پارس ناز پورتال

قاصدک 24

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

خواص قارچ گانودرما «جان افزا» + درباره قهوه گانودرما 

 

در اینبخش درمورد خواص قارچ گانودرما و هر انچه در مورد فواید آن وجوددارد صحبت می‌کنیم. قارچ گانودرما کـه با نام قارچ جان افزا هم شناخته می شود متعلق بـه کشور کهن چین اسـت و از دیرباز در طب سنتی کاربردهای فراوانی داشته اسـت. متخصصان بریتانیایی خواص ضد سرطانی قارچ گانودرما را تایید کردند، این قارچ در گذشته برای طول عمر بیشتر مصرف می شده اسـت، با پارس ناز همراه باشید.

 

خواص قارچ گانودرما را مردم چین از سالیان بسیار قدیم کشف کرده بودند و ازآن استفاده هاي دارویی فراوانی می کردند. اما امروزه قارچ گانودرما در سراسر جهان مصرف می شود و از داروهای سنتی بسیار مشهور می باشد. شاید جالب باشد کـه بدانید کـه نام هاي دیگر قارچ گانودرما، قارچ ری‌شی و قارچ جان‌افزا می باشند! کـه همین نام گویای خواص بی نظیر آن اسـت.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

طب سنتی چینی یکی از معتبر ترین و البته با قدمت ترین ها در نوع خود می‌باشد، از این رو گفته هاي این نوع طب می توانند معتبر تلقی شوند و بـه انها اعتماد کرد. در طب سنتی چینی از قارچ گانودرما و ریشه آن برای کاهش درد و درمان طیف گسترده اي از بیماری ها استفاده شده اسـت.

 

قارچ گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما «رِي‌شی یا جان‌افزا» نوعی قارچ اسـت کـه در مناطق گرم و مرطوب آسیا میروید. این قارچ هزاران سال اسـت کـه عضو ثابت طب شرقی اسـت. با این کـه بیشتر افراد این قارچ رابه‌شکل تازه مصرف می کنند، ولی مصرف اَشکال دیگر آن بـه شکل پودر یا عصاره‌ٔ محتوی مولکول‌هاي خاص نیز رایج اسـت.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

این قارچ ۴۰۰ جزء زیست‌فعال دارد کـه خواصش از آنها نشئت می گیرد. تأثیر مصرف اَشکال مختلف قارچ گانودرما در مطالعات مختلف انسانی و جانوری مورد بررسی قرار گرفته اسـت. عده اي از خواص این قارچ دراین مطالعات مشخص شده‌اند و برای اثبات قطعی برخی دیگر از خواص آن بـه مطالعات بیشتری نیاز اسـت.

 

قارچ گانودرما برای تقویت دستگاه ایمنی

یکی از مهم‌ترین خواص قارچ گانودرما، تقویت دستگاه ایمنی اسـت. درحالی‌کـه برخی جزئیات هنوز قطعی نیستند، مطالعات درون‌کشتگاهی نشان میدهند کـه قارچ گانودرما می تواند بر ژن‌هاي گلبول‌هاي سفید خون تأثیر بگذارد. گلبول‌هاي سفید خون نقش مهمی در دستگاه ایمنی برعهده دارند. علاوه ‌بر ‌این برخی مطالعات نشان داده‌اند کـه عده اي از اشکال قارچ گانودرما ممکن اسـت مسیر التهاب را در گلبول‌هاي سفید خون تغییر بدهد.

 

تحقیقات در بیماران سرطانی نشان داده کـه برخی مولکول‌هاي یافت‌شده در قارچ گانودرما می توانند فعالیت یک نوع از گلبول‌هاي سفید بنام «سلول‌هاي کُشنده‌ٔ طبیعی» را افزایش بدهند. این سلول‌ها میتوانند با عفونت‌ها و سرطان‌ها در بدن بجنگند. یک مطالعه‌ٔ دیگر نشان داده قارچ گانودرما میتواند تعداد عده اي از انواع گلبول‌هاي سفید خون «لنفوسیت‌ها» را در مبتلایان بـه سرطان روده‌ٔ بزرگ افزایش بدهد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

بیشتر خواص قارچ گانودرما در افرادی مشاهده شده کـه بـه بیماری مبتلا هستند. بااین‌حال برخی شواهد از خواص این قارچ برای افراد سالم نیز حکایت دارد. دریک مطالعه این قارچ توانست عملکرد لنفوسیت‌ها را در مبارزه با عفونت‌ها و سرطان‌‌ها در ورزشکارانی کـه در دسترس شرایط استرس‌زا هستند، التیام بدهد.

