پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

معرفی بهترین روش های درمانی آفتاب سوختگی

معرفی بهترین روش های درمانی آفتاب سوختگی

معرفی بهترین روش های درمانی آفتاب سوختگی 

آفتاب سوختگی در فصل تابستان و در زیر آفتاب شدید می تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما اگر رخ داد جای نگرانی نیست و می توان آن را درمان نمود.میدانید که قرار گرفتن در معرض اشعه‌ي ماوراء بنفش می تواند پوست را سریع پیر کند و موجب سرطان پوست گردد، اما علی‌رغم نهایت تلاش شما برای محافظت از پوست با کرم‌هاي ضد‌آفتاب دربرابر این اشع‌ه ها،

 

دچار آفتاب‌ سوختگی متورم، دردناک و خارش‌دار شده‌اید. این راه‌حل‌هاي خانگی که توسط کارشناسان در The Big Doctors Book of Home Remedies توصیه شده را برای تسکین مشکلات ناشی از اشعه‌هاي روزمره امتحان کنید.

 

۱. از کمپرس بهره گیری کنید.

پس از سوختگی، پوست ملتهب میشود. آن را با هر یک از کمپرس‌هاي موارد زیر خنک کنید.آب سرد. مایکل اسکرایبر می گوید، به آب سرد یا آب شیر چند تکه‌ یخ اضافه کنید. پارچه اي را در مایع فرو ببرید و روی سوختگی بکشید. هر چند دقیقه یکبار با پارچه‌اي دیگر تکرار کنید. چندیدن بار در روز هر زمان به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تکرار کنید.

 

استات آلومینیوم. توماس گوسل، میگوید اگر خارش شدید هست، مخلوطی از آب و پودر استات آلومینیوم را امتحان کنید. پودر استات آلومینیوم از پوست در برابر خشکی بیش از حد و یا خارش محافظت میکند.نارون کوهی. فردریک هابرمن میگوید، پارچه‌اي را با عصاره‌ي نارون کوهی مرطوب کنید. این داروی گس باورنکردنی بعنوان مسکن و ضد التهاب شناخته شده هست.

 

اغلب برای تسکین موقت اعمال می شود. برای التهابات خفیف‌تر، تکه‌ایی پنبه‌ي کتان را در مایع فرو برید و به‌آرامی روی انها بکشید.نکته هوشمندانه: در حین کمپرس همین طور میتوانید در مقابل پنکه نشسته و اکثر خنک شوید.

 

۲. از این مواد خوراکی بهره گیری کنید.
مواد معمولی موجود در آشپزخانه برترین مسکن آفتاب سوختگی میباشند.بلغور. بلغور خشک را در پارچه‌ي توری ریخته و روی آن را بریزید. پس از آنکه آب سرد را روی آن ریختید اجازه دهید تا خیس بخورد. بلغور را دور بیاندازید و با این مایع نقاط ملتهب را کمپرس کنید. هر ۲ تا ۴ ساعت انجام دهید.

 

شیر بدون چربی. یک فنجان شیر کم چرب را با چهار فنجان آب مخلوط کنید، سپس چند تکه یخ به آن اضافه کنید. برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کمپرس کنید، هر ۲ تا ۴ ساعت تکرار کنید.نشاسته ذرت. به نشاسته‌ي ذرت آب کافی اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. سپس مستقیما روی محل آفتاب سوختگی قرار دهید.

 

کاهو. برگ‌هاي کاهو را در آب بجوشانید. آبکش کنید، آب آن را نگه داشته و اجازه دهید مایع چند ساعت در یخچال سرد شود. پنبه‌هاي کتانی را در مایع غوطه‌ور کنید و به‌آرامی روی پوست تحریک شده فشار دهید و بمالید.ماست. ماست را روی همه ي نقاطی که دچار سوختگی شده، بهره گیری کنید. سپس با آب سرد دوش بگیرید و به‌آرامی پوست را خشک کنید.

 

چای کیسه‌اي. اگر پلک شما سوخته هست، چای کیسه‌اي که در آب سرد خیس خورده هست برای کم کردن تورم و تسکین درد کمک شایانی میکند. چای اسید خاصی دارد که به‌نظر میرسد درد آفتاب سوختگی را کم میکند.

