پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار 

مهران و نور زوج تکواندوکار ایرانی ترکیه اي میباشند که هر دو در این ورزش ستاره محسوب می‌شوند. صحبتی انجام داده ایم با این زوج ورزشکار. کمی پیش از مسابقات جهانی بود که خبر ازدواج نور تاتار, تکواندوکار ترکیه‌اي, با مهران عسگری, ملی‌پوش سابق ایران, خبرساز شد و چندی بعد طلای نور تاتار در مسابقات جهانی کره جنوبی وی را به چهره‌اي آشنا در ایران تبدیل کرد, به‌طوری که ایرانی‌هاي بسیاری قهرمانی‌اش را در صفحه شخصی اینستاگرامش تبریک گفتند.

 

نورتاتار که دیگر یک عروس ایرانی هست, به همراه همسرش خود را برای مراسم جشن ازدواجش حاضر می کند. گپی زده‌ایم با او و مهران عسگری درمورد مسیر جدید زندگی‌شان, اهداف ورزشی‌شان و آن‌چه درمورد ایران فکر میکنند.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

به نظر میرسد این روزها بسیار سرتان شلوغ هست به‌دلیل جشنی که پیش رو دارید. دو ورزشکار از دو کشور همسایه که اکنون در کنار همسر بودن, یکی مربی هست و دیگری قهرمان جهان. قصه این آشنایی از کجا شروع شد؟

 

مهران عسگری; آشنایی با نور به المپیک دانشجویی 2015 بازمی‌گردد. در آن رقابت‌ها هم من و هم نور مدال برنز گرفتیم, اما پس از آن حدود یک سال و نیم هیچ صحبتی با هم نداشتیم تا این‌که در المپیک برزیل مجدد باب این آشنایی باز شد و همه ي چیز خیلی سریع رخداد افتاد و به ازدواج رسید.

 

نورتاتار; قشنگ‌ترین خاطره‌اي که از این آشنایی دارم, این هست که مهران در نخستین برخورد به من گفت خواهر

 

نورتاتار; از مردم ایران ممنونم که پشتیبان من بودند

 

بانو نور قبل از آشنایی با همسرتان شناختی درمورد ایران داشتید؟

 

نورتاتار; قبل از این‌که به ایران بیایم, اطلاعی از ایران نداشتم و عادت هم ندارم که درمورد کشوری قضاوت کنم تا وقتی خودم شناختی از آن‌جا ندارم. وقتی به ایران آمدم, متوجه شدم که مردم ایران مردم بسیار خوبی میباشند.

 

من باید از مردم ایران تشکر کنم, چون بسیار مردم خون‌گرمی میباشند. از مهران و خانواده‌اش هم تشکر میکنم که بسیار خون‌گرم با من رفتار کردند و من را از روز اول دوست داشتند. من پس از قهرمانی در مسابقات جهانی از طرف مردم ایران تبریک‌هاي گوناگونی را دریافت کردم,

 

ایرانی‌ها همۀ وقت} پشتیبان و مشوق من بودند. حتی در بازی‌هاي کشورهای اسلامی من را به نام فامیلی همسرم تشویق می کردند و این موضوع باعث دل‌گرمی برایم بود و من از آن‌ها ممنونم.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

کمی از مسابقات جهانی کره جنوبی و طلایی که کسب کردید, بگویید. آیا فکر میکردید که قهرمان شوید؟

 

نورتاتار; راستش هر دو دوره مسابقات جهانی برایم بسیار سنگین بود, چون وزنی که در آن مبارزه می کنم, 67 کیلواست که درواقع وزن المپیکی هست. به همین علت برای رسیدن به سکوی قهرمانی باید با رقبای المپیکی مبارزه می کردم. در دوره پیش این رقابت‌ها بسیار نزدیک مبارزه‌ام را به حریف واگذار کردم,

 

اما مطمئن بودم اگر تمریناتم ادامه‌دار باشد, قطعا می توانم طلای جهان را بگیرم. خدا را شکر می کنم که توانستم مدال طلا بگیرم و باید بگویم بالاترین انگیزه‌اي که توانستم این مدال را بگیرم, حضور همسرم بوده هست.

