پارس ناز پورتال

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانی

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانی

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانی 

مانی رهنما خواننده ایرانی است که چندین موزیک وی همیشه در تلویزیون پخش شده ودر ذهن ها ماندگار شده است. وی با صبا راد مجری ایرانی ازدواج کرده است.  نام مستعار مانی رهنما و نام اصلی شهرام رهنما «زادۀ تیر 1350» خواننده پاپ ایرانی است. وی دو اثر از بابک بیات به نام پرنده و قاب عکس را نیز اجرا کرد.

 

 

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانیزندگی‌ و فعالیت هنری:

مانی رهنما در تیر ماه 1350 خورشیدی در نارمک تهران به جهان آمد. او از کودکی به صوت و آواز علاقه‌مند بودو از 14 سالگی با خرید یک پیانو، رسماً موسیقی را شروع نمود. در مهرماه سال 1371 نزد بابک بیات رفت و از همان‌جا فعالیت هنری خود رابه طور جدی آغاز کرد.

 

در طی 6 سال کار با بابک بیات، اصول خوانندگی را فرا گرفت و سبک صدای خودرا پیدا کرد که درسال 1376 ودر فیلم «مرسدس» به کارگردانی مسعود کیمیایی این سبک را اجرا نمود. با شعری از ایرج جنتی عطایی.

 

درسال 1377 ودر نخستین جشنواره موسیقی پاپ، موفق به دریافت جایزه بهترین خواننده شد. درسال 1377 آلبوم «مرسدس» ودر سال 78 آلبوم «فصل پرواز» به آهنگسازی بابک بیات و اشعاری از شهین حنانه و پیام پارسا را منتشر نمود که موزیک پرنده از آهنگهای شناخته شده این مجموعه است.

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانی

مانی رهنما و پسرش

درسال ۱۳۷۹ در آلبوم «بغض» دو قطعه را اجرا کرد. آلبومی که به یاد واروژان بودو داریوش تقی‌پور آهنگسازی تمام قطعاتش را انجام داد .حمید خندان، محمدرضا صادقی و قاسم افشار دیگر خواننده‌هاي این آلبوم بودند.

 

درسال ۱۳۸۰ آلبوم «آخرین غزل» به آهنگسازی داریوش تقی‌پور ودر سال ۱۳۸۹ آلبوم “کجا به خنده می رسیم؟” را منتشر کرد. آلبومی پیانویی، با آهنگسازی خودش و تنظیم و نوازندگی آندره آرزومانیان با ترانه‌هایي از بابک صحرایی که از جمله آهنگهای موفق این آلبوم می شود به یه پیانو یه گل سرخ،

 

تحملم کن و کجا به خنده میرسیم اشاره کرد. آلبوم کجا به خنده میرسیم به خاطر فضای خاص و نواخته شدن تمام موسیقی با پیانو به یکی از آلبوم‌هاي خاص کارنامه هنری مانی رهنما تبدیل شده است.«کجا به خنده می رسیم» با صدای مانی رهنما و آلبوم «برف» با صدای فرهاد مهراد تنها آلبوم‌هاي پاپ ایرانی هستند که به صورت پیانویی به انتشار رسیده‌اند.

 

آلبوم «من و تو» دیگر آلبوم مانی رهنما است که درسال ۱۳۹۱ به انتشار رسید. این آلبوم به نسبت دیگر آلبوم‌هاي مانی رهنما از نظر موسیقی از فضایی مدرن تر برخوردار بوده و مانی رهنما دراین آلبوم قطعاتی با موسیقی الکترونیک هم اجرا کرده است. این آلبوم دارای ۸ قطعه است. آهنگساز تمام آهنگها مانی رهنما بوده

 

و تمام تنظیم‌ها نیز از نیکان است و نیکان دو قطعه را نیز دراین آلبوم آهنگسازی کرده است. ۴ ترانه از این مجموعه سروده بابک صحرایی و دیگر ترانه‌ها از زهرا عاملی و … است.

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانی

زندگی نامه مانی رهنما

ترانه «فردا که شد» از آلبوم «من و تو» حاشیه‌هایي را برای مانی رهنما و ترانه سرای این قطعه بابک صحرایی به همراه داشته است. مدتی بعد از انتشار این آلبوم چندین سایت خبری از مخالفت برخی گروه‌هاي سیاسی با این قطعه خبر دادند و به اعتراض به آن پرداختند. بیت‌هایي از ترانه «فردا که شد» به قرار زیر است:

 

فردا که شد زندگی رو شکل خودت تجربه کن اینبار تو بجای ما آزادی رو ترجمه کن

فردا که شد رویاهاتو درگیر با توفان نکن راهای رفته ما رو دوباره امتحان نکن

 

مانی رهنما از سال ۱۳۸۲ تاکنون به تدریس و پرورش هنرجویان مستعد و معرفی آن ها در قالب آلبومهایی مثل «دهکده» با صدای کسری و «تعطیل عمومی» با صدای محسن وحیدی، پارسا حسینی و شهاب مظفری، بردیا و پارسا حبیبی و فرجام و غیره پرداخته است. او درسال ۱۳۹۲ ترانه طلای روسیاه را برای حمایت از حسن روحانی بازخوانی کرد.

 

مانی رهنما برای نخستین بار ترانه اي رابه نام قهر با تنظیم پسرعموی خود بابک رهنما که از انگلیس به ایران آمده بود، در سبک موسیقی ترنس منتشر کرد که مورد توجه و انتقاد تعداد زیادی از هواداران وی گردید.

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانیعکس مانی رهنما

 

ازدواج:

مانی رهنما درسال 1396 با مجری سینما تلوزیون صبا راد ازدواج نمود و این خبر در را در شبکه هاي اجتماعی اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت.

 

آلبوم‌ها:

مرسدس

فصل پرواز

امیر

اعتراض

آخرین غزل

بغض

تموم شد ترانه

دلواپس تو نیستم

کجا به خنده می رسیم؟

من و تو

افسانه دل

 

موزیک هاي مانی رهنما:

موزیک خیابون از مانی رهنما

غرور مجروح

لایی بارون

درکم کن

برف

قسمت نشد

پاییز

بی بی دل

فکر من باش

هفت سین

خلیج فارس

با خودم میرقصم

یا محمد «ص»

فريدون آسرايي و مانی رهنما به نام روزای روشن

همسنگر

گل پر پر

نیلوفر تنها

بت ناشناس

آتش دریا

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانی

بیوگرافی مانی رهنما

بیوگرافی کامل مانی رهنما خواننده ایرانی

عکس مانی رهنما و همسرش صبا راد