 

۳. از صابون زدن اجتناب کنید.
آن را بدتر نکنید! صابون پوست سوخته شده را خشک و ملتهب می کند. به همین ترتیب، از وان کف دوری کنید. پزشک گوسل میگوید که اگر مجبورید از صابون بهره گیری کنید، از انواع ملایم آن بهره گیری کنید و سپس آن را به‌خوبی بشویید. دوش آب سرد را می توان جایگزین کمپرس‌ها نمود. سپس به‌آرامی بدنتان را با حوله‌ي تمیز خشک کنید. پوستتان را نسابید، زیرا اکثر ملتهب می شود. همین طور برای کم کردن درد، التهاب و خارش میتوانید یکی از موارد زیر را اضافه کنید.

 

سرکه. کارل کورن، میگوید که یک فنجان سرکه سفید یا سرکه سیب را درون وان آب سرد حمام بریزید. دارویی فوق‌‌العاده برای سفت کننده‌گی پوست، که درد آفتاب سوختگی را تسکین می دهد.

 

کرم آوینو Aveeno. پزشک اسکرایبر میگوید، اگر در قسمت زیاد‌ي از بدن دچار آفتاب سوختگی شده‌اید، از بسته‌هاي آماده بهره گیری کنید یا نصف فنجان Aveeno Soothing Bath Treatment که از بلغور بدست می آید را به وان آب سرد اضافه کنید.برای۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن غوطه‌ور شوید. Aveeno روش شناخته شده برای درمان خارش هست.

 

جوش شیرین. پزشک هابرمن توصیه میکند که جوش شیرین را به طور سخاوتمندانه در آب ولرم بپاشید. به‌جای آنکه بدن را با حوله خشک کنید، اجازه دهید محلول روی پوستتان خشک شود. جوش‌شیرین کاملا غیر سمی هست و درد را تسکین می دهد.

 

۴. این قوانین را به دلیل بسپارید.
اگر خاطرات آفتاب سوختگی برایتان دردناک هست، با نکات نورمن لوین، خاطراتتان را تجدید کنید.کرم ضد آفتاب را حدود ۳۰ دقیقه پیش از آنکه منزل را ترک کنید روی پوستتان بزنید، حتی اگر هوا ابری باشد. « اشعه‌هاي زیان آور می‌توند از پوشش ابری نفوذ کند.» فراموش نکنید که از لب‌، دستان و گوش‌هایتان و پشت گردنتان محافظت می کند. بعد از شنا کردن و یا تعریق شدید دوباره ضد آفتاب بزنید.

 

کرم ضد آفتاب با قدرت محافظتی بین ۱۵ تا ۳۰ را گزینه کنید. کرم‌هاي ضد آفتاب با قدرت ۱۵ تا ۹۴٪ از اشعه‌هاي زیان آور خورشید و آن‌هایي که قدرت محافظتی ۳۰ دارند تا ۹۷٪ از پوست محافظت می کنند. همین طور به مواد تشکیل دهنده‌ي کرم ضد آفتاب مثل اکسید زینک، تیتانیوم دی‌اکسید و یا آووبنزن نیز دقت کنید. این مواد اشعه‌هاي فرابنفش A و B را مسدود میکنند.

 

بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ عصر ، هنگامی که نور خورشید بسیار قدرتمند هست، از پوست مراقبت بیشتری نمائید.هنگامی که شنا نمی کنید لباس‌هاي محافظتی به تن کنید. کلاه، پارچه‌ها با بافت درهم تنیده و آستین بلند کمک می کند تا اشعه‌هاي خورشید در پوست نفوذ نکنند

 

۵. پوست را مرطوب کنید.
واقعا به پوستتان آسیب رسانده‌اید. زمان آن رسیده که از لوسیونتان به مقدار چندان بهره گیری کنید تا ترمیم شروع شود. رودنی باسلر، میگوید که خیس کردن و یا کمپرس کردن مفید میباشند اما جزء درمان‌هاي موقتی محسوب می شوند. اما اگر پوستتان را بلافاصله مرطوب نکنید، پوست خشک‌تر میشود.

