پارس ناز پورتال

قاصدک 24

رابطه کشیدن قلیان و بروز سکته مغزی در افراد

رابطه کشیدن قلیان و بروز سکته مغزی در افراد

رابطه کشیدن قلیان و بروز سکته مغزی در افراد 

قلیان کشیدن با سکته مغزی در افراد ارتباط مستقیم دارد،استعمال قلیان مي تواند منجر به مریضی هاي گوناگون دیگر نیز شود. پزشک بابک زمانی در ارتباط با برگزاری بیست وچهارمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران اظهارداشت: در این کنگره که با هدف ارائه جدید ترین دستاورد ها در حوزه نورولوژی برگزار مي شود، مهمانانی از داخل و خارج از کشور حضور یافته و جدید ترین یافته ها و اطلاعات میان حضار به اشتراک گذاشته خواهد شد.

 

وی افزود: از طریق این کنگره ارتباط نزدیک میان اساتید داخلی و خارجی فراهم شده و تبادل نظرعلمی میان صاحبنظران صورت مي گیرد.رئیس بیست وچهارمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران با بیان این که موضوعاتی همچون ام اس و سردرد همین طور سکته مغزی در این کنگره مورد بحث قرار مي گیرد و بعضی اساتید نیز در این اساس ها سخنرانی دارند، گفت: سکته مغزی دومین خاطر مرگ و میر و نخستین عامل ناتوانی در کشور به شمار مي رود.

 

زمانی گفت: 3 ساعت ابتدای بروز سکته مغزی در درمان آن بسیار حائز اهمیت هست و یک زمان طلایی محسوب مي‌شود و در مواردی حداکثر تا 4.5ساعت هم ممکن هست بتوان این زمان را در نظر گرفت، بنابراین خانواده‌ها نباید به هیچ وجه علائم سکته مغزی را دست کم بگیرند.

 

وی به نشانه‌هاي سکته مغزی اشاره کرد و گفت: اختلال تکلم، کج شدن صورت و ضعف در دست به صورت ناگهانی از علائم و نشانه‌هاي سکته مغزی هست که باید بسیار جدی گرفته شود و خانواده‌ها بلافاصله با 115 تماس بگیرند.رئیس کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران با تأکید بر این که بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند

 

نباید با خودروی شخصی به بیمارستان منتقل شوند، گفت: امبولانس ها به نقشه هایي مجهز بوده که بیمار را هرچه سریع تر به بیمارستان هایي منتقل کرده که مجهز به امکانات درمان سکته مغزی میباشند همین طور در صورت نیاز اقدامات لازم را حین انتقال بیمار برای ان انجام مي دهند.

 

زمانی به تأثیر مصرف قلیان و استعمال دخانیات در بروز سکته مغزی اشاره کرد و عنوان داشت: خانواده ها باید نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند چرا که این مسئله اضافه بر بروز آسیب برای خانواده ها سبب ایجاد مریضی هاي گوناگون از جمله سکته مغزی مي شود.

 

این متخصص مغز اعصاب ادامه داد: گاهی ژنها نیز در بروز سکته مغزی نقش داشته و افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به این مریضی را دارند اکثر احتمال دارد دچار سکته مغزی شوند گرچه عوامل محیطی و تغذیه اي و سبک زندگی سالم در بروز سکته مغزی اکثر حائز اهمیت هست.

 

وی با بیان این که فشار خون بالا، قند و چربی چندان در افراد آن ها را به سکته مغزی نزدیک مي کند، گفت: رفع کمبود تحرک بدنی و عدم استعمال دخانیات و قلیان از فاکتورهای مهم پیشگیری از بروز سکته مغزی هست.رئیس کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی به نقش رسانه ها در آگاه سازی مردم جهت پیشگیری از سکته مغزی

 

اشاره کرد و بیان داشت: در صورتی که افراد در مورد علائم و نشانه هاي سکته مغزی آگاهی داشته باشند، مي توانند با اقدامات به موقع از عوارض این مشکل در جامعه جلوگیري کرده و به بیمار نیز کمک کنند و از طرفی نیز علائم خطر را شناخته و از بروز آن پیشگیری کنند.

 

زمانی یادآور شد: گرچه دقت بیش از حد رسانه ها در ارتباط با بعضی از مریضی ها همچون ام اس سبب بروز وحشت در بین مردم شده و نیازی نیست که مردم تا این اندازه در معرض اطلاع از این مریضی و یا آمار ابتلا آن قرار گیرند. در حالیکه این مسئله در ارتباط با سکته مغزی متفاوت بوده و اطلاع رسانی به مردم بسیار حائز اهمیت هست.

 

بیست و چهارمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران 12 تا ۱۵ اردیبهشت ماه با حضور اساتید و صاحبنظران داخلی و خارجی در هتل المپیک برگزار مي‌شود.