پارس ناز پورتال

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی 

قهوه سبز خالص تری نوع قهوه است، به عبارت دیگر قهوه تازه و فرآوری نشده را قهوه سبز میگویند. قهوه هایي که مصرف میکنیم گرما دیده و فرآوری شده اند و قهوه سبز بخاطر خالص بودن فواید بیشتری دارد. شاید به قهوه به‌عنوان یک نوشیدنی مضر نگاه کنید اما تحقیقات نشان داده که مصرف‌کنندگان قهوه، قهوه سنتی، قهوه قارچ یا قهوه سبز، نسبت به سایرین به بیماری‌هاي کمتری دچار هستند.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

کافئین موجود در قهوه شهرت بدی دارد اما تحقیقات نشان داده که شاید این مسئله حقیقت نداشته باشد. قهوه نسبت به میزان مصرف آن میتواند مفید یا مضر باشد. مواد حاوی کافئین میتوانند بر میزان جذب عده اي از موادمعدنی مانند منیزیم، منگنز و پتاسیم و آنتی‌اکسیدان‌ها تأثیر بگذارد. فرایند تولید قهوه‌هاي صنعتی هم میزان آنتی‌اکسیدان آنرا کاهش می دهد. نوشیدن روزانه یک یا دو لیوان قهوه اشکالی ندارد.

 

اما اگر بیش ازآن مصرف کنید اسید بدن تان افزایش یافته و غده‌هاي فوق کلیه تحریک می شوند. از سوی دیگر اگر چه شاید همه ی نتوانند قهوه را هضم کنند و بهمین دلیل باید از مصرف آن خودداری کنند اما مصرف متعادل قهوه و دیگر منابع کافئین، ازجمله دانه‌هاي سبز قهوه، میتواند وزن را کاهش داده و از بروز بیماری پیشگیری کند. درسال‌هاي اخیر قهوه رابه‌عنوان یک مکمل غذایی و کاهش‌دهنده وزن معرفی نموده‌اند.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

قهوه سبز علاوه بر از بین بردن اشتها و کاهش وزن میتواند از بروز بیماری‌هاي قلبی، عصبی و پیری زودرس پیشگیری کند. درباره خواص قهوه سبز هم بحث‌هایي وجوددارد بااین‌حال تحقیقاتی که آنرا مفید میدانند هنوز چندان موثق نیستند. با این‌ حال می دانیم که قهوه سبز می تواند بر تعداد زیادی از مشکلات سلامتی تأثیر مثبت داشته باشد.

 

دانه قهوه سبز چیست؟

دانه قهوه سبز چیست و از انواع دیگر قهوه چه تمایزی دارد؟ تمام قهوه‌هاي سبز و محصولات وابسته به آن از قهوه سرخ نشده و دما ندیده به دست می آیند. قهوه‌هاي تیره معمولی از گرما دادن دانه‌هاي قهوه تا دمای ۴۷۵ درجه فارن هایت به دست آمده و بهمین دلیل ساختار شیمیایی، رنگ، عطر، مزه و حتی مواد مغذی‌شان تغییر میکند. اما برای به دست آوردن قهوه سبز دانه‌هاي قهوه رابه همان صورت استفاده نموده و یا پودر میکنند، بنابر این مواد مغذی آن بیشتر هستند.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

قهوه سبز سرشار از انواع مختلف آنتی‌اکسیدان و ترکیبات مؤثر دیگر مانند پلی فنول هاست. به گزارش پارس ناز نوعی از پلی فنول ها به نام کلورجنیک اسید در دانه‌هاي سبز قهوه فراوان است. کلورجنیک اسید یکی از آنتی‌اکسیدان‌هاي بسیار مفید است که دلیل استفاده از قهوه سبز برای کاهش وزن هم استفاده از تأثیر چربی سوزی آن می باشد. متأسفانه طی گرما دادن به دانه‌هاي قهوه میزان زیادی از کلورجنیک اسید از بین میرود، بنابر این قهوه سبز مفیدتر می باشد.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

کی از تحقیقات انجام‌شده درسال 2008 درباره قهوه سبز نشان داد که این نوع قهوه حاوی سه نوع کلورجنیک و کافئولکوئینیک اسید «CGAs»، دی کافئولکوئینیک اسید و آنتی‌اکسیدان، شامل کافئیک، فرولیک، ایزوفرولیک و پی کوماریک اسید است. پس‌ از این که به 10 فرد بزرگ‌سال 150 میلی‌گرم قهوه سبز دادند مشاهده کردند که میزان این مواد بین نیم ساعت تا هشت ساعت پس از درمان به اوج خود رسید.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

