پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

علی کریمی که لقب جادوگر فوتبال ایران رابه خود اختصاص داده است چهره ای کاملا شناخته شده در ورزش بین مردم ایران م باشد. توده مردم به او لقب “جادوگر” داده‌اند اما خواص وی را با لقب “عصيانگر” مي‌شناسند. فوتباليست خوش‌ ذوقي كه حالا در زمان بازنشستگي‌ اش هم هنوز تيتر یک مطبوعات است.

 

چند هفته پيش گفت و گو او با برنامه “فوتبال یک ” شبكه ورزش باعث شد فوتبال ايران با یک شوک جديد روبه‌رو شود. علي كريمي دوباره با حرف‌هايش دل هواداران فوتبال رابه دست آورده بود. او كه به ركگويي شهره است، دراين گفتگو از مسوولان فدراسيون خواست كه شفاف‌تر باشند.

 

كريمي كه به وضوح از خيلي مسائل گله داشت، بدون پرده اسم روساي فوتبال ايران را آورد و از انها پاسخ خواست. او هميشه به ايستادن در طرف مردم مشهور بوده و حالا هم از همين جايگاه است كه از مديران شفافيت مي‌خواهد. كريمي در گفت و گو بلند بالايي كه با روزنامه اعتماد هم انجام داده، روي همين موضوع دست گذاشته؛ اينكه طالب شفافيت است و خواهان پاسخگويي. گفت و گو وی را از دست ندهيد

 

از قرعه ايران در جام جهاني آغاز كنيم. قرار گرفتن دریک گروه سخت و آزمون جدي تيم‌ملي فوتبال ايران و فدراسيون فوتبال. مردم يك قدم جلوتر از اين قرعه سخت، لطيفه هم ساختند. نظر شما درمورد اين گروه چيست؟

 

بعد از چندين سال قرار داشتن در رتبه اول رنكينگ آسيا و سخن گفتن و آمار دادن از ركوردهايي چون گل نخوردن و نباختن و… فكر نمي‌كنم كه درست باشد منتظر شانس باشيم. البته در قرعه كشي شانس و بخت هم تاثير زيادي دارد و گروه ايران واقعا سخت است. منتها فراموش نكنيم كه براي صعود به جام جهاني تيم ملي در يك گروه واقعا آسان قرار گرفته بود. كره جنوبي و ازبكستان يكي از ضعيف‌ترين تيم‌های ده سال اخير خودرا داشتند

 

و چين و قطر هم با اينكه هزينه‌های زيادي داشتند اما در حد و اندازه‌های يك تيم واقعا نیرومند نبودند. البته همين چين و قطر شك نكنيد در آينده‌ای نزديك جاي فوتبال ايران را در آسيا مي‌گيرند. فقط كافي است ببينيد كه چه سرمايه‌گذاري و برنامه‌ريزي بزرگي براي پيشرفت فوتبال خودشان دارند انجام مي‌دهند و بعد با ايران مقايسه كنيد.

 

اگر ايران با استراليا و عربستان و کشور امارات هم‌گروه مي‌شد امكان داشت با همين اقتدار به جام جهاني صعود كنيم؟

 

تيم ملي واقعا در گروه خودش كار بزرگي انجام داد. ولي در گروه اول ژاپن، استراليا، ‌عربستان، امارات متحده عربی و حتي عراق حضور داشتند كه همه ی تيم‌ها خوب بودند. بنظر من اگر در آن گروه قرار داشتيم به همين راحتي صعود نمي‌كرديم چون تداركات و برنامه‌ريزي و حمايتي كه بايد از تيم ملي وجود داشته باشد مانند اين كشورها نيست. فوتبال ايران استعدادهاي زيادي دارد و و از يك كادر فني حرفه‌ای هم برخوردار است.

 

درست است كه نتيجه گرفته‌ايم اما بسياري از مشكلات پشت همين نتايج مخفی مي‌شود. خدا را شكر دراين فوتبال هم كسي وظيفه خودش نمي‌داند كه درمورد مشكلات پاسخ بدهد. همه ی فقط نتيجه را مي‌بينند و انگار چون نتيجه گرفته‌شده همه ی كارها درست انجام شده است.

 

اوج‌گيري اختلافات كارلوس كي‌روش با مديران فدراسيون فوتبال اين روزها سروصداي زيادي به راه انداخته است. همين رخداد نشان مي‌دهد كه فوتبال ايران هنوز با بحران‌ها و مشكلات بسيار زيادي روبه‌رو است.

 

به هرحال فدراسيون فوتبال درسال‌های گذشته بهترين امكانات و برنامه‌ريزي‌ای كه در توانش بوده را در اختيار تيم ملي قرار داده است. در دوره‌های اخير خبري از اردوهاي متعدد خارجي، پاداش‌های نقدي به دلار‌، لباس آديداس‌، اقامت در بهترين هتل‌ها، ‌پرواز چارتر و امكانات ديگر نبود.

 

هرچند به سختي و بعد از مسائل بسيار زياد اما در نهايت اين امكانات در اختيار تيم قرار گرفته است. البته سرمربي تيم ملي حق دارد بهترين‌ها را بخواهد و اين چيزها ساده‌ترين و كمترين كاري است كه فدراسيون براي تيم ملي بايد انجام بدهد.

 

همين حالا هم هنوز بسياري از خواسته‌های سرمربي تيم ملي برآورده نشده است كه از شرايط موجود انتقاد مي‌كند. حالا من هم اکنون كاري به لحن صحبت‌ها و برخوردها و مسائل داخلي تيم ملي ندارم. اما هر فرد ديگري هم جاي كي‌روش بود بعد از اينكه هفت سال از زمين تمرين حرف بزند و اين خواسته‌اش اجرايي نشود همين طور واكنش نشان مي‌داد.

 

اين بحث زمين تمرين چيزي است كه اكثر باشگاه‌های فوتبال ايران هم با آن روبه‌رو هستند. ما حتي براي برگزاري ليگ برتر هم در اكثر استاديوم‌ها با مشكل زمين صاف و هموار روبه‌رو هستيم.

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

ما كه هرروز از جانب آقايان مي‌شنويم كه درمورد بهترين فدراسيون آسيا بودن و پنج ستاره داشتن و عملكرد فوق‌العاده و نتايج درخشان و… صحبت مي‌كنند ولي تيم ملي يك زمين تمرين ندارد. دو ميليون دلار پول هزينه كمپ تيم ملي در روسيه مي‌كنند. اگر امكانات درست و حسابي در كشور ايجاد مي‌كردند همین حالا نياز نبود كي‌روش بخواهد تيم را چندين هفته قبل از آغاز جام جهاني به كمپ در روسيه ببرد.

