جستجو در پارس ناز

معرفی کاخ ورسای در فرانسه

معرفی کاخ ورسای در فرانسه

کاخ زیبای ورسای یکی از شاهکارهای معماری و هنری کشور فرانسه و یکی از مشهورترین کاخ‌های جهان است. کاخ عظیم ورسای فرانسه به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور شناخته می‌شود و سالانه میلیون‌ها بازدید کننده را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. این بنا را چندین نسل از معماران، مجسمه‌سازان و طراحان ساخته و طراحی کرده‌اند و نمونه‌ بی‌نظیری از اقامتگاه‌های سلطنتی پادشاهان اروپا است. در این مقاله به معرفی کامل کاخ سلطنتی ورسای می‌پردازیم.

 

کاخ ورسای کجاست؟

کاخ شگفت‌انگیز ورسای در نزدیکی شهر ورسای بنا شده است. ورسای در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی پاریس، محله‌ها و باغ‌های سرسبز و خیره‌کننده‌ای دارد که برای پیاده‌روی و گردش بسیار مناسب هستند. علاوه‌بر کافه‌ها و رستوران‌های زیبا و لوکس، موزه‌ها و نمایشگاه‌های متعددی نیز در این شهر وجود دارد که با خرید تور فرانسه می‌توانید همۀ زیبایی‌ها را یک‌جا ببینید. مهم‌ترین جاذبه گردشگری فرانسه، کاخ ورسای است که باعث محبوبیت این شهر در میان گردشگران سراسر جهان شده است.

 

تاریخچه کاخ ورسای چیست؟

بدون شک تبدیل یک شکارگاه ساده به یک کاخ سلطنتی بزرگ، تاریخ پرفرازونشیبی داشته است، اما برای درک بهتر تاریخچه کاخ استثنایی ورسای مهم‌ترین رویدادها را با هم بررسی می‌کنیم.

 

کاخ ورسای در قرن هفدهم میلادی و در زمان حکومت لوئی چهاردهم، پادشاه فرانسه، احداث شد. کار ساخت این کاخ در سال 1624 آغاز شد. این کاخ مرکز اصلی قدرت سلطنتی و محل برگزاری جلسه‌های پادشاهان بود. در طول حکومت ناپلئون بناپارت، کاخ بزرگ ورسای محل برگزاری کنفرانس‌های مهم در معاهدات صلح پاریس به کار گرفته شد. این کاخ تا سال ۱۷۸۹ مهم‌ترین مرکز قدرت فرانسه بود، به طوری که مردم فرانسه برای مبارزه با زندگی اشرافی پادشاهان در محوطه آن اعتراضات گسترده‌ای را شکل می‌دادند.

 

در نهایت در سال ۱۸۳۷، پادشاه لوئی فیلیپ، آخرین پادشاه فرانسه، با تغییر کاربری این کاخ و تبدیل آن به موزه ملی درهای کاخ را برای عموم مردم باز کرد و آثار هنری، مبلمان و نقاشی‌های ارزشمند را به نمایش گذاشت. امروزه اما این کاخ یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری فرانسه و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های این کشور شناخته می‌شود و گردشگران علاقه‌مند به آثار هنری و تاریخی با خرید تور اروپا از آن بازدید می‌کنند.

 

معماری کاخ ورسای

کاخ باعظمت ورسای یکی از باشکوه‌ترین نمونه‌های معماری جهان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. با وجود اینکه قدمت این کاخ به ۳۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، اما متخصصان این کاخ را نمونۀ بی‌نظیری از معماری روکوکو و باروک معرفی می‌کنند. این کاخ کم‌نظیر توسط معماران مطرح آن دوران، لوئی لوور، آندره لو نومتر و ژول آردون مانسار با اشکال هندسی طراحی شده است.

