پارس ناز پورتال

قاصدک 24

شرح کامل سیکل قاعدگی و دوران پریود

مجموعه : بهداشت زنان
شرح کامل سیکل قاعدگی و دوران پریود

شرح کامل سیکل قاعدگی و دوران پریود 

همه ی ی خانم ها از سن بلوغ بـه بعد هر 28 روز با دوران خونریزی عادت ماهیانه روبرو میشوند. تغییرات هورمونی بدن و انقباضات رحمی روی خلق و خو و مکانیزم بدن تاثیر خواهد داشت. بانوان هر 28 روز یک چرخه قاعدگی را تجربه کرده و پشت سر می گذارند، ما در این طی چرخه، وضعیت بدنی و خصوصیات اخلاقی شـما را از روز 1 تا 28 بررسی کرده و راهبردها و متدهایی برای نظارت و تنظیم رفتارهایتان بـه شـما معرفی می کنیم.

 

قائدگی و سیکل قاعدگی
قاعدگی یا عادت ماهانه كه بـه آن پریود، «قاعدگی» رگل و حیض هم می گویند بـه خونریزی دوره‌ای رحم كه در واقع خروج خون و قطعات ریزش یافته داخلی رحم میباشد، گفته میشود. عادت ماهیانه خونریزی ماهانه از رحم  بانوان میباشد. بـه نامهای دیگری مانند قاعدگی ،  منس و پریود هم خوانده می‌شود. خون قاعدگی ترکیبی از خون کامل و بافتهای ریزش کرده رحم می‌باشد.اکثر دوره هـای قاعدگی بین ۳ تا ۵ روز طول میکشد.

 

خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی میباشد.در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی میکند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد. یک سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می‌شود. متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما یک سیکل نرمال ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.

 

ارگانهای دخیل در ایجاد یک سیکل قاعدگی عبارتد از : مغز ، غده هیپوفیز ، رحم و گردن رحم ، تخمدانها و لوله هـای فالوپ و واژن. تغییر سطح هورمون هـای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیکل قاعدگی میشود. دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی که توسط تخمدانها تولید میشوند عبارتند از استروژن و پروژسترون. هورمون هـای FSH  و LH که در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.

 

در نیمه اول سیکل میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلول هـای رحمی می‌شود. در پاسخ بـه هورمون FSH یک تخمک در داخل یکی از تخمدانها شروع بـه رشد میکند.در حوالی روز ۱۴ از یک سیکل ۲۸ روزه در پاسخ بـه هورمون LH  تخمک از تخمدان جدا می‌شود. این مرحله تخمک گذاری نامیده میشود.

 

در نیمه دوم سیکل تخمک وارد لوله فالوپ که بین تخمدا ن و رحم قرار دارد می‌شود.در این مرحله پروژسترون بالا رفته و رحم را آماده بارداری می کند. اگر در این مرحله تخمک توسط اسپرم بارور شود بارداری رخ خواهد داد.در غیر اینصورت تخمک بعد از مدتی از بین می رود.

 

اگر بارداری رخ ندهد استروژن وپروژسترون کاهش مییابند و لایه ضخیم رحم ریزش کرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه را ایجاد میکند.

 

28 روز چرخه قاعدگی

 سیکل قاعدگی یک خانم ممکن است در ماههای مختلف کاملاً شبیه هم نباشد . از طرف دیگر سیکل هـای هر نفر با دیگری متفاوت است. خونریزیها ممکن است کم ، متوسط و زیاد باشد و نیز طول مدت آن میتواند متفاوت باشد . اگر چه اکثر پریودها ۳ تا ۵ روز طول میکشد اما بین ۲ تا ۷ روز نرمال است. درسال‌هـای اول شروع قاعدگی و در سنین نزدیک بـه یائسگی  سیکلها ممکن است کاملاً نامنظم باشند.

 

وضعیت بدنی و نواسانات خلقی بانوان در 28 روز چرخه قاعدگی

نوسانات ماهانه ی هورمون ها میتواند باعث افسردگی و یا خوشحالی، خستگی یا پر انرژی بودن، بی علاقگی بـه مقاربت و یا شهوتی شدن شـما شود. اما اگر شـما بتوانید این تغییرات را پیش بینی کنید، می توانید از لحظاه هـای خوبتان بهترین استفاده را برده و این زمان ها را بهتر مدیریت کنید. 

شرح کامل سیکل قاعدگی و دوران پریود

 در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی میکند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد

 

روز اول شروع قاعدگی تا روز هفتم

هفته ی بدی است برای بدن‌تان
دوران قاعدگیتان روز اول شروع شده است و بـه همراه خود حالات بدی مثل اسهال نیز می آورد «بـه خاطر بالا رفتن میزان پروستاگلاندین، ماده ی شیمیایی که باعث تحریک روده می‌شود این حالت ایجاد میشود». افرادی که مبتلا بـه آسم یا میگرن هستند، بیماریشان در این دوره تشدید می‌شود.

