پارس ناز پورتال

قاصدک 24

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

امروز مجمومه از متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را جمع آوری کرده ایم. روز 7 آذر ماه روز نیروی دریایی نام دارد، دراین روز از پرسنل و مدافعان آب هاي کشور قدردانی می شود، از آنجا کـه کشور مـا بـه دو دریا راه دارد و خلیج فارس نیز از حساس ترین گذرگاه هاي آبی و دریاهای جهان محسوب می شود، نیروی دریایی اهمیت زیادی در نیروهای ارتش دارد، در ادامه با پارس ناز همراه باشید.

 

دلهای تان آبیست

اي دلاوران نیروی دریایی

همیشه هستید پیروز

دلاوران نیروی دریایی

 

7 آذر روز نیروی دریایی

نیروی دریایی نیز، هم چون سایر نیروها بحمدالله در آب هاي خلیج فارس و مرزهای آبی كشور در عرصه ي دفاع مقدس از كشور اسلامی مان چون نگینی درخشنده اسـت و بر عرشه ي كشتی افتخار و صلابت خود استوار ایستاده اسـت. رویارویی آنان با نیروی دریایی دشمن و آن همه ی افتخارات رزم و نیز كنترل و نظارت كشتی ها در خلیج فارس و تنگه ي هرمز، نشانه ي اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سرافراز اسـت.

 

روز نیروی دریایی را

بـه نگهبانان خستگی ناپذیر دریاها

تبریک و خسته نباشید می‌گوییم

 

نامگذاری روز نیروی دریایی ارتش

امام خمینی قدس سره : بـه مناسبت رشادت ها و دلاور مردی هاي نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای كشور و بـه ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب هاي نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی ودر نطفه خفه كردن نیروی دریایی دشمن بعثی، در ابتدای دوران دفاع مقدس، با تأیید امام قدس سره هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

تا هر ساله حماسه ي با شكوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای عزیز و گرانقدر دریایی گرامی داشته شود. هفتم آذر سال روز حماسه آفرینی پرسنل ناوچه ي موشك انداز «پیكان» می باشد. یوم الله هفتم آذر تبلور ایثار و جان فشانی هاي پرسنل قهرمان و جان بر كف نیروی دریایی در برقراری ثبات و امنیت در آ ب هاي نیلگون خلیج فارس و دریای عمان می‌باشد.

 

بـه مناسب فرا رسیدن روز نیروی دریایی

همگی یه کف و هورای بلند

روز نیروی دریایی خجسته باد

 

عملیات مروارید

نیروی دریایی ارتش، یکی از قوای چهار گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌ باشد. پرسنل نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس حماسه هاي بزرگ آفریدند. دشمن بعثی با بسیج كامل نیروی دریای و هوایی خود از پایانه هاي صدور نفت «البكر» و «الامیه» مراقبت می كرد. بـه رغم چنین حالتی، سپید جامگان نیروی دریایی در ششم آذر 1359، بـه این سكوها تاختند.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

آن ها با همكاری تیزپروازان نیروی هوایی ارتش، ضمن وارد آوردن ضربات كوبنده بر پیكره ي نیروی دریایی و هوایی دشمن، بیش از دو سوم این پایانه ها را منهدم كرده و پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران را بر مرتفع ترین دكل این پایانه ها بـه اهتزاز در آوردند. پایانه هاي نفتی البكر و الامیه از بزرگترین مراكز صدور نفت اسـت.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

كه در شمال خلیج فارس، در دهانه ي خور عبدالله، نزدیك جزیره بوبیان كویت قرار گرفته و از شاهرگ هاي حیاتی اقتصاد عراق از طریق دریا بـه حساب می‌آید. دراین نبرد دریایی سخت، دو فروند ناوچه ي موشك انداز از نوع «اوزا» و 13 فروند از هواپیماهای جنگنده ي دشمن بـه قعر آب هاي خلیج فارس فرستاده شد. بـه علاوه تعدادی از تكاوران دریایی عراق كشته و تعدادی نیز بـه اسارت در آمدند.