 

براي اينكه ببينيم در فوتبال ايران چه خبر است من فكرمي كنم كافي است خود ما رابا ژاپن و كره و استراليا كه نه! با همين عربستان و قطر و امارات متحده عربی مقايسه كنيم.

 

نيازي هم نيست هزينه و با سفر كردن تحقيق كنيم. الحمدلله به لطف فضاي مجازي و اينترنت تمام برنامه‌ها و امكانات و تجهيزات انها رابا یک جست‌ و جو ساده در اينترنت مشاهده خواهيد كرد. همين هم اکنون استاديوم‌های‌شان رابا استاديوم‌های خود ما مقايسه كنيد تا متوجه شويد چه میزان عقب هستيم. اينجا بايد به يك نكته ديگر هم اشاره كنم.

 

بفرماييد.

 

اگر هركسی در جاي خودش قرار داشته باشد و براي كارها برنامه‌ريزي صورت بگيرد ما شاهد بسياري از مشكلات نخواهيم بود. ما در جزيره كيش و شهرهاي شمالي كشور كه بهترين آب و هوا را دارند مي‌توانيم كمپ‌های تمريني مناسب بسازيم و از آن ها استفاده كنيم. واقعا سخت است كمپي بسازيم

 

كه تيم‌های بزرگ اروپايي را دعوت كنيم در آنجا اردو بزنند. البته برخي مشكلات فرهنگي و سياسي هم در تمام اين سالها وجود داشته است اما اگر قرار بود كاري انجام شود حداقل براي فوتبال خود ما انجام مي‌داديم. درسال‌های اخير چندين اردوي خارجي برگزار شد.

 

با گرفتن اسپانسر و حمايت دولت و يك نگاه بلندمدت فدراسيون مي‌توانست بودجه تولید يك كمپ حرفه‌ای در كيش يا شمال ايران را فراهم كند تا همین حالا وادار نباشيم ٢ ميليون دلار اجاره كمپ براي آماده‌سازي جام جهاني بدهيم. مديران اگر نمي‌توانند كاري انجام بدهند چه اصراري به ماندن دارند؟ چرا اكثر قراردادها با مشكل روبه‌رو مي‌شود؟ مدام مي‌گويند حق پخش تلويزيوني نداريم! صدا و سيما پول نمي‌دهد! شما اول بياييد

 

درمورد قراردادهايي كه بسته‌ايد توضيح بدهيد كه پول انها كجا رفته است بعد روال قانوني گرفتن حق پخش تلويزيوني كه حق واقعي فوتبال است را هم دنبال كنيد. اين زشت است كه بهترين فدراسيون فوتبال آسيا براي خريدن لباس آديداس وقتي اسپانسر دارد برود از حسين هدايتي پول بگيرد! درست است كه مردم در جريان بسياري از مسائل نيستند ولي ما كه متوجه مي‌شويم چه خبر است!

 

خيلي‌ها معتقد هستند سيستم اقتصادي فوتبال ايران به‌شدت بيمار است.

 

آقايان خودشان در گفتگو‌های‌شان مي‌گويند ٤٠ تا ٤٥ ميليارد تومان بودجه فدراسيون است اما مي‌روال نزديك هفت تا هشت ميليارد تومان پول هزينه مي‌كنند براي كمپ در روسيه! تازه اين دوستان براي پرداخت دستمزد كارمندان خود مشكل دارند و ديده‌ايم كه سرمربي تيم ملي هم بارها حقوقش عقب افتاده است. به لطف اين مديريت و نداشتن برنامه‌ريزي از اين مثال‌های ناراحت‌كننده زياد است. همين ساختمان ساخته شده در كمپ تيم‌های ملي را شما ببينيد.

 

اول گفتند براي مركز ريكاوري تيم ملي است. بعد آمدند ساختمان را دادند به مركز ايفمارك. وقتي رييس فدراسيون عوض شد دوباره اين مركز را از ايفمارك گرفتند و داخلش را تخريب كردند تا دوباره بسازند ودر اختيار تيم ملي قرار بدهند. اين وسط هيچ كسي از مسوولان توضيح نخواست روزي كه خواستيد

 

اين ساختمان رابا بودجه سنگين بسازيد هدف‌گذاري‌های‌تان چه بود؟ اين همه ی هم دعوا به وجود آمد. جالب اينجاست كه فدراسيون آقاي تاج تصميم گرفت اين ساختمان رابه آقاي كي‌روش بدهد و اين مربي بعد از جام جهاني قراردادش با تيم ملي تمام مي‌شود و تيم ملي هم عملا هيچ استفاده‌ای از اين ساختمان نمي‌كند. اينجا براي يك ساختمان چند سال است افراد مختلف باهم درگير هستند اما در كشورهاي ديگر دراين مدت چند استاديوم و كمپ و هتل براي فوتبال‌شان مي‌سازند!

 

يكي از انتقادهاي جدي به مديريت فدراسيون فوتبال اين است كه نتوانسته همكاري درست و اصولي با كارلوس كي‌روش داشته باشد و به عبارتي ساده‌تر وی را مديريت كند.

 

آقاي كي‌روش يك مربي بين‌المللي و حرفه‌ای است و يك قرارداد سنگين و محكم با فدراسيون فوتبال منعقد كرده است. ببينيد وقتي فدراسيون تا به امروز نتوانسته يك زمين تمرين بعد از هفت سال در تهران به اين مربي بدهد، وقتي دستمزد وی را با تاخير پرداخت مي‌كند‌ طبيعي است كه نمي‌تواند كنترلي روي رفتار مربي طرف قرارداد خود داشته باشد. به مربيان ايراني تيم‌های پايه كه چاره‌ای جز سكوت كردن ندارند نگاه نكنيد.

 

آقايان مي‌گويند بهترين فدراسيون آسيا شديم و كارها خوب است ولي هنوز سرمربي تيم ملي ايران بعنوان قدرت اول آسيا طبق چيزي كه خودشان هميشه مي‌گويند درمورد بديهي‌ترين مسائل اعتراض مي‌كند. ببينيد در فوتبال و هر جاي ديگري كه فكرش را بكنيد يك بحثي وجوددارد به اسم شرح وظايف!

