پارس ناز پورتال

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون 

طبق عرف و سنت هاي مردم هر کشوری فستیوال هاي سالانه اي برگزار میشود که برخی از آنها واقعا عجیب میباشند. هر کشور و شهر و مردمانی، آداب و رسوم و جشن هاي خاص خود را دارند آداب و رسومی که از تاریخ و باورها آن اهالی سرچشمه می‌گیرد و راه خوبی هست تا از طریق آنها، فرهنگ و روحیات مردم را شناخت.

 

گاه این باورها به شکل گیری مراسم و جشنواره هایي منجر می‌شود که گاه با شادی و نشاط همراه میباشند و گاهی دیگر واقعه اي دردناک را روایت میکنند. گاه برخی از این جشن ها آنقدر مشهور میباشند که گردشگران بسیاری در زمان برگزاری آنها، کیلومتر ها مسافت را طی می‌کنند تا در این فستیوال ها شرکت کنند

 

و از نزدیک تمام جوانب آن را ببینند. برخی از این فستیوال ها و جشنواره ها قدمتی چندین ساله دارند و بر زمینه یک عقیده ي قدیمی شکل گرفته و هم چنان ادامه دارد و برخی دیگر بر اثر یک رخداد و یا پیشامد اي دیدنی مرسوم شده اند و مردم همۀ ساله} آن را تکرار میکنند.

 

۱- توماتینا | اسپانیا

اگر دوست دارید که در یک جنگ خوراکی شرکت کنید، پس میتوانید در آخرین چهارشنبه ي ماه اوت، حدودا 30 شهریور به شهر بانول «Buñol» اسپانیا بروید و در یک جشنواره ي دیدنی و مهیج شرکت کنید. معادل پارسی این جشنواره، گوجه بزنو هست و در این روز یک صد تن گوجه در نبرد هاي خیابانی پرتاب میشود.

 

تاریخ کوتاه ي این جشنواره ي دیدنی به آخرین چهارشنبه ي اوت سال «1945» برمی گردد روزی که در آن برخی از جوانان می‌خواستند دقت کله گنده هایي که در یک رژه شرکت می‌کردند را به خود جلب کنند. این کله شقی آنها باعث میشود تا یکی از شرکت کنندگان در رژه به زمین بخورد. این موضوع سبب خشم

 

بسیار آن فرد می‌شود و در نهایت دعوایی در بین جمعیت رخ می‌دهد. در این دعوا که سلاحش از یک بازار میوه در همان نزدیکی فراهم سازی شد، جوانان از گوجه فرنگی بعنوان اصلی ترین اسلحه بهره گیری کردند که با شدت و قدرت به این طرف و آن طرف پرتاب می شد. این دعوا و این پرتاب گوجه فرنگی در نهایت با پادرمیانی پلیس به پایان رسید.

 

این دعوا آنقدر دیدنی شد که بعد از آن هر سال جوانان آن را با عنوان یک جشن برگزار کردند و امروز شاهد برگزاری مراسمی با عنوان توماتیا «La Tomatina» هستیم.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

۲- کارناوال | برزیل

یکی از بزرگ ترین جشنواره ها و مهم ترین رویدادهای فرهنگی در کشور برزیل کارناوال برزیل هست که هر سال در ماه فوریه برگزار می‌شود. این کارناوال که از آن با عنوان یک جشن ملی نیز یاد میشود، به مدت ۷ روز در شهرهای گوناگون برزیل برگزاری و شادی و نشاط را به مردم هدیه میدهد.

 

آن طور که از نظرات کاتولیک ها بر می‌آید کارناوال برزیل جشنی هست برای رهایی از شر بدی ها و ناپاکی ها. در این جشن گروه هاي مختلفی از گذشته برنامه هاي خاصِ خود را حاضر می‌کنند و در روز مراسم، با لباس ها و گریم هاي مخصوص آن را اجرا میکنند. یکی از اصلی ترین برنامه هاي این کارناوال، رقص سامباست که نمادی از شخصیت ملی برزیل هست و توسط گروه هاي گوناگون برگزاری میشود.

 

کارناوال برزیل در جمعه ي گذشته از چهارشنبه ي خاکستر نخست می‌شود. در سال 2018 از 20 بهمن ماه «9 فوریه» تا ۲۵ بهمن ماه «۱۴ فوریه» برگزار خواهد شد.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون۳- سال نو چینی

سال نوی چینی، یکی از مهم ترین جشن ها و تعطیلات سنتی اهالی چین به حساب می‌آید. این جشن در نخست سال نو و در حدود تاریخ ۱۶ فوریه، ۲۷ بهمن ماه، سال ۲۰۱۸، به مدت ۱۵ روز برگزار میشود. مردم چین آداب و رسوم هاي متفاوتی را در این روز انجام می‌دهند.