 

جوانان با غیرتی کـه برای

روزها

هفته ها

ماه ها

دور از خانواده هایشان برای سربلندی کشورشان

برای اقتدار کشوران  بر بروی موج هاي آبی

با دلی مهربان می جنگند

روزتان مبارک با غیرتان نیروی دریایی

 

دشمن بعثی برای جبران این شكست ها در شب هفتم آذر 1359، با اعزام تعدادی شناور جنگی از طریق بندر نظامی «ام القصر» در خور عبدالله، سعی در باز پس گیری پایانه ها كرد كه دراین مصاف، 1 فروند از شناورهای عراقی غرق و 2 فروند آسيب دیده و بقیه از صحنه ي عملیات گریخته و بـه ام القصر بازگشتند.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

در سپیده دم هفتم آذر 1359، دشمن با تمام قوا از هوا و دریا با برخورداری از پشتیبانی لجستیكی و اطلاعاتی كشورهای منطقه و آواكس ها و ماهواره هاي كشورهای استكباری و یاری گرفتن از تأسیسات نظامی ساحلی كشورهای نزدیك صحنه ي عملیات، بار دیگر در صدد باز پس گیری این پایانه ها برآمد. اما در یك مصاف نابرابر ناوچه ي پیكان بـه تنهایی توانست تعداد دیگری از كشتی ها و هواپیماهای عراقی را از صحنه ي عملیات خارج كند.

 

این تسلط دریایی

این حضور راهبردی برای نیروهای دریایی

و ناوگان‌هاي دریایی مـا

پیام آور عزت و بیداری ملت‌هاست

« مقام معظم رهبری »

روز نیروی دریایی مبارک

سرانجام پس از ساعت ها نبرد بی امان، هنگام ظهر 7 آذر 1359، در حالی كه دلاورمردان آخرین گلوله هاي خود رابه سوی دشمن نشانه می رفتند، ناوچه ي پیكان مورد اصابت چند موشك قرار گرفت و با پرسنل شجاع خود در شمال خلیج فارس، در دل آب هاي گرم و نیلگون آن جای گرفت.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

و صفحه ي زرین دیگری بر تاریخ نبردهای دریایی كشور افزوده شد و نتیجه ي این مصاف، انهدام بزرگترین پایانه هاي صدور نفت منطقه و از كار انداختن بیش از 50% از توان رزمی نیروی دریایی عراق، بود. این نبرد آنچنان در روحیه ي افراد دریایی دشمن اثر گذاشت كه تا پایان جنگ حركت چندان مهمی در دریا از آن ها مشاهده نگردید. جان بركفان دریایی از آب هاي سرزمینی و سواحل و جزایر كشور بـه خوبی دفاع كردند.

 

دریا دلان نیروی دریایی

امید آنکه همیشه دریایی بمانید

و از هیچ چیز نهراسید

روز نیروی دریای خجسته باد

 

نیروی دریایی و رویارویی مستقیم با امریكا

نیروی دریایی وظیفه ي خطیر حفاظت از سواحلی بـه طول بیش از 3000 كیلومتر رابه عهده دارد. در روز 29 فروردین 1367، همزمان با روز ارتش، برگ زرین دیگری بر افتخارات نیروی دریایی ارتش اضافه گردید. دراین روز پرسنل شجاع ناوشكن هاي «سهند» و «سبلان» و ناوچه ي «جوشن» در یك مصاف نابرابر در مقابل نیروهای متجاوز امریكایی ایستادند.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

رشادت ها و جان فشانی هاي دلیرمردان ناوشكن سهند آنچنان باعث حیرت دشمن گردید كه لب بـه تعریف و تمجید گشودند. سهند در حالی كه مورد اصابت چندین فروند موشك امریكایی قرار گرفته بودو قسمت هاي زیادی ازآن در شعله هاي آتش می سوخت و آرام آرام در خلیج فارس فرو می رفت، خدمه ي فداكارش آنرا ترك نكردند و تا آخرین لحظات با شلیك آخرین گلوله هاي خود خشم و انزجار خویش را نثار دشمن كردند.

 

روز نیروی دریایی

بر دریادلان آبی رنگ ایران زمین

خجسته باد

 

بازرسی و كنترل كشتی های خارجی

نیروی دریایی در طول جنگ در اجرای سیاست ابلاغی مبنی بر توقیف كشتی هایي كه دارای كالاهای مشكوك بـه مقصد عراق بودند، وظیفه ي مهمی را بر عهده داشت و بر این اساس ضمن نظارت بر تردد كشتی هایي كه از طریق تنگه ي هرمز وارد خلیج فارس و دریای عمان میشدند، بـه نظارت و بازپرسی انها می پرداخت، ودر این رابطه صدها كشتی مورد بازدید قرار گرفت.

