پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

مجموعه : آموزش آشپزی
معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا 

بـه شـما غذاهایی با مزه بسیار بینظیر از 4 کشور گوناگون در سراسر دنیا گلچین کرده ایم کـه میتواند وعده های خوراکی بسیار خوبی باشند. در سفر خوراکی امروز بـه چند خوراكی از چهارگوشه دنیا می‌پردازیم؛ از آمریكای جنوبی تا اروپا و از مصر تا تركیه. خوراك‌هایي كه در این جا معرفی كرده‌ایم,

 

هم مزه لذیذی دارند و هم كلی رنگ. خوبی‌ اش این هست كه حاضر‌سازی و پخت‌وپز این خوراک ها وقت زیادی از شـما نمیگیرد. فقط كافی هست این صفحه را بـه توجه بخوانید و دستورها را جزء بـه جزء اجرا كنید.

 

دقّه

غذا های متعارف در كشور باستانی مصر بـه‌ احتمال چندان مورد علاقه هر جهانگردی قرار می گیرند. امروز بـه یك غذای مصری بـه اسم دقه می‌پردازیم كه در واقع نوعی خوراك مخصوص این كشور بوده كه بـه شكل‌های گوناگونی مورد بهره گیری قرار میگیرد. گاهی این خوراك را با نان می خورند و گاهی

 

از آن بـه‌عنوان كنار غذا بهره گیری می‌كنند. دقه مخلوطی از ادویه‌ جات, خشكبار و سبزی ها خوشبو بوده كه حالتی كوبیده‌ شده«نه كاملاً  آسیاب و پودری» دارد و حتی امروزه در سرزمین‌های دوری هم چون ایالات متحده و استرالیا طرفدارانی پیدا كرده و بـه‌ صورت صنعتی در بسته‌بندی‌های حاضر و در چندین نوع مزه گوناگون عرضه می شود.

 

مواد لازم

نصف فنجان كنجد خام
یك سوم فنجان دانه گشنیز
دو قاشق غذاخوری دانه زیره
دو قاشق غذاخوری پودر فلفل سیاه
یك قاشق چای‌خوری نمك
انواع سبزی ها خشك بـه میزان لازم «مرزنجوش, نعناع و آویشن»
یك فنجان بادام خام
فلفل قرمز پوسته شده «اختیاری»

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

شیوه حاضر‌سازی

1. بادام را بو دهید. برای این كار قابلمه‌اي را داغ كنید و بادام را درون كاغذ مخصوص شیرینی‌پزی ریخته و در قابلمه حرارت دهید و دائم آن را هم بزنید كه حرارت بـه‌طور یكنواخت بـه همه ی جای آن برسد. پس از آن بادام را كنار گذاشته تا سرد شود.

 

2. یك ماهیتابه خشک را حرارت دهید و كنجد را درون آن بریزید و آن ‌را حرارت دهید تا بـه رنگ طلایی درآید. كنجد را خارج كنید و در همان ماهیتابه دانه‌های گشنیز و زیره را ریخته و تفت دهید تا شروع بـه تركیدن كنند. آنوقت آن ها را نیز از ماهیتابه خارج كنید. توجه كنید كه در تمام این مراحل باید ماهیتابه را حركت دهید تا دانه‌ها مفید زیر و رو شوند.

 

3. كنجد و دانه‌ها را در یك مخلوط‌كن برقی آسیاب كنید.

 

4. سپس بادام را آسیاب و همه ی ي مواد آسیاب‌ شده را با هم مخلوط كنید.

 

5. سبزی‌های خشك, نمك و فلفل را بـه آن افزوده و مفید هم بزنید.

 

6. برای صرف دقه می توانید روغن زیتون یا روغن آووكادو بخرید و نان را ابتدا در روغن بزنید و سپس بـه دقه بمالید و سپس نوش جان كنید.

 

حتی میتوانید آن‌ را با ماست مصرف كنید.

 

ترشی لیمو

ترشی لیمو یكی از كنار غذا های متعارف در شمار زیادی از نقاط دنیا از آمریكای جنوبی گرفته تا هندوستان هست. در كشور هند این ترشی با ادویه‌جات گوناگون در مناطق گوناگون از پنجاب در شمال گرفته تا سواحل جنوبی بـه شكل‌های متنوعی تهیه و مورد بهره گیری قرار می گیرد. امروز با هم یک نوع ترشی لیموی هندی را یاد میگیریم;

 

مواد مورد نیاز

شش شماره لیموی آب‌دار
یك چهارم فنجان نمك
نصف قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه
سه قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز «چیلی»
یك قاشق چای‌خوری دانه شنبلیله
یك چهارم فنجان روغن كنجد
یك قاشق چای‌خوری دانه خردل
نصف قاشق چای‌خوری دانه آنغوزه «درصورت دسترسی»

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

شیوه حاضر‌سازی

1. دانه شنبلیله را بو داده و سپس كوبیده و بـه‌صورت پودر درآورید.

