پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

مضرات تماشای تلویزیون در ساعات آخر شب

مضرات تماشای تلویزیون در ساعات آخر شب

مضرات تماشای تلویزیون در ساعات آخر شب 

مشاهده کردن تلویزیون در ساعاتی که باید بخوابیم, می تواند منجر به بی خوابی هاي شبانه شود که اصلا خوشایند نخواهد بود. نتایج تحقیق جدید محققان دانشگاه “میشیگان” نشان میدهد که تماشای طولانی‌مدت و بی وقفه تلویزیون برای چندین ساعت, منجر به کیفیت خواب ضعیف, خستگی و بی‌خوابی می شود.

 

تحقیقات جدید پیوند بین تماشای طولانی مدت تلویزیون «Binge-watching» و خواب را مثل بیخوابی و کیفیت پایین خواب پیدا کرده هست.یک مطالعه جدید تماشای بی وقفه تلویزیون را به کیفیت خواب ضعیف, بی‌خوابی و خستگی مرتبط می داند. محققان بر این باورند که این فرمایش به این علت هست که تماشای طولانی‌مدت تلویزیون موجب افزایش هوشیاری شده که مانع از این می شود که افراد به‌راحتی به خواب بروند.

 

تماشای طولانی‌مدت تلویزیون یا “Binge-watching” که تماشای ماراتن نیز نامیده می شود, به تماشای تلویزیون برای مدت زمان طولانی, معمولاً چندین قسمت از یک سریال تلویزیونی می گویند.در یک نظرسنجی که توسط شبکه “نتفلیکس” در سال 2014 انجام گرفت, مشخص شد 73 درصد از افرادی که دچار “Binge-watching” میباشند, با هر زمان نشستن پای تلویزیون بین 2 تا 6 قسمت از یک سریال تلویزیونی را می بینند.

 

تماشای بی‌وقفه تلویزیون بعنوان یک پدیده فرهنگی هست که با افزایش خدمات آنلاین رسانه‌اي مثل “نتفلیکس”, “Hulu” و “Amazon Video” پرطرفدار شده و بروز پیدا کرده هست.از این روش, بیننده میتواند بنا به تقاضای خود سریال‌ها و فیلم‌ها را تماشا کند. بعنوان مثال, 61 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی “نتفلیکس” گفتند که انها به طور مرتب و طولانی‌مدت تلویزیون تماشا می کنند.

 

تحقیقات جدید بر زمینه داده‌هاي میزان تقاضای بینندگان از ارائه‌دهندگان اصلی فیلم‌ها و سریال‌هاي ایالات امریکا نشان میدهد که بیش از 64 درصد مشتریان یک‌بار در طول سال دچار “Binge-watching” می شوند.

 

نتایج مطالعه جدید عمده تعجب‌آور نیست, اما عادت‌هاي جدیدی راکه منجر به ضعف در الگوهای خواب می شود, افشا میکند. به طور خاص, محققان روند رو به افزایش مشاهده کردن بی‌وقفه را به سه موضوع مرتبط با خواب رابطه میدهند: کیفیت خواب ضعیف, بی‌خوابی و خستگی.

 

محققان دانشگاه “میشیگان” از 423 جوان بین 18 تا 25 ساله خواستند تا پرسشنامه‌هاي مربوط به عادات تماشای بی‌وقفه تلویزیون و هم‌چنین برخی از متغیرهای رفتاری خود را از جمله سه مسأله مرتبط با خواب و اغتشاش شناختی قبل از خواب پر کنند.

 

از داده‌هاي گردآوری شده, 80 درصد از شرکت کنندگان در ماه قبل دچار “Binge-watching” بودند و در بین انها 40 درصد یکبار و 28 درصد آن ها در طول ماه چندین بار انجام داده بودند. در حالی‌که 14 درصد از انها در هفته چند بار بی وقفه تلویزیون تماشا میکنند و 7 درصد گزارش کردند که تقریباً هر روز اینکار را انجام میدهند.

 

با بهره گیری از شاخص کیفیت خواب پیتسبورگ, محققان ارتباطی بین کیفیت خواب ضعیف و تماشای بی وقفه و طولانی مدت تلویزیون پیدا کردند.به طور خاص, انها دریافتند که افرادی که دچار “Binge-watching” میباشند, در سنجش با دیگران, 98 درصد احتمال بیشتری دارند که کیفیت خواب ضعیف را تجربه کنند.

 

اضافه بر این, فرکانس بیشتر تماشاچیان طولانی مدت تلویزیون به کیفیت خواب ضعیفتر, علائم بیشتر بیخوابی و خستگی شدید در طول روز بستگی داشت, در حالی‌که تماشای منظم تلویزیون با هیچ یک از این اثرات مرتبط نبود.محققان بر این باورند که بخش بزرگی از این رابطه مربوط به آن چیزی هست که تحریک قبل از خواب نامیده میشود.

 

در این حالت, تماشای بی وقفه تلویزیون, ذهن بیننده را هوشیار نگه داشته و مغز او را حتی وقتی که زمان خوابیدن هست, هم چنان به تلویزیون و سریال متصل نگه می‌دارد و از این جهت منجر به دشواری های خواب می شود.به همین علت هست که محققان مداخلات مربوط به زمان‌هاي دیدن بیش از اندازه تلویزیون و هم‌چنین کاهش فعالیت‌هاي تحریک کننده قبل از خواب را بعنوان جواب‌هاي احتمالی به دشواری های خوابیدن چنین افرادی می دانند.

 

طبق تعریف, “binge-watching” تماشای قسمت‌هاي گوناگون یک سریال یا نمایش تلویزیونی در یک‌بار نشستن پای تلویزیون هست, صرف نظر از اینکه نمایش از طریق تلویزیون, لپ‎تاپ, تبلت, کامپیوتر یا حتی یک موبایل هوشمند دیده میشود.بر خلاف قبل که بیشتر بینندگان ناچار به یک هفته صبر کردن برای اکران قسمت جدید یک سریال بودند, حالا سایت‌ها و پایگاه‌هاي اینترنتی گوناگون پدید آمده‌اند که به صورت یک جا همۀ قسمت‌هاي یک فصل را بارگذاری میکنند.

 

همین موضوع موجب شیوع پدیده “binge-watching” شده هست.اضافه بر این, محققان خاطرنشان می کنند که بخش زیادی از این معتادان به تلویزیون, احتمالا به علت کیفیت مفید برنامه‌هاي تلویزیونی دچار این عارضه شده‌اند.

 

شایان ذکر هست که 71 درصد از این افراد در واقع ناخواسته به این عارضه دچار می شوند, زیرا این افراد در واقع بیش از انچه در ابتدا مد نظرشان هست, به طور ناخواسته به تماشای طولانی مدت تلویزیون می پردازند.در حالیکه نمایش‌هاي کنونی سرگرم کننده میباشند, لذت بردن از آن ها از طریق تماشای بی وقفه تلویزیون میتواند منجر به اضطراب خواب شود؛ در نتیجه در برخی موارد, افراد خواب را تقریباً به طور کامل نادیده می گیرند.

 

احتمالا یک فضای کوچک برای استراحت ذهن قبل از تماشای قسمت بعدی موجب پیشگیری از صدمه جدی شود و حتی میتواند خواب شبانه و هوشیاری در روز را بهبود بخشد.این تحقیق در مجله ” Clinical Sleep Medicine” منتشر شده هست.