پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

معرفی کتاب بافت شناسی جان کوئیرا

معرفی کتاب بافت شناسی جان کوئیرا

شاید برای بسیاری از دانشجویان ترم اول پزشکی سوال ایجاد شود که از کتاب بافت شناسی جان کوئیرا چه می‌آموزیم یا حتی روش یادگیری درس بافت شناسی چگونه است؟ پیش از خرید کتاب بافت شناسی جان کوئيرا ادامه این مطلب را بخوانید.

 

پاسخ به این سوالات را با پاسخ به سوال جان کوئیرا کیست ، شروع می‌کنیم. جان کوئیرا یک پزشک و استاد برزیلی است. این نویسنده، کتاب موفق بافت شناسی جان کوئیرا را برای اولین بار در دهه هفتاد میلادی به چاپ رساند.کتاب بافت شناسی جان کوئیرا حدود 45 سال است که توسط اساتید پزشکی در سراسر جهان برای تدریس درس بافت شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

از کتاب بافت شناسی جان کوئیرا چه می‌آموزیم؟

برای اینکه بدانیم از کتاب بافت شناسی جان کوئیرا چه می‌آموزیم، در ابتدا نگاهی گذرا به فهرست کتاب بافت شناسی جان کوئیرا می‌اندازیم.در بخش اول این کتاب، بافت شناسی و روش مطالعه آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. به‌عبارتی در این بخش تکنیک‌های هیستولوژی مرور می‌شود. این مرور می‌تواند فهم ساختار سلول و بافت را آسان کند.

 

در بخش دوم و سوم این کتاب در رابطه با هسته و سیتوپلاسم صحبت می‌شود. این دو بخش سازماندهی عملی و ساختمانی بیولوژی سلولی انسانی را به‌صورت جداگانه در هسته و سیتوپلاسم بررسی می‌کند.

 

از  مباحثی که در این بخش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیری می‌توان به تمایز سلولی، غشای پلاسمایی، اسکلت سلولی، اجزای هسته، پوشش هسته، چرخه سلولی، میتوز، مرگ برنامه ریزی شده آن‌ها و … اشاره کرد.

 

در ادامه معرفی کتاب بافت شناسی جان کوئیرا به چهار بافت اصلی که ارگان‌ها را می‌سازند می‌پردازیم. در این کتاب، بافت‌هایی نظیر، بافت پوششی، بافت همبند، بافت چربی، غضروف و استخوان، بافت عصبی و سیستم عصبی و بافت عضلانی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

در بخش‌های بعدی سازماندهی و اهمیت عملی این بافت‌ها در ارگان‌های مختلف بدن انسان بررسی می‌شوند. برای مثال دستگاه گردش خون، قلب، بافت‌های دیواره عروقی، عروق و شریان‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

خون، ترکیب پلاسما و سلول‌های خونی، خونسازی و سلول‌های بنیادی آن، دستگاه ایمنی و ارگان‌های لنوفوئیدی شامل بررسی و مطالعه ایمنی ذاتی و اکتسابی آنتی بادی ها و … از جمله مواردی هستند که در این کتاب مورد بررسی قرار می‌‌گیرند.

 

به‌علاه این ارگان‌ها، ساختار و بافت ارگان‌هایی مانند دستگاه گوارش و اعضا ضمیمه آن نظیر غدد بزاقی، پانکراس، کبد و … همچنین سیستم ادراری، دستگاه تولید مثل مرد و زن و چشم و گوش و ارگان‌های حسی از دیگر اجزائی هستند که در بررسی این کتاب به آن‌ها پرداخته خواهد شد. این کتاب در نهایت با رنگ آمیزی جهت میکروسکوپ پایان می‌یابد.

 

به‌عبارتی کتاب بافت شناسی جان کوئیرا دوره تئوری درس بافت شناسی را بطور کامل دربر می‌گیرد و آن را به خواننده منتقل می‌کند.

معرفی کتاب بافت شناسی جان کوئیرا

ویژگی‌های کتاب بافت شناسی جان کوئیرا

کتاب بافت شناسی جان کوئیرا بیش از 45 سال است که توسط اساتید مختلف در دانشگاه‌های مختلف دنیا تدریس می‌شود. این کتاب به بیش از 12 زبان مختلف ترجمه شده است. اما پرسش مهم این است که کتاب بافت شناسی جان کوئیرا دارای چه ویژگی‌هایی است که آن را از سایر کتاب‌ها متمایز می‌کند؟ برای معرفی کتاب بافت شناسی جان کوئیرا در ادامه به بررسی هر یک از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

 

اولین ویژگی که در این کتاب به چشم می‌خورد؛ ارائه خلاصه‌ای از مطالب و سرفصل‌هایی است که قرار است، در این کتاب مورد مطالعه قرار گیرد.در پایان هر فصل از این کتاب سوالات چهارگزینه‌ای خودآزمایی آورده شده است. این سوالات این امکان را به خواننده می‌دهد که دانش و درک خود از مطالب مهم کتاب را مورد ارزیابی قرار دهد.

