پارس ناز پورتال

قاصدک 24

معرفی دمنوش برای درمان دردهای دوران قاعدگی

مجموعه : بهداشت زنان
معرفی دمنوش برای درمان دردهای دوران قاعدگی

معرفی دمنوش برای درمان دردهای دوران قاعدگی 

خانمها در دوران قاعدگی طبق معمول با دردهایی مواجه می‌شوند که به شدت انها را اذيت می دهد. امروز بشما بهترین دمنوش ها را برای تسکین این دردها معرفی می‌کنیم. گاهی اوقات خانمها حوصله خودشان را ندارند،

 

بهانه گیر و حساس می‌شوند و سر هر مسئله کوچکی آسمان رابه ریسمانمی بافند و عصبانیت و پرخاشگری شان غیر قابل تحمل میشود. این حالت ها طبق معمول ماه یک‌بار سراغ تعداد زیادی از خانمها می‌آید و زندگی آنها رابه شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

 

مقصر اصلی پروژسترون است

pms مخفف Premenstrual Syndrome یا همان سندروم پیش از قاعدگی است؛ یعنی تمام اتفاقاتیکه در دوهفته دوم سیکل قاعدگی «از 15 روزبعد از نخستین روز خون ریزی» رخ میدهد. این اتفاقات طبق معمول به‌دلیل تغییرات هورمونی در بدن روی میدهند و بیشتر از همه ی عامل آن هورمون پروژسترون است.

 

پروژسترون و استروژن هردو از هورمون‌هاي زنانه هستند که در بدن باهم به حالت تعادل کار میکنند. بالا و پایین رفتن این هورمون‌ها نشان دهنده تخمک‌گذاری و بعد عدم بارداری و عادت‌ماهانه است.

 

به ویژه اگر خانمی متاهل باشد و همسر خانم دلیل اصلی این تغییر رفتارها را نداند یا درک نکند. تمامی این دردسرها بدلیل ابتلا به نشانگاه پیش از قاعدگی «PMS» است که مشکلات جسمی و روانی زیادی را برای خانمها به وجود می آورد. «دکتر سعید صانعی» دکتر و مشاور درمان هاي گیاهی و طب سنتی با معرفی چند دم نوش به التیام این وضعیت کمک میکند.

 

بررسی کوله بار مشکلات

خانمها در هر سنی که باشند میتوانند به نشانگان پیش از قاعدگی یا سندروم پیش از قاعدگی «PMS» مبتلا شوند ولی این سندروم در سن 30 تا 40 سالگی بسیار شایع است. هنوز دلیل اصلی ابتلا به سندروم پیش از قاعدگی مشخص نیست ولی از دیدگاه طب سنتی افرادی که به سردی و خشکی مزاج مبتلا هستند

 

بیش از سایرین استعداد ابتلا به سندروم پیش از قاعدگی را دارند و حالت سردی و خشکی در مغز و اندام هاي بدن در چنین شرایطی تشدید میشود. این سندروم با یک سری علائم جسمی و روحی همراه است.تشدید آکنه، اختلال خواب، یبوست، نفخ شکم، سردرد میگرنی، متورم و حساس شدن پستان ها، درد در ناحیه قفسه سینه،

 

ورم بدن، افزایش وزن و احساس درد و خستگی در عضلات و مفاصل عده اي از علائم جسمی این سندروم هستند. افزایش اشتها و میل به خوردن غذا هاي شور را هم میتوان از علائم دیگر این سندروم دانست.اضطراب، کاهش تمرکز، تحریک پذیری، افزایش گریه، احساس فراموشی، عدم اعتماد به نفس و حتی میل به خودکشی از علائم روانی ابتلا به سندروم پیش از قاعدگی است.

 

عده اي از خانم هاي مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی همه ی علائم این سندروم را تجربه می کنند در حالی‌که خانم هاي دیگر تنها عده اي از علائم را میتوانند داشته باشند و هر فرد با توجه به علائم خود باید از دم نوش یک گیاه برای التیام و درمان مشکلات خود استفاده کند ودر صورتی که تمام علائم را داشته باشد

 

از چند گیاه به صورت ترکیبی استفاده کند. این خانمها علاوه بر استفاده از دم نوش هایي که به التیام کمک می کنند، باید یک رژیم غذایی سالم و ورزش به صورت مداوم را هم در برنامه زندگی خود داشته باشند در غیر این صورت استفاده از دم نوش به تنهایی نمی‌تواند به صورت قطعی کمکی به فرد کند و تاثیر دم نوش کم می‌شود.