 

عسگری; ثانیه‌هاي پایان بازی فینال نور را ندیدم

 

آقای عسگری شما در زمان قهرمانی همسرتان در مسابقات جهانی کنارشان بودید؟ از حال‌وهوای خودتان به‌عنوان همسر و مربی نور بگویید.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

مهران عسگری; نه, بدبختانه به‌دلیل مشکلی که برای ویزایم وجود داشت, کنارش نبودم, اما نور بعد از هر بازی با من تماس میگرفت, چون میدانست که بازی‌هایش را به صورت زنده می بینم و حریفانش را مورد آنالیز قرار می دهم. من زمانی که نور بازی فینال را انجام می‌داد, هفت,

 

هشت ثانیه پایان بازی را ندیدم, چون داشتم از در منزل پیش از اتمام بازی برای قهرمانی‌اش خوشحالی میکردم. نور بعد از قهرمانی به من زنگ زد و این موضوع که توانستیم در یک مدت کوتاه چنین نتیجه‌اي بگیریم, برای من بسیار زیباست. گرچه نباید خودخواه بود و من در تمام گفت و گو‌هایم گفته‌ام

 

که این پیروزی برکت ازدواج ما بود و خدا این هدیه را به ما داد. من همه ي وقت خدا را شکر میکنم. نور مدال نقره جهان را داشت و تکرار مدال نقره جهان دیگر قابل قبول نبود و باید طلا میگرفت.

 

بانو نور, تیم تکواندو ترکیه در این سال‌ها ترقی خوبی داشته, شما تیم ملی زنان ترکیه را چگونه می بینید؟

 

نورتاتار; در سال‌هاي جدید ورزشکارانی که در ترکیه به شکل حرفه‌اي تکواندو تمرین می کنند, تعدادشان چندان شده هست و همین موضوع سبب شده هست که رقابت‌ها برای رسیدن به تیم ملی بسیار نزدیک باشد. از طرفی تیم ملی زنان ترکیه تمرینات مرتبی در اردوهای گوناگون دارد که باعث می شود

 

بتوانیم نتیجه خوبی در این رقابت‌ها بگیریم. رنکینگی شدن مسابقات هم علت دیگری هست که کمک می کند تکواندوکاران با دقت به امتیازاتشان در سطح‌هاي بالای مسابقات حضور پیدا کنند و تمام این فاکتورها فکر می کنم علت اصلی موفقیت تیم ملی تکواندو ترکیه هست.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

نورتاتار; علاقه خاصی به اکرم خدابنده و کیمیا علیزاده دارم

 

نظرتان درمورد تکواندو زنان ایران چیست؟

 

نورتاتار; در تیم ایران هم علاقه خاصی به اکرم خدابنده و کیمیا علیزده دارم, چون آن‌ها را می‌شناسم و سبک بازی‌شان را می‌پسندم. با اکرم خدابنده دوست هستم و با هم در تماسیم. باید بگویم که به مربیان تیم ایران هم علاقه مندم و برایشان احترام خاصی قائلم.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

مهران عسگری; این مسلم هست که تکواندو زنان ایران نسبت به قبل ترقی بسیار زیادی داشته هست. به‌طور مثال بانو اکرم خدابنده در المپیک دانشجویان در حالی طلا میگیرد که حتی قهرمان‌هاي مرد ما هم نمی‌توانستند این مدال را بگیرند.

 

من هم در دوره پیش این رقابت‌ها برنز گرفتم. نتایجی که زنان در رقابت‌ها می گیرند, نشان می دهد که سطح تکواندو زنان ایران در حال ترقی هست. تیم ملی زنان تکواندو ایران در رقابت‌هاي قبل مقابل ساده ترین رقیبان خود با ناسازگاری امتیاز بالا نتیجه را واگذار می کردند, اما اکنون تا پای سکو می آیند, یا کسی مانند کیمیا علیزاده در 2015 برنز میگیرد و در 2017 به مدال نقره می رسد و این یعنی ترقی.