 

2. لیموها را شسته و مفید خشك كنید. هر لیمو را بـه هشت قسمت بریده و تقسیم كنید. تا آنجایی كه میتوانید هسته‌های آن را جدا كرده و دور بریزید. نمك و زردچوبه را بـه لیموها افزوده و مفید هم بزنید. محتوی مذكور را بـه‌مدت سه روز در یك مكان خنك در یك ظرف سربسته نگاه داشته و روزی یك‌بار آن‌ را با یك قاشق بـه خوبی هم بزنید.

 

3. روز چهارم روغن را در یك ماهیتابه داغ كرده و دانه خردل و آنغوزه را بـه آن بیفزایید. هنگامی كه دانه‌های آنغوزه شروع بـه تركیدن كردند لیمو را بـه آن افزوده كرده و بگذارید تا مایع تبخیر شده و یك مخلوط غلیظ بـه‌دست‌ آید.

 

4. پودر چیلی را افزوده و چند دقیقه دیگر بـه پخت ادامه داده تا بوی فلفل خام از بین برود.

 

5. پودر دانه شنبلیله را بیفزایید و مفید هم بزنید و شعله را خاموش و صبر كنید تا محتویات ظرف سرد شود.

 

6. بعد از حاضر شدن ترشی میتوانید آن‌ را در یك شیشه تمیز و سربسته در یخچال نگه داری كنید

 

پاپریكاش مرغ

پاپریكاش مرغ كه اسم آن از فلفل پاپریكا بـه‌عنوان ادویه اصلی این خوراك گرفته ‌شده در كشور مجارستان در شرق اروپا بسیار متعارف هست. پاپریكاش مرغ را می توان غذای ملی این كشور بـه‌حساب آورد.

 

مواد مورد نیاز

یك كیلو و 600 گرم ران و بغل ران مرغ
یك قاشق غذاخوری روغن مایع «ترجیحاً روغن كانولا»
سه قاشق غذاخوری كره
یك شماره پیاز بزرگ خردشده
سه حبه سیر له‌شده
سه قاشق غذاخوری فلفل پاپریكا «ترجیحا مخلوطی از پاپریكای تند و شیرین باشد»
سه قاشق غذاخوری آرد سفید
یك شماره گوجه‌فرنگی بزرگ خرد شده
یك فنجان آب مرغ یا یك شماره عصاره مرغ
یك بسته نودل یا پاستا
سه چهارم فنجان خامه ترش
نمك و فلفل بـه میزان لازم

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

شیوه حاضر‌سازی خامه ترش

برای تهیه خامه ترش كه سس ویژه و لذیذ‌اي برای برخی از خوراك‌ها بـه شمار می آید, می توان یك لیوان ماست پرچرب را در یك قابلمه حرارت داد. توجه كنید كه نجوشد و فقط داغ شود.سپس یك لیوان خامه بـه آن بیفزایید. این مخلوط را همان‌طور كه گفته شد پیش از جوشیدن از روی حرارت بردارید و كناری بگذارید تا سرد شود.

 

شیوه تهیه پاپریشكای مرغ

1. مرغ را بـه خوبی با نمك و پاپریكا آغشته كنید. در یك قابلمه یا ماهیتابه بزرگ روغن و كره را ریخته و روی حرارت متوسط داغ كرده تا زمانی‌كه كره آب شود. مرغ‌ها را در روغن و كره بـه‌مدت حدود 15 دقیقه ‌ سرخ كنید. هر دو طرف مرغ‌ها باید سرخ و بـه رنگ طلایی درآیند. سپس مرغ را كنار بگذارید.

 

2. پیاز را در همان قابلمه با روغن باقی‌باقیمانده و كمی دیگر روغن سرخ كنید و پس از پنج دقیقه سیر را نیز بیفزایید و سه دقیقه بگذارید تا سیرها نیز همراه با آن سرخ شوند. پاپریكا و آرد سفید را بیفزایید و حدود پنج دقیقه مخلوط را بپزید.