 

قارچ گانودرما محتوی ترکیبات آلی اسـت کـه تأثیرشان در تقویت سلول‌هاي دستگاه ایمنی و افزایش سلامت دستگاه ایمنی بـه اثبات رسیده اسـت. هم چنین این قارچ توانست رشد ۵ قارچ بیماری‌زای مختلف را تا ۵۸٪ کاهش بدهد. مصرف قارچ گانودرما همراه با آنتی‌بیوتیک‌ها توانست فعالیت ضدمیکروبی آنتی‌بیوتیک‌ها را افزایش بدهد. عصاره‌ٔ قارچ گانودرما میتواند زمان التیام زخم‌ها رابه‌طور چشمگیری کاهش بدهد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

هم چنین عصاره‌ٔ قارچ گانودرما فعالیت ضدمالاریایی دارد و هم زمان میتواند از بروز آسیب بـه کبد جلوگیري کند. البته مطالعات دیگری در بزرگسالان سالم انجام گرفته کـه هیچ بهبودی را در عملکرد دستگاه ایمنی یا التهابات پس از ۴ هفته مصرف عصاره‌ي این قارچ نشان نمی دهد. درمجموع مشخص اسـت قارچ گانودرما بر گلبول‌هاي سفید و عملکرد دستگاه ایمنی تأثیر میگذارد. 

 

خواص ضدسرطان قارچ گانودرما

تعداد زیادی از افراد این قارچ رابه‌خاطر خواص ضدسرطانی‌اش مصرف می کنند. قارچ گانودرما در پیشگیری و التیام برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه و سرطان پروستات مؤثر اسـت. این ویژگی از طریق کاهش التهابات و جلوگیري از رشد تومورها انجام می گیرد. دریک مطالعه بر روی ۴۰۰۰ زن مبتلا بـه سرطان پستان کـه درمان شده بودند، ۵۹٪ از آنان از قارچ گانودرما استفاده میکردند.

 

علاوه‌براین در چند مطالعه‌ي درون کشتگاهی مشاهده شد قارچ گانودرما میتواند موجب مرگ سلول‌هاي سرطانی بشود. بااین‌حال نتایج این مطالعات در برخی موارد در بین انسان‌ها و جانوران تفاوت داشت. از قارچ گانودرما میتوان در درمان سرطان خون نیز استفاده کرد. قارچ گانودرما می تواند خستگی، افسردگی و اضطراب را در مبتلایان بـه سرطان پستان و کسانی کـه آنرا درمان کرده‌اند، التیام بدهد.

 

قارچ گانودرما بر روی هورمون تستوسترون تأثیراتی دارد. از این‌رو مطالعه‌اي صورت گرفت تا تأثیر این قارچ بر روی سرطان پروستات مشخص بشود. در ابتدا مطالعات بر روی یک مورد نشان داد کـه این قارچ می تواند بـه درمان سرطان پروستات کمک بکند. ولی در مطالعات گسترده‌تر بعدی نتیجه‌‌ي مشابهی مشاهده نشد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

هم چنین مطالعاتی بر روی قارچ گانودرما انجام گرفت تا تأثیر احتمالی آن در درمان سرطان روده‌ٔ بزرگ مورد بررسی قرار بگیرد. برخی مطالعات نشان داد درمان یک ساله با قارچ گانودرما می تواند تعداد و اندازه‌ٔ تومورها را در روده‌ٔ بزرگ کاهش بدهد. علاوه‌براین نتایج حاصل از چندین مطالعه نشان می دهد این قارچ میتواند بر بیماران سرطانی تأثیر مثبتی داشته باشد.

 

این فواید از طریق افزایش فعالیت گلبول‌هاي سفید خون اسـت کـه در مبارزه با سرطان و التیام کیفیت زندگی در مبتلایان بـه سرطان مؤثر اسـت. با این‌حال پژوهشگران توضیح داده‌‌اند کـه قارچ گانودرما باید همراه با درمان‌هاي معمول مصرف بشود و نباید این قارچ را جای گزین درمان‌هاي رایج کرد. البته تعداد زیادی از مطالعات از تأثیر قارچ گانودرما بر سرطان کیفیت بالایی ندارند و بـه مطالعات بیشتری دراین زمینه نیاز اسـت.