 

روز هفتم آذر

روز نیروی دریایی مقتدر ارتش جمهوری اسلامی

رابه تمامی دریادلان جان برکف

و عموم مردم ایران اسلامی

تبریک و تهنیت عرض می نمایم

 

نیروی دریایی و جنگ زمینی

حضور نیروی دریایی در صنه هاي نبرد زمینی و حماسه هایي كه تفنگداران و تكاوران این نیرو در حفظ آبادان و شكستن محاصره ي دریایی آن در اوایل جنگ تحمیلی آفریدند، بـه ویژه در مقاومت چهل و چند روزه رزمندگان اسلام در خرمشهر قهرمان نیز قابل تقدیر اسـت.

 

آیا می‌دانستید کـه

آرتمیس اولین زن دریانورد ایرانی اسـت

کـه در حدود ۲۴۸۰ سال پیش، فرمان دریاسالاری خویش را

از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کرد

 

مأموریت اصلی نیروی دریایی

نیروی دریایی وظیفه ي خطیر حفاظت از سواحلی بـه طول بیش از 3000 كیلومتر در شمال و جنوب و هم چنین دفاع از آب هاي ساحلی و منابع حیاتی و استراتژیك كشور رابه عهده دارد و همواره بعنوان یك وزنه ي تعیین كننده در منطقه ي خلیج فارس و دریای عمان بـه حساب می‌آید.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

این نیرو با یگان هاي شناور دریایی، تفنگداران و تكاوران، اسكادران هاي هوانا و هوادریا – واحدهای پروازی نیرو – و با غواصان آبدیده و یگان هاي زیر سطحی كیلو كلاس بر حوزه هاي تحت حفاظت و حراست خود در خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر تسلط كامل دارد و هر نوع فعالیتی را از سوی دشمن در محدوده ي قانونی خود خنثی می‌نماید.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

ناوهای جنگی كشور ایران با توجه بـه حضور دریایی قدرت هاي جهانی در اقیانوس هند و دریای عمان، در طول جنگ تحمیلی و پس ازآن، دست بـه تدابیر امنیتی زده و با نظارت كامل بر حضور كشتی هاي جنگی بیگانه، آمادگی خودرا جهت مقابله با تهدیدات احتمالی آن ها حفظ كرده اند.

 

افتخار ماست

داشتن دریادلانی کـه با اهدای خون خود

در آب هاي خروشان خلیج فارس

بـه ندای حق لبیک گفتند

و با افتخار شربت شهادت نوشیدند

 


 

در ادامه متن های ادبی برای تبریک روز نیروی دریایی

 

آبی، رنگ آرامش اسـت؛ رنگ آسمان و رنگ دریا. کنار ساحل کـه بایستی و بـه افق‌هاي دور دریا کـه نگاه کنی، میان آسمان و دریا فرقی نمی بینی. آبی آسمان، داخل دریا میشود و با آب‌هاي آبی‌تر دریا یکی می شود؛ آرام و بی‌دغدغه. کنار خلیج فارس ایستاده‌ام و همراه بچه‌هاي آبادان و خرمشهر ـ کـه هرروزشان با دریا شروع می شود.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

قامت استوار مردانی را می‌نگرم کـه آرامش همیشگی دریا و آسمان، مدیون حضور قدرت‌مندانه ایشان اسـت؛ مردانی کـه حتی امواج یاغی دریا، از شهامت آنان، آن‌گاه کـه سینه امواج را میشکافند و برای مقابله با دشمن بـه پیش می‌تازند، افسانه‌ها ساخته‌اند. از این سوی «تنگه هرمز» تا «دریای عمان»، از «جزیره هنگام»، تا «تنب کوچک و تنب بزرگ» و مرزهای ایران اسلامی را ساخته‌اند.

