پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

مجموعه : اخبار سینما
بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران 

برخی از سریال هاي تلویزیونی در ایران بودند که در زمان اکران علاقمندان بسیار زیادی پیدا کردند و نامشان در تاریخ سینمای کشور ایران ماندگار شد. سریالهای تاریخی همه ي وقت یکی از سریالهای پرمخاطب تلویزیون میباشند که طرفداران خواص خودشان را دارند . از میان سریالهای متعددی که در شبکه هاي گوناگون سیما در طی سال های قبل اکران شده هست

 

برخی از این سریال ها ماندگار تر و پرطرفدار تر بودند که در این مقاله نگاهی کوتاه به ماندگارترین سریالهای تاریخی تلویزیون خواهیم انداخت .

 

سربداران :

سریال سربداران که اولین سریال تاریخی صدا و سیمای ایران هست , اثر هنری فاخری هست که تعداد زیادی از هنرپیشگان پیروز امروز سینما و تلویزیون کشورمون بخشی از شهرت و محبوبیت خود را مدیون حضور در این سریال میباشند که پیرامون دوره اي از تاریخ پرافتخار سرزمین خراسان به جلوداری مردم سبزوار و نواحی اطراف آن از جمله باشتین در قرن هشتم هجری ساخته شد.

 

حکایت سربداران در قرن هشتم در سبزوار رخ میدهد و محور رخدادهای آن شورش سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه حضور مغول ها در ایران هست. این شورش که می‌توان از آن بعنوان الهام بخش تعداد زیادی از حرکات آزادیبخش و تحرک هاي مردمی بعد از آن تاریخ یاد کرد, چنان سرشار از جذابیت هاي دراماتیک هست

 

که ساخته شدن هر اثری درمورد اش را می‌توان توجیه شده دانست. سربداران را میتوان به یادماندنی ترین, خوش تولید ترین و احتمالاً برترین کار تمام کارنامه محمدعلی نجفی دانست.تصویربرداری این سریال تلویزیونی از شهریورماه 1360 نخست و تا 3 آبان 1362 ادامه داشت. این سریال فاخر در مسجد جامع تاریخی شهرستان اردستان ساخته و فیلمبرداری شد.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

محمدعلی کشاورز در سریال تاریخی سربداران

 

فاطمه با بازی سوسن تسلیمی, قاضی شارح با ایفاگری علی نصیریان, خواجه قشیری با بازی محمدعلی کشاورز, شیخ حسن جوری با کار مفید امین تاریخ و طغای با بازی زنده یاد فیروز بهجت محمدی از نقش هاي به یادماندنی آلبوم هاي تلویزیونی و تاریخی محسوب میشوند.

 

زنده یاد جمشید لایق در نقش ارغون شاه, افسانه بایگان در نقش ترکان خاتون, محمد ابهری در نقش امیر محمود اسفراینی و عنایت بخشی در نقش خان باشتین دیگر شخصیت هاي ماندگار «سربداران» را خلق کردند.

 

امیرکبیر:

امیرکبیر یکی از سریالهای پرطرفدار دهه 60 تلویزیون در ژانر تاریخی هست که پرویز زاهدی فیلمنامه آن را نوشته و سعید نیکپور آن را کارگردانی کرد. خود او در این سریال در کنار ایرج راد , محمد فرمانبردار , فخری خوروش , ژاله علو و … به ایفای نقش پرداخت. این آلبوم تلویزیونی سال 1363 ضبط و اکران آن از اردیبهشت ماه سال 1364 از شبکه یک شروع شد. این سریال آن چنان در دل مردم تاثیر گذاشت که هنوز هم مردم سعید نیکپور را به همان اسم امیرکبیر می شناسند.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

سعید نیکپور در سریال تاریخی امیرکبیر

 

اولین بخش از این پروژه با عنوان ” شاه شکار ” سال 61 با پرداخت به زندگی میرزا رضا کرمانی تهیه شد و دومین بخش به امیرکبیر اختصاص داشت.