 

قارچ گانودرما و مبارزه با خستگی و افسردگی

قارچ گانودرما بـه کاهش خستگی و افسردگی و درنتیجه التیام کیفیت زندگی کمک می کند. شاید تأثیر قارچ گانودرما در تقویت دستگاه ایمنی آن‌قدر موردتأکید قرار گرفته شده کـه باعث غفلت مـا از سایر خواص آن شده اسـت. این در حالی اسـت کـه قارچ گانودرما خواص دیگری نیز دارد. ازجملهٔ این خواص می توان بـه کاهش خستگی و افسردگی و درنتیجه التیام کیفیت زندگی اشاره کرد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

دریک مطالعه تأثیر قارچ گانودرما بر روی ۱۳۲ فرد مبتلا بـه ضعف اعصاب بررسی شد. ضعف اعصاب با درد، گیجی، سردرد و حساسیت همراه اسـت. پژوهشگران دریافتند در اثر مصرف ۸ هفته‌اي مکمل قارچ گانودرما، خستگی افراد کاهش یافته و افراد بیشتر احساس تندرستی میکنند. مطالعه‌‌ٔ دیگری بر روی ۴۸ زن مبتلا بـه سرطان پستان کـه درمان‌ شده بودند، نشان داد:

 

در اثر مصرف ۴ هفته‌اي پودر قارچ گانودرما، خستگی افراد کاهش و کیفیت زندگی‌شان التیام یافت. هم چنین این افراد کمتر دچار اضطراب و افسردگی شدند. هم چنین در مطالعه‌ٔ دیگری مصرف قارچ گانودرما همراه با روند درمان توانست عوارضی مانند خستگی و افسردگی را دراین زنان التیام بدهد.

 

سلامت قلب با قارچ گانودرما

یک عصاره از پروتئین‌هاي موجود در قارچ گانودرما توانست فشار خون موش‌هاي مبتلا بـه فشار خون بالا را تا مدت ۸ ساعت کاهش بدهد. هم چنین قارچ گانودرما می تواند از آسیب بـه سلول‌هاي دیواره‌ٔ رگ‌هاي خونی بکاهد. قارچ گانودرما میتواند کلسترول و مقاومت بـه انسولین را در بیماران دیابتی کاهش بدهد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

یک مطالعه‌ٔ ۱۲ هفته‌اي بر روی ۲۶ فرد نشان داد قارچ گانودرما میتواند کلسترول خوب را افزایش و تری‌گلیسرید را کاهش بدهد. اگر چـه برخی تحقیقات دیگر در بزرگسالان سالم هیچ بهبودی را در سطح کلسترول و تری‌گلیسرید افراد نشان نداد. بـه‌عنوان مثال دریک مطالعه پژوهشگران مشاهده کردند مصرف قارچ گانودرما برای بیش از ۱۶ هفته هیچ بهبودی را در کلسترول نشان نداد.

 

کنترل قند خون با قارچ گانودرما

برخی مطالعات نشان داده‌اند مولکول‌هاي قارچ گانودرما میتوانند قندخون را در جانوران کاهش بدهند. برخی مطالعات اولیه در انسان نیز نتایج مشابهی را نشان میدهند. بااین‌حال بیشتر مطالعات خلاف این یافته‌ها را نشان میدهند. بعد از محاسبه صدها شرکت‌کننده، پژوهشگران هیچ بهبودی را در قندخون ناشتای شرکت‌کنندگان مشاهده نکردند. نتایج حاصل از مطالعات متناقض هستند.

 

خاصیت آنتی‌ اکسیدانی و کاهش التهابات با قارچ گانودرما

برخی مطالعات از تأثیر قارچ گانودرما در کاهش التهابات در بیماری روماتیسم، آسم و کاهش التهابات غشایی کـه چشم و پلک را می‌پوشاند، حکایت دارند. ۱۴ روز مصرف قارچ گانودرما توانست شاخص‌هاي ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی را التیام دهد و از خون در برابر آسیب‌هاي اکسیداتیو محافظت بکند.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

انواع مختلفی از عصاره‌هاي قارچ گانودرما توانستند از خود خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی نشان دهند و برای درمان بیماری‌هاي مرتبط با التهابات مفید باشند. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایي هستند کـه می توانند از آسیب بـه سلول‌ها پیشگیری کنند. بـه‌خاطر همین ویژگی مصرف غذاها و مکمل‌هاي با خاصیت آنتی‌اکسیدانی طرفداران بیشتری پیدا کرده اسـت. بسیاری معتقدند قارچ گانودرما خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد.