 

پوستتان را به آهستگی خشک کنید و سپس مقداری روغن مخصوص حمام به بدنتان بمالید و اجازه دهید جذب بدن شود سپس کرم مرطوب کننده‌ یا لوسیون بزنید.نکته هوشمندانه: برای خاصیت درمانی اکثر مرطوب کننده را در فریزر سرد کنید.

 

۶. در هنگام خرید، محصولات مراقبت از پوست را درست گزینه کنید.
تمام داروخانه‌ها را برای یافتن این شفا دهنده‌هاي کلیدی زیر و رو کنید.تسکین با هیدروکورتیزون: پزشک باسلر میگوید، سوزش و التهاب پوست با کرم موضعی، اسپری و یا پماد شامل ۱٪ هیدروکورتیزون مثل کورتید یا کورتیزون۱۰ تسکین می‌یابد.تسکین با آلوئه‌ورا: پزشک باسلر میگوید: ما آماده‌ایم تا مدارک پزشکی بیشتری دال بر بهبود زخم با آلوئه ورا دیدن نمائیم.

 

برگ آن را قطع کنید و آب آن را بگیرید. اما او اخطار می دهد که ابتدا در قسمت کوچکی امتحان کنید تا مطمئن شوید به آلوئه‌ورا حساسیت ندارید.محافظت دربرابر عفونت: به گفته‌ي پزشک اسکرایبر، اگر هرگونه عفونتی دارید یا نگرانید که عفونتی بوجود آید، از پماد ضد باکتریایی که بدون نسخه قابل دریافتند، مثل پلیسپورین یا نئوسپورین بهره گیری کنید.

 

بی‌حسی با داروی بیهوشی: به‌گفته‌ي پزشک گوسل، اگر سوختگی خفیفی دارید، یک داروی بی‌حسی بدون نسخه میتواند درد و خارش را تسکین دهد. آنهایی که حاوی بنزوکائین، بنزیل الکل، لیدوکائین یا دیفنهیدرامین هیدروکلورید میباشند را بیابید. اسپری‌ها سریع‌تر از کرم‌ها و پمادها عمل میکند، اما هرگز آن‌ها را مستقیما روی صورت اسپری نکنید.

 

به جای اسپری کردن، آن را روی یک تکه گاز پانسمان یا پد پنبه‌اي بپاشید و آن را روی صورتتان بمالید تا از تماس با چشمتان پیشگیري کنید.

 

۷. به فریزر بروید.
از آفتاب سوختگی آسیب دیده‌اید! به دنبال میلتان برای یک چیز سرد بروید، فقط مطمئن شوید که آن را درست انجام می دهید. اگر سوختگی خفیف باشد یک بسته یخ می تواند درمانگر باشد. آن را درون پارچه‌اي نمناک بپیچید و روی سوختگی قرار دهید. پزشک هابرمن می گوید، اگر لازم هست، فی‌البداهه بسازید.

 

بدین منظور می توانید بسته‌اي نخودفرنگی یخ زده را بردارید و از آن بهره گیری کنید. اما مطمئنا ابتدا آن را در پارچه بپیچید و بسته یخی را مستقیما روی پوستتان قرار ندهید.

 

۸. بخورید و بیاشامید!
ماده مناسب را روی بدنتان قرار دهید تا به بدنتان در تلاش‌ برای التیام کمک کنید. به گفته‌ي پزشک گوسل، نوشیدن آب فرآوان برای خنثی کردن تاثیرات خشکی آفتاب سوختگی ایده خوبی هست. آب میوه‌ها نیز در همین مقوله جای دارند. یک تکه‌ي بزرگ از هندوانه ۲۷۰ گرمی، بیش‌تر از یک فنجان، آب دارد. «همین طور منبع فوق‌العاده‌اي از لیکوپن‌هاي برای مبارزه با سرطان هست.»

 

سایر میوه‌هایي که بینظیر میباشند: ۱ تکه کوچک از شهد گیاهی یک تکه چغندر، ۱ تکه طالبی پزشک گوسل اضافه می کند که، سبک اما عاقلانه بخورید. رژیمی متعادل متشکل از مواد مغذی که پوست برای بازسازی نیاز دارد، بسیار کمک‌کننده هست.

