پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

فرصت هایی برای شاد بودن در زندگی | شاد زندگی کردن

فرصت هایی برای شاد بودن در زندگی | شاد زندگی کردن

فرصت هایی برای شاد بودن در زندگی 

شادی در زندگی میتواند بهترین چیزی باشد که روان فرد را در همه ی اوقات آرام نگه می دارد فقط کافیست کمی طرز فکر خودمان را نسبت به مسائل تغییر دهیم. همیشه فرصت هایي تازه برای خوشحال بودن وجوددارد. در این جا 11 راه ساده را معرفی می‌کنیم تا خوشحالی رابه زندگی روزمره خود اضافه کنید.

 

منتظر خوشحالی نمانید

خبر خوب این است که همیشه فرصت هایي تازه برای خوشحال بودن وجوددارد. زندگی را مثل ایستگاه مرکزی قطار تصور کنید، جاییکه زمان هاي شاد تمام مدت و بدون توقف از راه می‌رسند. به احتمال فراوان فرصت شاد بودن از پیش رسیده است. بعضی وقت ها صاف جلوی شما قرار دارد. به هر دلیلی، شما قادر نیستید که توجه خودرا معطوف آن کند و قدر آنرا بدانید.

فرصت هایی برای شاد بودن در زندگی | شاد زندگی کردن

فارغ از این که چه اتفاقی دور و بر شما میوفتد، شما همیشه میتوانید احساس شادتری داشته باشید، بهره ور تر باشید، موفقیت را جذب کنید و از خودتان در هنگام موفقیت لذت ببرید. وقتی تمرکز خود و شیوه تفکرتان را عوض کنید، دیدگاه هاي شما هم تغییر می‌کند. زمانی که این تغییر اتفاق بیفتد، زندگی شما عوض می‌شود.

 

خوشحالی را به زندگی خود اضافه کنید، همین حالا

میتوانید آنرا ببینید؟ شما در جزیره اي گرمسیری زندگی میکنید. هر وقت که دل تان بخواهد از خواب بیدار می‌شوید و هر کاری که دل‌تان بخواهد انجام می‌دهید. یک نفر صبحانه شما را برایتان می آورد. از جای آسان خود در تراس تان، تنها چیزی که میتوانید ببینید اقیانوس و پاهایتان است. چه زندگی دلچسبی!

 

همه ی ما رویای روزی را داریم که خوشحال باشیم. تا آن زمان، بیش از اندازه کار می‌کنیم، بیش از اندازه تحت استرس هستیم، و به اندازه کافی خوشحال نیستیم. آن رویا بدون برنده شدن در بخت آزمایی یا تماسی از عمویی ثروتمند که در حال فوت است، ممکن بنظر نمیرسد. ولی زندگی چه جذابیتی دارد اگر خوشحال نباشیم؟

 

خبر خوب این است که، شما می‌توانید خوشحالی را هم اکنون به زندگی خود اضافه کنید. تنها چند فعالیت ساده تولید کننده سروتونین می‌تواند استرس را کاهش دهد و انتظار برای آرمان شهر مورد نظرتان را آسان تر کند.

 

مراقبت از خود را بخشی از روال عادی زندگی خود کنید

این که قادر باشید زمانی برای خود بگذارید تا دکمه ریست «reset» خودرا فشار دهید، چیزی است که همه ی ما هر از گاهی نیاز به انجامش داریم. ولی یک نکته را باید درنظر گرفت: گذاشتن زمان توقفی برای این که به خودتان لحظه اي استراحت یا آرامش یا لذت دهید تنها بخشی از نبرد است. ما زمانی رابه ساعت خوشحالی اختصاص میدهیم، ولی این زمان خوشحال نمی گذرد چرا که در آن زمان در مورد چند ایمیل آخر

 

که بهشان نظم ندادید فکر می‌کنید. چطور می‌توانید بدون استرس به تماشای تلویزیون بپردازید وفتی که انبوهی از لباسهای کثیف درکنار تلویزیون جا خوش کرده اند؟ آیا می‌توانید واقعاً مشغول خوردن کرم کارامل شوید در حالیکه می‌دانید 18 ماه است که به دندان پزشک مراجعه نکرده اید؟ یا در حالی‌که دو سال از عروسی هم اتاقی دوران دانشگاهتان گذشته، ولی هنوز برای او هدیه عروسی سفارش نداده اید؟

 

یکی از مطمئن ترین راه ها برای این که از زمان خودمراقبتی خود بهره ببرید این است که در مورد مسائل متفرقه استرس نداشته باشید. به دور و بر خودتان نظم دهید تا زمانی که بخود اختصاص داده اید نهایت اثربخشی را برایتان داشته باشد.