 

بهبود آلرژی با قارچ گانودرما

براساس مطالعات عصاره‌ ي قارچ گانودرما می‌ تواند هر ۴ نوع واکنش آلرژیک را مهار کرده یا کاهش بدهد. براساس مطالعات عصاره‌ٔ قارچ گانودرما می تواند هر ۴ نوع واکنش آلرژیک را مهار کند یا کاهش بدهد. قارچ گانودرما برای درمان بیماری‌هاي مختلفی ازجمله برونشیت مزمن استفاده میشود.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

زیرا میتواند هیستامین را کاهش بدهد. مطالعات نشان میدهند ترکیبات موجود در قارچ گانودرما با موفقیت مانع از تولید هیستامین از ماست‌سل‌ها «از سلول‌هاي طبیعی مغزاستخوان کـه بـه تعداد زیاد در بافت پیوندی یافت می شوند» شدند و هم زمان بـه ثبات این سلول‌ها کمک می کنند.

 

قارچ گانودرما و محافظت از دستگاه گوارش

قارچ گانودرما میتواند از بروز زخم معده و سایر قسمت‌هاي دستگاه گوارشی جلوگیري بکند.

 

قارچ گانودرما و کلیه و کبد

۱۴ بیمار مبتلا بـه پروتئینوری کـه از نشانه‌هاي بیماری هاي کلیوی اسـت، شروع بـه مصرف قارچ گانودرما کردند. پروتئینوری همه‌ٔ آنها پس از مدتی التیام یافت و دستگاه ایمنی‌شان دوباره تنظیم شد. قارچ گانودرما توانست از موش‌ها در برابر آسیب کبدی ناشی از مصرف متوسط روزانه‌‌ٔ الکل محافظت بکند. در حیوانات آلوده بـه مالاریا قارچ گانودرما توانست هم زمان از آسیب‌هاي کبد و عفونت بالفعل‌ٔ مالاریا جلوگیري بکند.

 

قارچ گانودرما و محافظت از ساختار اعصاب

قارچ گانودرما توانست عملکرد مغز را در موش‌هاي مصرف‌کننده‌ٔ الکل التیام بدهد. این ویژگی از طریق افزایش تأمین انرژی مغز و کاهش پیام‌رسان‌هاي عصبی بازدارنده اتفاق افتاد. قارچ گانودرما خاصیت ضدتشنج دارد. این قارچ از TNF-آلفا و IL-۱ می‌کاهد کـه از سیتوکین‌هاي مؤثر در بروز صرع هستند.

 

مقدار مصرف قارچ گانودرما

برخلاف برخی غذاها و مکمل‌ها، میزان مصرف قارچ گانودرما بـه شکل مصرفی آن بستگی دارد. بیشترین مقدار مصرفی برای زمانی اسـت کـه فرد بخواهد خود قارچ را مصرف بکند. دراین موارد فرد میتواند بین ۲۵ تا ۱۰۰ گرم قارچ گانودرما در روز مصرف بکند. این مقدار برای عصاره‌ٔ خشک‌شده‌‌ٔ آن باید تقریباً یک‌دهم قارچ گانودرمای تازه باشد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

بـه‌عنوان مثال افرادی کـه ۵۰ گرم قارچ گانودرمای تازه مصرف می کنند باید تقریباً ۵ گرم از عصاره‌ٔ قارچ گانودرما را استفاده بکنند. مقدار مصرفی عصاره‌ٔ قارچ از بین ۱٫۵ تا ۹ گرم در روز متغیر اسـت. علاوه‌ بر این برخی مکمل‌ها ممکن اسـت فقط محتوی بخش خاصی از این قارچ باشند کـه دراین صورت باید مقدار مصرفی پایینتر هم بیاید.

 

عوارض احتمالی قارچ گانودرما

با وجود شهرت خوب قارچ گانودرما برخی افراد سلامت آنرا زیر سؤال می برند. برخی تحقیقات نشان می دهند کسانی کـه بـه‌مدت ۴ ماه از قارچ گانودرما استفاده می کنند، دو برابر بیشتر از دیگران در دسترس بروز عوارض هستند. بااین‌حال این تأثیرات خفیف بوده و بصورت افزایش اندک احتمال ناراحتی معده و مشکلات گوارشی بروز میکند. هم چنین هیچ تأثیر منفی‌اي بر سلامت کبد گزارش نشده اسـت.

