزایش مصرف انرژی جلوگیری کرد.

 

نشت آب

بدیهی است که آب می تواند به کلیه سیستم ها و دستگاه های الکترونیکی آسیب جدی وارد نماید از این رو نشت آب می تواند خسارات جبران ناپذیری به ابنیه اتاق سرورها وارد نماید و خطر آتش سوزی را نیز به همراه دارد، در نتیجه می تواند فعالیت سازمان ها و شرکت ها را مختل کند.

 

در اتاق سرورها و دیتا سنترها انواع سیستم های خنک کننده به آب وابسته اند حتی در سیستم های جدید طی کارکرد مداوم تولید قطرات آب می کنند که یک خطا می تواند به کلیه تجهیزات موجود در اتاق سرور ها آسیب وارد کند که برای حل این موضوع از سنسور نشت آب می توان بهره برد.

 

منبع شرکت چابک شبکه هوشمند