 

در حالت ذهنی خوشحالی قرار داشته باشید

زندگی شاد بهترین تجربه اي است که میتوانیم امیدوار باشیم تا به آن برسیم. آن نوعی از زندگی است که احساسات مثبت و انرژی خوب را ایجاد می‌کند، و ما را تشویق می‌کند تا با امیدهای زیاد به آینده نگاه کنیم. شادی محض شاید احساسی زودگذر بنظر برسد، ولی حتی اگر آنرا برای یک لحظه هم حس میکنید، می‌توانید ازآن استفاده ببرید. می‌توانید ازآن لذت ببرید.

 

دست از نگرانی بردارید

خوشحالی تا حد زیادی مثل عشق عمل می‌کند، به شکلی مرموز! با این حال، علم و روانشناسی به ما میگویند که مواد شیمیایی مغز عواطف را دگرگون می‌کند. ولی برای این که آن مواد شیمیایی را فعال کنیم، باید ابتدا راجع به عادت ها صحبت کنیم.

 

فرمولی برای خوشحالی وجوددارد، که مربوط به تغییر الگوهای فکری می‌شود. الگوهای شما «این که هرروز چه کاری انجام میدهید و چه فکری می‌کنید و چه حرفی می‌زنید» تعیین می‌کند که چقدر خوشحال هستید. این موضوع هیچ ربطی به چیزهایی ندارد که در اطرافتان وجوددارد، بلکه مربوط به این می‌شود که مغز شما چگونه کار می‌کند: آن ندای درونی. خوشحالی دریک قدمی شما نیست، چرا که در واقع، درون خود شماست.

 

قدر چیزهای کوچک را بدانید

همه ی ما انها را داریم؛ آن لحظه ها یا چیزهای کوچکی که اغلب نادیده گرفته میشوند چرا که فکر می‌کنیم یا کم اهمیت هستند، یا این که انها را امری بدیهی فرض می‌کنیم چون در فرهنگی زندگی می‌کنیم که دستاوردهای بزرگ را جشن میگیرد. ولی اگر خودمان را عادت دهیم که ازآن چیزهای کوچک استقبال کنیم

 

و انها را جشن بگیریم چطور؟ زندگی واقعی در اطراف ما اتفاق میوفتد، وقتی که منتظر آن چیز بزرگی هستیم که امیدوار هستیم به ما نوعی آرامش درونی، حس خرسندی یا لذت دهد. حقیقت این است که اغلب چیزهایی که بیش از همه ی اهمیت دارند، چیزهای کوچک هستند.

 

خود را با افراد مثبت احاطه کنید

یک اشتباه بزرگی که آدم ها مرتکب می‌شوند این است که متوجه نیستند که خوشحالی انتخابی انفرادی است. ولی هر انتخاب ما تحت تأثیر آدم هایي قرار می‌گیرد که در زندگی ما هستند. اگر شما بتوانید آدم هاي بهتری را وارد زندگی خود کنید، احتمال خود در رسیدن به خوشحالی و موفقیت را نیز به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهید.

 

ارتباط اجتماعی مثبت مهم‌ترین تأثیر را در خوشحالی بلندمدت دارد. خوشامدگویی به فردی مثبت در دنیایتان می‌تواند یکی از مهمترین انتخاب هاي شما برای رسیدن به خوشحالی باشد.

فرصت هایی برای شاد بودن در زندگی | شاد زندگی کردن

بیشتر بخندید

خبر مهم: خندیدن بشما حس خوبی می‌دهد. بسیار خب، این خیلی جای تعجب ندارد. ولی سعی کنید راجع به آخرین باری که واقعاً خندیدید فکر کنید. این احتمال وجوددارد که مربوط به خیلی وقت پیش باشد. ما بزرگسالان به قدری گرفتار مسئولیت هاي بزرگسالی خود هستیم که به اندازه دوران کودکی خود نمی‌خندیم.

 

ولی باید اینکار را کنیم! ثابت شده که خندیدن استرس را کاهش میدهد، ایمنی بدن را تقویت میکند، جریان خون را التیام میدهد و روابط را تقویت می‌کند.

