پارس ناز پورتال

قاصدک 24

فواید نگهداری گربه خانگی را بدانید

فواید نگهداری گربه خانگی را بدانید

فواید نگهداری گربه خانگی را بدانید 

بسیاری از مردم با نگهداری گربه در خانه به علت انتقال بیماری و غیربهداشتی بودن مخالف هستند,اما حقیقت چیز دیگری است. شکی نیست که داشتن گربه گرمابخش قلب آدمی است؛ اما باید بدانید که نگهداری از این حیوان خانگی فواید زیادی هم برای سلامتی شما دارد.شکی نیست که داشتن گربه گرمابخش قلب آدمی است؛ اما باید بدانید که نگهداری از این حیوان خانگی فواید زیادی هم برای سلامتی شما دارد.

 

در این مطلب، به ۴ فایده مهم می‌پردازیم.

سلامت قلب

نوازش کردن گربه نه تنها برای این حیوان که برای صاحب او نیز آرامش‌بخش است. نوازش کردن گربه به خاطر ترشح اکسی‌توسین باعث پایین آمدن فشار خون می‌شود. اکسی‌توسین همان هورمونی است که وقتی کسی را در آغوش می‌گیرید ترشح می‌شود.

 

کاهش فشار خون و استرس ناشی از نوازش گربه می‌تواند منافع زیادی برای شما داشته باشد. مطالعه محققان دانشگاه مینه‌سوتا نشان داده است که صاحبان گربه نسبت به کسانی که حیوان خانگی ندارند،۳۰ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از حمله قلبی قرار دارند.

 

هم‌نشینی

داشتن یک گربه می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. مطالعه سال ۱۹۸۰ بر روی بیمارانی که به تازگی از بخش مراقبت‌های ویژه قلب ترخیص شده بودند نشان می‌دهد آنهایی که پس از ترخیص به نگهداری از یک حیوان خانگی مثل گربه پرداختند، در مقایسه با کسانی که حیوان خانگی نداشتند،

 

از شانس بقای بیشتری برخوردار بودند. بر اساس یافته‌های این مطالعه، ۸۲ درصد از بیماران گزارش کردند که داشتن یک حیوان خانگی به آنها احساس بهتری می‌بخشد. ۶۵ درصد از بیماران نیز اذعان داشتند که ترس‌ها و نگرانی‌های خود را با حیوان خانگی خود در میان می‌گذارند.

 

گربه‌درمانی

کودکان مبتلا به اوتیسم نیز از داشتن یک گربه خانگی سود می‌برند. مطالعه محققان در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد کودکان مبتلا به اوتیسمی که بعد از ۵ سالگی از گربه نگهداری می‌کنند، در مقایسه با آنهایی که گربه ندارند، در شرایط بهتری به سر برده و شانس بیشتری برای کسب سلامتی دارند. از این رو، گربه‌درمانی به عنوان یکی از متدهای موثر برای کودکان اوتیسمی در نظر گرفته می‌شود.

 

کاهش آلرژی

داشتن یک گربه در خانه به کاهش خطر ابتلای کودکان به مشکلات سلامتی در آینده کمک می‌کند. مطالعه محققان فنلاندی در سال ۲۰۱۲ روی ۳۹۷ کودک تازه متولد شده و ۱ ساله نشان می‌دهد که نگهداری از گربه در سنین پایین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با بیماری‌های تنفسی و خطر ابتلا به آلرژی در سال‌های آتی مبارزه می‌کند.