جستجو در پارس ناز

لیپوساکش چقدر روی کم شدن وزن و لاغری اثر می گذارد؟

لیپوساکش چقدر روی کم شدن وزن و لاغری اثر می گذارد؟

عمل لیپوساکشن (liposuction) که در اصطلاح به آن لیپو نیز می‌گویند؛ در دسته عمل‌های جراحی زیبایی قرار دارد و با حذف چربی‌های مختلف به افراد در داشتن تناسب اندام و هیکل فیت کمک می‌کند.

 

امروزه که صنعت مد در تمام دنیا فراگیر شده، افراد به‌دنبال روش‌های مختلف برای زیباتر شدن هستند. این زیبایی نه فقط در چهره، بلکه در اندام و ظاهر بدن نیز باید خود را نشان دهد.

 

به همین دلیل نیز جراحی‌هایی مانند لیپو به‌وجود آمدند تا به افراد در این مسیر کمک کنند. درصورتی‌که با استفاده از ورزش و رژیم‌های غذایی اصولی نتوانستید چربی‌های موضعی خود را از بین ببرید؛ احتمالا به روش‌های دیگر مانند عمل لیپوپلاستی یا همان liposuction نیاز پیدا کنید.

 

در این مقاله به‌طور کامل جراحی لیپو را برای شما شرح می‌دهیم تا با آگاهی از مزایا و خطراتی که دارد، برای انجام آن تصمیم بگیرید. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

بررسی عمل لیپوساکشن و کاربردهای آن

 

لیپوپلاستی یا لیپو نوعی جراحی زیبایی است که با استفاده از آن می‌توان سلول‌های چربی بدن که وظیفه ذخیره چربی را برعهده دارند، از بین ‌برد. این کار باعث می‌شود بخش‌های مختلف بدن به تناسب برسند.

 

زمانی از عمل لیپوپلاستی استفاده می‌شود که فرد ابتدا تمام روش‌های اصولی ورزش و رژیم را امتحان کرده باشد اما نتواند از شر رسوبات و چربی‌های موضوعی ناحیه‌های مختلف بدن راحت شود. لیپو به‌راحتی این سلول‌های چربی را برای همیشه حذف می‌کند.

 

مهم‌ترین کاربرد عمل لیپوساکشن از بین‌بردن سلول‌های چربی است. به همین دلیل نیز می‌توان برای نواحی مختلف بدن از آن استفاده کرد. به‌طور کلی بیشترین دلیل انجام این عمل، حذف سلول‌های چربی بخش‌های زیر است:

* باسن و پهلوها

* شکم

* کمر

* سینه

* ساق پا

* قسمت داخلی زانو

* مچ پا

* صورت، چانه، گردن، گونه‌ها

* ران

* غبغب

* بازوها

 

چه افرادی می‌توانند از عمل لیپوساکشن استفاده کنند؟

 

به‌طور کلی هر شخصی نمی‌تواند از عمل لیپو برای برداشتن چربی‌های خود استفاده کند. از گروه‌های مجاز برای انجام لیپو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

* افراد بزرگ‌سال دارای اضافه‌وزن، درصورتی‌که به‌اصطلاح خیلی چاق نباشند.

* افرادی که با انجام ورزش و رژیم نیز در حذف چربی‌های موضعی ناموفق بوده‌اند.

* افراد دارای پوستی با خاصیت ارتجاعی بالا و تونوس عضلانی مناسب

* بزرگ‌سالانی که شرایط جسمی مناسبی دارند.

* افرادی که سیگار مصرف نمی‌کنند.

 

چه افرادی نمی‌توانند از عمل لیپو استفاده کنند؟

 

برخی افراد به‌دلیل شرایط بدنی خاصی که دارند؛ بهتر است از روش لیپو برای از بین‌بردن چربی‌های خود استفاده نکنند. از این افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

* افرادی با وزن کم

* افرادی که BMI بیشتر از 25 دارند.

* افرادی که پوستی شل یا به‌عبارتی بی‌کیفیت دارند.

* بیماران دارای مشکلات مزمن تنها با مشورت پزشک و تایید او می‌توانند به‌سراغ انجام این عمل بروند.

 

پس از انجام لیپوساکشن اگر پوست سفتی نداشته باشید؛ احتمالا شل‌شدن آن بیش ‌از پیش خود را نشان دهد. در این شرایط برای رسیدن به هدف اصلی که همان زیبایی اندام است؛ باید از عمل‌های دیگری نیز کمک گرفت.

مزایای عمل لیپوپلاستی ،عمل لیپوساکشن ،کم شدن وزن و لاغری

مزایای عمل لیپوپلاستی

 

چرا افراد به‌سراغ انجام این عمل می‌روند؟ لیپوپلاستی می‌تواند با حذف چربی‌های اضافی به تناسب اندام کمک کند. به همین دلیل نیز طر‌ف‌داران زیادی در سطح دنیا دارد. از فواید این جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

* از بین‌بردن چربی‌هایی که حذف آنها دشوار و خیلی سخت است.

 

* تناسب ‌بخشیدن به بدن بدون اینکه نیاز باشد از رژیم و ورزش‌های سخت استفاده کنید.

 

* این روش جراحی، جای زخم کمی روی بدن ایجاد می‌کند.

