پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

صفر تا صد تحصیل در کشور هلند

صفر تا صد تحصیل در کشور هلند

هلند کشوری نسبتا کوچک اما پرجمعیت و دارای جمعیتی حدود ۱۷ میلیون نفر است. این کشور در شمال غربی اروپا قرار دارد و عضو اتحادیه اروپاست. هلند به دلیل مزارع لاله‌های زیبا، آسیاب‌های بادی، کانال‌ها و مسیرهای دوچرخه‌سواری شگفت‌انگیزش مشهور است.

 

به‌علاوه هلند به جهت اینکه مملو از موزه‌ها، گالری‌های هنری، تفریحات شبانه و زندگی رنگارنگ و پر جنب و جوش است، به مقصدی عالی برای دانشجویان تبدیل شده است. با توجه به چنین شرایطی باید بگوییم انگار مقصد تحصیلی بهتر از هلند وجود ندارد اما مهاجرت به این کشور برای تحصیل با یک سؤال مهم همراه است: چه دانشگاهی در هلند باید بروید؟ اگر نیازمند دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در کشور هلند هستید با مای آرمان همراه شوید.

 

شرایط تحصیل در هلند

 

هلند این فرصت را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد که از چهار سالگی وارد پیش‌دبستانی و مدرسه ‌شوند، این در حالی است که سال اول اختیاری و هشت سال بعدی اجباری‌ است. پس از اینکه این هشت سال پایان یافت، بر اساس آزمون استعدادیابی بسته به توانایی دانش‌آموزان برای آغاز تحصیلات متوسطه آماده می‌شوند.

 

سه نوع آموزش متوسطه وجود دارد که با توجه به نتیجه آزمون استعدادیابی دانش‌آموزان، هر کدام از آن‌ها در سن 12 سالگی وارد این سه نوع آموزش می‌شوند. این سه نوع آموزش شامل آموزش متوسطه حرفه‌ای (MBO) 4 سال، آموزش تکمیلی متوسطه (HAVO) 5 سال و آموزش پیش‌ دانشگاهی (VWO) 6 سال است.

 

در حالت کلی سه سال اول شامل مرحله اول آموزش متوسطه و سال‌های چهارم تا ششم مرحله دوم آموزش متوسطه محسوب می‌شوند که پس از اتمام آن‌ها، دانش‌آموزان قادر خواهند بود وارد دوره تحصیلات عالی در دانشگاه یا کالج شوند.

 

مزایای تحصیل در هلند

 

تحصیل در هلند مزایای بسیاری را برای دانش‌آموز و دانشجو به همراه دارد که در ادامه می‌توان به چند مورد اشاره کرد:

 

* محبوبیت زبان انگلیسی در این کشور یکی از مزایای تحصیل در هلند است و باعث می‌شود معاشرت و ارتباط با مردم از بازدید یک جاذبه توریستی معروف گرفته تا خرید از یک مغازه معمولی، شرکت در رویدادهای اجتماعی و فرهنگی و یا حتی دوستی ساده بسیار آسان شود.

 

* برگزاری دوره‌های آکادمیک در مؤسسات آموزش عالی به زبان انگلیسی در کشور هلند، از یک سو و تسلط بیش از 90 درصد از شهروندان این کشور به زبان انگلیسی از سوی دیگر باعث شده کسانی که به مهاجرت تحصیلی علاقه‌مند هستند، بتوانند بدون نیاز به مدرک زبان هلندی از طریق این برنامه‌های تحصیلی، پذیرش دریافت نمایند و وارد دانشگاه‌های هلند شوند. البته برای اخذ شهروندی باید سطح زبان هلندی شما در حد B1/B2 باشد. همچنین در کاریابی کسی که به زبان هلندی تسلط دارد شانس بالاتری برای پیدا کردن کار دارد

 

* دانش‌آموزان و دانشجویان همیشه می‌توانند برای رفتن به مدرسه و دانشگاه از دوچرخه استفاده کنند، زیرا مسافت‌ها کوتاه و مسیرهای دوچرخه‌سواری شگفت‌انگیز است. هلند بهشتی برای علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری است. این یعنی خطوط دوچرخه در همه جا وجود دارد و بسیاری از دانش‌آموزان، دانشجویان و کارمندان، روزانه از آن‌ها برای رفت و آمد استفاده می‌کنند.