 

3. گوجه‌فرنگی و آب‌مرغ «یا عصاره مرغ» را بیفزایید و مخلوط را مفید هم بزنید تا یكنواخت و نرم شود. آنوقت مرغ را بـه آن بیفزایید. حدود نیم ساعت این مخلوط را روی حرارت ملایم بپزید و هر از گاهی آن را هم بزنید.

 

4. در همین هنگام در یك قابلمه آب و نمك را داغ كنید و بـه جوش برسانید و آنوقت حدود 10 دقیقه نودل را در آن بجوشانید. آنوقت نودل را آبكش ‌ و در یك ظرف با كمی كره آب كرده آغشته كنید.

 

5. در ظرفی كه می خواهید خوراك را در آن سرو كنید, ابتدا نودل بریزید و سپس مرغ‌ها را روی آن بچینید. مایع سس مانندی را كه بـه‌دست آمده بهتر هست روی مرغ بریزید و با سلیقه خودتان بـه شیوه‌اي بیارایید كه تركیبی دلپسند از نودل «یا پاستا», سس و مرغ بـه دست آید. هر چند میتوانید بنابر سلیقه شخصی خودتان با چند برگ سبزی نیز روی آن را اکثر تزئین كنید

 

آسادوی گوشت

در سفر بـه آمریكای جنوبی و گذر از كشور زیبای آرژانتین امروز با یك خوراك متعارف در این دیار بـه اسم «آسادوی گوشت» آشنا خواهیم شد. آسادوی گوشت از آن دسته خوراكی‌هایي هست كه نیاز بـه زمان نسبتاً طولانی برای تهیه و جا افتادن دارد و بهتر هست كه برای تهیه آن از زودپز بهره گیری نشود تا بـه‌طور طبیعی جا بیفتد و مزه اصلی خود را بـه‌دست آورد.

 

مواد مورد نیاز برای شش نفر

450 گرم گوشت گردن گوساله
نمك و فلفل بـه میزان لازم
دو قاشق غذاخوری روغن مایع
یك شماره پیاز خرد شده
دو حبه سیر له‌ شده
دو شماره گوجه ‌فرنگی بزرگ خرد شده
یك قاشق غذاخوری دانه فلفل سیاه خرد شده
150گرم زیتون
یك شماره پیاز‌ تقسیم‌ شده بـه چهار قسمت
دو شماره برگ بو
دو شماره عصاره گوشت قرمز
یك شماره فلفل دلمه‌اي بزرگ خرد شده
نصف فنجان سس كچاپ
چهار شماره سیب‌زمینی كوچك پوست گرفته و تقسیم ‌شده بـه چهار قسمت
یك قاشق غذاخوری آرد ذرت «اختیاری»
یك قاشق غذاخوری آب

معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیا

شیوه حاضر‌سازی

1. روغن را در یك ماهیتابه روی حرارت متوسط داغ كرده و حدود پنج دقیقه پیاز و سیر را در آن تفت داده تا نرم شوند. سپس پیاز و سیر را در یك قابلمه جداگانه بریزید.

 

2. گوشت را در ماهیتابه تفت دهید. توجه كنید كه هنگام تفت دادن گوشت آن ‌را بـه‌خوبی برگردانید تا تمام اطراف آن تفت داده شود. سپس آن‌ را بـه قابلمه‌اي كه پیش‌تر پیاز و سیر را در آن ریخته بودید, بیفزایید. گوجه ‌فرنگی خرد‌شده, دانه‌های فلفل خردشده,

 

زیتون‌ها «آبدار باشند», پیاز چهار قسمت‌شده, برگ‌بو و عصاره‌های گوشت قرمز را بـه قابلمه بیفزایید و آن ‌را روی حرارت اجاق بگذارید تا بـه جوش آید. آنوقت درجه حرارت اجاق را كم كنید.

 

3. سپس سس كچاپ را با محتویات قابلمه مخلوط كنید و روی حرارت ملایم بگذارید تا بـه‌مدت یك ساعت بپزد.

 

4. گوشت را از قابلمه خارج كنید و كنار بگذارید.

 

5. فلفل دلمه‌اي قرمز خرد شده را بـه محتویات قابلمه افزوده و نیم ساعت دیگر بگذارید تا بپزد.