 

دوطرف آمده‌اند قراردادي امضا كرده‌اند و هر طرف وظايفي دارد. كي‌روش با همه مشكلات و نقدهايي هم كه وجوددارد جوانگرايي داشته و نتايج خوبي هم با تيم ملي گرفته و دو بار ايران رابه جام جهاني برده است. منتها فدراسيون هنوز نتوانسته به وظايف خود عمل كند. بعد خيلي‌ها مي‌گويند

 

كي‌روش چرا انتقاد مي‌كند! خب خواسته‌هايش را اجرا كنيد و زمين تمرين به او بدهيد تا اعتراض نكند! اگر وظيفه خودتان را درست انجام مي‌داديد يا حتي از اين به بعد بدهيد هيچ‌وقت اين حاشيه‌ها درست نمي‌شود. مردم از اين بحث‌های تكراري و خنده‌دار خسته شده و تيم ملي براي آن ها شده است اعصاب خردي!

 

همین حالا كه ما هم داريم حرف مي‌زنيم بازهم مي‌خواهند تلاش كنند تا سكوت كنيم! بالاخره دراين مسائل يك طرف فدراسيون است و طرف ديگر كي‌روش! واقعا كار سختي است كه بررسي شود كدام طرف وظايف خود رابه درستي انجام نداده كه اين مشكلات به وجود مي‌آيد؟

 

جالب اينجاست كه آقايان گفتگو مي‌كنند و مي‌گويند مي‌خواهيم مفاد قرارداد با كي‌روش بادقت اجرايي شود! چرا تا چند ماه قبل اين حرف‌ها را نمي‌زدند؟ هم اکنون كه هفت ماه به اتمام قرارداد باقي مانده يادشان افتاده بايد قرارداد را درست اجرا كنند؟

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

بنظر شما تيم ملي در جام جهاني قدرت نتيجه گرفتن مقابل پرتغال و اسپانيا را دارد؟

 

تيمي كه ادعا دارد مدت‌هاست باختي نداشته و به راحتي گل نمي‌خورد و سالها رنكينگ اول آسيا را در اختيار دارد بالاخره يك جايي بايد نشان بدهد كه اين نتايج و آمارها واقعي است! با چنين حرف‌ها و آمارهايي نبايد ترس زيادي از رويارويي با پرتغال و اسپانيا وجود داشته باشد.

 

به هرحال ما به جام جهاني صعود كرديم و از قبل هم مشخص بود كار راحتي نداريم ممكن است بر اساس قرعه با تيم‌های نیرومند رو به رو شويم كه اين رخداد هم افتاد. مربي تيم ملي هم بارها دراين سالها تاكيد كرده براي حضور در جام جهاني نياز به حمايت‌های بيشتر دارد. تاكنون اين رخداد رخ نداده است. با اين حال در گفت و گو‌های ديگر هم گفته بودم كه بنظر من ايران با قرعه خوبي در جام جهاني رو‌به‌رو شد.

 

بازي كردن مقابل اسپانيا و پرتغال بدون پرداخت يك دلار به آن ها در قالب يك ديدار رسمي یک رخداد بزرگ به حساب مي‌آيد.

 

اينكه بطور مثال در گروه روسيه قرار مي‌گرفتيم و با تيم‌های ضعيف‌تر بازي مي‌كرديم و از گروه‌مان صعود مي‌كرديم يك بحث است. ما بايد ببينيم در جام جهاني دنبال چه چيزي هستيم. براي نشان دادن استعدادها و قدرت فوتبال ايران گروه فرق زيادي نبايد داشته باشد.

 

بازي مقابل پرتغال و اسپانيا تازه مهلت بهتري است كه بچه‌های تيم ملي بتوانند خودشان را نشان بدهند. چون نگاهي كه از جانب جامعه فوتبالي و رسانه‌ای دنیا به بازي‌های تيم‌هايي مانند پرتغال و اسپانيا وجوددارد با بازي مقابل تيم‌هايي چون اروگوئه و روسيه جدي‌تر و مهم‌تر است.

 

قرار گرفتن مقابل تيم‌های پرستاره‌ای كه قهرماني اروپا و دنیا را در كارنامه دارند انگيزه بيشتري براي بازيكنان و مربيان ايجاد مي‌كند. تيم ملي ايران بعنوان تيم اول آسيا اگر بتواند مقابل چنين تيم‌هايي خوب فوتبال بازي كند و به هر سختي كه شده نتيجه بگيرد ارزش بيشتري دارد تا اينكه مثلاً روسيه را ببريم! مسوولان فوتبال ايران بايد با حمايت بيشتر از تيم ملي از اين مهلت به وجود آمده بهترين استفاده را براي فوتبال ايران داشته باشند.

 

بعد از مشخص شدن قرعه مرگ براي ايران فشارها روي فدراسيون براي برگزاري بازي‌های دوستانه بزرگ بيشتر شده است.

 

بازار بازي كردن با تيم‌هايي چون پاناما و توگو و ونزوئلا و مقدونيه و… بايد تعطيل شود. ما همین حالا بايد با قهرمان فعلي و سابق اروپا بازي كنيم. تيم‌هايي از دروازه‌ تا نوك حمله ستاره معروف دارند و نيمكت‌شان هم نیرومند است. بايد براي بچه‌های تيم ملي بازي‌های دوستانه به تيم‌های بزرگ دنيا بگذارند تا تجربه كسب كنند و ترس‌شان بريزد. فوتبال ايران پتانسيل ارايه يك فوتبال خوب و حتي شگفتي‌سازي دارد اما نبايد

 

خود ما را هم گول بزنيم. همين هم اکنون شما برويد ببينيد عربستان و استراليا و ژاپن و كره جنوبي با چه تيم‌هايي بازي دوستانه برگزار كرده‌اند و تا جام جهاني چه مسابقات بزرگي را پشت سر خواهند گذاشت. بنظر شما آن ها كه هزينه مي‌كنند با تيم‌های بزرگ بازي كنند كار اشتباهي انجام مي‌دهند و فوتبال ايران كه مي‌رود سراغ تيم‌های درجه چندم كار درست؟

 

همين همین حالا آمار بازي‌های دوستانه چهار تيم ديگر آسيا رابا ايران به همراه برنامه‌ريزي‌های اقتصادي كه براي تيم‌شان دارند بافوتبال ايران مقايسه كنيد آن وقت متوجه فاصله زياد مديريت فوتبال ايران با ساير كشورهاي آسيايي مي‌شويد. اينجا با همه اين حرف‌ها بيشترين هزينه‌ها براي تيم بزرگسالان است اما سرمربي تيم و بازيكنان و حتي مردم ناراضي هستند. حالا ببينيد شرايط ساير تيم‌های ملي چه چيزي است.

