پارس ناز پورتال

قاصدک 24

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

فرق بین عشق و هوس چیست؟

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ وقتی دو نفر وارد رابطه اي قرار می‌گیرند و وقتی احساسی بین آن ها در حال شکل گرفتن اسـت ممکن اسـت بـه این سوال فکر کنند کـه آیا رابطه آن ها عاشقانه اسـت یا اینکه یک طرف بخاطر هوس وارد رابطه شده اسـت، برای مردان این موضوع جدی‌تر اسـت و خانمها نمیتوانند در مدت کوتاه بـه احساس مردان اعتماد کامل داشته باشند. در ادامه با پارس ناز همراه باشید.

 

تفاوت عشق و هوس

عشق احساس شدید دوست داشتن نسبت بـه شخص دیگر اسـت. این جاذبه‌ي عمیق و احساس مراقبت بسیار زیاد شـما نسبت بطرف مقابلتان اسـت کـه وابستگی احساسی رابه وجود می‌آورد. در طرف مقابل عشق، هوس حضور دارد کـه میل شدید طبیعت جنسی اسـت. این احساس مبتنی بر جاذبه‌هاي فیزیکی شکل میگیرد. هوس میتواند بـه یک عشق عمیق تبدیل شود، اما همان طور کـه گفته شد بـه زمان نیاز دارد.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

دو نفر زمانی از هوس بـه عشق می رسند کـه با گذر زمان، تمام ابعاد شخصیتی، نقاط قوت و ضعف، را ببینند و از مرحله‌ي فانتزی ذهنی گذر کنند. پزشک هلن فیشر «Helen Fisher» یکی از محققان سرشناس در زمینه‌ي عشق رمانتیک، در کتاب عالی خود بنام «چرا او؟» سه مرحله‌ي عاشق شدن را معرفی می کند و بـه مـا می‌گوید کـه چطور یک عشق ماندگار داشته باشیم. ادامه این پست برگرفته از این کتاب اسـت.

 

مرحله‌ اول هوس

هوس نخستین مرحله‌ي عاشق شدن اسـت. این احساس با میل رانده می شود. هورمون‌هاي جنسی دراین مرحله نقش مهمی ایفا میکنند. بر اساس گفته‌ي کارشناسان، این مرحله ممکن اسـت آنی شروع شود و حتی ممکن اسـت تا دوسال ادامه پیدا کند.

 

نشانه‌ هاي این مرحله عبارتند از

تمرکز بر زیبایی‌ها و جذابیت‌هاي فیزیکی فرد مقابل اسـت. وجود میل شدید برای برقراری رابطه‌ي جنسی، اما مکالمات عمیق احساسی اتفاق نمی‌افتد.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

بیشتر ترجیح می دهید رابطه‌تان را در سطح فانتزی حفظ کنید و کمتر درباره‌ي احساسات واقعی مذاکره می کنید. شـما یک دیگر را دوست دارید، اما الزاماً باهم رابطه‌ي دوستانه‌اي ندارید.

 

مرحله‌ دوم جذابیت

این مرحله‌ي اول عبور بـه «عشق» اسـت. زمانی کـه شـما ساعت‌ها درباره‌ي معشوقتان بـه خیال پردازی می پردازید. زمانی کـه نمی توانید بـه اسانی بخوابید و اشتهای تان کم می شود، می توانید بفهمید کـه دراین مرحله قرار گرفته‌اید.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

هورمون‌هاي عصبی هستند کـه دراین مرحله نقش جذاب و محرکی ایفا می کنند. دوپامین، نوراپی‌لعنت و سرتونین همان هورمون‌هایي هستند کـه ضربان قلب شـما را افزایش میدهند و بشما این احساس را تلقین می کنند کـه گویی در حال دیوانه شدن هستید.