 

6. در نیم ساعتی كه قابلمه روی حرارت ملایم گاز در حالت پخت هست, در یك ماهیتابه جداگانه دو قاشق غذاخوری روغن را داغ و سیب زمینی‌ها را سرخ كنید و بی درنگ بـه محتویات قابلمه بیفزایید.
آرد را در كمی آب حل كنید و بـه قابلمه اضافه كنید.

 

7. گوشت را با یك چاقوی تیز خرد كنید یا بـه‌صورت لایه‌لایه درآورید و بـه قابلمه اضافه و حدود 5 تا 10 دقیقه دیگر بگذارید تا بپزد.
خوراك گوشت آسادو را میتوانید با نان یا برنج میل كنید.

 

خوراك بادمجان ایتالیایی

خوراك بادمجان ایتالیایی یا «ملانزانه پارمیجیانا» هم چون اکثر غذا های ایتالیایی سرشار از عطر خوش و مزه‌های بی‌نظیر هست. تركیب پنیرهای لذیذ ایتالیایی با سیر و ادویه‌جات از مبانی آشپزی ایتالیایی بوده كه پیش از ورود بـه هر رستورانی در كوچه‌های شهر های قدیمی این دیار عطری خوش می‌پراكند و هر رهگذری را بـه سوی خود می‌كشاند.

 

مواد مورد نیاز برای 6-4 نفر

دو قاشق غذاخوری روغن زیتون و كمی اکثر برای انتهای كار
سه حبه سیر خردشده
سه شماره ساقه آویشن خشك
8شماره برگ مریم‌گلی خرد شده
سه قاشق غذاخوری شكر
1/5كیلوگرم گوجه‌فرنگی پوست گرفته و خرد شده
سه قاشق غذاخوری سركه
6 شماره بادمجان كه از جهت طولی باریك بریده شده باشند
100 گرم پنیر پارمزان رنده‌ شده یا پودری
85 گرم پودر سوخاری سفید
50 گرم دانه كاج
250 گرم پنیر موزارلا كه بـه مكعب‌های كوچك بریده شده باشند
یك قاشق چای‌خوری پودر ریحان خوشبو «ترجیحاً ریحان ایتالیایی»
نمك و فلفل بـه میزان لازم
معرفی غذاهای بسیار خوشمزه از چهار کشور دنیاشیوه حاضر‌سازی

1. در یك ماهیتابه بزرگ روغن را داغ كرده و سیر, آویشن و مریم‌گلی را بـه آن افزوده و برای چند دقیقه بـه خوبی سرخ كنید.

 

2. گوجه‌فرنگی, شكر, نمك و سركه را بـه آن افزوده و حدود 25-20 دقیقه بـه آرامی پخته تا مخلوط نسبتاً غلیظی بـه‌دست آ‌ید.

 

3. فر را روشن كرده و بگذارید تا گرم شود. دو طرف لایه‌های بادمجان را روغن زیتون مالیده و در كف سینی فر بچینید. بادمجان‌ها را بـه اندازه‌اي در فر حرارت دهید كه خشك نشود. پس از طبخ بادمجان‌ها سینی را از فر خارج كنید.

 

4. در كف یك ظرف كیك پزی مستطیل شكل بزرگ كمی از سس گوجه‌فرنگی حاضر شده را ریخته و آن ‌را با حدود 25 گرم از پنیر پارمزان, پودر سوخاری و دانه كاج مخلوط كرده و كنار بگذارید.

 

5. بالای این مخلوط را با یك یا دو لایه بادمجان پركرده و در بین بادمجان‌ها سس گوجه‌فرنگی, نمك, فلفل, ادویه‌جات و پنیرها را بریزید بـه‌طوری‌كه در بالای ظرف سس گوجه‌فرنگی قرار گیرد. اندکی از پودر سوخاری و پنیر را نیز روی این مخلوط بریزید.

 

6. شـما میتوانید این مخلوط را در فریزر 24 ساعت گذشته از حاضر كردن نهایی در یك ظرف در دار بگذارید یا اینكه بی درنگ آن‌ را در فر یا روی گاز قرار دهید و حاضر كنید.

 

7. برای حاضر كردن نهایی آن درجه حرارت فر را روی دمای حدود 190 درجه سانتی‌ گراد قرار دهید و حدود نیم ساعت آن‌ را حرارت دهید تا روی آن رنگِ طلایی و حالت برشته پیدا كند.

 

آن را خارج و نوشِ جان كنید. پیش از مصرف میتوانید روی آن كمی پودر آویش برای تزیین و عطر اکثر بیفزایید.