پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

راهکارهای طب سنتی درباره ریزش موها

مجموعه : نکات سلامت مو
راهکارهای طب سنتی درباره ریزش موها

راهکارهای طب سنتی درباره ریزش موها 

راهکارهای طب سنتی درمورد ریزش مو می تواند تاثیرات بسیار قابل توجهی در درمان داشته باشد، امروز ما برای شما برترین ها را پیشنهاد می‌دهیم. درمان ریزش مو با استفاده از طب سنتی امروزه مورد دقت تعداد زیادی از افراد قرار گرفته است.

 

برای درمان ریزش مو می ‌بایست مواد خوراکی مفید و مناسب مصرف نمود تا به مو‌ها و ریشه‌هاي آن مواد مغذی کافی برسد. طبق معمول کسانی که دچار بیماری میشوند، بعلت اختلال در تغذیه، دچار ریزش مو «Hair loss» می شوند.

 

دلایل ریزش مو چیست؟
یکی از دلایل ریزش مو، مشکلات گوارشی و یبوست است که درمان آن مصرف خاکشیر، روغن زیتون و پرهیز از مصرف چای و سرخ کردنی‌هاست.

 

کم خونی میتواند یکی از دلایل ریزش مو باشد.

مصرف داروهای اعصاب و هورمونی نیز ریزش مو را افزایش میدهند. اگر علت ریزش مو ریشه روانی و عصبی دارد مصرف گل‌گاوزبان، جوشانده به لیمو و شربت بادام توصیه می شود.

 

 

 

عامل ارثی نیز باعث ریزش مو می شود.

علت دیگر ریزش مو استفاده از مواد شیمیایی مثل شامپو و صابون است که بجای آن گل سرشور و صابون زیتون توصیه می شود.علت ششم ریزش مو میتواند خوردن غذا هاي مانده و فاسد باشد.

 

موثرترین روشهای درمانی ریزش مو به وسیله طب سنتی
در طب مدرن تعداد داروهای موضعی که میتوانند به رشد مو کمک کند یا جلوی ریزش آنرا بگیرند، بسیار کم است. اما در طب سنتی درمان‌هاي نسبتا مناسبی هم برای پیشگیری از ریزش مو و هم افزایش روال رویش مو وجوددارد.

 

البته این درمان‌ها دوران‌بر هستند و این رخداد فقط در طب سنتی ایرانی نمی‌افتد ودر تمام ‌مکاتب علمی ‌پوست، ریزش مو با دشواری درمان می شود و باید این چالش را درنظرگرفت.

 

در طب سنتی درمان‌ ریزش مو به 2 گروه تقسیم میشود؛ درمان‌هاي موضعی و درمان‌هاي خوراکی. انچه امروزه بیشتر بکار میرود، درمان‌هاي موضعی است. از نظر طب سنتی، روال ساخت مو به مسایل درونی بستگی دارد و لازم است فرد، مزاج معتدل و سالمی‌ داشته باشد تا رویش مویش سالم و درست انجام شود.

 

در کسانی که به دلایل مختلف دچار اختلال مزاج هستند، ریزش مو دیده می شود. برای این گروه درمان‌هاي موضعی کافی نیست و لازم است با درمان‌هاي خوراکی، ابتدا مزاج اصلاح شود.مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگی نیز در تقویت مو موثر است

 

و همینطور گفته می شود که یکی از علل ریزش مو علاوه بر کمبود ویتامینB، کمبود گوگرد در بدن است. این ماده معدنی در پیاز نرگس، پیاز عنصل و همینطور در انواع سبزی‌ها مثل تره، سیر و موسیر به وفور یافت میشود.

 

برای پیشگیری از ریزش مو اصطلاحا از مواد قابض استفاده میشود و حنا، مورد و سدر در اصطلاح عام ریشه را سفت می کنند. مضمون جالب این که هر 3 گیاه آثار ضدقارچ، ضدباکتری و ضدالتهابی هم دارند. افرادی که دچار ریزش مو می شوند، طبق معمول پوست ملتهبی دارند و بثورات پوستی و چربی در سطح پوست سر آنها مشهود است. این 3 گیاه چربی و التهاب را کاهش میدهند و از ریزش مو پیشگیری میکنند.

 

بعضی گیاهان به افزایش خون‌رسانی موضعی کمک می کنند که مشهور‌ترین آنها گیاه رزماری است و فرآورده‌هاي آن به‌سهولت در معرض می باشد. تمام گیاهانی که جریان خون موضعی را تقویت می کنند، نه‌تنها در پیشگیری از ریزش مو، بلکه در رشد مجدد آن نیز موثرند. رزماری آثار ضدالتهابی هم دارد و میتواند بیماری‌هاي التهابی پوست سر را التیام دهد.

 

بعضی از ترکیب‌هاي بابونه و آویشن نیز خواص نظیر رزماری دارند و از فرآورده‌هاي آنها برای التیام اگزما و درماتیت استفاده می شود. آویشن نیز در عین حال که جریان خون موضعی را تقویت می کند، آثار ضدباکتری و ضدقارچ دارد و میتواند هم در پیشگیری از ریزش مو و هم تقویت رویش آن موثر باشد.

 

از جمله داروها و تونیک‌ها یا تقویت‌کننده‌هاي گیاهی دیگر میتوان به گیاه نخل مرداب اشاره کرد. این گیاه درگذشته به شکل خوراکی برای درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات استفاده میشد اما هم‌اکنون مصرف موضعی آن به علت تاثیری که بر هورمون‌هاي جنسی مردانه دارد و میتواند الگوی ریزش موی مردانه را کاهش دهد، برای درمان ریزش مو بکار میرود.

 

سبزی‌هایي مثل تره، سیر و موسیر برای تقویت مو مفید است. برای درمان ریزش موی سر باید کاری کرد تا جریان خون در زیر پوست سر تحریک شود. همینطور میتوان علاوه بر استفاده از انواع پیاز خوراکی و سبزی‌ها، موها رابا ماست شست‌وشو داد چون آب ماست از ریزش مو پیشگیري میکند.

 

مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگی نیز در تقویت مو موثر است و همینطور گفته میشود که یکی از علل ریزش مو علاوه بر کمبود ویتامینB، کمبود گوگرد در بدن است. این ماده معدنی در پیاز نرگس، پیاز عنصل و همینطور در انواع سبزی‌ها مثل تره، سیر و موسیر به وفور یافت میشود.

 

برای به جریان‌انداختن خون در سر میتوان موها را ماساژ داد. به شرطی که صابون و شامپو قلیایی نباشد. مقدار کمی سیر رانیز می توان رنده کرد و بعد به آن مقداری عسل اضافه و مخلوط کرد و بر سر مالید.

 

مضمون:
دقت داشته باشید که قرار دادن سیر و پیاز رنده یا ورقه شده روی پوست اگرچه خون‌رسانی را تقویت می کند و خواص ضدالتهابی دارد، اما در بعضی افراد باعث بروز تاول‌هاي شدید پوستی و حساسیت‌هاي شدید میشود و استفاده از آنها برای این افراد، مناسب نیست.