 

هم چنین یک تحقیق دیگر نشان داد مصرف ۴ هفته‌اي عصاره‌ٔ قارچ گانودرما هیچ تأثیر مخربی بر سلامت کلیه و کبد ندارد. برخلاف این گزارش‌ها، مشکلات جدی کبدی در ۲ مورد از مطالعات گزارش شده اسـت. هردوی این افراد در گذشته با مصرف قارچ گانودرمای تازه دچار عوارض نشده بودند. اما با تغییر مصرف آن بـه شکل عصاره‌ٔ پودرشده، دچار برخی عوارض جانبی‌ شدند.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

قابل توجه اسـت کـه تعداد زیادی از مطالعات بر روی قارچ گانودرما اطلاعاتی راجع بـه سلامت یا عوارض آن رابه همراه ندارند. بنابر این دراین زمینه اطلاعات محدودی در دست اسـت. در برخی موارد نادر نیز قارچ گانودرما با تقویت دستگاه ایمنی موجب بدترشدن وضعیت مبتلایان بـه بیماری‌هاي خودایمنی شد. درمجموع برخی افراد باید قارچ گانودرما رابا احتیاط بیشتری مصرف بکنند. این دسته شامل:

 

= زنان باردار یا شیرده

=افراد دارای اختلالات خونی

= و افراد با فشار خون پایین می شود.

 

قارچ گانودرما یک قارچ مشهور در طب شرقی اسـت. قارچ گانودرما می تواند دستگاه ایمنی رابا تقویت گلبول‌هاي سفید خون تقویت بکند. هم چنین این قارچ می تواند اندازه و تعداد تومورها را در برخی سرطان‌ها کاهش و کیفیت زندگی را در برخی مبتلایان بـه سرطان التیام بدهد. بیشتر مطالعات انسانی نشان داده‌اند کـه این قارچ نمی تواند کلسترول، قندخون و آنتی‌اکسیدان‌ها را التیام بدهد.

 


 

خواص قارچ گانودرما در زیبایی پوست و مو

 

شاید برای تعداد زیادی از افراد کـه بـه طب سنتی اعتماد ندارند، قبول این کـه این داروی گیاهی واقعا در درمان تعداد زیادی بیماری موثر اسـت، دشوار باشد. برای این دسته از افراد باید بگوییم کـه درسال هاي اخیر در دانشگاه لیورپول انگلستان تحقیقاتی بر روی قارچ گانودرما صورت گرفته کـه نتایج آن نشان می داد، این داروی گیاهی دارای خواص فراوان و مثبتی برای انسان می باشد.

 

نحوه مصرف قارچ گانودرما

این قارچ دارای بوی و طعم نامطبوعی اسـت کـه موجب عدم مصرف آن بـه صورت خام می شود. تلخی زیاد این داروی گیاهی هم می تواند بسیار اذيت دهنده باشد. از این رو روشهای دیگری غیر از خام خواری آن مورد استقبال قرار گرفته اسـت. از معمول ترین روشهای مصرف این قارچ بـه شکل دمنوش و چای یا اضافه کردن بـه خوراکی هاي دیگر می‌باشد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

خرید قهوه گانودرما

 

البته بهترین روش برای مصرف آن این اسـت کـه مقداری از پودر آن رابه قهوه خود اضافه کنید. هم چنین دقت داشته باشید کـه مصرف بیش از یکبار در روز توصیه نمیشود. بهترین زمان برای مصرف قارچ گانودرما صبح ها پیش از خوردن صبحانه اسـت. شـما میتوانید بخش گوشتی قارچ را تکه تکه کرده یا بهمین شکل خریداری نمایید و سپس آن رابه غذا هاي مختلف اضافه کنید.

 

قارچ گانودرما پوست صورتتان را جوان کنید

یکی از خواص بی نظیر قارچ گانودرما افزایش گردش خون در پوست ودر نتیجه التیام تغذیه پوست می‌باشد. هم چنین وجود مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها در آن بـه همراه مواد مغذی، باعث کاهش و از بین رفتن چین و چروک صورت شده و بـه جوان سازی پوست کمک فراوانی می کند.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

رادیکال هاي آزاد از عوامل مضری هستند کـه در تسریع پیری و ایجاد چروک در پوست بسیار موثرند و قارچ گانودرما بـه خوبی با انها مبارزه می کند و اثرات ویرانگر آنها را از بین می‌برد.