 

برای نمونه چینی هاي بودایی، از خوردن گوشت در این روز امتناع میکنند و یا برخی بوداییان بر این باورند که بهره گیری از کارد و روشن کردن آتش در این روز اصلا خوش یمن نیست. حتی چینی ها هم مثل ما ایرانیان در این روز به ملاقات بزرگ ترها و خانواده ها می‌روند. این جشن به طور سنتی با آتش بازی، لباسهای محلی و اژدها هاي شناور همراه هست.

 

در اولین روز سال نو چینی، رقص شیر انجام میشود. این رقص یکی از کهن ترین آیین ها در چین هست و برخی خانواده ها، برای از میان بردن ارواح، این گروه هاي عروسگ گردان را به منزل هایشان دعوت میکنند تا با رقص بد شانسی را از بین ببرند. از دیگر آداب و رسوم این جشن میتوان به هدیه پاکت سرخ اشاره کرد.

 

چینی ها مقدار پول و هدیه اي را درون پاکت قرمز رنگی قرار داده و به خویشاوندان خود هدیه میدهند. انها معتقدند با اینکار، ارواح خبیثه را از افراد به دور می‌کنند.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون۴- سمانا سانتا | گواتمالا

اگر گردشگری به دنبال جشن و فستیوالی هست که کمتر رقص و آواز به همراه داشته باشد و تا اندازه ای با جوی معنوی و مسیحیت احاطه شده باشد، میتواند به فستیوال سمانا سانتا «Semana Santa» در کشور گواتمالا برود. در طی این مراسم می‌توانید افسانه ها و حکایت هاي به صلیب کشیدن حضرت مسیح را مشاهده نمایید.

 

صلیب هاي عظیم و نمایش هاي هیجان انگیز، قدرت معنوی این مراسم را چندین برابر می‌کند. افراد شرکت کننده در این مراسم کلاه و رداهای سفیدی به اسم کلنس من «Klansmen» را بر تن می‌کنند و در این مراسم با یک دیگر پیمان برادری می بندند. این مراسم دقیقا یک هفته گذشته از عید پاک برگزار میشود.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

۵- فستیوال گِل | کره جنوبی

یکی از مشهور ترین جشنواره هاي کره جنوبی، گِل درمانی در شهر بوریئونگ «Boryeong» هست که هر سال در فصل تابستان انجام میشود. فستیوال گِل برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ برگزار شد و تدریجی موجب گردید تا گردشگران شمار زیادی از سراسر جهان برای شرکت در آن به شهر بوریئونگ بیایند.

 

گِل مورد بهره گیری در این فستیوال از زمین هاي گلی این شهر فراهم سازی می‌شود و مملو از مواد معدنی خوب هست. این گِل در تولید مواد آرایشی نیز بهره گیری میگردد و در اصل برگزاری این فستیوال راهی برای بازاریابی لوازم آرایشی بوریئونگ به شمار میرود.

 

فستیوال گل در دو هفته برگزار می‌شود و روز هاي پایانی هفته ي دوم از محبوبیت بیشتری برخوردار میباشند چرا که با پایان هفته ي دوم ماه جولای یعنی حدودا ۲۴ و یا ۲۵ مرداد ماه مصادف می‌گردد.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون۶- فستیوال برف و یخ | چین

احتمالا بارها از رسانه هاي گوناگون، هنرمندانی را دیده باشید که در ایالت میشیگان و یا ویسکانسین در ایالات امریکا آثاری را از یخ خلق میکنند و شهرت بسیاری در سطح جهانی دارند اما فقط ایالات امریکا نیست که چنین هنرمندانی در خود دارد. هرساله در شهر هاربین کشور چین، اتباع،

 

گرد هم می‌آیند تا آثار اعجاب انگیز اي از یخ را خلق کنند. پس از خلق تمامی آثار، از شگرد هاي گوناگون نورپردازی بهره گیری می‌شود تا جلوه ي آنها، چندین برابر گردد. این آثار به حدی چشم نواز میباشند که یقین این که از یخ شاخته شده اند را کمی سخت می‌کند.