 

اما برای ادامه مسیر باید تغییراتی صورت گیرد و بحث تقویت اعتمادبه‌نفس و آمادگی بدنی اکثر مورد دقت قرار گیرد. مجدد به علیزاده اشاره می کنم.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

او در وزن خود پدیده هست, اما کیمیا به‌شدت از لحاظ فیزیکی ضعیف هست. به‌طور مثال اگر در بازی فینال 20 درصد قدرت بدنی بالاتری داشت, می‌توانست حریف ساحل عاجی را شکست دهد و طلا بگیرد. اي کاش مشابه کیمیا علیزاده را به گونه‌اي حفظ کنیم که به‌دلیل بیماری و مدال نقره به آن‌ها پدیده نگوییم, بلکه به‌دلیل اقتدار و مدال طلایشان آن‌ها را پدیده بنامیم.

 

انشاالله کیمیا هر چه زودتر سلامتی خود را به دست آورد و وی را در میدان رقابت‌ها ببینیم. او سن زیادی ندارد و میتواند مدال‌آوری خود را ادامه دهد, هرچند ورزشکاران برای ادامه مسیر قهرمانی‌شان نیازمند پشتیبانی میباشند.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

هدف شما در ورزش حرفه‌اي چیست و آینده تکواندو خود را چگونه ترسیم کرده اید؟

 

نورتاتار; پیش از المپیک لندن در سال 2012 گفته بودم که اگر مدال بگیرم, تکواندو را کنار بگذارم, که در این مسابقات نقره گرفتم. بعد از آن تصمیم گرفتم با مدال طلا از تکواندو خداحافظی کنم, اما در المپیک ریو به مدال برنز رسیدم. اکنون هدف پیش روی من طلای المپیک 2020 هست, هرچند قبل از آن دو مسابقه قهرمانی اروپا

 

و جهان را پیش رو دارم و برای کسب نتیجه دلخواه نیازمند برنامه‌ریزی دقیق هستم. در حال حاضر که ازدواج کرده‌ام و دوست دارم مادر شوم, به همین علت اگر طلای توکیو را به دست آورم, بعد از توکیو دیگر تکواندو را کنار میگذارم و به زندگی‌ام در کنار همسر و احتمالا فرزندم ادامه می دهم.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

مهران عسگری; من تا حد زیادی به اهداف ورزشی خود رسیده‌ام, اما بزرگ‌ترین آرزوی ورزشی‌ام که مدال المپیک هست, تا کنون محقق نشده هست. انشاالله این آرزویم یک روز محقق شود. من می خواهم فعالیت ورزشی خود را به‌عنوان یک ورزشکار ادامه دهم و فارغ از هر نتیجه‌اي در المپیک 2020 کنار همسرم باشم. اگر شرایط فراهم باشد, میخواهم مبارزه کنم, اما در غیر این صورت به‌عنوان مربی در کنارش خواهم بود.

 

آقای عسگری, به‌عنوان یک عضو سابق تیم ملی, در حال حاضر اوضاع تکواندو ایران را چگونه میبینید؟

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

مهران عسگری; بدبختانه اوضاع تکواندو ایران بغرنج شده و تکواندو در یک باتلاقی افتاده که باید یکی آن را نجات دهد. گرچه باید همه ي, یعنی مسئولان, کادر فنی, بازیکنان, پیش‌کسوتان و… دست به دست هم دهند و با مشارکت مشترک تکواندو ایران را نجات بدهند, وگرنه تکواندو ایران از این جاییکه هست,

 

باز هم پایین‌تر می رود. اگر بخواهیم نتایج تکواندو ایران را نسبت به قبل سنجش کنیم, باید گفت که خیلی سقوط کرده‌ایم. گرچه سرانجام ورزش یک سر برد و یک سر باخت دارد, ولی به‌هرحال باید یک فکری به حال تکواندو ایران کرد.