 

آقايان حتي نتوانستند كاري كنند تمام تيم‌های ملي از يك برند پوشاك ورزشي معتبر استفاده كنند و همین حالا تيم بزرگسالان آديداس مي‌پوشد و ساير تيم‌ها لباس توليدي‌های ديگر را استفاده مي‌كنند.

 

مشكلات ساير تيم‌های ملي از تيم بزرگسالان به مراتب بيشتر است اما نه خود مربيان و بازيكنان انها به خاطر ترس مي‌توانند اعتراضي كنند نه كسي خواسته‌های‌شان را دنبال مي‌كند. شما حتي نگاه كنيد كه در فدراسيون پنج ستاره تيم‌های اميد و جوانان حتي نتوانستند به جام ملت‌های آسيا صعود كنند

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

و آقايان حتي يك عذرخواهي هم از مردم نكردند و گزارش شفافي ارايه ندادند! مگر مي‌شود تيم‌های پايه اين نتايج فاجعه را بگيرند و هيچ اتفاقي نيفتد؟ آخر سر هم كه تمام كاسه و كوزه‌ها را سر مربي بيچاره خرد مي‌كنند.

 

فدراسيون درمورد بسياري از ابهاماتي كه بر سر مسائل مالي و قراردادهاي تجاري وجوددارد هم دراين مدت شفاف‌سازي لازم را انجام نداده است. خود شما سوال‌های زيادي از مديريت فدراسيون مطرح كرديد كه به هيچ كدام آن ها پاسخي داده نشد!

 

صاحب واقعي اين فوتبال مردم هستند و حق دارند كه بدانند دراين فوتبال چه مي‌گذرد. آقايان هم وظيفه دارند درمورد همه ی‌چيز شفاف پاسخ بدهند. من از رسانه‌ ها هم گلايه دارم. مدام دنبال اين هستند كه ببينند علي كريمي چه مي‌گويد. مدام حرف‌های من را تيتر مي‌كنند. مي‌نويسند

 

حمله كريمي به فدراسيون! من كجاي اين فوتبال هستم كه بخواهم به كسي حمله كنم؟ من و خيلي از چهره‌هايي كه بيشتر از من براي اين فوتبال زحمت كشيده‌اند هم اکنون بيرون از گود نشسته‌اند و مانند يك هوادار رويدادها را دنبال مي‌كنند و مديريت آقايان را مي‌بينند. ما كه كاره‌ای دراين فوتبال نيستيم. ولي رسانه‌ ها چه میزان پيگير پاسخ سوال ات و ابهامات هستند؟

 

چرا نمي‌روال از مديران فدراسيون سوال كنند كه پول قرارداد اسپانسر قبلي سازمان ليگ را چرا بعد از دو سال هنوز نتوانسته‌ايد بگيريد؟ چرا مدام دنبال سخن گفتن همانند علي كريمي هستيد؟ ما كه داريم حرف‌های‌مان را مي‌زنيم و مردم هم لطف دارند متوجه سوال ات و حرف‌های ما شده‌اند. چرا هيچ كسي مدام سوال ات

 

را از فدراسيون فوتبال تكرار نمي‌كند تا وادار به پاسخگويي شوند؟ اگر رسانه‌ ها سوال نمي‌كنند كه بياييد بگوييد چرا؟ اگر سوال مي‌كنند و پاسخ نمي‌دهند همين رسانه‌ ها بيايند تيتر بزنند و به مردم بگويند كه سوال پرسيديم آقايان تاج، كفاشيان و ساكت پاسخ ندادند!

 

من اگر بحث دروغي را مطرح كردم چرا از من شكايت نكردند؟ چرا مانند دفعه اول بيانيه ندادند؟ چرا ديگر نگفتند صحبت‌های كريمي كمكي به فوتبال نمي‌كند؟ بيايند بگويند خودشان چه كمكي به اين فوتبال كرده‌اند. شايد كارهاي بسيار بزرگي كرده‌اند كه ما نمي‌دانيم. البته شنيده‌ام دارند زمين تمرين خوبي در كمپ تيم‌های ملي مي‌سازند

 

كه هنوز معلوم نيست چه زماني چمن آنرا مي‌گذارند و آماده بهره‌برداري مي‌شود. اصلا چرا آن قدر دير؟ چرا بعد از هفت سال هنوز اين زمين در اختيار كي‌روش نيست؟

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

فدراسيون همان‌ طور كه تاكنون پاسخي به سوال ات شما نداده، هيچ شفاف‌سازي هم درمورد مطالبي كه رسانه‌ ها پيرامون ابهامات مطرح كرده‌اند، نداشته است.

 

مردم ايران از زماني كه بازيكن بودم تا هم اکنون هميشه به من لطف داشته‌اند و بارها هم گفته‌ام من علي كريمي از اين فوتبال و لطف مردم به خيلي‌ چيزها رسيدم. منتي هم بر سر اين فوتبال بر خلاف آقايان ندارم! اما اگر حرفي مي‌زنيم و بحثي را مطرح مي‌كنيم به خاطر اين است كه دل‌مان مي‌سوزد. همین حالا اگر علي كريمي در كانال تلگرامي يا صفحه اينستاگرام خود از مديران فدراسيون تعريف و تمجيد و براي انها به‌به و چه‌چه مي‌كرد حرف‌هايش به درد اين فوتبال مي‌خورد؟

 

بازهم مي‌گويم كه ما بيرون از گود نشسته‌ايم و آقايان پشت ميز خود نشسته‌اند و همه ی‌چيز را در اختيار دارند. اين فوتبال اصلا جاي ما نيست و جاي همين آقايان است كه دارند مديريت مي‌كنند! من اگر مي‌خواستم به هر قيمتي دراين فوتبال باشم كه هم اکنون سوال نمي‌كردم! اگر اهل سياسي كاري و ائتلاف و بودن به هر قيمتي بودم كه تا هم اکنون ركورد بازي‌های ملي در اختيارم بود. با پيراهن پرسپوليس از اين فوتبال خداحافظي مي‌كردم!