 

* هلند یکی از امن‌ترین و شادترین کشورهای جهان است. این کشور دارای استاندارد بالای زندگی، شهروندان تحصیل کرده و جامعه‌ای شاد است.

 

* مراحل کم تر از ۴ هفته جهت دریافت ویزای متقاضی، از دیگر مزایای تحصیل در هلند است.

 

* انعطاف‌پذیری کار از مزایای تحصیل در هلند است. متقاضی پس از اینکه دوره آکادمیک را به اتمام برساند و فارغ‌التحصیل شود. در ادامه پس از فارغ التحصیلی دانشجو می تواند ویزای خود را به دوره Orientation تبدیل کند و 12 ماه داخل کشور به جست و جوی کار بپردازد البته شرایطی مانند زیر 30 سال بودن نیز برای استفاده از این دوره وجود دارد

 

* اجازه اقامت پس از تحصیل از دیگر مزایای تحصیل در هلند است. دانشجویان این اجازه را دارند که به مدت یک الی دو سال در این کشور بمانند و در جستجوی کار باشند.

 

* دانشجویان بین‌المللی که شاغل هستند، برای کار پاره وقت فقط ۱۶ ساعت و در صورتی که مجوز دریافت گردد، دیگر محدودیت و سقفی برای کار دانشجویی وجود ندارد. البته ناگفته نماند که ملیت و وضعیت ویزای متقاضی مهاجرت تحصیلی در موافقت یا عدم موافقت با درخواست مجوز کار دانشجویی وی ارتباط مستقیم دارد.

 

* قوانین مهاجرتی کشور هلند به همراهان و خانواده متقاضیان تحصیل اجازه می‌دهد در دوره تحصیلی، آن‌ها را همراهی کنند، پس متقاضیان می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را با خود به هلند ببرند اما به محض شروع دوره تحصیلی متقاضیان باید در راستای دریافت ویزای همراه اقدام کنند.

 

* اجازه کار ضمن تحصیل یکی دیگر از مزایای تحصیل در هلند است، این در حالی است که یکی از روش‌های مهاجرت به هلند، تحصیل در این کشور بوده که می‌تواند به اقامت دائم ختم شود.

 

* از آنجایی که کشور هلند یکی از اعضای قدیمی پیمان شنگن است، دریافت مجوز اقامت دائم و تردد بین مرزهای کشورهای اروپایی آسان‌تر است.

صفر تا صد تحصیل در کشور هلند

هزینه تحصیل در هلند

 

هلند یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپا برای دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی بوده و به مکانی ایده‌آل برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل شده است. شاید بپرسید چرا؟ از یک سو هلند یکی از اولین کشورهایی است که بسیاری از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

 

از سوی دیگر، با اینکه زبان آنان هلندی است، بیش از ۹۰ درصد از شهروندان این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. این منجر شده که یکی از بیشترین انتخاب رشته‌ها در این قاره صورت بگیرد.

 

به‌علاوه سیستم آموزشی این کشور توسعه‌یافته و ثروتمند به رویکرد بین‌المللی و سطح بالای کیفیت معروف است و به درستی در راستای رفاه اجتماعی و آموزشی شهروندان، مهاجران و افراد علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی فعالیت دارد.

 

در صورتی که شهروند یا دانشجوی اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA) هستید، باید انتظار داشته باشید که سالانه حدود 2000 تا 20000 یورو برای تحصیل خود بپردازید، البته دانشگاه‌های دولتی هلند شهریه بسیار مقرون به‌صرفه‌تری دارند. داستان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از برنامه‌ای به برنامه دیگر متفاوت است.

 

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس معمولا چیزی بین ۶۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰ یورو در سال است. این در حالی است که هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در هلند به صورت سالانه مبلغی بین ۶۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ یورو را در بر می‌گیرد اما همچنان در مقایسه با شهریه بیش از ۵۰۰۰۰ یورویی سالانه که در ایالات متحده پرداخت می‌گردد، این هزینه بسیار مقرون به‌صرفه‌تر است.

