پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

آیا مسواک مانع پوسیدگی دندان ها می‌ شود یا خیر؟

آیا مسواک مانع پوسیدگی دندان ها می‌ شود یا خیر؟

آیا مسواک مانع پوسیدگی دندان ها می‌ شود یا خیر؟

از زمانی که مسواک برقی وارد بازار شد همیشه این سوال وجود داشت که استفاده از مسواک برقی بهتر است یا مسواک دستی؟ آن‌هایي که طرفدار تغییر نیستند، همان‌ گونه از مسواک‌هاي دستی استفاده میکنند و کسانی که از تکنولوژی‌ها و گجت‌هاي تازه لذت می برند، سراغ مدل برقی مسواک‌ها میروند. اما واقعیت چیست؟

 

کدام یک از این مسواک‌‎ها دهان و دندان ما را سالم‌تر نگه می‌دارند و نمیگذارند بخش زیادی از پس‌انداز یا درآمدمان خرج پر کردن دندان، عصب‌کشی یا حتی کشیدن آن شود؟ چند سالی است که محققان تلاش میکنند جنبه‌هاي مختلف استفاده از هر کدام از این مسواک‌ها، برقی یا دستی رابه مشتریان نشان دهند تا آن‌ها بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. باهم نگاهی بیندازیم به مقایسه مسواک برقی و مسواک دستی تا بتوانیم بهترین را برای حفظ سلامت دهان و دندانمان انتخاب کنیم. ابتدا با مسواک برقی شروع میکنیم و سراغ مسواک دستی می رویم.

 

هیچ گرانی بی‌حکمت نیست؟

طرفداران مسواک برقی ویژگی‌هاي زیادی برای این نوع مسواک درنظر می گیرند که شامل موارد زیر می شود:

 

احساس خیلی خوبی می دهد: نتایج تحقیقات منتشر شده توسط «اتحادیه دندانپزشکان ایالات امریکا»، ADA، نشان می دهد مسواک برقی روی 80 درصد از مصرف‌کنندگان تاثیر مثبتی داشته است. افراد طبق معمول بعد از استفاده از این مسواک‌ها متوجه تمیزی بیشتر دندان‌هایشان می شوند و احساس خوب تمیزی پیدا می کنند. این احساس اگر همراه با نخ کردن دندان و استفاده از  دهان شویه باشد، بیشتر هم میشود.

آیا مسواک مانع پوسیدگی دندان ها می‌ شود یا خیر؟

به ما هشدار می‎‌دهد: در‌حالیکه ممکن است موقع استفاده از مسواک دستی فشار زیادی روی سطح دندان بیاوریم یا خیلی زود دست از مسواک کردن برداریم، انواع متنوعی از مسواک‌هاي برقی نمیگذارند زیر دو دقیقه سر و ته مسواک زدن را هم بیاوریم و هر بار که فشار زیادی به دندان وارد کنیم به ما هشدار میدهند که این سرعت یا فشار برای دندان زیاد است و باید کم شود.

 

مورد تایید دندان‌پزشکان است: دکتر «آناستازیا تورشتا»، دندان‌دکتر است و اعتقاد دارد مسواک برقی قبله آمال دندان‌پزشکان است. او می گوید: « مسواک برقی ما رابه تمام هدف‌هایي که برای سلامت دهان و دندان بیمار مدنظر داریم، میرساند.

 

تورم لثه را کاهش میدهد، حساسیت دندانی را کم میکند و پلاک‌ها راکه باعث پوسیدگی می شوند از دندان پاک میکند.» مسئله اینجاست که بعضی از بیماران بعلت گرانتر بودن این مدل نسبت به مدل دستی نسبت به انتخاب آن تردید می کنند؛ در‌حالیکه «هر سرمایه‌گذاری برای حفظ سلامت دندان ارزشش را دارد.»

 

پر قدرت اما نرم عمل می کند: مسواک‌هاي برقی علاوه بر این که قدرت زیادی دارند و از ویبره و چرخش برای تمیز کردن سطح دندان‌ها استفاده می کنند، مانع آسیب‌دیدگی مینای دندان میشوند. به عبارت دیگر در عین پرقدرت بودن با ملایمت عمل میکنند.

 

تک‌تک دندان‌ها را تمیز می کنند: شاید برایتان جالب باشد بدانید برای تمیز کردن پشت دندان‌ها لازم است بین 10 تا 15 بار فرچه مسواک را رویشان بکشید که قطعا کاری خسته‌کننده است؛ اما مسواک‌هاي برقی اینکار رابه مراتب آسان‌تر میکنند. بهترین مدل‌های مسواک برقی تمام پلاک‌هاي دندانی را هدف میگیرند و سراغشان می روند.

 

آسان استفاده می شوند: واقعیت این است که ممکن است ندانیم دستمان را در چه زاویه‌اي حرکت دهیم تا تمام سطوح دندان‌هایمان را تمیز کنیم یا حتی بدانیم اما بر حسب عادتی که از کودکی در ما شکل گرفته، گاهی وقت‌ها یادمان بروددرست مسواک بزنیم. مسواک‌هاي برقی اما اینکار را برای ما آسان می کنند و تمام کاری که لازم است انجام دهیم رفتن از دندانی به سراغ دندان دیگر است.