 

همه ی آدم‌ها ممكن است اشتباهاتي داشته باشند منتها من با همه آن چيزي كه مردم در زمان فوتبال بازي كردنم و تا همين هم اکنون ديده‌اند هيچ‌وقت اهل خيلي از كارها براي ماندن و بودن نبودم! براي اينكه نفع شخصي ببرم حاضر نشدم هر كاري انجام دهم و اگر به حرفي اعتقاد دارم آنرا مطرح نكنم!

 

پیشینه همه ی آدم‌ها براي اين مردم مشخص است و انها بهترين قاضي هستند. هم اکنون هم اگر حرفي مي‌زنم دلم مي‌سوزد آقايان بجاي اينكه ارتباط بگيرند با اين‌ور و آن‌ور تا صداي كريمي را خاموش كنند بهتر است به خودشان بيايند. فكر كنند ببينند چه مي‌گوييم. يك دايره دور خودشان كشيده‌اند و فوتبال و مديريت شده براي انها افراد حاضر دراين دايره!‌ با اين دايره و آدم‌های‌تان كه به جايي نرسيديد!

 

حداقل يك بار بيايند درست مشورت بگيرند و درست كار انجام بدهند. واقعا نمي‌خواهند جوري مديريت كنند كه فردا روزي از اين فوتبال رفتند مردم بگويند خدا پدرشان را بيامرزد كه به اين فوتبال خدمت كردند!

 

هنوز براي خيلي‌ها سوال مهم اين است كه چرا علي كريمي چنين سوالاتي را از مديران فدراسيون فوتبال مطرح كرده است.

 

سوال پرسيدن مگر ايراد دارد؟ من تا وقتي سوال داشته باشم از مديران فدراسيون مي‌پرسم. از مديران فدراسيون فوتبال سوال كردند كه آن كارت‌های هديه را براي چه كاري استفاده مي‌كرديد!!! به هرحال در ١٠سال گذشته آقايان تاج و كفاشيان همراه نفر اول يا دوم اين فوتبال بوده‌اند و حرف اول و آخر را در فوتبال كشور زده‌اند. نمي‌توانند بگويند سوال ات و بحث‌ها مربوط به دوره آن ها نيست. آقايان بگويند اين كارت هديه‌ها را چه زماني و به چه علتي استفاده مي‌كردند!

 

درمورد پرونده اسپانسر قبلي سازمان ليگ هم سوال ات بسيار مهمي مطرح كرديد كه بازتاب گسترده‌ای در محافل ورزشي و رسانه‌ ها و حتي بين مردم داشت.

 

اين روزها تمام مردم اخبار و رويدادها را از فضاي مجازي دنبال مي‌كنند و با اين حال آقايان همه ی كار كردند گفتگو من با آن برنامه تلويزيوني بازپخش نداشته باشد. جالب اينجاست كه صحبت‌های من در فضاي مجازي بازتاب داشت و همه ی متوجه شدند چه بحث‌هايي را مطرح كرديم.

 

وقتي هم گفتم كه در يك برنامه تلويزيوني حاضر هستم مقابل تاج و ساكت و كفاشيان بنشينم فقط براي اين بود كه به مردم نشان بدهم اگر لازم باشد خيلي از بحث‌ها را مطرح خواهم كرد كه اگر باز شوند آن وقت اين‌طور نخواهد بود كه وضعیت همين‌طوري پيش برود. بحث‌هايي كه مطرح مي‌كنم تهديد نيست.

 

علي كريمي زير بار زور هيچ‌وقت حاضر نشده سكوت كند و همین حالا هم سوال ات زيادي به لطف مديريت آقايان دارم كه خواهم پرسيد. من بعد از اين همه ی سال حضور در فوتبال هنوز در يك برنامه زنده تلويزيوني حاضر نشده‌ام ولي آقايان هرروز در رسانه‌ ها هستند. اگر گفتم مناظره خواستم مردم متوجه برخي مسائل باشند؛

 

وگرنه مخاطبان من همين مردم و دوستان عزيزي هستند كه لطف دارند ودر فضاي مجازي صحبت‌هايم را مطرح مي‌كنند تا بازتابي ميليوني داشته باشد، نه رسانه‌ای كه اصلا بيننده ندارد!

 

يك بار پستي هم خطاب به عادل فردوسي‌پور منتشر كرديد كه با واكنش او در برنامه نود با بيان اينكه حتماً ابهامات مورد اشاره از جانب شما را پيگيري خواهد كرد، روبه‌رو شد.

 

من با خود عادل هم صحبت كردم. من علي كريمي كه هيچ!‌ اما اگر اين فوتبال و فوتبالي‌ها نباشد برنامه نود و فردوسي پور و اين مديراني هم در كار نخواهند بود. شما برويد ببينيد چرا در دو سال گذشته هيچ انتقادي از مديريت فدراسيون فوتبال نشده است. عادل كه از همين مديران در مراسم جايزه هم گرفت ديگر مطلبي درمورد فدراسيون مطرح نمي‌كند. چرا به پرونده بليت‌فروشي ورود كرد و كفاشيان را روي خط آورد اما به قرارداد اسپانسر قبلي سازمان ليگ نپرداخت؟

 

آيا واقعا مشكل اين فوتبال جادوگري است؟ چرا چند برنامه درمورد جادوگري و بليت فروشي پخش شد اما هيچ آيتمي درمورد ضرر ٦٩ ميليارد توماني كه به شركت اسپانسر قبلي سازمان ليگ از تبليغات محيطي داده شده است، پخش نشد؟ در فوتبالي كه اگر اين پول از شركت مورد نظر گرفته مي‌شد بسياري از مشكلات باشگاه‌ها حل مي‌شد. اين پول از بودجه يك سال فدراسيون فوتبال هم بيشتر است كه آنرا حيف‌وميل كردند!!

 

گفته مي‌شود مراجع نظارتي به پرونده تخفيف ٦٩ ميليارد توماني غيرقانوني به اسپانسر قبلي سازمان ليگ ورود كرده‌اند.

 

اينجا يك زماني درمورد فساد فوتبال هم دو سال بررسي كردند و گزارشي در مجلس خواندند اما كسي نفهميد سرنوشت آن پرونده چه شد. اينكه همین حالا نهادهاي نظارتي به ابهامات و مشكلات ورود مي‌كنند، خوب است. جاي اميدواري دارد منتها بايد سفت و سخت رسيدگي شود.