 

البته قابل ذکر است که هزینهتحصیل در هلند در برخی رشته‌ها مانند رشته ام بی ای (MBM) از مبالغ مذکور بیشتر است.

 

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

هزینه زندگی دانشجویی در هلند به محل و سبک زندگی شما و امکانات این کشور بستگی دارد، پس بدیهی است که شهرهای بزرگ‌تر گران‌تر از شهرهای کوچک‌تر خواهند بود. به طور متوسط باید بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه برای اقامت، سفر، غذا و سایر هزینه‌های زندگی بودجه داشته باشید. برای دانشجویان ایرانی هم بدیهی است که هزینه‌ها در این کشور نسبت به ایران بیشتر است.

 

مدت زمان تحصیل در هلند

 

مدت زمان تحصیل در هلند به مقطعی که فرد در آن دوره مشغول به تحصیل است، بستگی دارد. هر یک از مقاطع تحصیلی سال‌هایی را در بر دارد که تا حدودی با یکدیگر متفاوت هستند، پس با توجه اینکه شخص در چه مقطعی است و تا کجا می‌خواهد تحصیلات خود را ادامه دهد، این مدت زمان می‌تواند متفاوت باشد.

 

مقاطع تحصیلی هلند

 

کشور هلند شامل مقاطع تحصیلی چون پیش ابتدایی و ابتدایی به مدت ۸ سال، دیپلم به مدت ۴، ۵ یا ۶ سال، کارشناسی به مدت ۳ یا ۴ سال، کارشناسی ارشد به مدت ۲ الی ۳ سال، دکتری یک دوره دست کم ۴ ساله و مقاطع بعد از دکتری است. بیشتر پوزیشن های دکتری در هلند همراه با حقوق هستند لذا صرف اخذ پذیرش برای مقطع دکتری رقابتی و مشکل است.

 

تحصیل در مدارس هلند

 

تحصیل در مدارس هلند در مقاطع ابتدایی و دبیرستان امکان‌پذیر است. پیش ابتدایی و ابتدایی از سن ۴ سالگی در این کشور آغاز شده و به مدت ۸ سال طول می‌کشد. پس از گذر از مقطع ابتدایی، دانش‌آموزان وارد مقطع دبیرستان می‌شوند.

 

در چنین شرایطی افراد می‌توانند به مدارس فنی حرفه‌ای که به مدت ۴ سال طول می‌کشد، ورود کنند، در غیر این صورت باید ۵ سال تحصیلات خود را در دبیرستان بگذرانند و یا ۶ سال دوره آموزش پیش‌دانشگاهی بخوانند تا موفق به اخذ دیپلم این کشور شوند.

 

سپری کردن یک سال آموزش مقدماتی دانشگاه (پیش دانشگاهی) پس از مقطع دبیرستان، دانش آموزان را واجد شرایط ورود به دانشگاه می‌کند. اگر چه در این کشور زبان انگلیسی دارای محبوبیت و بدان بسیار توجه شده است اما دانش‌آموزان باید بر زبان هلندی مسلط باشند.

صفر تا صد تحصیل در کشور هلند

معرفی بهترین دانشگاه‌های هلند

 

برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان در کشور هلند واقع شده‌اند. در این میان می‌توان دو دانشگاه آمستردام (UvA) و دانشگاه وریج آمستردام (VU) را مثال زد که در پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این سرزمین واقع شده‌اند. این دانشگاه‌ها به واسطه رویکرد مدرنی که به آموزش دارند، دوره‌های متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

 

این کشور در واقع دارای طیف وسیعی از دوره‌های آموزشی یا دوره‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی در قاره اروپاست که تحصیل در آن را برای مهاجران و دانشجویان بین‌المللی بسیار جالب می‌کند. هلند محل سکونت ۱۹ درصد دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ است؛ این یعنی یکی از بالاترین میزان دانشجوی بین‌المللی در سراسر اروپا را شامل می‌شود.