 

نمای بیرونی کاخ جذاب ورسای شامل تزیینات مجللی است که با استفاده از طراحی هندسی دقیق و جزئیات زیبا خلق شده‌اند. ترکیب هوشمندانه ستون‌ها، پلکان، پنجره‌ها و طاق‌ها باعث ایجاد توازن در طراحی شده‌اند. فضای داخلی کاخ بی‌نظیر ورسای با پیروی از معماری باروک فرانسه، مملوء از تزیینات ریز و پرجزئیات است. علاوه‌بر ویژگی‌های معماری کاخ باشکوه ورسای، باغ‌ها و مسیرهای پیاده‌روی این کاخ نیز توسط آندره لو نوتر، معروف‌ترین معمار مناظر تاریخ فرانسه، به شکل منظم و هماهنگ با ساختمان اصلی طراحی شده‌اند.

 

معماری کاخ ورسای ترکیبی از ذوق هنری، پیچیدگی طراحی و شکوه هنر فرانسه است به طوری که این کاخ به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار معماری در تاریخ شناخته می‌شود. با خرید تور و سفر به فرانسه، زیبایی هنر و معماری را با چشم خود ببینید.

 

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای سفر به فرانسه و بازدید از کاخ ورسای، تور گردشگری فرانسه را از آژانس مسافرتی معتبر بخرید، چراکه قیمت سفر به اروپا با تور ارزان‌تر از سفر شخصی می‌شود.

کاخ ورسای

بخش های مختلف کاخ ورسای

کاخ باشکوه ورسای ۶۳,۱۵۴ متر مربع مساحت دارد که شامل ۲٬۳۰۰ اتاق و ساختمان‌ها و سالن‌های مختلف می‌شود. جالب است بدانید که ۳۵۰ واحد اقامتی این کاخ به لحاظ طراحی و اندازه با یکدیگر تفاوت‌های قابل‌توجهی دارند. بیایید با هم بخش‌های مختلف کاخ بزرگ ورسای را بررسی کنیم.

بخش شرقی یا خارجی‌ترین قسمت کاخ که محل قرارگیری مجسمه برنز لوئی چهاردهم است. بخش غربی کاخ یا همان ورودی اصلی که یک دروازه طلاکاری‌شده با سنگ‌های گران‌قیمت دارد و اقامتگاه ملکه، تالار آینه و محل زندگی خاندان سلطنتی نیز در بخش واقع شده‌اند. بخش شمالی کاخ که محل قرارگیری سالن اپرا است و در نهایت بخش جنوبی کاخ که اقامتگاه شاهزادگان آن دوران بوده است.

 

سالن اپرای کاخ ورسای

سالن اپرای کاخ بزرگ ورسای در بخش شمالی واقع شده است. فضای داخلی این سالن را آگوستین پاژو، مجسمه‌ساز معروف فرانسوی، با چوب ساخته است. مراسم مهم سلطنتی نظیر مراسم ازدواج پسر لوئی شانزدهم، نمایش‌های سلطنتی و اپرا در این سالن برگزار می‌شده است. این فضای مجلل و با شکوه دارای سیستم صوتی بسیار قوی بوده که در آن از ۷۰۰ نفر میزبانی می‌کرده است.  

 

کلیساهای کاخ ورسای

کاخ زیبای ورسای در گذشته ۵ کلیسا داشت که به مرور زمان ۴ کلیسای آن به طور کامل از بین رفت. تنها کلیسای باقی‌مانده، کوچک‌ترین و آخرین کلیسایی است که در سال ۱۷۱۰ و با ترکیب سبک‌های معماری باروک و گوتیک در زمان لوئی نهم ساخته شده است. در سال‌های ۱۷۱۰ تا ۱۷۸۹ مراسم مذهبی نظیر غسل تعمید و مراسم ازدواج شاهزادگان در این کلیسا برگزار می‌شد.

 

تالار آینه کاخ باشکوه ورسای

تالار آینه یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین بخش‌های کاخ عظیم ورسای است. دیوارهای این تالار از آینه‌های بزرگ و پنجره‌هایی با چشم‌انداز باغ‌های زیبای کاخ تشکیل شده‌اند. این اتاق برای برگزاری مراسم و جشن‌های مهم استفاده می‌شد. از ویژگی‌های این تالار می‌توانیم به ۱۷ طاق آینه‌کاری‌شده، سقفی با نقاشی‌های خیره‌کننده، مجسمه‌های طلاکاری‌شده و چلچراغ کریستالی آویزان‌شده از سقف اشاره کنیم.