 

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب را می‌توان خلاصه‌ای از مطالب کلیدی دانست که در پایان هر فصل به دانشجویان ارائه می‌شود. این نکات کلیدی و مطالب مهم به دانشجویان کمک می‌کند تا بدانند که در کتاب بافت شناسی جان کوئیرا کدام مطالب پراهمیت‌تر هستند و کدام مطالب از اهمیت کمتری برخوردارند.

 

اگر بخواهیم به معرفی دیگر ویژگی‌های کتاب بافت شناسی جان کوئیرا بپردازیم می‌توانیم  به جدول‌های خلاصه شده هر فصل اشاره کنیم. این جدول‌ها اطلاعات مهم را سازماندهی و در یکجا خلاصه کرده‌اند. این امر سبب یادگیری بهتر، موثرتر و آسان‌تر خواهد شد.

 

در آخرن ویراست این کتاب یعنی بافت شناسی جان کوئیرا مطالب هر فصل بازبینی و کوتاه شده‌اند. همچنین مطالب جدیدی نیز به این کتاب افزوده شده است.تمام مطالبی که در فصول مختلف این کتاب به کاربر ارائه می‌شوند، همراه با ارائه مطالب پزشکی در قالب پاراگراف‌های کوتاه هستند.

 

این امر سبب می‌شود تا دانشجو با کاربرد مباحث بافت شناسی در پزشکی بالینی آشنا شود.هر فصل از این کتاب دارای شکل‌هایی است که برای یادگیری ساده‌تر و ادغام علوم مرتبط با بافت شناسی در کتاب گنجانده شده است.

 

معرفی بهترین ترجمه کتاب بافت شناسی جان کوئیرا

پس از معرفی کتاب بافت شناسی جان کوئیرا، ویژگی‌ها و محتوای آن، جای خالی معرفی بهترین ترجمه کتاب بافت شناسی جان کوئیرا خالی است.از ترجمه‌های مختلف این کتاب می‌توان به بافت شناسی جان کوئیرا دکتر نوبخت، بافت شناسی جان کوئیرا دکتر حسن زاده، بافت شناسی جان کوئیرا دکتر عمیدی، بافت شناسی جان کوئیرا دکتر شیرازی و بافت شناسی جان کوئیرا دکتر منتظری اشاره کرد.

 

این کتاب‌های دارای محتوای یکسانی هستند چراکه همگی ترجمه یک کتاب واحدند. اما آنچه یک ترجمه را از ترجمه دیگر متمایز می‌کند، قلم مترجم، ویراستاری و صفحه‌آرایی کتاب و بسیاری از موارد دیگر است. بطورکلی می‌توان گفت کتابی که توسط چند مترجم ترجمه نشده است؛ از نظر ساختار ترجمه سازمان یافته‌ تر است. اما برای بررسی دقیق‌تر هر یک از این ترجمه‌ها و مقایسه ترجمه‌های مختلف این کتاب می‌توانید به مقاله ” بهترین ترجمه کتاب بافت شناسی جان کوئیرا ” مراجعه کنید.

 

نتیجه گیری :

بطورکلی می‌توان درس بافت شناسی را درسی توصیف کرد که با زیست شناسی، جنین شناسی و پاتولوژی مرتبط است. همانطورکه در معرفی کتاب بافت شناسی جان کوئیرا نیز توضیح دادیم، این کتاب یکی از پرکاربردترین کتاب‌هایی است که برای آموزش تئوری این درس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

البته به جز بافت شناسی جان کوئیرا کتاب‌های دیگری مانند خلاصه بافت شناسی، بافت شناسی سلیمانی راد ,  و جعبه سیاه بافت شناسی نیز برای یادگیری این درس بسیار محبوب‌اند. اما با توجه به اهمیت این درس آنچه در مورد آن مسلم است، لزوم خرید کتاب بافت شناسی برای یادگیری تئوری این درس است.

 

شما می‌توانید برای خرید کتاب بافت شناسی و سایر خرید کتاب علوم پزشکی از فروشگاه اینترنتی بانک کتاب علوم پزشکی استفاده نمایید و این کتاب‌ها را با تخفیفی مناسب از این سایت تهیه کنید.