 

این امر به طور قطع می‌تواند به این دلیل باشد که دانشگاه‌های هلند به عنوان دانشگاه‌های پژوهشی، برنامه‌های علمی پژوهش‌محور و در قالب دانشگاه‌های علوم کاربردی، برنامه‌های مطالعاتی بیشتری را ارائه می‌دهند.

 

مؤسسات آموزش عالی در هلند به دو نوع کلی دانشگاه‌های علمی کاربردی (hogescholen؛ HBO) و دانشگاه‌های تحقیقاتی (universiteiten؛ WO) تقسیم می‌شوند. یک دانشگاه علمی کاربردی معمولا دوره‌هایی را برای آماده‌سازی دانشجویان برای یک حرفه خاص ارائه می‌دهد، در حالی که یک دانشگاه تحقیقاتی در ارائه دوره‌های عمومی‌تری فعالیت می‌کند.

 

برخی از دانشگاه‌های برتر هلند:

* دانشگاه آمستردام (Amsterdam) رتبه ۵۸ جهان

* دانشگاه دلف (Delft) رتبه ۶۱ جهان

* دانشگاه اورترخت (Utrecht) رتبه ۱۱۲ جهان

* دانشگاه واگنینگن (Wageningen) رتبه ۱۲۴ جهان

* دانشگاه لیدن (Leiden) رتبه ۱۳۱ جهان

* دانشگاه آیندهوون (Eindhoven) رتبه ۱۳۸ جهان

* دانشگاه رادبود (Radboud) رتبه ۱۳۹ جهان

* دانشگاه گرونینگام (Groningen) رتبه ۱۴۵ جهان

 

کار دانشجویی در هلند

 

در مورد مردم هلند باید بگوییم مذاکره در خون آن‌هاست. برخی از بزرگترین شرکت‌های جهان، هلندی هستند، حتی بسیاری از این گروه‌های اروپایی، مقر و ادارات خود را در هلند بنا کرده‌اند. در کنار ذهنیت باز و بین‌المللی مردم این کشور، ناگهان شما نیروی کاری را پیدا می‌کنید که در زبان انگلیسی مهارت بالایی دارد و از کارکنان خارجی بسیار استقبال می‌کند.

 

این در واقع همان شرایطی است که برای دانشجویان مهاجر و بین‌المللی به خصوص ایرانیان مهیاست. در حالت کلی اگر با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از یک دانشگاه هلند فارغ‌التحصیل شوید، شانس خوبی برای یافتن شغل و اقامت طولانی مدت در این کشور خواهید داشت.

 

باید اضافه کنیم فردی که با هدف مهاجرت تحصیلی به کشور هلند سفر می‌کند، این امکان را دارد که به صورت پاره‌وقت در هنگام تحصیل خود و تمام وقت در تابستان مشغول به کار شود. پس از اتمام تحصیل، او دیگر اجازه کار تمام وقت خواهد داشت.

 

اقامت بعد از تحصیل در هلند

 

یکی از بهترین و ارزان‌ترین روش‌های اخذ اقامت کشور هلند، مهاجرت تحصیلی است، از این رو قطعا از مهم‌ترین اهداف دانشجویان بین‌المللی اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور خواهد بود. دانشجو پس از اخذ ویزای تحصیلی هلند، با یافتن شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود می‌تواند در این کشور اقامت کاری دریافت کند.

 

هلند به دانشجویان خود این اجازه را می‌دهد که به مدت یک الی دو سال در این کشور بمانند و به دنبال کار بگردند و کار کنند. اگر شخص به طور مداوم به مدت حداقل ۵ سال با مجوز اقامت در هلند زندگی کند، عملکرد خوبی در کار داشته و مالیات پرداخت کرده باشد، امکان دریافت و تمدید اقامت دائم هلند برای او فراهم است.

 

برای دریافت مشاوره تخصصی میتوانید به وبسایت myarman.com مراجعه کرده و با کسب اطلاعات از مشاورین متخصص بهترین انتخاب را برای تحصیل در هلند داشته باشید.