پارس ناز پورتال

محمد امینی یکتا جوان ایرانی و مرسدس بنز

محمد امینی یکتا جوان ایرانی و مرسدس بنز

محمد امینی یکتا جوان ایرانی و مرسدس بنز

حکایت تولید خودروی ملی ایران هر چه در آغاز شیرین به نظر میرسید اما در ادامه به تلخ ترین شکل ممکن به بار نشست و همه ي را از خود ناامید کرد. با این حال از دل همین رخداد به ظاهر ساده تجربیاتی نمود پیدا کرد که امروز منبع الهام و امید هست و میتواند ما را به آینده صنعت خودروی ایران امیدوار نگه دارد.

 

تیم طراحی سمند که ابتدا از حلقه چند استاد دانشگاه و تعدادی از نیروهای جوان ایرانی شکل گرفت, بعدها به محملی برای زایش چند طراح برجسته تبدیل شد و از دل آن گروه کسانی مانند حسین امینی یکتا بیرون آمد که شب قبل در کشور آلمان در کنار خودروی تازه خود یعنی “اسمارت فورتوویژن” تصویر یادگاری می‌گرفت.

 

امینی که الان جزو استودیو طراحی دایملر آجی «Daimler AG» جزو حلقه آغاز طراحان شرکت ایران اتومبیل هست, در دوره اي به فیس لیفت سمند, مینی بوس بنز, کامیونت بادسان و کامیون بنز نارنجی پرداخته و نتایج به نسبت خوبی نیز از تلاش انها حاصل شد. او که در یکی از معدود رویدادها مفید و خاطره انگیز صنعت خودروی ایران یعنی طراحی سمند نقش داشته کارنامه قابل تاملی دارد که در این جا به اختصار به برخی از مهمترین انها میپردازیم.

 

این گونه که جستجوی ما نشان میدهد, محمد حسین امینی یکتا متولد سال 1364 «1975 میلادی» بوده و فوق لیسانس طراحی صنعتی هست. در شهر تهران و میلان روی طراحی ماشین کار کرده و هم اینک مقیم کشور آلمان هست. او که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تسلط دارد, سرشناس ترین کارش را لامبورگینی گانادور میداند که به شکلی گسترده نامش را در صنعت اتومبیل مطرح کرد.

 

گانادور که طراحی نوین از یک مدل قدیمی برند لامبورگینی به اسم کانتاش هست, هم چون سایر ساخته هاي این شرکت ظاهری خشن و مهیب دارد. این طرح تنها به صورت مفهومی یا کانسپت ساخته شد و هرگز رنگ خط تولید به خود ندید.

محمد امینی یکتا جوان ایرانی و مرسدس بنز

امینی در دومین قدم جدی, به استودیوی طراحی مرسدس بنز گام نهاد و به لطف دید عمیق و گرچه وسیع خود از طراحی ماشین, کانسپت ویژن ون راکه نگاهی نو به ون هاي کاری شهری دارد, در قالب یک مرسدس بنز طراحی کرد و از قضا با پیشباز بسیار زیادی روبرو شد.

 

این ون که به شکلی انقلابی از آخرین تکنولوژی هاي ارتباطی مانند رادارهای سیار در قالب دو پهپاد بهره گیری میکند, به شکلی دیدنی و عجیب جادار هست و میتواند ضمن بارگیری حجم عظیمی از وسایل, اساس راحتی و رفاه سرنشینان خود را مهیا کند.

 

دومین حرکت امینی در مرسدس بنز, خلق کامیون اخیر این شرکت بود که به شکلی انقلابی, محصولات سنگین و تجاری این شرکت را از قبل جدا کرده و ضمن بهره گیری از خطوط اصیل این برند آلمانی, روحی اخیر به کشنده هاي مرسدس بنز تزریق کرد.

 

سومین و آخرین ابداع او در حوزه طراحی اتومبیل یک انقلاب در اساس مینی خودروهای شهری هست که ظاهری جسورانه دارد. درها به شکل پروانه رو به عقب باز شده و هواکش سپر جلو به شکل یک صفحه اخطار دهنده پیام هایي را برای رانندگان جلویی منتشر می‌کند.