 

درمان جوش صورت با قارچ گانودرما

داروهای گیاهی فراوانی را میتوانید پیدا کنید کـه دارای خواص ضذ التهابی و پاک کنندگی پوست باشند، اما قارچ گانودرما بسیار نیرومند تر می تواند عمل کند.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

خواص ضد التهابی این قارچ باعث جلوگیري از تشکیل جوش و آکنه و هم چنین از بین بردن انها می شود. برای استفاده از این داروی گیاهی دراین مورد هم میتوانید بـه صورت خوراکی ازآن استفاده کنید و هم موضعی. برای استفاده موضعی می‌توانید مقداری ازآن را له کنید و بر روی جوش و آکنه خود قرار دهید تا معجزه آنرا ببینید!

 

قارچ گانودرما به کاهش وزن کمک می کند

اگر مقدار کمی با علم ورزش آشنایی داشته باشید حتماً بـه خوبی میدانید کـه برای کاهش وزن باید بر روی سوخت و ساز بدن خود بسیار کار کنید. این افزایش متابولیسم می تواند از طریق انجام ورزش هاي هوازی و مصرف مکمل هاي مختلف صورت گیرد. اما احتمالا شـما هم داروهای گیاهی رابه مواد شیمیایی ترجیح میدهید.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

از این رو قارچ گانودرما بهترین گزینه برای شماست. مصرف این قارچ باعث افزایش متابولیسم و خون‌رسانی بـه بافت هاي بدن می شود و چربی هاي اضافه بدن شـما رابه خوبی می سوزاند. هم چنین مواد موجود در آن بـه هضم سریع و بهتر غذاها کمک کرده ودر نتیجه شـما را در رسیدن بـه اندامی زیبا یاری می کند.

 

درمان ریزش و تقویت مو با قارچ گانودرما

درمان ریزش مو یکی از مواردی اسـت کـه تعداد زیادی از مردان و زنان را درگیر خود کرده اسـت. با این کـه ریزش موی سر و کچلی در مردان بسیار شایع اسـت اما زنان بسیاری نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. ریزش مو می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما مهم ترین دلایل آن، اضطراب و استرس «مخصوصا در زندگی شهری» و هم چنین وجود رادیکال هاي آزاد می باشند کـه پیش تر بـه مضرات رادیکال هاي آزاد اشاره کردیم.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

قارج گانودرما در از بین بردن این دو مورد بسیار موثر اسـت. در واقع خاصیت آرامش بخشی این قارچ، شـما را از استرس هاي مختلف تا حد زیادی خلاص می کند و خاصیت آنتی اکسیدانی آن باعث از بین بردن رادیکال هاي آزاد می شود. شـما می‌توانید با استفاده از این قارچ ریزش موی خودرا از بین ببرید و آنرا درمان کنید. همان طور کـه گفتیم قارچ گانودرما باعث افزایش خون رسانی در پوست می شود و خاصیت ضد التهابی دارد.

 

درمان پیسی با قارچ گانودرما

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

بیماری پیسی با نام هاي مختلفی شناخته می شود. این بیماری باعث اختلال در تولید رنگدانه هاي پوست می شود و بدین ترتیب پوست شخص دارای لکه هاي پوستی مختلفی می شود کـه رنگ ها با هم تفاوت دارد. مصرف قارچ گانودرما باعث پیشگیری و درمان این بیماری می شود و سیستم ایمنی بدن شـما را برای مبارزه با آن تقویت می کند.

 


 

جالب اسـت بدانید

تا کنون 50 گیاه تونیک در طب چینی شناخته شده کـه قارچ گانودرما یکی از مقدس ترین انواع این گیاهان اسـت و بـه «قارچ جاودانگی» و «قارچ قدرت روحی» نیز مشهور اسـت. گفته شده قارچ گانودرما برای افزایش طول عمر و جوانسازی فیزیکی بدن تاثیر مثبت دارد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

خرید قارچ گانودرما

 

قارچ گانودرما توسط جویندگان معنویت و برای آرامش عمیق در مدیتیشن مصرف می شود. دامنه کوه Changbai در جیلین چین خواستگاه بومی این قارچ می باشد و این گیاه نخستین بار حدود 396 سال قبل از میلاد دراین کوه کشف شده اسـت. قارچ گانودرما در چین باستان توسط امپراطورانی کـه بـه دنبال جاودانگی بودند استفاده می شده اسـت.