 

مرحله‌ سوم احساس عشق عمیق و دلبستگی

زمانی کـه یک زوج مراحل قبلی را سپری میکنند و رفته رفته، شخصیت «کل» شریک عشقی خود، ضعف‌ها و قوت‌هاي وی را می‌شناسند، همان‌ گونه انتخاب می کنند کـه یک دیگر را دوست بدارند و یک دیگر را همان طور کـه هستند بپذیرند، یک عصب احساسی بنام اکسیتوسین وارد میدان شده کـه می تواند باعث ایجاد تعهد شود.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

این هورمون هنگام اوج لذت جنسی آزاد شده و گفته میشود احساس پیوند و صمیمیت بیشتری میان زوجین کـه دریک رابطه‌ي بالغانه هستند ایجاد میکند. بر اساس این تئوری زوجین هرچه بیشتر در رابطه‌ي جنسی شرکت داشته باشند، این احساس صمیمیت عمیق‌تر می شود. سقراط درست می گفت: «هر کجا کـه عشق باشد، دیوانگی هم حضور دارد».

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

عشق و اعتیاد، هردو یک فرایند شیمیایی در مغز انسان دارند؛ بنابر این بـه گفته‌ي پزشک فیشر، چون در هنگام اوج لذت جنسی، هورمون‌هاي صمیمیت در بدن شـما ترشح میشود، اگر نمی خواهید دریک رابطه‌ي متعهدانه قرار بگیرید، بهتر اسـت با کسی رابطه‌ي جنسی هم برقرار نکنید. اساسا اگر بـه خودمان بگوییم کـه این رابطه گذرا و گاه بـه گاه اسـت بـه خودمان دروغ می گوییم. 

 

تشخیص عشق از هوس

این نوع عشق، فقط یک احساس باقی نمی ماند. یک اشتیاق شدید درون شـما وجوددارد. قدرت عشق حتی از تمایلات جنسی اولیه فراتر میرود و بیشتر اسـت. زمانی کـه در چنین رابطه‌اي هستید، تنها همان یک نفر را می خواهید و انتظار دارید او هم تمام عشق و احساسش را نثار شـما کند. دوست دارید علاوه بر رابطه‌ي جنسی، با طرف مقابلتان زمان بگذرانید و گفتگویی عمیق داشته باشید.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

شـما در مکالماتتان با او زمان را از دست میدهید و غرق میشوید. در چنین شرایطی با تمام وجود میخواهید کـه بـه یک دیگر گوش دهید و از احساسات یک دیگر باخبر باشید. تمام تلاشتان را می کنید کـه هم دیگر را خوشحال کنید. دریک رابطه‌ي صمیمانه و عاشقانه، تمایل دارید کـه خانواده و دوستان پارتنرتان را بشناسید و با آن‌ها ملاقات کنید، و بطور ناخواسته اصلا نمیتوانید دست از فکر کردن بـه او بردارید.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

دراین مرحله، هوس و عشق از هم جدا نیستند، رابطه‌ي شـما بسیار متعادل اسـت و شـما عشق متعهدانه و رابطه‌ي جنسی بسیار خوب، احساس امنیت و هیجان را تجربه می کنید. شـما خوشبخت‌ترین زوج در دنیا هستید و تعادل بالغانه‌اي میان عشق و هوس ایجاد کرده اند و آنرا حفظ میکنند. از این سفر شناخت خود در رابطه با کسیکه نسبت بـه او احساس شهوت می کنید، لذت ببرید.

سخن آخر

برای رسیدن از هوس بـه عشق عجول نباشید. اجازه دهید این پروسه‌ي طبیعی گذار اتفاق بیافتد. هرجه بیشتر عشق، صمیمیت، صداقت و اشتیاق را در درون خود ودر فردیت خود تقویت کنید، بیشتر کسی راکه این ویژگی‌ها را درون خود دارد بـه خودتان جذب می کنید.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

اگر احساس شـما هم در عشق و هم در شهوت فوق العاده قوی اسـت، قطعا دچار عشقی پر شور و احساس شده‌اید کـه میتواند بسته بـه کاراکتر شخصیتی‌تان شـما رابه مسیر‌هاي مختلفی هدایت کند؛ لذا هنگام محاسبه هرگونه ارتباط و گام برداشتن بـه سوی مراحل بعدی، بهتر اسـت ابتدا احساسات تان را کاملا درک نمایید.