بنابر این محققان به این نتیجه رسیدند که این ترکیبات قهوه سبز در انسان به‌خوبی جذب شده و سوخت‌وساز میشود.به گزارش پارس ناز برخی محققان بر این باورند که قهوه سبز دارای ۴۶ درصد کلورجنیک اسید و اسیدهای هیدروسینامیک است که خواص آنتی‌اکسیدانی دارد. کلورجنیک اسید و اسیدهای هیدروسینامیک حدود 57 درصد هستند. کافئین تنها 2 تا 4 درصد از خواص قهوه سبز را دارا است.

 

ترکیبات کافئین دانه قهوه سبز

دانه قهوه سبز حاوی چه مقدار کافئین است؟ یک فنجان قهوه تصفیه‌شده دارای حدود ۹۵ میلی‌گرم کافئین است. میزان این کافئین با یک فنجان قهوه معمولی برابر است اما به میزان مصرف شما بستگی دارد، این که روزانه چند فنجان قهوه بنوشید.

 

میزان کافئین برندهای مختلف قهوه متفاوت است، به‌طوری‌که هر کپسول دارای ۲۰ تا ۵۰ میلی‌گرم کافئین است. همچنین میزان مصرف پیشنهادی آن هم متفاوت است، از روزانه دو کپسول تا سه کپسول در روز.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

به این معنا که اگر طبق دستور دانه‌هاي قهوه سبز را صرف کنید روزانه ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی‌گرم کافئین مصرف خواهید نمود که با پنج فنجان قهوه در روز برابر است. قهوه میزان آگاهی و هوشیاری بدن را افزایش داده و بهمین دلیل عده اي از هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌هاي عصبی را ترشح میکند. بنابر این آیا میتوان دانه قهوه سبز را یک محرک دانست؟ در بیشتر موارد بله.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

در حقیقت کافئین یک ماده دارویی است و همانند داروها و مواد مخدر دیگر بر اعصاب تأثیر می گذارد. کافئین به خانواده گزانتین ها تعلق دارد. بااینکه ترکیبات گزانتین در مواد مختلف وجود داشته و توسط عده بسیاری مصرف می شود اما مستقیماً بر مغز و بدن تأثیر گذاشته و بر خواب، بیداری، هشیاری، خستگی و اضطراب تأثیر میگذارد.

 

خواص دانه قهوه سبز کمک به کاهش چربی

خاصیت دانه سبز قهوه زمانی مشخص شد که تأثیر آن در کاهش چربی ثابت شد. بااینکه این ماده تأثیر فوری ندارد اما تحقیقات نشان داده که کلورجنیک اسید پس از مصرف قابل‌جذب بوده و به بدن کمک می کند تا گلوکز و چربی اندوخته شده را بسوزاند. همچنین التهاب را کاهش میدهد «که ریشه اصلی دیابت و مشکلات متابولیسمی دیگر است»، ترشح قند در خون را کند نموده و ترشح انسولین را متعادل نموده و درنتیجه گلوکز وارد خون می شود.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

یکی از تحقیقات انجام‌شده روی موش‌ها نشان داد که قهوه سبز وزن بدن، وزن کبد و چربی بدن را کاهش داده و هورمون‌هایي نظیر آندیپونکتین و لپتین را متعادل می کند. در پایان این تحقیق مشخص شد که موش‌هایي که دانه قهوه سبز مصرف کرده بودند در مقایسه با موش‌هاي دیگر رژیم غذایی یکسانی داشته اما وزن چربی بدنشان کمتر بود. درنتیجه وزن بدنشان هم کاهش یافته بود.

 

تنظیم قندخون

محققان معتقدند که تأثیرات مثبت دانه قهوه سبز بر قندخون به توانایی آن برای کاهش التهاب، کاهش وزن بدن و کاهش اشتها برای خوردن غذا هاي التهاب آور، مربوط است. درعین‌حال میتواند میزان گلوکز را کاهش داده و انرژی را افزایش دهد. بااینکه کافئین بر عملکرد متابولیسم بدن تأثیر مثبت داشته میتوان گفت که ترکیبات بدون کافئین قهوه سبز هم کماکان مفید هستند.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

قهوه سبز قندخون را هم تنظیم نموده و احتمال دیابت ۲ را کاهش میدهد. یکی از تحقیقات انجام‌شده نشان میدهد که محصولات قهوه سبز که فاقد کافئین هستند جذب چربی و مقاومت انسولین را افزایش داده و ژن‌هایي که مسئول تنظیم قندخون و چربی هستند را تحت تأثیر قرار می دهند.