 

تحقیقات نشان داده قارچ گانودرمای قرمز و بنفش – اگر چـه پیدا کردن آنها سخت تر اسـت – کیفیت بهتری نسبت بـه سایر انواع دارد. برخی محققان معتقدند چوبی کـه این قارچ روی آن رشد می کند «در کوهستان و بـه دور از مواد شمیایی» دارای خواصی همچون افزایش سیستم ایمنی بدن و قدرت بدنی اسـت.

 


 

چای و قهوه قارچ گانودرما

چای گانودرما یکی از رایجترین روشهای استفاده از قارچ گانودرما اسـت. برای درست کردن این چای پرخاصیت کافیست 4 یا 5 فنجان آب را روی حرارت جوشانده، سپس 3 تا 5 گرم قارچ گانودرما خشک شده رابه قطعات کوچکتر تقسیم و بـه آب جوش اضافه کنید و بگذارید حدود 2 ساعت روی حرارت ملایم بماند. سپس از روی حرارت برداشته و قطعات قارچ را از چای جدا کنید و بعد از خنک شدن میل کنید.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

فواید قارچ گانودرما برای پوست و مو

 

میتوانید از قطعات قارچ دوباره برای تهیه چای استفاده کنید، البته تا زمانی کـه طعم چای تلخ نشود. برای خوش طعم شدن چای گانودرما میتوانید مقداری عسل، زنجبیل یا چای سبز بـه آن اضافه کنید. این چای را می‌توانید تا چند روز در یخچال نگه داری کنید. هشدار: لازم بـه ذکر اسـت مصرف روزانه قارچ گانودرما خشک نباید بیش از 5 گرم و قارچ گانودرما تازه نباید بیش از 100 گرم باشد.

 

قهوه قارچ گانودرما

قهوه گانودرما نوعی نوشیدنی بـه صورت پودر فوری اسـت کـه حاوی پودر قهوه و عصاره قارچی بنام «گانودرما» اسـت. قارچ گانودرما خواص درمانی دارد و بنام‌هاي «قارچ جان‌افزا»، «رِیشی» یا «لینگژی» هم شناخته می شود. در ساخت این قهوه از مواد دیگری مانند: شکر، مکمل قهوه و گیاهان دارویی هم بهره می برند.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

تهیه قارچ گانودرما

 

گفته می شود کـه این قهوه‌ي جذاب هم مفید اسـت و هم علاوه‌بر مزایای زیادی کـه دارد در ترک و کم‌کردن قهوه‌ي مصرفی عادی بشما کمک می کند. یعنی دیگر قهوه عادی مصرف نمی کنید، اما انرژی‌ مورد نیاز از قهوه را، «گانودرما» در اختیارتان قرار می دهد.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

چای گانودرما + نحوه مصرف قارچ گانودرما

 

تبلیغات زیادی درباره‌ي مزایای این قهوه در رسانه‌ ها مطرح میشود، اما هنوز هیچ‌ یک از پشتوانه‌ي علمی برخوردار نیستند. در تولید قهوه «گانودرما» از ترکیب دانه‌هاي قهوه تفت داده‌ شده و عصاره‌ي قارچ قرمز گانودرما استفاده میشود. این قهوه کـه در قرن‌هاي متمادی در چین مورد استفاده بوده، بـه داشتن مزایای فراوان هم شهرت داشته اسـت.

 

مزایای قهوه قارچ گانودرما چیست؟

تا بـه امروز هیچ یک از دانشمندان، آزمایشی درباره‌ي اثبات مزایای قهوه گانودرما انجام نداده‌اند. اما برخی پژوهش‌هاي مقدماتی نشان میدهد کـه این قهوه مزایایی هم دارد. برای مثال درسال ۲۰۱۶، انتشار مقاله‌اي کـه ۵ پژوهش درباره‌ي قارچ «گانودرما» را مرور کرده بود، نشان داد کـه این ماده می تواند بعنوان جایگزینی برای درمان‌هاي سنتی استفاده شود.