 

انواع جراحی لیپوپلاستی

 

برای از بین‌‌بردن چربی‌ها روش‌های مختلفی از لیپوساکشن وجود دارد که در ادامه به‌طور مختصر با آنها آشنا می‌شویم: این موارد به شرح زیر هستند:

 

لیپوپلاستی تامسنت: رایج‌ترین روش جراحی لپیو، تامسنت است که در آن جراح با کمک تزریق محلول نمک می‌تواند به‌راحتی چربی‌های نواحی مختلف را از بین ‌ببرد.

 

لیپو با استفاده از سونوگرافی (UAL): در این روش جراح، نوعی میله فلزی در زیر پوست قرار می‌دهد و انرژی امواج اولتراسونیک با کمک آن میله می‌تواند چربی را پیش از خروج به مایع تبدیل کند.

 

لیپو ویزر (VASER): در روش ویزر نیز جراح از ابزاری به نام کانولا که فولادی ضدزنگ است استفاده می‌کند تا چربی‌ بخش‌های مختلف را حذف و اندام را خوش‌فرم‌تر کند. در جراحی ویزر از امواج فراصوت نیز استفاده می‌شود.

 

لیپو لیزری: از روش‌های آسان لیزر که تنها به یک برش کوچک روی پوست نیاز دارد می‌توان به لیپوساکشن لیزری اشاره کرد. در این جراحی، متخصص با استفاده از نورهای لیزر می‌تواند چربی‌های بدن را به مایع تبدیل کرده و آنها را خارج کند.

 

جراحی لیپو با کمک ساکشن: از قدیمی‌ترین روش‌های انجام لیپوپلاستی که در آن با استفاده از خلاء، چربی‌های بدن را حذف می‌کردند می‌توان به ساکشن اشاره کرد. البته این روش هنوز هم رایج است.

 

لیپو با استفاده از دستگاه و برق (PAL): در این روش جراحی نیز از کانولا که یک فولاد ضدزنگ است استفاده می‌شود. این ابزار با حرکت روی سلول‌های چربی می‌تواند آنها را تجزیه کند. کانولا از دقت بالایی برخوردار است و باعث آسان‌تر ‌شدن عمل جراحی می‌شود.

 

آیا لپیو بدون جراحی نیز وجود دارد؟

 

در روش‌های نوین سعی شده میزان تهاجمی بودن جراحی را کاهش داد تا خطرات ناشی از آن کمتر و مدت‌زمان بهبود کوتاه‌تر شود. این روش‌ها عبارت‌اند از:

 

* ترواسکالپت که در آن از امواج و حرارت بالا استفاده می‌شود.

* بادی‌تایت که با استفاده از امواج رادیویی به حذف چربی‌ها می‌پردازد.

* اسمارت لیپو که در آن برای از بین‌بردن چربی، از انرژی لیزر استفاده می‌شود.

* کول اسکالپتینگ یا سردسازی سلول‌های چربی

 

عوارض لیپوساکشن شکم و پهلو

 

عمل‌های جراحی همواره با خطرات مختلفی همراه هستند. لیپو نیز از این قاعده مستثنی نیست. از عوارض لیپوپلاستی شکم، پهلو و دیگر نقاط بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

* بروز تغییراتی در رنگ پوست

* ایجاد تغییر در حس پوست

* کبودی

* عفونت

* بروز دردهای ناشی از جراحی تا زمانی‌که ناحیه عمل‌شده بهبود یابد.

* تورم ناحیه زخم‌شده

* طولانی‌شدن زمان بهبود

* خو‌ن‌ریزی

* ماندگاری جای زخم

 

آیا عمل لیپوساکشن خطرناک است ؟

 

به‌طور کلی هر نوع عمل جراحی می‌تواند خطرناک باشد. از عوارض جدی لیپو نیز می‌توان به عوارض ناشی از بیهوشی یا خون‌ریزی و عفونت اشاره کرد. بسیاری از افراد با ترس از اینکه ممکن است حین عمل یا پس از آن، جان خود را از دست بدهند؛ نسبت به این روش بدبین هستند.

 

درواقع خطر مرگ در انجام لیپوساکشن تقریبا 1 در 5 هزار عمل است. پس نیازی به نگرانی در این مورد نیست. به‌خصوص اگر جراح بامهارت و کاملا حرفه‌ای باشد. از عواملی که باعث خطرناک شدن این جراحی می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

* آمبولی ریه (لخته‌شدن خون)

* عفونت

* حساسیت به داروها و واکنش به بیهوشی

* بروز آسیب در اندام‌های مختلف مانند ریه، روده و کبد

 

لیپوساکشن نوعی جراحی زیبایی است که انواع مختلفی دارد و باعث حذف کامل سلول‌های چربی در ناحیه‌های مختلف بدن می‌شود. با کمک این روش دیگر نیازی نیست برای از بین‌بردن چربی‌های موضعی سخت، از ورزش و رژیم استفاده کنید.

 

لیپو نیز مانند بسیاری از روش‌های جراحی دارای عوارضی است که از آنها می‌توان به عفونت، جای زخم، تورم، خون‌ریزی، تغییر رنگ پوست و در موارد جدی آمبولی ریه اشاره کرد.