 

کاهش فشارخون

تعداد زیادی از تحقیقات نشان داده که قهوه سبز فشارخون را کاهش می دهد. طی یک تحقیق به ۱۷ بیمار هیپوگلیسمی قهوه سبز خورانده و پس ازآن در ۱۳ تن ازآن‌ها کاهش فشارخون دیده شد. به این بیماران روزانه ۸۰۰ میلی‌گرم قهوه سبز خورانده شد که اگر چه زیاد است اما در کاهش فشارخون مؤثر بود. تحقیقات دیگر نشان داده که مصرف روزانه ۵۰ تا ۱۴۰ میلی‌گرم هم میتواند طی ۴ تا ۱۲ هفته فشارخون را کاهش دهد.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

همچنین مشخص شده است که کلورجنیک اسید خواص هیپو گلیسمی داشته و بر متابولیسم چربی هم تأثیر گذاشته و کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. طی یک تحقیق قهوه سبز را برای موش‌ها به مدت سه هفته مصرف کردند تا تأثیر کلورجنیک اسید را بر پلاسمای گلوکز، پلاسما و تریاسیل گلیسیرین کبد و کلسترول، مشاهده نمایند. در این آزمایش مشخص شد که این ماده می تواند این شاخص‌ها را التیام ببخشد.

 

خواص ضد پیری بدلیل داشتن آنتی‌ اکسیدان

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

در تحقیقات انجام‌شده بر روی دانه‌هاي قهوه سبز مشخص شد که خواص آنتی‌اکسیدانی آن خواص ضد پیری دارند. همانطورکهگفته شد کلورجنیک اسید مسئول خواص آنتی‌اکسیدانی دانه قهوه سبز است. اگر چه در این‌باره دوز مصرفی مشخصی وجود ندارد اما محققان معتقدند که مصرف روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم قهوه سبز «تقسیم‌بندی به دو یا سه دوز» میتواند نیاز مصرفی آنتی‌اکسیدان را تأمین کند.

 

التیام سطح انرژی

قهوه بدلیل دارا بودن کافئین انرژی بدن را افزایش داده و خستگی را برطرف میکند. کافئین نوعی ماده دارویی محسوب شده و بیشتری ماده فعال‌کننده است که در جهان مصرف میشود. طبق گزارشات تحقیقات امریکا کافئین بر رفتارهای شناختی، روانی، فشارخون و عملکرد درمانی و فیزیکی بدن تأثیر میگذارد.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

با نوشیدن نوشیدنی‌هاي کافئین دار یا محصولات حاوی دانه قهوه سبز، کافئین موجود در آن جذب خون شده، به مغز رسیده و انتقال‌دهنده عصبی ادنوزین را غیرفعال میکند. درعین‌حال میزان انتقال‌دهنده‌هاي عصبی نورپینوفرین و دوپامین افزایش یافته و رفتارهای شناختی تغییر میکنند، درنتیجه تمرکز، انگیزه و روحیه‌مان افزایش مییابد.

 

افزایش تمرکز و التیام روحیه

همانطورکه گفتیم قهوه سبز حاوی مقادیر بالای کافئین است که اگر به میزان بالاتری مصرف شوند کافئین بیشتری دریافت خواهید نمود. تحقیقات نشان داده محصولات حاوی قهوه یا کافئین می تواند بر سلامت بدن و فعالیت مغز تأثیر بگذارد، مانند:

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

توجه، احساس، حافظه، هشیاری، انگیزه، آزمون دهی، تعداد واکنش، عملکرد فیزیکی و غیره را افزایش دهد. البته هر فرد ممکن است به محصولات کافئین دار واکنش متفاوتی نشان دهد بنابر این سعی کنید از دوزهای پایینتر شروع کنید. زیرا ممکن است حالتان بد شود بنابر این از مکمل‌هاي کافئین دار به میزان کم استفاده نمایید.