 

کوچک جنگلی:
کوچک جنگلی یکی از به یادماندنی ترین سریالهای دهه ٦٠ که بهروز افخمی را به سینما و تلویزیون ایران معرفی کرد.کوچک جنگلی یکی از سریالهای تلویزیون ایران در دهه 60 هست؛ که در ژانر تاریخی, حماسی و سیاسی به کارگردانی بهروز افخمی و با حضور جمع کثیری از هنرمندان ساخته شده هست.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

سریال تاریخی کوچک جنگلی

 

سریال تاریخی کوچک جنگلی حکایت شورش میرزا کوچک خان علیه استبداد رضاخانی و استعمار انگلیسی ها هست. کوچک جنگلی» اما حکایت همه ي شورش میرزا نیست, این سریال تنها دوره اول شورش وی را به عکس کشیده, یعنی دوره اي از شروع شورش و شکل گیری هیات وحدت اسلام تا ورود نیروهای تیمورتاش به رشت و تظاهرات طولانی جنگلی ها به سمت شرق گیلان که در نهایت به تسلیم شدن حاج احمد کسمایی و اعدام پزشک حشمت منجر شد.

 

علیرضا پرشکوه در این سریال نقش میرزا کوچک خان را ایفا کرده و از دیگر بازیگران آن می‌توان به مهدی هاشمی, اکبر معززی, جهانگیر الماسی, جمشید گرگین, منوچهر حامدی, اسماعیل محرابی, فتحعلی اویسی و حسین خانی بیک اشاره کرد.

 

مردان آنجلس:

مردان آنجلس, حکایت مردانی خداپرست هست که به دلیل ستم و جور سلطان زمان و هم‌چنین حفظ ایمانشان, از شهر گریخته و در غاری پناه می‌گیرند. آنان که دست یاری خدا و الطاف الهی پشتیبانشان هست, به خوابی عمیق فرو می‌روند. . .این سریال در ژانر مذهبی و تاریخی به کارگردانی فرج الله سلحشور در سال 1376 و 1377 ساخته شده هست.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

سریال تاریخی مردان آنجلس

 

بازیگران:جعفر دهقان , مهتاب کرامتی , جهانبخش سلطانی , حسین یاری , عطاالله سلمانیان , محمد جوزانی , اردلان دلیر کاوه , محمد پورستار , علی درخشی , رضا توکلی , اسرافیل علمداری

 

در چشم باد:

«در چشم باد» وقایع سیاسی و اجتماعی اتمام قاجار و نخست سلطنت پهلوی, جنگ دوم جهانی و سال هاي اول بعد از پیروزی انقلاب را در کنار حکایت زندگی قهرمانش روایت می‌کند. این سریال که ساخته شدنش پنج سال, از سال ٨٢ تا ٨٧ زمان برد, حکایت پرفرازونشیب عاشقانه ها و شکست هاي خانواده اي هست که لحظات تلخ و شیرین زندگی شان از دوره شورش میرزا کوچک جنگلی تا آزادسازی خرمشهر را دربر می گیرد.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

نمایی از سریال تاریخی در چشم باد

 

آلبوم تلویزیونی در چشم باد به تهیه کنندگی مسعود جعفری جوزانی و عباس اکبری در 44 قسمت 50 دقیقه اي برای اکران از شبکه اول سیما تهیه و تولید شد. فیلمنامه این سریال که در زمره سریالهای «الف» سیما به تعداد میرود, توسط «مسعود جعفری جوزانی» در مدت دوسال نوشته شده هست.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

پارسا پیروزفر در سریال تاریخی در چشم باد

 

بازیگرانی چون, پارسا پیروزفر , اکبر عبدی , کامبیز دیرباز , سعید نیک پور , سحر جعفری جوزانی , فریبا متخصص , لاله اسکندری , ستاره صفرآوه , رضا شفیعی جم , فخرالدین صدیق شریف , جهانگیر الماسی , محمود پاک نیت , مصطفی زمانی , محمدرضا هدایتی , هومن سیدی و… در این سریال تاریخی ایفای نقش کرده اند.

 

روزگار قریب:

روزگار قریب , زندگی پزشک محمد قریب از نوابغ پزشکی این سرزمین و بنیادگذار پزشکی اطفال در ایران را دستمایه روایت حکایت تاثیرگذارش قرار داده بود. کیانوش عیاری فیلم نامه این سریال را نوشته و آن را کارگردانی کرده هست.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

مهدی هاشمی و باریکلا عبیسی در سریال تاریخی روزگار قریب

 

تصویربرداری روزگار قریب که از اواخر سال 1381 نخست شده بود تا پاییز 1386 ادامه یافت. مهدی هاشمی , ناصر هاشمی , رضا کیانیان, مهران رجبی, صبا کمالی, امیر حسین صدیق, شهاب کسرایی , کاوه اهنگر , باریکلا عبیسی در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.