 

۹. سخت نگیرید.
ماده مناسب را روی بدنتان قرار دهید تا به بدنتان در تلاش‌هایش کمک کنید. خوایبدن با آفتاب‌سوختگی میتواند چالش برانگیز باشد اما کل بدنتان برای بازسازی به استراحت نیاز دارد. به گفته‌ي پزشک هابرمن، برای کم کردن خارش و حساسیت کمی پودر تالک را امتحان کنید. یک تشک بادی نیز ممکن هست به خواب آسانتر کمک کند.نکته هوشمندانه: اگر پاهایتان سوخته و متورم شده، پاهیتان را تا سطح قلبتان بلند کنید تا به توقف تورم کمک کنید.

 

۱۰. مراقب تاول باشید.
تاول نشانه‌اي از آسیب‌دیدگی شدید هست، که باید به آن دقت شود. اگر تاول زدید، پس سوختگی نسبتا بدی دارید. پزشک باسلر میگوید، اگر شما را اذیت می کند و تنها ناحیه‌ي کوچکی را پوشانده، با دقت آن را تخلیه کنید. اما رویه‌ي پوست را بلند نکنید، چنانچه رشته‌هاي حساس عصب در تماس با هوا نباشد، احتمالا کم‌تر آزار می بینید

 

و خطر عفونت نیز کم‌تر خواهد بود. برای تخلیه‌ي مایع، ابتدا سوزن را با نگه‌داشتن روی شعله استریل کنید. سپس سر تاول را سوراخ کنید و اجازه دهید مایع بیرون بریزد. پزشک بالستر میگوید، در ۲۴ ساعت اول سه مرتبه اینکار را انجام دهید. اما بعد به تاول کاری نداشته باشید.

 

۱۱. در مورد داروهایتان بپرسید.
آیا به نور حساس هستید. درباره این که میخواهید تصویر بگیرید، نمی‌پرسیم. پرسش درباره داروهای مشخصی هست که حساسیت به خورشید را افزایش می دهد که منجر به سوختگی مثل دراماتیت می شود. به‌گفته‌ي پزشک باستر، آنتی بیوتیک‌ها، آرام‌بخش‌ها و داروهای ضدقارچ میتواند، موجب واکنش شود. بنابراین می توانید از انواع خوراکی داروهای ضدبارداری،

 

 به گزارش پارس ناز ادرارآور، دیابت و حتی ضدآفتاب‌هاي شامل PABA بهره گیری کنید. همه ي وقت درباره عوارض جانبی و پنهانی هر دارویی که بهره گیری میکنید از پزشکتان بپرسید. حتی گاهی غذا هاي معمولی نیز میتواند اثر بدی داشته باشد. او می گوید: دو زن جوان را می‌شناسم که تلاش می کردند موهای شان را با آب لیموترش براق کنند. آن‌ها نمی‌دانستند

 

که آب لیمو ترش چقدر میتواند به نور حساس باشد و تا هنگامی که آماس هاي پوستی وحشتناکی در هر جایی از روی صورت و دست‌هایشان که آبلیمو روی آن ریخت دیدند، متوجه این امر نشده بودند.

 

۱۲. عاقل باشید.
اشتباه نمونه را دوبار تکرار نکنید. پزشک اسکرایبر میگوید که، بعد از این که سوخته‌اید، ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا پوستتان به حالت طبیعی باز گردد. وقتی آفتاب سوخته میشوید و لایه رویی پوستتان کنده میشود، پوست اخیر اکثر از همه ي وقت حساس هست. به این معنا که اگر مراقب نباشید خیلی سریع‌تر از قبل می‌سوزید. نسبت به قرار گرفتن در معرض نور خورشید حساس باشید و از خودتان با کرم ضد آفتاب، کلاه و لباس مراقبت کنید.

 

نکته هوشمندانه: باز هم میتوانید اشعه‌ي ماوراء بنفش را از پنجره دریافت کنید، بنابراین حتی وقتی که برنامه‌اي برای فعالیت در بیرون ندارید از کرم ضدآفتاب بهره گیری کنید.