 

در ابتدا اکثر شرکت کنندکان این جشنواره، چینی ها بودند اما تدریجی علاقه مندانی از اقصی نقاط جهان نیز به آن دقت نشان دادند. این جشنواره هر سال زمستان در تاریخ ۵ ژانویه، حدودا ۱۶ دی ماه، به مدت یک ماه، برگزار میگردد و بعنوان بزرگ ترین فستیوال برف و یخ در جهان شناخته میشود.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون۷- برنینگ من | ایالات امریکا

برنینگ من «Burning Man» اسم جشنواره اي در آمریکاست که در اولین دوشنبه ي ماه سپتامبر برابر با ۱۳ شهریور، به مدت یک هفته در بیابان بلک راک ایالت نوادا برگزار میشود. اسم این جشنواره در پارسی به معنای مرد سوزان هست و اسم گذاری آن به این علت هست که هر زمان در اختتامیه این جشنواره، مصادف با شامگاه شنبه، یک مرد حصیری بزرگ یا سازه‌هاي نمونه با آن را می سوزانند.

 

فستیوال برنینگ من از آنجا شروع شد که در سال ۱۹۸۶، مردی به اسم لری هاروی به همراه چند دوست خود در سان‌فرانسیسکو، یک آدمک چوبی ۲.۷ متری و یک سگ چوبی کوچک تر را آتش زدند. از آن پس افراد زیادی برای تماشای این مراسم به آن محل می رفتند و پس از گذشت زمان، محل برگزاری آن را به بیابان نوادا منتقل کردند.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون۸- جشن هولی | هندو

یکی از جشن ها و تعطیلات مردم هندو جشن هولی هست که در هنگام شروع فصل بهار برگزار و از آن بعنوان یک جشنواره ملی و مذهبی یاد می‌شود.هندوها، هولی را در آخرین قمر کامل تقویم هندوها، یعنی در ماه فالگونا «یا اوایل ماه مارس برابر با نیمه دوم اسفند» جشن میگیرند و در طی این مراسم، پودرهای رنگی را در مشت خود می ریزند

 

و به سمت یک دیگر پرتاب میکنند. سپس با تفنگ هاي آب بازی در کوچه و خیابانها به دنبال یکدیگر می افتند و روزی سراسر شادی را برای خود می سازند.مردم معتقدند که این جشنِ دو روزه نشان دهنده پیروزی خوبی بر بدی هست و دیدنی تر این که این جشن در کشور هاي مختلفی از جمله آفریقا، پاکستان، ایالات امریکا و … نیز برگزار میشود.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون۹- دیوالی | هند

دیوالی از جمله جشن ها و فستیوال هاي هندوهاست که به مدت ۵ روز در سراسر هندوستان جشن گرفته میشود و در هر یک از روزهای آن، آداب رسوم و کارهای مختلفی انجام میگردد. این جشن در پانزدهم ماه کارتیکای تقویم هندوها برگزار میگردد و تاریخ آن در تقویم هاي دیگر متغیر هست.

 

مردم هندوستان در روزهای پیش از این جشنواره، منزل هایشان را تمیز و مرتب میکنند و پنجره ها را برای خیرمقدم گویی به الهه توانگری و کامیابی، لاکشمی، می گشایند. آنها در منزل هایشان شمع و چراغ هاي بسیاری روشن میکنند و از این نظر اسم دیگر این جشنواره، نور هست.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

۱۰- جشن روز مردگان | کشور مکزیک

روز مردگان نوعی جشن ملی در کشور کشور مکزیک و برخی دیگر از کشور هاي جهان هست که از ۳۱ اکتبر تا ۲ نوامبر «۹ آبان تا ۱۱ آبان» ادامه دارد و برای برگزاری آن سازمان ها و بانک ها به مدت سه روز تعطیل میباشند.

 

ممکن هست با شنیدن اسم این جشن به یاد جمجمه و کار هاي وحشتناک بیافتید اما واقعیت، این هست که در این فستیوال، مردم به تمیز کردن قبر رفقا و خانواده ي خود مشغول می‌شوند. آنها روی قبر ها گُل می گذارند و با روشن کردن شمع، به یاد رفتگان خود نیایش میخوانند. برخی دانشمندان و پژوهشگران معتقدند که قدمت و ریشه ي این جشن به تمدن مایاها «۱» و آزتک ها «۲» میرسد.

عجیب ترین فستیوال ها در کشورهای گوناگون

فستیوال و جشنواره هاي گوناگون،بهترین فستیوال هاي جهان،فستیوال هاي مشهور جهان،فستیوال هاي تایلندی