 

کمی از ورزش دور شویم. فرهنگ ترکیه و ایران را چگونه می بینید و اصلا تا چه اندازه با زبان مادری یکدیگر آشنا هستید؟

 

مهران عسگری; من با این‌که از یک خانواده آذری زبان هستم, اما حدود 12 سال هست که زبان ترکی را بلدم و میتوانم گفتگو کنم. ترکیه هم مانند ایران فرهنگی غنی و اصیل دارد, ولی من هیچ‌گاه فرهنگ با اصالت آریایی ایران را با هیچ کجای جهان عوض نمیکنم و نخواهم کرد, حتی اگر محل زندگی‌ام تغییر کند.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

نورتاتار; در وهله اول خوشحالم که همسر ایرانی و مهربانی دارم و دوم این‌که ایران یک کشور بافرهنگی هست که مردمش من را دوست دارند. در حال حاضر کمی زبان پارسی را یاد گرفته‌ام, اما برنامه دارم که پس از جشن ازدواجم نوشتن و خواندن زبان پارسی را به‌طور کامل یاد بگیرم.

 

شما به‌عنوان دو ورزشکار حرفه‌اي ازدواجی ورزشی داشتید, فکر می کنید این ازدواج تا چه اندازه میتواند به مسیر ورزشی شما کمک کند؟

 

نورتاتار; اینکه همسرم با من هم‌رشته هست, بسیار نکته مثبتی هست, چون از جنس من هست و از زبان من سر درمی‌آورد, یعنی شرایط من را درک میکند. این‌که همسرم به‌عنوان هم‌تیمی و مربی هم در کنارم هست, رخداد بسیار خوشایندی هست. او در کشورهای گوناگون کار کرده و این موضوع برایم بسیار مهم هست که یک ورزشکار حرفه‌اي به‌عنوان همسر و مربی در کنارم هست

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

عسگری; نور هم تیزهوش هست و هم ژنتیکی نیرومند هست

 

آقای عسگری, شما به‌عنوان مربی هم در کنار نور هستید. وی را به‌عنوان یک تکواندوکار چگونه توصیف میکنید؟

 

مهران عسگری; نور در وزن خود جزو نوابغ تکواندو زنان محسوب می شود, چون از 19 سالگی نخستین مدالش را گرفته و تا به حال طلای جهانی, طلای اروپا و طلای کشورهای اسلامی را کسب کرده هست و این مدال‌ها برای یک تکواندوکار بسیار باارزش هست, اما خون‌سردی و باهوشی نور ازجمله خصوصیات اوست.

 

احتمالاً ندانید, اما او متولد شهر «وان» ترکیه هست و وان یک منطقه کوهستانی هست که اقلیم آن‌جا باعث شده نور از نظر ژنتیکی نیرومند باشد. این موضوع باعث میشود او با تیزهوشی که دارد, مسابقات سخت را هم موفق شود. با دقت به این نور نفر اول رنکینگ وزن خود هست و نامش در وزن خود یک برند محسوب میشود و با دقت به امتیازاتی که در مسابقات جهانی کره جنوبی کسب کرده, گمان خود را برای المپیک دوره بعد آسان کرده هست.

مصاحبه جالب با مهران و نور زوج تکواندو کار

کمی از خاطرات ورزشی که در حین تمرین داشتید یا در مسابقات لحظه‌هاي تلخ و شیرینی که برایتان ثبت شده, تعریف کنید.

 

نورتاتار; خاطرات زیادی از دوران ورزشی‌ام, چه در زمان برد و چه در زمان باخت, دارم, اما هیچ‌وقت خاطراتم را بزرگ نکرده‌ام که بخواهم به‌عنوان یک خاطره بزرگ ورزشی از آن یاد کنم. ورزش همه ي خاطره هست و من همه ي وقت تلاش کرده‌ام که از خاطراتم تجربه بگیرم و از آن‌ها بهره گیری کنم.

 

مهران عسگری; نمی دانم خاطره شیرین تعریف کنم یا تلخ, اما سه روز قبل از مراسم نامزدی ما, در حال تمرین برای مسابقه بودیم که در حین تمرین برحسب رخداد انگشت پای من به نور گیر کرد و شکست. به همین علت نتوانستم در مسابقه شرکت کنم. اکنون نور هر بار میخواهد خاطره‌اي را تعریف کند, از این خاطره به‌عنوان خاطره مشترکمان یاد می کند. «لحن مزاح»