 

دیدنی های محوطه کاخ ورسای

دیدنی های محوطه کاخ ورسای

علاوه‌بر کاخ و ساختمان‌های تاریخی دیگر، محوطه کاخ تماشایی ورسای فضاهای زیبا و دیدنی‌ دارد که نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کنند. آب‌نماها و حوضچه‌های نورپردازی‌شده، مجسمه‌های فرشتگان مرمری، درختان کاج فرانسوی، فضای سرسبز و باغ‌هایی که در محوطه قرار دارند فقط بخشی از دیدنی‌های محوطه کاخ مثال‌زدنی ورسای به شمار می‌روند.

 

چرا باید از کاخ ورسای دیدن کنیم؟

کاخ جذاب و تماشایی ورسای یکی از جاهای دیدنی پاریس است و بازدید از این کاخ یک تجربۀ فرهنگی، هنری و تاریخی فوق‌العاده است. در این کاخ بزرگ شاهان و ملکه‌های فرانسه اقامت می‌کردند و بسیاری از رویدادهای تاریخی مهم در آن روی داده است. کاخ باعظمت ورسای موزه‌ای غنی از آثار تاریخی و هنری محسوب می‌شود که ما را با دوران مختلف فرانسه آشنا می‌کند.

کاخ بی‌نظیر ورسای نماد قدرت و شکوه سلطنت فرانسه است. بازدید از این مکان ما را به دوران سلطنت و زیبایی‌های فرانسه سلطنتی می‌برد و در واقع سفری به گذشته است. علاوه‌براین، ورسای باغ‌های زیبا و وسیعی دارد که پیاده‌روی در آن‌ها به ما احساس آرامش می‌دهد.

 

بهترین زمان بازدید از کاخ ورسای

نمی‌توانید تصور کنید که این کاخ تا چه اندازه ممکن است شلوغ شود. بهترین کار این است که زمان‌های خلوت‌تر را پیدا کنید تا با آرامش بیشتری به گشت‌وگذار در ورسای بپردازید. بهترین زمان بازدید از ورسای در طول هفته و در ساعت ۹ صبح، یا بعدازظهر‌ حوالی ساعت ۱۵ است. در غیر این صورت ممکن است با حضور هزاران گردشگری که برای بازدید از این کاخ رؤیایی آمده‌اند، نتوانید آن‌طور که دوست دارید از زیبایی‌های کاخ لذت ببرید.

 

تجربه خرید تور فرانسه از آژانس الفبای سفر

در این مقاله به شما گفتیم کاخ ورسای کجاست و چرا باید از آن بازدید کنید. همچنین تاریخچه، معماری و بخش‌های مختلف ورسای را بررسی کردیم و نحوۀ دسترسی به این کاخ را توضیح دادیم. حالا شما آماده‌اید تا به دیدن شکوه و عظمتی بروید که داستانی به قدمت تاریخ دارد. اگر دوست دارید به فرانسه سفر کنید، با یک کلیک تور فرانسه را از آژانس مسافرتی و گردشگری الفبای سفر بخرید.

 

آژانس الفبای سفر با افتخار در برنامه‌ریزی سفر به فرانسه به شما کمک می‌کند. ما با تیمی از کارشناسان مجرب و باتجربه، سفری به‌یادماندنی و آسان را برای شما تدارک می‌بینیم. برای خرید تور فرانسه و مشاهده‌ قیمت تورهای آن همراه با هتل، تاریخ و پروازهای مختلف به سایت www.alefbatour.com مراجعه کنید یا با کارشناسان الفبای سفر با شماره تلفن 0214935 تماس بگیرید. امیدواریم تجربۀ بی‌نظیری از گردش در فرانسه داشته باشید.