 

یقین کردنی نیست اما پس از اینکه طراحان ایرانی در برندهای معتبری از قبیل رنو, کیا هیوندای, جنرال موتورز و ب.ام.و دعوت به کار شدند و خودروهایی خوشگل و عامه پسند خلق کردند, اکنون مرسدس بنز نیز با نیروی جادویی یک جوان ایرانی به اسم حسین امینی یکتا دست به تحولی ساختاری در سه رده از محصولاتش زده و موفقیت بسیاری به دست آورده هست.

 

حکایت از این قرار هست که سال قبل به شکلی محدود خبرهایی از طراحی نسل اخیر ون هاي کاری شرکت مرسدس بنز توسط حسین امینی طراح جوان ایرانی منتشر شد و سپس تصویر هایي از وی دیده شد که وی را در کنار نسل جدیدی از کامیون هاي مرسدس بنز نشان می داد, عکس هایي که تایید می‌کرد امینی مستقیما طراحی هر یک از آن محصولات را بر عهده گرفته هست.

 

حال اما شب قبل امینی در خلال یک حادثه خبری در کنار نسل اخیر خودروی اسمارت دیده شده و وی تایید کرده نسل نوین خودروی شهری کوچک مرسدس بنز را طراحی کرده هست. با این رخداد او به یکی از ارکان اساسی استودیوی طراحی مرسدس بنز تبدیل شده که با مدیریت گوردون واگنر تلاش دارند هویتی نوین برای قدیمی ترین خودروساز دنیا دست و پا کنند.

محمد امینی یکتا جوان ایرانی و مرسدس بنز

امینی که در پیشینه کاری خود راه اندازی شرکت طراحی ساوین و مشارکت در طرح نهایی سمند را دارد, در دوره کاری خود در ایران اضافه بر کار روی خودروی ملی, در اساس طراحی یک آمبولانس, یک مینی بوس و چند کامیون و کامیونت فعالیت مستمر داشته هست.

 

امینی همین طور عضو تیم همکار فرآوری خودروی الکتریکی در دو گروه تخصصی بوده و پیشینه مشارکت با دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شهر تهران را دارد. بدبختانه نبود اساس فعالیت جدی در ایران برای حسین امینی باعث شده تا او در میلان ایتالیا ادامه تحصیل داده و وارد یکی از برترین دانشکده هاي طراحی صنعتی در دنیا شود.

 

وی که همین اکنون 32 سال سن دارد, برای تز اتمام نامه خود در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده طراحی ماشین میلان اقدام به طراحی یک همانند مفهومی و اخیر از لامبورگینی با اسم گاتادور کرد که در جشنواره هاي طراحی اتومبیل در اقصی نقاط دنیا جوایز بسیاری را برای او به ارمغان آورد.

 

در واقع حسین امینی به لطف همین طرح به شهرتی فراگیر رسید و شمار زیادی از وب سایت هاي خودرویی دنیا گزارش هایي از پیشینه کاری او و فعالیت هایش منتشر کردند. وی فرم مدل گاتادور را با الهام از لانچیا استراتوس و آلفا رومئو کارابو طراحی کرد و به علت خطوط راسخ و وفاداری عمیق به ارزش هاي اصیل هنر طراحی ماشین در محصولات ایتالیایی, از جانب شرکت مرسدس بنز دعوت به کار شد.

 

نسل اخیر خودروی اسمارت با داشتن طرحی انقلابی توانسته در مدتی کوتاه به سر خط خبری شمار زیادی از رسانه هاي خودرویی دنیا تبدیل شود و امیدها برای بازگشت مجدد اسمارت به روزهای بحبوحه را زنده کرده هست. امینی در طراحی اتومبیل با بهره گیری از درهای شفاف کناری, فرم سیال بدنه و نیز به کارگیری خطوط نرم, محصولی شهری و خوشگل را در رده مینی هاچ بک هاي شهری پدید آورده هست.

 

امینی یکتا پس از بیژن, کوروش منصوری, آرش فرید, هرمیداس اتابکی, کمیاب فقیه زاده و سید جواد غفاریان نیز یکی دیگر از استعدادهای برجسته صنعت اتومبیل هست که به دلایل متعدد از جمله سطح بسیار پایین دانش طراحی ماشین در ایران, عازم کشورهای اروپایی شده و همۀ هنر و نبوغ خود را به خدمت برجسته ترین برندهای صنعت خودروسازی در آورده هست.