 

اسپانسر قبلي سازمان ليگ يكي از بحث‌ها است. ماجراي پول‌هايي كه از وزارت امور خارجه گرفته شد، قرارداد سال گذشته تبليغات محيطي، قرارداد سال جاري تبليغات محيطي كه بدون مزايده به يك شركت دادند.

 

پرونده قرارداد آل اشپورت، جيووا، ‌توپ‌های دربي استار و برخي مسائل ديگر. ما كه نمي‌گوييم تخلفي صورت گرفته است. تاكيد داريم شفاف‌سازي شود چون مردم و باشگا‌ه ها و اهالي فوتبال حق دارند همه ی‌چيز را بدانند. اينكه هيچ ابهامي درمورد قراردادها و عملكرد مالي وجود نداشته باشد باعث مي‌شود سيستم مديريتي فدراسيون كار خودرا بهتر انجام بدهد. با پاسخ ندادن و مخفی كردن حقايق و پاسخگو نبودن فوتبال كشور ضرر مي‌كند.

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

بنظر مي‌رسد به‌زودي زواياي پنهاني از قرارداد اسپانسر قبلي سازمان ليگ براي شفاف‌سازي مردم از جانب مراجع نظارتي اعلام شود.

 

بالاخره بايد مشخص شود چرا درسال اول ۲۳ ميليارد تومان ضرر داده‌اند و چرا مديران اقداماتي انجام ندادند. ضرر درسال دوم قرارداد ۱۶۰ ميليارد توماني كمتر باشد! اينكه براي سال دوم به همان دلايل و مشكلات سال اول، ۴۶ ميليارد تومان ديگر ضرر داده مي‌شود جاي سوال دارد.

 

من تعجب مي‌كنم اعضاي مجمع و باشگاه‌ها چرا اين موضوع رابا جديت دنبال نمي‌كنند. با اين پول مشكلات بسياري از باشگاه‌ها حل مي‌شد، اما هيچ كسي نفهميد چه شد. فدراسيون و سازمان ليگ شركت‌هايي دولتي هستند.

 

چنين قرارداد‌هايي نياز به ضمانتنامه‌های معتبر بانكي دارد. قطعا هيات‌رييسه وقت فدراسيون به آقايان تاج و كفاشيان تاكيد كرده بايد در ازاي گرفتن ضمانتنامه بانكي معتبر و كافي اين قرارداد را امضا كنند. آقايان بايد بگويند آيا چك ضمانتي به اندازه كل مبلغ قرارداد را از اسپانسر دريافت كرده اند؟ اگر ضمانتنامه داشتند ديگر اسپانسر قبلي سازمان ليگ نمي‌توانست به تعهداتش عمل نكند. مديران با مراجعه به بانك، آسان پول فوتبال را مي‌گرفتند.

 

ابهام جالب دقت ديگر اينجاست كه ضمانتنامه بانكي گرفته مي‌شد مديران فوتبال مي‌توانستند بدون پيگيري حقوقي و مراجعه به بانك پول فوتبال را بگيرند.

 

آقايان تاج و ساكت و كفاشيان لطف كنند بگويند براي اينكه چنين خسارتي به اسپانسر قبلي سازمان ليگ بدهند آيا مجوز و مصوبه رسمي مجمع فدراسيون فوتبال را طبق قانون دارند؟ با دقت به حجم سنگين اين ضرر مجمع بايد مجوز مي‌داد نه اينكه در دورهمي هيات رييسه وقت سازمان ليگ براي خودشان مصوب كنند چنين خسارتي بدهند و بعد به مجمعي كه اختياري از خودش ندارد، گزارش كنند.

 

هركسی قانون را بخواند به خوبي متوجه مي‌شود كه اگر ضمانتنامه معتبر به اندازه كافي از اسپانسر قبلي سازمان ليگ گرفته نشده و تخلف صورت گرفته است.

 

چرا دراين مدت طولاني هيچ شفاف‌سازي و گزارشي به مردم نداده‌اند؟ مديران فدراسيون و سازمان ليگ اگر كار خودشان را درست انجام داده باشند كه نبايد نگراني از شفاف‌سازي داشته باشند! انها كه خدا را شكر هميشه در راديو و تلويزيون و رسانه حضور دارند درمورد اسپانسر قبلي سازمان ليگ و سوال ات و ابهامات مطرح شده

 

به مردم همه ی‌چيز را بگويند، بگويند چرا براي سال دوم بجاي اينكه كمتر ضرر بدهند دو برابر سال اول ضرر دادند؟ اصلا بگويند چرا دراين مدت هيچ‌وقت حاضر نشده‌اند به مردم و باشگاه‌ها گزارش بدهند كه چرا اين قرارداد به اينجا كشيده شده است.

 

يك بار هم درخواستي از وزير ورزش و معاون ورزش قهرماني داشتيد كه گزارش حسابرسي فدراسيون فوتبال را كه توسط هيات کنترل وزارت ورزش از فدراسيون انجام شده بود، مطالعه كنند.

 

آقاي سلطاني فر قطعا آمده‌اند كه به مشكلات ورزش رسيدگي كنند. ايشان بعنوان پدر ورزش بايد جلوي ادامه مشكلات را در فوتبال و رشته‌های ديگر بگيرند. درست است كه تمايلي به دخالت مستقيم در امور فدراسيون‌ها را طبق قوانين ندارند اما مي‌توانند کنترل بيشتري داشته باشند و پيگير ابهامات

 

و ماجراي اين قراردادها و مسائلي كه اشاره شد باشند. ايشان دستور بدهند گزارش هيات کنترل وزارت ورزش از فدراسيون فوتبال را براي‌شان ببرند. من مي‌خواهم كه آقاي وزير اين گزارش را بدون هيچ‌گونه مصلحت‌انديشي در خلوت خودش فقط يك بار مطالعه كند، همين! همان گزارش مفصل درمورد قرارداد‌های مختلف و عملكرد مالي فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ كه بسياري از مسائل را روشن مي‌كند.

 

همان گزارشي كه باعث شد آقاي كفاشيان رسما ديگر نتواند براي رياست فدراسيون فوتبال اسم نويسي كند. وزير ورزش مشخص كند اگر اين گزارش مطلوب بود چرا چيزي درمورد جزييات آن اعلام نشد. اگر غير مطلوب بودو مشكل داشت چرا هيچ برخوردي صورت نگرفت و اين گزارش به مراجع مربوط ارجاع داده نشد.