 

مریم مقدس:

مریم مقدسنام فیلمی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی شهریار بحرانی هست. این فیلم محصول سال 1379 می‌باشد که نقش اصلی این فیلم را شبنم قلی خانی ایفا کرده هست.

 

خلاصه حکایت مریم مقدس:شانزده سال قبل از میلاد مسیح «ع زمانی که مردم منتظرند تا مسیحای موعود متولد شود, فرزند عمران دختر می‌شود و مادرش اسم طفل را مریم انتخاب می‌کند و چون قبل از تولد عهد بسته که وی را تا زمان بلوغ به خدمت در معبد مقدس بگمارد, به معبد می‌رود, اما تا اکنون پای دختری به معبد باز نشده.

 

حضرت زکریا تلاش می‌کند که با تمامی مخالفت هاي روحانیان یهودی مریم در معبد بماند و تدریجی با وجود الهامات به مریم, مردم به سوی او جلب می‌شوند. اما بعد از یک رخداد مریم از معبد رانده میشود. در همان موقع با خواست خداوندی مریم «س آبستن میشود و همین موضوع بدگمانی مردم را برمی انگیزد. هرود که از تولد طفل احساس ناامنی می‌کند حکم قتل نوزاد را می‌دهد, اما نوزاد به جهان می‌آید و با گفتگو کردن در گهواره همۀ را مبهوت میکند

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

شبنم قلی خانی در سریال تاریخی مریم مقدس

 

در این آلبوم, بازیگرانی چون شبنم قلی خانی, محمد کاسبی, رویا تیموریان, پرویز پورحسینی, حسین یاری, افسانه ناصری, جعف دهقان, زهرا سعیدی, شیرین بینا, محسن زهتاب و تعدادی از بازیگران اسم آشنا به ایفای نقش پرداخته اند.

 

امام علی «ع» :

سریال امام علی «ع» پرطرفدار ترین, قدرتمندترین و گرچه تاثیرگذارترین سریال تاریخی- مذهبی که درمورد تاریخ صدر اسلام در تلویزیون بود. این سریال چنان پیروز بود که نه تنها برترین و دست کم پرطرفدار ترین کار کارنامه داود میرباقری لقب گرفت, بلکه تبدیل شد به سرمشقی برای فرآوری آثاری از آن جنس چون تنهاترین سردار و ولایت عشق؛ که هر دو توسط مهدی فخیم زاده جلوی دوربین رفتند؛ اما حتی نتوانستند سایه اي از سریال امام علی «ع» نیز باشند…

 

امام علی با عنوان دیگر شهید کوفه اسم سریالی تاریخی هست که به کارگردانی داوود میرباقری در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تهیه و ساخته شده هست. این سریال محصول سال 1375-1370 هست.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

داریوش محترم در سریال تاریخی امام علی «ع»

 

حکایت این سریال از اواخر دوره ي خلافت عثمان بن عفان شروع و تا پنج سال انتهایی و دوران خلافت زندگی علی بن ابی طالب میپردازد.مهدی فتحی بازیگر نقش عمروعاص در این سریال بود. ویشکا آسایش که برای اولین بار مقابل دوربین می رفت نقش قطام را بازی کرد. سیروس گرجستانی شخصیت اباقطام را جان بخشید و محمدرضا شریفی نیا بازیگر نقش ولیدبن عقبه بود. داریوش محترم هم در قالب شخصیت مالک اشتر ظاهر شد.

 

سریال یوسف پیامبر :

 به گزارش پارس ناز یوسف پیامبر کاری عالی از فرج الله سلحشور پیرامون زندگی حضرت یوسف «ص» هست .در سریال یوسف پیامبر مصطفی زمانی, محمود پاک نیت, کتایون ریاحی, جعفر دهقان, عباس امیری, جهانبخش سلطانی, رحیم نوروزی, مهوش صبرکن, الهام حمیدی, پروانه معصومی, لیلا بلوکات و … به ایفای نقش پرداخته اند.

بهترین و ماندگارترین سریال های تلویزیونی ایران

مصطفی زمانی و کتایون ریاحی در سریال تاریخی یوسف پیامبر

 

در این آلبوم مصطفی زمانی ایفاگر نقش یوسف هست و نقش پدرش یعقوب را محمود پاک نیت ایفا میکند. شخصیت زلیخا که در حین مراحل فیلمبرداری بازیگر آن گزینه شد را کتایون ریاحی و نقش عزیزمصر پوتیفار را هم جعفر دهقان نقش بازی کرده اند.