جستجو در پارس ناز

فر یا فرتوکار؟ کدام برای منزل شما مناسب است؟!

فر یا فرتوکار؟ کدام برای منزل شما مناسب است؟!

انواعی از غذاها وجود دارند که نمی‌توان برای پختن آن‌ها از اجاق ‌گاز یا مایکروفر استفاده کرد. غذاهایی مثل پیتزا یا لازانیا و یا انواع کیک‌ها در فر تهیه می‌شوند‌ و از آنجایی این غذاهابه ویزه در بین کودکان بسیار محبوب است، انتخاب یک فر مناسب تا حد بالایی بر آشپزی شما تأثیرگذار خواهد بود.

 

به دلیل تنوع بالای مدل فرها، ممکن است در خرید آن، دچار سردرگمی شوید. ما در این مقاله با بررسی دلایل متعدد، می‌گوییم که چه فری مناسب است و بین فر و فر توکار کدام یک مناسب‌تر است.

 

مقایسه فر معمولی و فر توکار

اکنون بهتر است به مقایسه این دو نوع فر بپردازیم تا با ویژگی‌های هر کدام به‌اختصار آشنا شویم.

 

فر معمولی

با گذشت زمان و استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا، فر به لحاظ تکنولوژی در رده‌ بالایی قرار دارد و به طور قطعی نمی‌توان گفت که فر توکار کیفیت بیشتری نسبت به فر معمولی دارا است. بخش فر این محصولات در اغلب اوقات هیچ تفاوتی با فر توکار ندارد.

 

دلیل عمده‌ای که باعث می‌شود گاز فر شناخته ‌شده‌تر و پرکاربردتر باشد و همچنین از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد این است که قابلیت جابه‌جایی و حمل دارد و به لحاظ کاربرد، چندکاره است. برای افرادی که در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنند و مجبورند اسباب‌کشی مکرر داشته باشند،

 

قابلیت حمل و جابه‌جایی فر بسیار مؤثر است و باعث می‌شود در مواقعی که قصد جابه‌جایی دارند کمتر اذیت شوند. علاوه بر قابلیت‌های گفته شده، تنوع فرها در بازار بسیار گسترده است. ازاین‌رو شما هر فری با هر طرح، رنگ و قیمت بخواهید، می‌توانید به ‌آسانی پیدا کنید.

 

همچنین فرهای موجود در بازار از مقاومت بالایی برخوردار است و طی سالیان سال به‌ خوبی کار می‌کنند و آسیب‌پذیری کمتری خواهد داشت.اگر بخواهیم نقص‌ها و عیب‌های گاز فر را بررسی کنیم، خواهیم دید که از نقص خاصی برخوردار نمی‌باشند و در مواقع بسیار زیادی بی‌نقص هستند. با این وجود برخی افراد تمایل دارند از گاز فر توکار استفاده کنند که این عمل بسیار شخصی و سلیقه‌ای است.

 

انواع فر به لحاظ مصرف انرژی

 1. فر برقی
 2. فر گازی

فر برقی همان‌طور که از نامش مشخص است به‌وسیله اتصال به برق ‌کار می‌کنند.این فرها از قطعات اضافی کمی برخوردار هستند؛ بنابراین هنگام تمیزکردن راحت‌تر پاک می‌شوند. نکته دیگر درباره این نوع فرها این است که به دلیل برخورداری از سیستم پیشرفته، برنامه‌های پخت بیشتری دارند و دارای مزایایی است از جمله:

 

 • درجه حرارت بالاتر نسبت به فر گازی.
 • امکان پخش ‌شدن حرارت بیشتر
 • تمیزشدن در مدت ‌زمان کم
 • دارای سیستم تمیزکاری خودکار

 

از فر برقی برای پخت انواع شیرینی‌ها و کیک‌ها می‌توان بهره برد.فر گازی یا همان فر معمولی، فری است که همان‌طور که از نامش پیداست با استفاده از انرژی گاز کار می‌کنند.