 

طرز استفاده از دانه‌ های قهوه سبز

برای استفاده از دانه قوه سبز باید این موارد را درنظر بگیرید: برندی را انتخاب کنید که از دانه‌هاي خالص قهوه استفاده کند ودر آن از مواد افزودنی، طعم‌دهنده و یا سلولزی استفاده نشود. محصولات ارگانیک بهترین انتخاب هستند زیرا از مواد شیمیایی استفاده نمی کنند. اگر سابقه حساسیت به کافئین یا مشکلات قلبی دارید پیش از مصرف با دکتر خود مشورت کنید.
چه مقدار دانه قهوه سبز باید مصرف کنید؟

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

این مسئله به عوامل مختلفی مانند شرایط، هضم کافئین و وزن بدن‌تان بستگی دارد. بیشتر برندها بشما توصیه میکنند که برای شروع دو بار در روز 800 میلی‌گرم قهوه مصرف کنید «۳۰ دقیقه پیش از غذا». در حال حاضر مقدار مشخصی برای استفاده از دانه قهوه سبز وجود ندارد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که از مقادیر کم 200 تا 400 میلی‌گرم قهوه سبز استفاده میکنند درصورتی‌که میزان مصرف رابه ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ افزایش دهند فواید آن هم افزایش مییابد.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

در حقیقت دوز مصرفی به میزان کلروجنیک اسید موجود در مکملتان بستگی دارد، هرچقدر میزان کلروجنیک اسید محصولتان بیشتر باشد میتوانید از میزان کمتر آن استفاده کنید. دوز مصرفی پیشنهادی این‌چنین است:

 

* درصورت کم بودن میزان کلروجنیک اسید، روزانه ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌گرم مصرف کنید «حدود ۲۰ درصد».

* درصورت بالا بودن میزان کلروجنیک اسید، روزانه ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌گرم مصرف کنید «حدود ۲۰ درصد».

* زمانی که کلروجنیک اسید تا ۵۰ درصد باشد، دوز مصرفی خود رابه روزانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم کاهش دهید.

* مراقب باشید که دوز مصرفی‌تان از ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌گرم بیشتر نشود.

 

عوارض احتمالی دانه قهوه سبز

اگر چه به فواید دانه قهوه سبز اشاره کردیم اما نمی توانیم آنرا یک معجزه بنامیم. می توانید ازآن برای کاهش وزن یا سلامت بدن استفاده کنید. فراموش نکنید که برای رسیدن به این نتیجه میتوانید رژیم خودرا تغییر داده، استرس را کاهش داده، خوب بخوابید و مرتب ورزش کنید. برای عده اي از مردم مصرف هر نوع کافئین مانند قهوه گرما داده می تواند عوارضی داشته باشد، مانند اضطراب و فشارخون بالا.

معرفی قهوه سبز و فواید این نوشیدنی +عوارض و فواید قهوه سبز

درصورتی‌که حساسیت به کافئین یا بیماری قلبی از مصرف قهوه یا مکمل‌هاي قهوه خودداری کنید تا به ضربان قلب نامنظم دچار نشوید. اگر پس از مصرف قهوه یا مکمل‌هاي آن به عوارضی چون سندروم روده تحریک‌پذیر، یبوست، کم‌آبی بدن، سردرد، مشکلات خواب یا رفلاکس معده. افرادی که به مشکلات زیر دچار هستند پیش از مصرف محصولات کافئین دار باید با دکتر خود مشورت کنند تا از آسیب‌هاي احتمالی به دور باشند:

 

* دوران بارداری یا شیردهی

* اضطراب

* خون‌ریزی

* دیابت

* کم‌آبی بدن

* فشارخون بالا

* آب‌سیاه

 

سخن آخر درباره دانه قهوه سبز

دانه‌هاي قهوه سبز از دانه‌هاي خالص قهوه تهیه شده و حاوی پلی فنول هایي هستند که کلروجنیک اسید نامیده میشوند.عده اي از خواص دانه قهوه سبز عبارت‌اند از کاهش وزن یا چربی، تنظیم فشارخون و انسولین، سلامت قلب، افزایش انرژی، سلامت ذهنی و التیام حال عمومی بدن. افرادی که به کافئین حساسیت دارند یا به شرایط و بیماری‌هاي خاص دچار هستند بهتر است پیش از مصرف آن با دکتر مشورت کنند.