 

بیشتر عشق بورزید

خرگوش پرسید واقعی بودن چیست؟

«اسب چرمین پاسخ داد: واقعی بودن این نیست که از چه ساخته شده اي. بلکه چیزی است که برایت اتفاق میوفتد.درسال 1992 مارجری ویلیامز در کتاب کودکان پرطرفدار خود به اسم «خرگوش ولوتین» به موضوعی بسیار پیچیده پرداخت. خرگوش ولوتین در مسیر خود برای کشف این که واقعی بودن به چه معناست، متوجه میشود که در پایان، به این معناست که کسی را داشته باشید که شما را دوست داشته باشد و بتوانید آن عشق را بپذیرید..

 

آن عکسهای کلاسیک و درس تأثیرگذار قصه شب آرامش بخشی است. ولی هر چه سن ما بیشتر میشود، به ما یاد داده می‌شود که واقعی بودن یعنی این که در مدرسه حواس خودرا جمع کنیم، شغل خوبی به دست آوریم، درآمد ثابتی کسب کنیم، خانواده اي داشته باشیم و برای بازنشستگی آماده شویم. بعنوان افراد بزرگسال، ما به زمان هاي ساده تر گذشته لبخندی نوستالژیک می‌زنیم. چون که می‌دانیم زندگی پیچیده تر از فقط دوست داشتن و دوست داشته شدن است.اینطور نیست؟

 

فهرستی از خوشحالی داشته باشید

هر دفعه که یکی ازآن چک فهرست ها را تیک بزنیم، لحظه اي وجوددارد. گاهی وقت ها فقط یک ثانیه طول میکشد، ولی بعضی روزهای خوب برای یک دقیقه یا حتی ساعت ها طول می‌کشد. یک لحظه است، یک لحظه زودگذر، که واقعاً میتوانید بگویید خوشحالی را یافته اید. هر بخشی از شما، از انگشتان دست هایتان گرفته تا انگشتان پاهایتان هدف پیدا میکند.

 

آن خوشحالی مایه حیرت، غرور، پیروزی و حس فراوانی از خالص ترین خوددوستی است. تمام دیدگاه شما بعد از دیدن دنیا از لنزهایی متفاوت تغییر میکند.

 

خوشحالی خود را برنامه ریزی کنید

ما برای بیمه بازنشستگی خود پول کنار می‌گذاریم. مکمل هاي کلسیم مصرف میکنیم. ورزش می‌کنیم. امیدوار هستیم که هر چه سن و سالمان بیشتر میشود، این اقدامات احتیاطی از ما محافظت کنند. ولی وقتی که در حال حفاظت از پول، استخوان ها و فشار خون خود هستیم، فراموش میکنیم از چیزی که میتواند در کیفیت زندگی ما وقتی که سنمان بیشتر میشود تفاوتی ایجاد کند، محافظت کنیم: خوشحالی مان.

 

چندین دهه تحقیقات در مورد روانشناسی مثبت نشان داده سطوح بالای سلامت ذهنی «ترکیب رضایت کلی زندگی و احساسات مثبت لحظه اي» می‌تواند منجر به سلامت جسمی بهتر و عمر طولانی تر شود. در گزارشی درسال 2011 از اتحادیه بین المللی روانشناسی کاربردی،

 

پزشک ادوارد دینر استاد دانشگاه ایلینوی بیش از 160 مطالعه مرتبط را تحلیل کرد و به این نتیجه رسید که با این که احساسات مثبت نتایج را برای افرادی با بیماری هاي خاص مثل سرطان التیام نداد، ولی شواهد در مورد این که خوشحالی منجر به سلامت بهتری میشود کاملاً «شفاف و قانع کننده» است.شروع به برنامه ریزی برای آینده خوشحال خود کنید.