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

البته بازهم مي‌گويم اين گزارش مربوط به وزارت قبل از آقاي سلطاني‌فر است و ايشان شايد اصلا در جريان اين گزارش نباشند. اما آقاي وزير مي‌تواند بخواهد اين گزارش را برايش ببرند تا مطالعه كند.

 

اخيرا مديران فدراسيون فوتبال با كمك دولت و وزارت ورزش مقدماتي را فراهم كردند كه مشكل بدهي تيم‌های پرطرفداري چون پرسپوليس و استقلال و تراكتورسازي حل شود تا آن ها مشكلي براي حضور در ليگ قهرمانان آسيا نداشته باشند.

 

١٠سال است كه مديريت فدراسيون فوتبال در دست همين جريان است و شواهد و قرائن و سازماندهي مجمع تا جايي كه من متوجه شدم, به شكلي است كه تا خودشان نخواهند كسي نمي‌تواند جاي آن ها را بگيرد و فضا براي ورود مديران دلسوز و كاربلدتر كاملا بسته است. به هرحال درمورد اين سيستم مديريتي

 

حرف‌های زيادي وجوددارد كه برخي از انها را بايد در زمان بهتري مطرح كرد. در همين قضيه درمورد ابهامات قرارداد اسپانسر قبلي سازمان ليگ و حق پخش تلويزيوني و مسائل ديگر مدت‌هاست كه حرف وجوددارد و مجمع در كمال تعجب و اتفاقي خنده‌دار ورود نكرده است و هيچ تصميم درمورد اين ابهامات نگرفته است.

 

ما از مديران وزارت ورزش تقاضای كرديم نظارتي داشته باشند و بررسي‌هايي روي نكاتي كه اشاره كرديم بكنند كه جوابي داده نشد. تنها مي‌توان اميدوار بود اعضاي مجمع يك بار براي هميشه به درستي تمامي ابهامات و مشكلاتي كه وجوددارد رابا كمك همين مديران فدراسيون برطرف و رسيدگي كند.

 

درمورد ماجراي باشگاه‌های بدهكار و حفظ سهميه‌های ايران در ليگ قهرمانان آسيا توضيح نداديد.

 

درمورد همين موضوع باشگاه‌های آسيايي هم قبلا گفته‌ام كه آقايان وادار شدند ورود كنند و فكري به حال اين بدهي‌ها داشته باشند، وگرنه تا قبل از اينكه AFC به ساختار مديريتي باشگاه‌های ايراني شك نكند و براي رسيدگي دست به دامن ناظران اروپايي نشود چرا فدراسيون به اين پرونده رسيدگي نكرد؟

 

مديران فدراسيون فوتبال خودشان بگويند در ١٠سال گذشته كميته انضباطي چند حكم به نفع مربيان و بازيكنان و سرپرستان و افراد مختلف شاغل در فوتبال عليه باشگاه‌ها صادر كرده كه اجرايي نشده است؟ اساسنامه فدراسيون فوتبال و آيين‌نامه انضباطي درمورد مكانسيم اجراي حكم چه مي‌گويد؟ آيا شما ديده‌ايد فيفا يا كنفدراسيون فوتبال آسيا حكمي عليه يك باشگاه صادر كنند اما چند سال راي خودرا اجرا نكنند؟

 

اين مديراني كه با سربلندي از حل مشكل بدهي باشگاه‌ها صحبت مي‌كنند با سياستگذاري‌های نادرست و مصلحت‌انديشي خودشان عامل به وجود آمدن اين فاجعه و بدهي‌ها هستند. اگر از همان اول قانون را درست اجرا مي‌كردند، اگر از همان اول مصلحت انديشي نمي‌كردند هيچ‌وقت بدهي انباشته باشگاه‌ها آن قدر زياد نمي‌شد

 

كه در خطر حذف از آسيا قرار بگيرند و هر بار يك نفر با مراجعه به كنفدراسيون فوتبال آسيا و فيفا بخواهد حق خودرا بگيرد! اين سيستم نادرست عملا باعث شد آبروي فوتبال ايران برود! ما كه نمي‌توانيم خود ما را گول بزنيم.

 

سال‌های سال مديران فدراسيون و سازمان ليگ و باشگاه‌ها به AFC اطلاعات نادرست دادند و عددسازي و سندسازي طبق گفته رسمي خود مسوولان صورت گرفت تا سهميه‌های ايران از دست نرود. همين هم اکنون هم اگر آندرانيك تيموريان و چندين فوتباليست ديگر به AFC مراجعه نمي‌كردند و فيفا باشگاه‌های ايراني را محروم نمي‌كرد شك نكنيد هيچ اقدامي صورت نمي‌گرفت. اگر قرار بود كاري انجام دهند قبل از اين رويدادها انجام مي‌دادند.

 

بسياري از اهالي فوتبال هم بعد از اعلام حل مشكل بدهي باشگاه‌ها اعلام كردند تكليف مطالبات انها روشن نشده و گويا طبق اخباري كه در رسانه‌ ها منتشر شد باشگاه‌ها نزد كميته بدوي صدور مجوز حرفه‌ای سفته گرو گذاشته‌اند.

 

به هر صورت بهتر است از مديران فدراسيون فوتبال سوال كنيد به چه شكلي گفته‌اند بدهي‌ها پرداخت شده است. من مي‌دانم تلاش زيادي شده تا از طلبكاران تخفيف گرفته شود. اين در حالي است كه بطور مثال ٥ سال قبل يك فوتباليست از كميته انضباطي براي طلب ١٠٠ ميليون توماني خود حكمي گرفته است.

 

همین حالا بعد از ٥ سال كه تصميم گرفته شده اين بدهي‌ها پرداخت شود به افراد مختلف مي‌گويند از بخشي از طلب خود بگذرند. نكته اينجاست كه ارزش ١٠٠ ميليون تومان ٥ سال قبل خيلي بيشتر از حالا بودو نه تنها ضرر مربوط به تاخير پرداخت پول را نمي‌دهند بلكه خيلي‌ها را وادار مي‌كنند تخفيف بدهند

 

كه اين بنظر من درست نيست. فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ بايد حافظ مزایا فوتباليست‌ها و بازيكنان هم باشند. قانون وضع كرده‌اند كه اهالي فوتبال در داخل اجازه ندارند شكايت‌های خودرا در مراجع قضايي ثبت كنند. به همه ی تكليف شده بايد از طريق اركان قضايي فدراسيون اين كار را انجام بدهند در غير اين صورت محروم مي‌شوند. فوتبالي‌ها هم وقتي به خودتان مراجعه مي‌كنند و حكم مي‌گيرند هيچ تضمين و اراده و جسارتي براي اجراي احكام وجود ندارد.