 


 

نشانه های دوست داشتن در زبان بدن مردان

وقتی یک مرد با شـما ارتباط برقرار میکند خواندن ذهن‌اش راحت اسـت. اما وقتی آن مرد خجالتی اسـت یا مردی اسـت کـه هنوز بشما معرفی نشده‌اسـت، کار کمی سخت میشود. خواندن زبان بدن یک مرد تا حدی میتواند آشکار کند آیا او واقعا شـما را دوست دارد، یا نه. اینبار کـه اتفاقی بـه او برخوردید، نزدیک او بنشینید یا پشت سرش راه بروید، بـه رفتار او با دقت توجه کنید:

 

اگر مردی علاقمند باشد شـما را تحت تاثیر قرار دهد، بـه محض اینکه ببینید شـما در آن نزدیکی هستید فورا رفتارش تغییر میکند. اگر می خندد، ناگهان متین و موقر می شود. یا اگر آرام نشسته اسـت، ممکن اسـت هیجان‌زده شود یا سعی کند در بین دوستان‌اش در مرکز توجه باشد. همیشه از دور شـما را نگاه خواهدکرد، بـه‌ویژه وقتی با دوستان خودتان هستید و بـه افراد دیگری کـه اطراف‌تان هستند توجهی ندارید.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

اگر بـه یک جوک میخندید، بـه سرعت بچرخید و فورا با او چشم در چشم شوید. ممکن اسـت وی را، در حالیکه یک لبخند بزرگ صورت‌ش را پوشانده‌اسـت، محو تماشای خودتان بیابید. قبل از اینکه از اتاق خارج شود، هر قدر هم مشغله داشته‌باشد یا با هر فردی کـه باشد، بـه احتمال خیلی زیاد، می خواهد برای آخرینبار بشما نگاه کند، حتی اگر فقط برای یک ثانیه‌ بیش‌تر باشد.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

دریک رویداد یا دورهمی شـما هر کجا نشسته‌باشید، همیشه وی را درمی‌یابید کـه بـه نحوی جایی قرار گرفته‌اسـت تا این شانس را داشته‌باشد کـه بدون گردن کشیدن، مستقیما محو تماشای شـما شود. وقتی شـما آن اطراف هستید در شوخی زیاده‌روی می کند و همیشه اول بشما نگاه میکند تا واکنش‌تان را ببیند، بـه دنبال نشانه‌اي اسـت تا بفهمد در لحظه‌ درخشندگی‌اش بـه او توجه کرده اید یا نه.

 

از نشانه هاي دوست داشتن مردان این اسـت کـه مدام محو تماشای شماست. یا بـه محض اینکه سرتان رابه سوی او می‌چرخانید نگاه‌اش را می‌دزدد. این نشانه‌ي بزرگ بیانگر این اسـت کـه آن مرد بشما علاقه دارد. اگر وقتی با شـما فاصله دارد چند ثانیه عمیقا محو تماشای شـما میشود و از طرف دیگر، وقتی نزدیک‌تان اسـت محجوب می شود و از نگاه کردن بشما خودداری میکند.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

احتمالا او خجالتی‌تر ازآن اسـت کـه یک حرکت جسورانه بکند، حتی باوجود اینکه شـما را دوست دارد. اگر یک مرد شـما را دوست داشته‌باشد و زمانی کـه اصلا انتظارش را ندارد ناگهان شـما را ببیند، بـه‌ صورت غیرارادی با خودش لبخند عمیقی میزند. فقط کافی اسـت برای خواندن این نشانه حالت چهره‌اش را زیر نظر بگیرید. نحوه‌ي صحبت کردن او با شـما با صحبت کردن‌اش با دیگران متفاوت اسـت.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

او با شـما بی‌پرواتر صحبت میکند یا انگار بـه چیزی کـه شـما می گویید بیش‌تر علاقه دارد. از صدایی بم‌تر استفاده میکند تا مردانگی‌اش رابه شـما نشان دهد. وقتی یک مرد دختری را دوست دارد، می خواهد بهترین روی خود رابه او نشان بدهد. وقتی پشت سر آن مرد راه میروید صاف یا استوار می ایستد و سعی میکند با امید تحت تاثیر قرار دادن شـما، بهترین ویژگی‌هاي فیزیکی‌اش رابه شـما نشان بدهد.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

اگر یک جرعه آب بنوشید، او هم همین کار را میکند. مردان هم همین‌طور هستند و هرگز حتی متوجه نخواهدشد کـه دارد اینکار را می کند. وقتی آن مرد بشما خیره میشود، نگاهی سطحی بـه او بیندازید تا زبان بدن‌اش را بخوانید. اگر بـه آرامی چانه یا صورت‌اش را مالش می دهد، یا اگر دست بـه چانه گرفته و با حالتی مغرورانه بشما خیره شده‌اسـت، احتمالا سعی دارد درنظر شـما جذاب جلوه کند.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