 

علاوه بر استفاده از گاز، این فرها برای روشن ‌شدن فن و لامپ و همچنین تنظیم زمان، نیازمند اتصال به برق هستند. قیمت این فرها کمتر از فرهای دیگر است و به محیطد‌زیست آسیب کمتری وارد می‌کنند و دارای مزایایی هستند که عبارت‌اند از:

 

 • با سرعت بالا گرم می‌شود و هنگام خاموش ‌سازی به سرعت خنک می‌گردد.
 • قیمت پایین‌تری نسبت به انواع دیگر فرها دارند
 • دوکاره هستند
 • به دلیل مرطوب ‌کنندگی، برای پخت انواع غذاهای غیر خشک، مناسب هستند
 • همان‌طور که می‌دانیم انرژی گاز، در کشور ما بسیار مقرون‌به‌صرفه است
 • دوام بالا

 

قیمت انواع فرها از ۸ میلیون تومان شروع و تا ۲۰ میلیون تومان ادامه دارد. قیمت هر نوع بستگی به برند خاص خود است، مثلاً قیمت اجاق ‌گاز بوش در مقایسه با سایر برندها بسیار بالاتر است.

قیمت اجاق ‌گاز بوش

فر توکار

از انتخاب‌های دیگر شما در خرید فر، اجاق ‌گاز صفحه‌ای همراه با یک فر توکار است. فر توکار دارای مزیت‌های بالایی است، به‌عنوان‌ مثال از نظر ظاهری بسیار شیک است و هنگامی که با اجاق ‌گاز ترکیب می‌گردد، باعث می‌شود آشپزخانه شما مدرن‌تر به نظر بیآید.

 

از امتیازهای دیگر این وسیله پرکاربرد این است که در هر مکانی که بخواهید می‌توانید آن را نصب کنید و متناسب با قد خود آن را تنظیم نمایید. این به این معنی است که قابلیت تنظیم ارتفاع را دارا است.

 

تفاوت اصلی فر با فر توکار در نحوه اتصال به اجاق ‌گاز است. در فر اجاق ‌گاز و فر از هم جدا نمی‌باشند، اما در فر توکار به‌صورت مستقل توانایی فعالیت دارند؛ بنابراین به‌راحتی می‌تواند از هر دوی آن‌ها و هم زمان استفاده کنید.

 

هنگام استفاده از فر، به دلیل اینکه فر و اجاق ‌گاز از هم جدا نیستند، پس از استفاده طولان ی‌مدت از این وسیله باعث داغ‌شدن فر می‌شود. در خصوص تمیزکاری که یک دغدغه مهم تلقی می‌شود، می‌توان گفت که تمیزکردن فر توکار بسیار آسان‌تر از فر است.

 

در کنار مزایای فراوانی که فر توکار دارد یک عیب خاص نیز به همراه دارد و این است که این وسیله برای افراد اجاره‌نشین که به‌صورت مکرر جابه‌جا می‌شوند اصلاً توصیه نمی‌شود، زیرا قابلیت جابه‌جایی و حمل آن بسیار دشوار است.

 

قیمت انواع فر توکار متنوع بوده و بسته به برند خاص، دارای قیمت خاص خود است. به‌عنوان ‌مثال و به‌طورکلی قیمت محصولات توکار بوش در مقایسه با سایر برندها بسیار بالاتر است و این ناشی از کیفیت بالای این برند است. قیمت فر توکار بوش از ۸ میلیون تومان شروع و تا ۳۰ میلیون تومان ادامه دارد.

قیمت فر توکار بوش

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تمامی جوانب و عوامل مؤثر در انتخاب و مقایسه بین فر و فر توکار را بررسی کنیم. طبق جوانب سنجیده شده، فهمیدیم که انتخاب بین فر و فر توکار یک عمل کاملاً سلیقه‌ای است و برای کسی که قصد پخت غذا دارد تقریباً هر دو کارایی یکسانی از خود نشان می‌دهند.

 

و تنها از نظر ظاهری و سبک آشپزخانه و عوامل دیگری که گفتیم با یکدیگر متفاوت هستند؛ بنابراین به‌طور قطع نمی‌توانیم بگوییم کدام یک بر دیگری برتری دارد؛ زیرا هر کدام امتیازهای خاص خود را همراه دارد. ولی به لحاظ کاربرد به نظر فر توکار بهتر است. شما با سنجیدن هر یک از آن‌ها می‌توانید اقدام به خرید کنید.