 

اينكه نمي‌شود! از بازيكنان و مربيان براي نقل و انتقال از يك استان به استان ديگر ٨ و ١٢ ميليون تومان پول مي‌گيريد! يك بازيكن ممكن است قرارداد ٣٠ ميليون توماني داشته باشد. خيلي از بازيكنان هستند كه پول ندارند براي حق انتقال به هيات‌های فوتبال پرداخت كنند و وادار مي‌شوند در استان خود باقي بمانند.

 

به هرحال بيش از ٧٠ درصد فوتباليست‌ها وضعيت مالي خوبي ندارند و نبايد به خاطر اين قوانين سفت وسخت مالي كه فقط نيازهاي مالي فدراسيون را برطرف مي‌كند آينده كسي كه مي‌تواند فوتباليست خوبي شود خراب شود. بنظر من مديران فدراسيون فوتبال بايد يك بازنگري اساسي روي قوانين هم داشته باشند.

 

ما كه جايي در فوتبال نداريم و مورد تاييد شما هم نيستيم! حداقل براي آنهايي كه در فوتبال هستند يك قدم مثبت‌برداريد شايد دعاي خير آن ها باعث شود از اين به بعد عملكرد بهتري داشته باشيد!

مصاحبه با علی کریمی جادوگر فوتبال ایران

آقاي كريمي! شما معترض بودن را دوست داريد؟

 

بحث من اعتراض نيست. درمورد تيم ملي و مشكلات مثال زدم. اگر مشكلي وجود نداشته باشد چه دليلي دارد كه بياييم اين حرف‌ها را بزنيم؟ هميشه گفته‌ام فوتبال براي فوتبالي‌ها است و مردم. بقيه مي‌آيند و مي‌روال و چه میزان خوب مي‌شود آنهايي كه در فوتبال هستند جوري كار كنند كه مورد دقت و احترام مردم قرار بگيرند.

 

من علي كريمي هم اگر حرف خاصي مي‌زنم فقط دلم براي اين فوتبال مي‌سوزد. بعنوان يك فوتبالي‌ای كه مردم هميشه به من لطف دارند وظيفه خودم مي‌دانم به آقايان گوشزد كنم مردم و اهالي فوتبال خيلي خوب متوجه حقايق و پشت پرده‌ها هستند. اين طور نيست كه شما مديريت را قبضه كنيد و هر كاري دل تان خواست انجام بدهيد و هيچ كسي هم نفهمد چه خبر است!

 

آقايان مسوول براي تك‌تك تصميماتي كه مي‌گيرند و كارهايي كه مي‌كنند بايد به اين مردم پاسخ بدهند. نماد اعتراض نيستم اما حرف من هم فقط شفاف‌سازي است. درمورد اين سيستم حرف‌های بسيار زيادي براي گفتن وجوددارد كه تا وقتي سوال باشد آنرا مطرح مي‌كنم. منتها بالاخره يك نفر بايد باشد كه از آقايان بخواهد درمورد كاري كه مي‌كنند پاسخ بدهد يا نه؟

 

تا قبل از پروژه اين سوال ات كه به هيچ كسي جوابگو نبودند. شما چه زماني ديديد كه مديران فدراسيون درمورد همين قرارداد اسپانسر قبلي سازمان ليگ ضرر ٦٩‌ميليارد توماني كه به اين شركت داده‌اند، توضيحات قانع‌كننده‌ای ارايه بدهند؟ ٦٩‌ميليارد ضرر داده‌اند و هنوز معلوم نيست تكليف تسويه حساب قراردادسال دوم چه شده است!

 

بعنوان سوال آخر! علي كريمي تا كجا پيش خواهد رفت؟

 

من هر وقت ببينم كه به شعور مردم و اهالي فوتبال توهين مي‌شود و طوري رفتار مي‌كنند كه انگار هيچ ‌كسي هيچ چيزي نمي‌فهمد سوال مي‌كنم تا آقايان بفهمند انها بايد در خدمت فوتبال باشند نه فوتبال در خدمت انها باشد! ضمن اينكه بازهم مي‌گويم اين رسانه‌ ها هستند

 

كه بايد اين مسائل رابه نمايندگي از مردم از تاج و كفاشيان و ساكت و ساير مديران فدراسيون بپرسند. اين رسانه‌ ها هستند كه بايد بپرسند مجامع سالانه فدراسيون فوتبال چرا به صورت منظم درسال مالي مشخص شده در يك ماه ناب در هر سال برگزار نمي‌شود! منتها برخي از رسانه‌ ها چشم‌شان رابه روي حقايق و واقعيت‌ها بسته‌اند و حتي برخي‌ها طوري وانمود مي‌كنند كه انگار ما بد هستيم و مديران خوب!

 

اينجا بحث بد و خوب نيست! بحث شفاف‌سازي است و تا وقتي رسانه‌ ها درمورد فساد فوتبال و اتفاقاتي كه رخ مي‌دهد سوال نپرسند و مسوولان وادار به پاسخگويي نشوند هيچ چيزي درست نمي‌شود. من هم نمي‌خواهم اين طور برداشت شود كه فكر كنند افشاگر يا تخريبگر و هر لقب ديگري كه مي‌دهند، هستم.

 

علي كريمي را ديگر همه ی مي‌شناسند و هر چيزي را كه لازم باشد مردم بدانند به مخاطباني كه دارم، اعلام مي‌كنم، وگرنه برايم آسان بود براي مطالباتي كه از باشگاه‌ها دارم بروم دفتر آقايان بنشينم و از آن ها تعريف و تمجيد كنم و با حمايت كردن به حق و دستمزد خودم برسم. همه ی ما آدم‌ها اشتباهاتي داريم. از آقايان كه كاري بر‌نمي‌آيد. اين ما فوتبالي‌ها هستيم كه بايد اين فوتبال را درست كنيم. هر‌كسي هر كاري مي‌تواند دراين راه انجام مي‌دهد.