 

برای افراد مسن یا بیمار مناسب هستند: کسانی که از آرتروز رنج می برند یا به بیماری‌هاي حرکتی دچار هستند ارتباط خیلی خوبی با مسواک برقی برقرار میکنند چون بیشتر کار را خود مسواک انجام می دهد و آن‌ها نیاز به انجام فعالیت زیادی ندارند.

 

لکه‌بر است: سیگار، قهوه، چای و نوشیدنی‌هاي رنگی روی دندان‌هاي ما لکه‌هایي به جا می گذراند که پاک‌کردن آن‌ها نیاز به استفاده از انواع خمیر دندان‌هاي زغالی و جرم‌گیر دارد. جالب است بدانید یکی از مزایای مسواک‌هاي برقی این است که می توانند به کمک خمیر‌دندان‌هاي جرم‌گیر بیایند و لکه‌هاي دندانی را از بین ببرند.

 

در نهایت چیزی که باقی میماند لبخندی زیباتر با دندان‌هایي سفیدتر است. نکته مهم این است که تعداد دفعات استفاده از خمیر دندان جرم‌گیر باید با مشورت دندان‌دکتر انجام شود اما برای استفاده از مسواک برقی محدودیتی وجود ندارد.

آیا مسواک مانع پوسیدگی دندان ها می‌ شود یا خیر؟

دوست بچه‌هاست: بچه‌ها طبق معمول مقاومت عجیبی نسبت به مسواک زدن دارند؛ اما کافی است پای مسواک برقی کودکانه با طرح‌هاي جالب و هیجان‌انگیز وسط بیاید و موقع استفاده هم متوجه احساس غلغلک ظریفی شوند که مسواک ایجاد می کند. آن‌وقت است که ماموریت غیرممکن تشویق بچه‌ها به مسواک زدن، ممکن میشود.

 

برای ارتودنسی مناسب است: یکی از بهترین انواع مسواک که می تواند بعد از کار گذاشتن سیم‌هاي ارتودنسی به کمک تمیز نگه داشتن دندان بیاید، مسواک برقی است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان آن هم زمانی که دندان‌ها سیم‌کشی شده‌اند، باعث ایجاد لکه‌هاي سفید روی آن‌ها میشود. برای خواندن سایر ویژگی هاي مسواک برقی میتوانید به این آدرس مراجعه کنید.

 

پس تکلیف مسواک دستی چه میشود؟

با خواندن ویژگی‌هاي مسواک برقی، شاید با خودتان فکر کنید باید فاتحه استفاده از مسواک دستی را بخوانید؛ اما واقعیت اینطور نیست. به تایید «انجمن دندان‌پزشکان کشور آمریکا»، انواع مسواک‌های سخت و نرم که دستی هستند دقیقا می توانند به اندازه مسواک‌هاي برقی موثر واقع شوند؛ اما شرط دارد.

 

شرطش این است که نحوه درست مسواک زدن را بلد باشیم؛ درست مسواک کنیم، نخ دندان بکشیم و از دهان‌شویه کمک بگیریم. خوبی مسواک برقی این است که بخش زیادی از بلد نبودن ما در مسواک زدن را جبران میکند و خودش قسمت عمده کار را انجام می دهد؛

 

وگرنه اگر خودمان حوصله به خرج دهیم و وقت کافی برای مسواک زدن داشته باشیم، فرقی ندارد سراغ مدل‌هاي برقی برویم یا دستی. اگر انتخاب شما به هر دلیلی مسواک دستی است، موقع خرید به نکات زیر دقت کنید:

 

نرمی و سختی فرچه: اگر دندانتان حساس است سراغ مسواک نرم یا نهایتا متوسط بروید. استفاده از مسواک سخت فقط در صورتی توصیه میشود که دندان‌پزشکتان آنرا تایید کرده باشد.

 

اندازه فرچه: فرچه‌هاي کوچک نواحی غیرقابل دسترسی دندان را بهتر از فرچه‌هاي یک‎‌سره بزرگ تمیز میکند؛ اما به زمان بیشتری برای مسواک کردن نیاز پیدا خواهید کرد.

 

وجود ماساژور: بخش پلاستیک‌مانند بعضی مسواک‌ها بعنوان ماساژ دهنده لثه بکار می رود که با توجه به نیازتان می توانید سراغش بروید یا نروید.

 

سری متحرک: فرچه یا سری متحرک کارکرد بهتری نسبت به فرچه ثابت دارد و دندان‌ها را بهتر پاک می کند.

 

به خاطر داشته باشید برای خرید مسواک هرگز سراغ دست‌فروش‌ها یا مسواک‌هایي از برندهای ناشناخته و نامعتبر نروید. مسواک را از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌هاي معتبر بخرید. سلامت دندان شوخی‌بردار نیست.