 

کوشش‌ شود در داخل‌ نیروی‌ دریایی‌

عنصر تعهد و ایمان‌ و تدین‌

و علاقه‌مندی‌ بی‌قید و شرط و بی‌دریغ‌

نسبت‌ بـه‌ سرنوشت‌ کشور و انقلاب‌

و نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌

جزو خصال‌ و خصوصیات‌ بارز و برجسته‌ي‌ نیروی‌ دریایی‌ مـا شود

« مقام معظم رهبری »

روز نیروی دریایی گرامی باد

 

روز نیروی دریایی

شیرمردان نیروی دریایی، سوار بر دعای ملت ایران، دیوارهای آهنینی ساخته‌اند کـه متجاوز، بـه هیچ روی ازآن گذر نخوهد کرد. اکنون، تا زمانی کـه آب در دریای عمان و خلیج فارس جریان دارد و خورشید بر اعماق آن می‌تابد، یاد و خاطره حماسه‌هاي دلیرمردان نیروی دریایی زنده خواهد بودو جهانیان، دلاوری‌هاي اینان را از یاد نخواهد برد!

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی دریایی نیز، هم چون سایر نیروها بحمدالله در آب هاي خلیج فارس و مرزهای آبی كشور در عرصه ي دفاع مقدس از كشور اسلامی مان چون نگینی درخشنده اسـت و بر عرشه ي كشتی افتخار و صلابت خود استوار ایستاده اسـت. رویارویی آنان با نیروی دریایی دشمن و آن همه ی افتخارات رزم و رشادت و شهادت و نیز كنترل و نظارت كشتی ها در خلیج فارس و تنگه ي هرمز.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

مهمتر از همه ی نبرد قهرمانانه آنان در برابر متجاوزان و حضور جدی آنان در آب هاي بین المللی، نشانه ي اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سرافراز اسـت و ملت ایران باید بـه چنین ارتش مؤمن و وفادار افتخار كند. این تسلط دریایی، این حضور راهبردی برای نیروهای دریایی و ناوگان‌هاي دریایی مـا، پیام آور عزت و بیداری ملت‌هاست.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

روز نیروی دریایی روزی اسـت کـه دلاورمردان شجاع نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با کمترین امکانات و با ایثار جان، بزرگترین ضربه را بر پیکر نیروی دریایی ارتش بعث عراق وارد ساختند و شجاعانه از حقانیت و یک پارچگی سرزمینی ایران اسلامی دفاع کردند. نیروی دریایی آن وقتی کـه لازم شد وارد بشود در دریا، حقاً کارهای بزرگ و برجسته‌اي را انجام داد. دریا دلان نیروی دریایی امید آنکه همیشه دریایی بمانید و از هیچ چیز نهراسید.

 

دریا، چـه صاف و آبیه

هوا چـه قدر عالیه

این همه ی آرامش از

نیروی دریاییه

روز نیروی دریایی گرامی باد

 

درباره نیروی دریایی

درود برشما کـه قلب‌هایتان دریای شجاعت‌و مردانگی و جان‌هایتان، کمینگاه شکار شرک اسـت و شرارت. درود بر شـما! کـه همسفران آفتابید و همراهان ماهتاب! شب‌هایتان پر از شکوه اسـت و روزهایتان لبریز از حماسه. چشم‌هایتان دریایی خاموش اسـت و گام‌هایتان توفانی پر خروش. درود بر شـما! کـه دریا تبارید و دریانورد.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

ایستاده‌اید بر افق ماه مالامال از روشنی و چشم دوخته‌اید بـه فردای پر فروغ. درود بر شـما! کـه بُرد نگاهتان، دورترین نقطه پایانِ دریاست و عمق تماشایتان بلندتر از بی‌قراری بیدهای مجنون و سروهای سر بـه زیر. درود بر شـما! کـه کوله‌بارتان جرأت اسـت و جسارت. ایستاده‌اید تا مین‌هاي مکر راکه چون غبار بر چشم دریا خلیده‌اند، بزدایید و پیش برانید.

متن و عکس تبریک روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

ایستاده‌اید تا غیرت، پشتِ واژه ترس پنهان نشود و ایثار در پشت چهره تملّق، رنگ نبازد. درود بر شـما دریا دلان کـه در هیچ کجای حادثه، جایتان خالی نیست؛ نه از مین‌هاي شناور می‌هراسید و نه از آشوب توفان‌هایي کـه رام نگاه شمایند. پهنه نگاه نیل‌گون خلیج فارس و گستره نامتناهی خزر، مأنوس با نگاه آبی شـما اسـت.