 

یک برش از زنجبیل

برای کاهش مشکلات ناشی از سندروم پیش از قاعدگی باید دم نوش را متناسب با مشکل فرد انتخاب کرد. خانم هایي که همه ی مشکلات ناشی از سندروم قاعدگی را دارند باید همه ی گیاهانی راکه برای این منظور معرفی میشود، به مقدار مساوی ترکیب کنند و به شکل یک دم نوش چندگانه ازآن استفاده کنند.

 

برای این منظور باید یک قاشق غذاخوری از تمام گیاهانی راکه برای سندروم پیش از قاعدگی پیشنهاد میشود، با یک لیوان آب جوش ترکیب کرد و یک سوم لیوان را قبل از هر غذا نوشید. برخی خانمها پیش از قاعدگی با مشکلاتی مثل سرگیجه، تهوع و استفراغ مواجه میشوند که برای رفع این مشکل می‌توان از زنجبیل کمک گرفت.

 

برای برطرف کردن حالت تهوع و استفراغ ناشی از سندروم پیش از قاعدگی باید 3-4 گرم «معادل یک قاشق مرباخوری» زنجبیل را دریک لیوان آب جوش دم و بعد از صاف کردن استفاده کرد. همچنین ترکیب زنجبیل با چای و دارچین هم مناسب است.

 

یک دم نوش مفید دیگر را هم میتوان با زنجبیل درست کرد، برای این منظور کافی است یک برش زنجبیل تازه رابه همراه لیموترش، نعنا «7-10 شماره برگ نعنای تازه» و یک قاشق مرباخوری عسل دریک قوری آب جوش به مدت 20 دقیقه دم کرد. این دم نوش علاوه بر این که خوشمزه است خاصیت ارام بخش نیز دارد و میتواند حالت عصبی بودن، تحریک پذیری و حساس بودن را در خانمها از بین ببرد. ضمن این که خستگی ناشی از کار را برطرف می‌کند و برای این خانمها مناسب است.

 

گیاه پنج انگشت

بهترین گزینه برای درمان مشکلات سندروم پیش از قاعدگی گیاه پنج انگشت است. این گیاه نام هاي دیگری چون فلفل بیابانی و ویتاگنوس دارد و بدلیل تاثیرات شگفت انگیزی که در بدن خانمها میگذارد به آن «گیاه زنان» میگویند. ویتاگنوس درواقع یک درخت است که برگ هاي آن شکل پنجه مانند دارد و گل هاي بنفش درخت بعد از گرده افشانی تبدیل

 

به میوه هایي قهوه اي رنگ می‌شود. مصرف این گیاه علاوه بر تنظیم هورمون ها، باعث بالارفتن میزان پرولاکتین میشود و بهمین دلیل در کاهش درد پستان ها می‌تواند مفید باشد.پنج انگشت با ویتاگنوس به درمان سندروم پیش از قاعدگی کمک می‌کند ضمن این که میتواند به آن دسته از افرادی که با اختلال قاعدگی مواجه هستند

 

کمک کند و باعث تنظیم قاعدگی شود. البته برای تنظیم قاعدگی باید به صورت طولانی مدت از این گیاه استفاده کرد، با این حال استفاده از این گیاه در التیام وضعیت خانم هایي که به مشکل قاعدگی مبتلا هستند موثر است.استفاده از ویتاگنوس میتواند به درمان ورم و عفونت رحم کمک کند ضمن این که در درمان ضخیم شدن دیواره رحم نیز موثر است. کاهش خون ریزی و کاهش عوارض یائسگی از دیگر مزایای مصرف این گیاه است.

 

شرکت هاي داروسازی ویتاگنوس رابه شکل قرص و قطره درآورده اند که قرص و قطره آنرا میتوان از داروخانه ها تهیه کرد. افرادی که از قطره گیاهی استفاده می کنند باید روزی 40 قطره ازآن را قبل از صبحانه استفاده کنند.ویتاگنوس در قالب قرص هم به فروش می‌رسد که باید قرص را قبل از غذا مصرف کرد.

 

آن دسته از افرادی که تمایل به استفاده از نوع کارخانه اي ندارند میتوانند دم نوش گیاه پنج انگشت با ویتاگنوس را در منزل درست کنند؛ برای این منظور باید یک قاشق مرباخوری از گیاه خشک شده رابا آب جوش ترکیب و پس از دم کشیدن به مدت 10 دقیقه صاف کرد و نوشید. درصورت تمایل می‌تواند در زمان مصرف به دم نوش، عسل اضافه کرد.