 

هفته ی خوبی است برای مغزتان
همینطور که بـه روز ششم نزدیک می شوید، وارد یک مرحله ی فولیکولی می‌شوید. این زمان دوران آرامی است که تخمک ها رشد کرده و آماده میشوند که از تخمدان بیرون بیایند. برای کارهایی که نیاز بـه خلاقیت و ابتکار دارد، دورانی فوق العاده است.

 

رابطه ی مقاربتی در این دوره 

میزان کم استروژن باعث میشود که دیرتر تحریک شوید، بـه همین خاطر باید از شریک جنسیتان بخواهید که کمی بیشتر فعالیت کند.

 

روز هشتم تا چهاردهم چرخه ماهانه قاعدگی
 هفته ی خوبی است برای بچه سازی
همینطور که بدن‌تان خود را برای تخمک گذاری در روز 14 آماده میکند، میزن استروژن کم کم افزایش می‌یابد. علائمی که بـه شـما کمک میکند تا بفهمید تخمک گذاری انجام شده است یا خیر و قدرت باروری دارید شامل موارد زیر است: تغییر رنگ مایع تخلیه شده از مهبل از زرد-سفید گرفته تا این که کاملاً شفاف می‌شود. در بعضی زن ها خونریزی و دل درد هم اتفاق می افتد.

 

هفته ی خوبی است برای خُلقتان 

استروژن در ابتدا بـه صورت یکنواختی افزایش می یابد، اما بعد این افزایش سرعت میگیرد. روز 14 «تخمک گذاری» شـما دیگر احساس تعادل میکنید. حال و حوصله پیدا میکنید و اعصابتان راحت است.

 

رابطه ی جنسی در این دوره
رابطه ی جنسی در این دوره بسیار پرلذت خواهد بود و اُرگاسم بهتری خواهید داشت. شریکتان نیز همراه شـما در این دوران لذت زیادی خواهد برد.

 

روز پانزدهم تا بیست و یکم چرخه ماهانه قاعدگی
هفته ی بدی است برای پوستتان
پوشش رحم دوباره در حال ساخته شدن است و ممکن است در این دوره جوش و لک روی پوستتان مشاهده کنید. در چنین وضعیتی می توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید. احتمالاً متخصص مربوطه برایتان آنتی بیوتیک برای مصرف یک هفته تجویز خواهد کرد.

 

هفته ی خوبی است برای اعتماد بـه نفستان
بـه اواسط هفته که میرسید، میزان پروژسترون رو بـه افزایش می رود که یک خوشحالی و خوشبینی ناگهانی بـه شـما می‌دهد. در قرعه کشی ها شرکت کنید، یا ترفیع رتبه ای که خیلی وقت بود می خواستید را با رئیستان در میان بگذارید. تا میتوانید از این دوران لذت ببرید.

 

روز بیست و دوم تا بیست و هشتم چرخه ماهانه قاعدگی
هفته ی بدی است برای pms «علائم قبل از قاعدگی»
میزان پروژسترون بـه بالاترین حد خود رسیده و نشانه ای است برای این که شـما بـه دوره قبل از قاعدگی وارد شده اید. البته ممکن است هیچگونه علائمی «همه ی ی ی علائم، از درد سینه گرفته تا سردرد» نداشته باشید و یا فقط بعضی از انها را در خود مشاهده کنید. بـه خاطر ترشح میزان کمی هورمون مردانه ی تستوسترون در این دوره، ممکن است با علائمی مثل زیاد شدن موی صورت یا تند شدن عرق بدن مواجه شوید.

 

هفته ی بدی است برای روحیه تان
ممکن است در این دوران احساس افسردگی کنید. اشتهایتان نیز بسیار بالا خواهد رفت و ممکن است برای رفع این گرفتگی و افسردگی زیادتر از معمول غذا بخورید. پس بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که حال شـما را هم بهتر کند مثل برگر بوقلمون یا سیب زمینی پخته که هر دو حاوی آمینو اسیدی هستند که باعث بالا بردن روحیه می‌شود.

 

اگر احساس نفخ داشتید از غذا هـای پر-پروتئین، کم کربوهیدرات و کم نمک استفاده کنید، هم حالت نفخ را از بین خواهد برد و هم بـه تقویت روحیه ی شـما کمک می کند. نگران چاق شدن هم نباشید، بـه خاطر بالاتر بودن درجه حرارت بدن کالری بیشتری خواهید سوزاند.

 

رابطه ی جنسی در این دوره
تولید تستوسترون بیشتر باعث آرام تر شدن و در نتیجه جذاب تر شدن صدایتان میشود.

 

روز بیست و هشتم
با علائمی روبه رو خواهید شد که بـه شـما میگوید فردا روز قاعدگیتان است: باد کردن شکم، کم خوابی و سردرد.