 

زیرا ظرفیت زیادی برای افزایش میزان پاسخ‌گویی تومور و تقویت سیستم ایمنی دارد. البته این پژوهش کـه در نشریه‌ي بنیاد همیاری کاکرین بـه چاپ رسیده بود، برای اثبات ادعای خود بـه شواهد کافی دست پیدا نکرد و نتوانست این قارچ را بعنوان درمانی برای سرطان معرفی کند. بـه‌طور کلی، پژوهش‌ها نشان می دهند کـه مصرف قهوه برای بدن مزایایی دارد.

 

قهوه قارچ گانودرما – معایب

وجود مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان دراین قهوه باعث تقویت سیستم ایمنی می شود و بـه این دستگاه کمک میکند تا با ویروس‌ها و باکتری‌ها بجنگد. طرفداران این قهوه مدعی‌اند کـه این ویژگی‌ها باعث کاهش فشار خون بالا، تقویت کبد، رفع مشکلات ریوی و حمایت و حفاظت از سیستم تنفسی و گردش خون میشود.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

عوارض قارچ گانودرما + قهوه گانودرما

 

مدعیان مفید بودن این قهوه میگویند کـه مصرف آن باعث پیشگیری از بیماری‌هایي مانند: دیابت، اختلالات شُش، بیماری‌هاي قلبی و حتی سرطان می شود. گفته می شود کـه وجود برخی مواد در قهوه گانودرما بـه جریان‌ افتادن اکسیژن در بدن کمک میکند. در نتیجه، انرژی و توان بدن افزایش پیدا میکند و از میزان استرس هم کاسته میشود.

 

همه این مزایا درحالی بـه وجود می آید کـه هیچ‌ یک از عوارض مصرف قهوه عادی هم در فرد بـه وجود نمی آید. تأثیری کـه این قهوه با ایجاد نشاط و حس سلامت در بدن بـه وجود می‌آورد، باعث رفع مشکلات روحی و افسردگی میشود. وجود ویژگی‌ هاي آرامش‌ بخشی قهوه گانودرما باعث رفع استرس اسـت و بـه درمان اختلالات خواب هم کمک می کند.

خواص قارچ گانودرما (جان افزا) | هرآنچه درمورد قارچ گانودرما باید بدانید

فواید قارچ گانودرما + انواع قارچ گانودرما

 

این قهوه خواص آرایشی هم دارد و برای رفع عیوب پوستی مانند:‌ آکنه، جای زخم و خطوط هم مورد استفاده اسـت ودر رفع آسیب‌هاي ناشی از نور خورشید هم کاربرد دارد. ضمن این کـه پوست را مرطوب و شاداب نشان میدهد. قهوه گانودرما بـه تقویت حافظه، کاهش تنش و تقویت تمرکز هم کمک می کند ودر درمان بیماری‌هاي دژنراتیو یا تباه‌کننده مانند: آلزایمر و زوال عقل کاربرد دارد.

 

قهوه های گانودرما در سه طعم مختلف تولید شده اند

 

قهوه گانودرما کافه سوپریم

 قهوه سوپریم گانودرما تقریباً همون طعم تلخ قهوه رو میده و اگر با خوردن قهوه مشکلی ندارید و اون تلخی بینظیرش رو دوست دارید پیشنهاد مـا بشما سوپریمه تنها مدلی کـه درون ترکیباتش بجز گانودرما از جنسینگ نیز استفاده شده همین مدله…

 

قهوه گانودرما کافه لاته

 طعم قهوه لاته گانودرما تقریباً مشابه نسکافه با تم شیرین یا تا حدودی شیر کاکائو اسـت. برای کسانی کـه طعم هاي شیرین و نزدیک بـه موارد گفته شده لذت میبرند توصیه میشه از این مدل قهوه تهیه کنند .

 

قهوه گانودرما کافه موکا

 قهوه موکا گانودرما نیز تقریباً ترکیبی از طعم نسکافه و کاپوچینو اسـت.

 

در آخر :

یکیدیگر از فرآورده هایي کـه در ترکیب با گانودرما بسیار طرفدار دارد شکلات داغ گانودرما یا همان هات چاکلت اسـت. شکلات داغ گانودرما از لحاظ طعم و مزه تکلیفش مشخص اسـت و نیازی بـه توضیحات اضافه ندارد یکی از نوشیدنی هاي خوش طعم و درجه یکی کـه میتوان درکنار کافی هاي گانودرما ازآن لذت برد.