 

اگر کسی حوصله درست کردم دم نوش را در منزل نداشته باشد می‌تواند از چای کیسه اي گیاه ویتاگنوس که در بازار به صورت بسته بندی شده موجود است، استفاده کند. برای استفاده از این دم نوش باید یک شماره ازآن را دریک فنجان آب جوش قرار داد تا به مدت 10 دقیقه دم بکشد. یکی از مزیت هاي استفاده از دم نوش کیسه اي این است که دیگر نیازی به صاف کردن ندارد ضمن این که طعم آنرا التیام بخشیده اند و میتوان بدون عسل هم آنرا نوشید.

 

گل قاصدک

سندروم پیش از قاعدگی باعث جمع شدن آب در زیر پوست بدن و اندام ها میشود و همین مسئله تورم اندام ها و دردناک شدن آنها رابه وجود می آورد. برای رفع ورم ناش از سندروم قاعدگی، در وهله اول باید خوردن نمک را کاهش داد. گل قاصدک به دفع نمک اضافی موجود در بدن و رفع تورم کمک می‌کند. برای این منظور باید یک قاشق مرباخوری یا یک قاشق غذاخوری از گل قاصدک را دریک استکان آب جوش بریزند تا به مدت 10-15 دقیقه دم بکشد و از این دم نوش به صورت ناشتا بنوشند.

معرفی دمنوش برای درمان دردهای دوران قاعدگی

بهار نارنج

یکی از مشکلاتی که خانم هاي مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی به آن دچار می‌شوند، اضطراب، عصبی بودن و افسردگی است. برای رفع این مشکلات می‌توان از گیاه و عرق بهار نارنج کمک گرفت. استفاده از بهار نارنج باعث تقویت اعصاب می‌شود. این گیاه ضدتشنج عصبی است.

 

عده اي از خانم هایي که به سندروم پیش از قاعدگی مبتلا هستند با اختلال خواب و به ویژه بیخوابی مواجه میشوند که مصرف این گیاه به درمان بیخوابی کمک می‌کند.2 گرم «معادل یک قاشق چای خوری» از گیاه بهارنارنج را باید دریک استکان آب جوش دم کرد. افزودن عسل و آویشن به این دم نوش تاثیر آنرا التیام می بخشد.

 

گل مغربی

بدن برای عملکرد بهتر به اسید چرب ضروری نیاز دارد ودر صورتی که اسید چرب ضروری به مقدار مناسب در بدن وجود نداشته باشد فردا با مشکلات زیادی مواجه میشود. اگر اسید چرب ضروری به مقدار کافی در بدن وجود نداشته یا از بین رفته باشد،

 

فرد با مشکلات سندروم پیش از قاعدگی مواجه شده یا این که مشکلات سندروم پیش از قاعدگی تشدید می‌شود برای رفع این مشکل و تامین اسید چرب ضروری می‌توان از گل مغربی و روغن آن استفاده کرده. علاوه بر این باید از خوردن غذا هاي چرب پرهیز کرد.

 

اسطوخودوس

مصرف اسطوخودوس برای خانم هایي که به مشکل بیخوابی و افسردگی پیش از قاعدگی مبتلا هستند پیشنهاد می‌شود. اسطوخودس همچنین می‌تواند مشکلات گوارشی را برطرف کند و نفخ شکم و گاز ناشی ازآن را از بین ببرد. تعداد زیادی از خانم هاي مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی با مشکلات گوارشی مواجه هستند،

 

در نتیجه استفاده از اسطوخودوس به آنها پیشنهاد می‌شود. اسطوخودوس مقوی معده هم است. ریختن گل تازه اسطوخودوس در بالش خاصیت ارام بخش دارد. 2 گرم اسطوخودوس را باید به مدت 10 دقیقه دریک استکان آب جوش دم کرد و قبل از خواب نوشید.

معرفی دمنوش برای درمان دردهای دوران قاعدگی

هوفاریقون

خیلی از خانم هایي که به سندروم پیش از قاعدگی مبتلا هستند از بی حوصلگی و کسالت رنج میبرند. بی انگیزه بودن، داشتن حالت تهاجمی، احساس خستگی دائمی و… از دیگر مشکلاتی است که عده اي از خانمها پیش از قاعدگی دچار آن می‌شوند.

 

گاهی احساس گناه و افکار منفی به صورت دائمی قبل از قاعدگی به سراغ این خانمها می‌آید و این مشکل بسیار ناخوشایند است ومی توان برای برطرف کردن تمامی این مشکلات از یک دم نوش دیگر کمک گرفت.

 

نوشیدن دم نوش هوفاریقون به این دسته از خانمها کمک میکند تا روحیه بهتری داشته باشند و کمتر به مسائل منفی فکر کنند. برای درست کردن این دم نوش کافی است 2 گرم از گیاه هوفاریقون را دریک استکان آب جوش دم کرده و نوشید.