 

در حالیکه کارهایی هم هست که برای شادتر بودن، هیچوقت ودر هیچ شرایطی نباید از برنامه زندگی ما حذف شود. اگر می پرسید کدام کارها را نباید هیچوقت کنار گذاشت، نگاهی به این موارد بیندازید.می‌خواهید شادتر باشید؟ دوست دارید زندگی آرام تر و بهتری را تجربه کنید؟ میخواهید شادی در زندگی داشته باشید؟

 

اگر چنین هدفی دارید و میخواهید اوضاع زندگی تان را بکلی تغییر دهید، باید بعضی عادت هاي نادرست را برای همیشه ترک کنید و آنها را کنار بگذارید. طبق معمول همه ی به اینبخش قضیه بیشتر توجه میکنند و با حذف کارهای نادرست میخواهند به شادی برسند.در حالی‌که کارهایی هم هست که برای شادتر بودن، هیچوقت ودر هیچ شرایطی نباید از برنامه زندگی ما حذف شود.اگر می پرسید کدام کارها را نباید هیچوقت کنار گذاشت، نگاهی به این موارد بیندازید:

 

* هرروز کمی قدم بزنید ودر هوای تازه نفس عمیق بکشید؛ به صدای طبیعت گوش کنید و اجازه دهید طراوت و تازگی طبیعت، شما را آرام و شاد کند. یکی از مسائلی که باعث میشود بی انرژی و بی انگیزه زندگی را بگذرانیم، همین دور ماندن از طبیعت و زیبایی هاي طبیعی است. پس تا می‌توانید به طبیعت بروید و از این فرصت ها استفاده کنید و با استفاده از همین امکانات شادی در زندگی را تجربه کنید.

 

* از آنچه نمی شناسید و تا کنون تجربه اش نکرده اید، نترسید و اجازه دهید گاهی روحیه ماجراجویی شما را راهنمایی کند؛ بد نیست بعضی وقت ها کارهایی را انجام دهید که دیگران تصور میکنند توانایی اش را ندارید و خودتان هم بدلیل نگرانی و ترس سراغش نمیروید اما از نظر عقل و منطق میدانید که انجام اینکار ممکن است.

 

* خیلی وقت ها ممکن است به اشتباه تصور کنیم مهربان بودن و خوبی کردن به ضررمان خواهد بود اما هیچ چیز به اندازه تقسیم عشق و محبت با دیگران نمیتواند بشما کمک کند تا شادی در زندگی داشته باشید.

 

* از راستگویی و بیان حقیقت نترسید؛ حتی اگر به ضررتان باشد؛ وقتی به راستگویی عادت کنید، زندگی بهتر و شادتری خواهید داشت.

 

* گاهی ممکن است برای انجام کارها و وظایفی که دارید، گیج شوید و نتوانید بدرستی تصمیم بگیرید؛ دراین مواقع اگر کمک گرفتن از دیگران را نشانه ضعف و ناتوانی بدانید، کارها سخت تر می‌شود. برای همین می‌گویند کمک گرفتن از افراد نه فقط نشانه ضعف نیست که حتی می‌تواند به داشتن زندگی بهتر و شادی در زندگی شما کمک کند.

 

* همیشه امیدوار باشید و هیچوقت نگذارید ناامیدی شما را از زندگی کردن بازدارد؛ مهم نیست چه امید و آرزویی دارید، همین که بتوانید همراه با امید زندگی کنید و منتظر تغییری برای التیام زندگی باشید، کافی است.

 

* اگر میخواهید شاد باشید، همیشه لبخند بزنید. به خودتان که نگاه میکنید، حتما لبخند روی لبتان باشد. در خیابان، فروشگاه، مهمانی، محل کار و هر جاییکه هستید، لبخند را فراموش نکنید.

 

* به دیدن عزیزانتان بروید و گاهی به آنها سربزنید؛ همین که افرادی در زندگی تان حضور داشته باشند که به آنها توجه کنید، برای شما کافی است و احساس خوبی برای شما ایجاد میکند و شادی در زندگی رابه شما هدیه میدهد.

 

* به بدنتان اهمیت دهید و هرروز کمی ورزش کنید؛ فعالیت جسمی نه فقط به نفع سلامت جسم تان است که روح و روان تان را هم آرام میکند و شادی بیشتری در زندگی به همراه دارد.

 

* اهداف کوچک و بزرگی برای زندگی تان تعریف کنید و همیشه به دنبال آنها باشید؛ زیرا زندگی بدون هدف و انگیزه، کسل کننده است و احساس شادی و خوشحالی در زندگی را از بین می‌برد.این رو ش ها را امتحان کنید و بگذارید شادی بیشتری به زندگی تان راه یابد. البته شاید خودتان هم بتوانید موارد دیگری رابه این‌ها اضافه کنید؛ پس نترسید و امتحان کنید و از شادیها در زندگی لذت ببرید.