اگر او تلاش آگاهانه‌اي برای نشستن درکنار شـما و یا نزدیک‌تر بشما بکند، میتوانید شرط ببندید کـه توجه‌اش را جلب کرده اید. نزدیک‌تر شدن بشما برای صحبت، و یا بدون رد و بدل کردن کلامی نشانه خوبی از این اسـت کـه بشما علاقه‌مند شده اسـت. از نشانه هاي دوست داشتن این اسـت کـه افراد بطور گذرا بـه تماس در آینده اشاره میکنند.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

اگر مردی اظهار کند کـه می خواهد در آینده بیشتر با شـما ارتباط داشته باشد، می توانید فرض کنید کـه بشما علاقه‌مند اسـت و تلاش می کند کـه بفهمد آیا شـما تمایل دارید تا بیشتر وی را بشناسید. اگر شـما بـه اینکه تنیس بازی می کنید اشاره کنید و او بگوید “شاید بعداً یکی دو توپ باهم زدیم”، احتمالا بشما علاقه‌مند اسـت.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

حسادت را نیز نادیده نگیرید. اگر حقیقتا شـما را دوست داشته‌باشد، ممکن اسـت از دیدن شیرین‌زبانی شـما برای یک مرد دیگر آزرده شود و حتی ممکن اسـت ازآن‌جا دور شود. وقتی یک مرد دختری را دوست دارد، نمی تواند مقاومت کند و سعی میکند با پرس‌وجو اطلاعات بیش‌تری درباره‌ او بـه‌دست بیاورد و می خواهد شـما رابه نوعی بیش‌تر از یک دوست معمولی بشناسد.

 

برخی از نشانه‌ های دوست داشتن و علاقمندی زنان

او همگام با شـما اسـت. سعی می کند کـه خودرا در موقعیتی قرار دهد تا شـما ”قدم اول” را بردارید. شناخت زبان بدن زنان و حرکات بدنی مانند: بازی کردن با مو و دست کشیدن لای موها، بازی جواهرات و لمس نمودن دسته عینک، چشم برنداشتن از شـما هنگام صحبت و گفت و گو، لبخند زدن هنگامیکه شـما وی را برانداز می کنید و… می تواند نشانه‌هاي دوست داشتن شـما در او باشد.

 

او هیچگاه برای شـما سرش شلوغ نیست. او در اسرع وقت بـه تلفن یا ایمیل شـما جواب خواهد داد. او دعوت شـما را برای باهم بودن خواهد پذیرفت و اگر در روزی کـه شـما تعیین کرده اید وقت نداشته باشد، بـه قراری در آینده اشاره خواهد کرد. او در مورد شـما کنجکاو اسـت و دوست دارد همه ی چیز را درباره شـما بداند. او درمورد خانواده، پیشینه، سلیقه غذایی، موسیقی، فیلم و مسایل گوناگون شـما پرسش خواهد کرد.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

انگیزه اصلی او این اسـت کـه علایق شـما را بشناسد تا بتواند خودرا دارای علایق مشترک با شـما نموده و پیوستگی بیشتری با شـما ایجاد کند. او وضعیت مالی شـما را می‌سنجد. زن علاقمند دوست دارد منابع و بنیه مالی همسر آینده خودرا مورد سنجش قرار دهد. سوالاتی مانند: ”کجا زندگی میکنی؟” ، ”چـه ماشینی داری؟” و ”شغلت چیه؟” میتواند نشانه علاقمندی وی باشد. او در مورد آینده صحبت می کند.

تفاوت بین عشق و هوس چیست؟ (دوست داشتن واقعی چگونه است)

یک زن علاقمند همیشه دوست دارد در مورد نقشه‌هاي آینده و کارهایی کـه می توانید باهم انجام دهید اشتیاق نشان می دهد. او نسبت بـه زنان دیگر، حسادت می ورزد. بنابر این اگر در حال جوک گفتن برای زنان دیگر متوجه حرص خوردن او شدید، بدانید کـه او انتظار دارد برایش بیشتر از یک دوست باشید.