پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شد

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شد

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شد 

تعداد زیادی از ورزشی هاي ایران به خصوص در زمینه فوتبال هستند که بنابر اتفاقاتی پایشان به زندان باز می شود ودر ادامه گزارش آنرا میبینید. علی اکبریان؛ این نام اهالی فوتبال رابه یاد حبس ابد می اندازد! ستاره اي که با شعار علی اکبریان، روماریوی ایران تشویق می شد، به اتهام همکاری در ساخت و توزیع ماده مخدر روان گردان «شیشه» به اعدام محکوم و با یک درجه تخفیف حکم اولیه اش به حبس ابد مبدل شد.

 

اکبریان اگرچه همان زمان هم که فوتبال بازی می‌کرد، به گواه همبازیان و مربیانش رفقای تبهکار و اینده تاری داشت اما کمتر کسی تصور می کرد در زمان بازنشستگی به این درجه از خلاف برسد که محکوم به اعدام یا حبس ابد باشد. بازیکنی که هم پیراهن استقلال را پوشید و هم پیراهن پرسپولیس را حالا لباس زندان را میپوشد و البته هر سال دم عید فطر امیدوار است عفو مقام معظم رهبری حاوی حالش شود و از زندان بیرون بیاید.

 

اعتیاد، علی اکبریان رابه این روز انداخت که برای تامین هزینه هاي اعتیادش به خلاف سنگین رو بیاورد و از کسیکه می توانست یک استعداد خوبی در مربیگری باشد یک زندانی سرشناس فوتبالی ساخت اما علی اکبریان تنها زندانی فوتبال ایران نیست.

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شدمدیران بازداشت شده فوتبال

اما این تمام بازداشت هاي فوتبال ما نیست، در صفوف مدیریتی فوتبال هم پیشینه بازداشت و زندان کم نداریم. از برادران شفیعی زاده که خرج استقلال اهواز را می دادند و به خاطر ورشکستگی سر از زندان درآوردند و کریمی، مالک شیرین فرار کرمانشاه که چک هاي برگشتی اش به دشت شرخرها افتاده و گرفتار میله هاي زندان شد تا زنوزی، مالک گسترش فولاد به اتهام سواستفاده مالی و بدهی بانکی سر از زندان درآورد و البته خوش شانس تر و صدالبته کم جرم تر«!»

 

از مالک داماش، مه آفرید خسروی بودو کارش به چوبه دار نکشید، حمیدرضا سیاسی که گاف تاریخی داد و با جاسوس رژیم صهیونیستی پای میز مذاکره نشست و بعد ها بجای پذیرش اشتباهش با بیان جمله اي عجیب مدعی شد «آن آدمی که من هنگام مذاکره با مدیران رئال مادرید دیدم، شاید با نظام مشکل داشته باشد اما با ایران مشکل ندارد!» و سرانجام هم با شکایت اسپانسر روانه زندان شد، عباس انصاری فرد

 

که دو بار سر از زندان درآورد، یکبار سال ها پیش که برای مدیریت پرسپولیس چک کشیده بودو بار دوم همین اواخر که در پرونده معاون خود در زمان مدیریت پرسپولیس «منتظر الموعود» قاضی پرونده برای او حکم بازداشت صادر کرد و سردار محمد رویانیان و سعید شیرینی که متهم شدند بودجه ستاد سوخت کشور را در باشگاه پرسپولیس هزینه کرده اند.

 

از مجاهد تا نیکبخت؛ پارتی بازی!

بعد ازآن هر چند سال یکبار حکايت دستگیری و بازداشت در فوتبال داشتیم. از مجاهد خذیراوی که وی را با دستبند بردند و پاسوز فوتبالیست هایي شد که در پارتی هاي شبانه دستگیر شد و بازیکنان دیگری که خبر دستگیری ها آن قدر زیاد بود که فقط می‌توان گذرا به نام ها و نشانه ها اشاره کرد؛ مهرداد میناوند که فیلم دستگیری اش در ویلایی در شمال کشور بعنوان بلوتوث روی گوشی ها میچرخید، افشین پیروانی

 

که رفته بود نیکبخت را از پارتی بیرون بکشد و خودش هم گیر افتاد، حسن روشن که شایعه شد یک شب قبل از صدرو حکم سرمربیگری استقلال به نامش، با نیکبخت که تا آن زمان بازیکن استقلال بود، در پارتی دستگیر شده و تنها بهمین علت شانس سرمربیگری استقلال را از دست داد، حامد کاویانپور که گفتند در همان پارتی منجر به دستگیری نیکبخت و گیر کردن پیروانی حضور داشت و…

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شدزندانیان سیاسی زمان طاغوت

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در چند مقطع رژیم ستمشاهی اقدام به دستگیری ستاره هاي سرشناس فوتبال کرد که یکی از انها پرویز قلیچ خانی بودو دیگری کاظم رحیمی، دوست و همبازی صمیمی یادگار امام «ره» و همچنین زنده یاد حمید شیرزادگان هم در خاطرات خود به دستگیری اش زمانی که از امریکا به تهران برگشت، اشاره می کرد.

 

شیرزادگان همچنین گواهی می داد یکبار مانوک خدابخشیان، گزارشگر سرشناس آن زمان تنها به این علت که در تلویزیون گفته بود حشمت مهاجرانی مربی خصوصی پسر محمدرضا پهلوی است و هر چه میزان هم که با تیم ملی بد نتیجه بگیرد، برکنار نمیشود، تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و شبانه از ایران گریخت!

 

در مقاطعی هم چند بازیکن تیم ملی تحت تعقیب قرار گرفتند که یک ستاره سرشناس آن زمان به واسطه همکاری اش با ساواک، انها را از زندان نجات داد. زنده یاد مهراب شاهرخی، علی پروین، محمد ادکان، حسن روشن و ابراهیم قاسمپور بازیکنانی بودند که به علت حضور در تظاهرات مردمی و فعالیت هاي انقلابی در ساواک پرونده داشتند و با وساطت همین شخص از زندان رهایی یافتند.

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شد

ساواکی عفو مشروط گرفت

نخستین زندانی سرشناس فوتبال بعد از پیروزی انقلاب همان ستاره اي است که زمان طاغوت با ساواک همکاری می کرد. در اسناد ساواک به راپورت هاي این ستاره سابق فوتبال اشاره شده بود که چون در قید حیات نیست از افشار نام او خودداری می کنیم. البته این ساواکی تنها یک شب در بازداشت به سر برد که کاظم رحیمی نزد یادگار امام «ره» رفت و با وساطت حاج سید احمدآقا این فوتبالیست سرشناس از زندان آزاد و مقرر شد در میادین ورزشی آفتابی نشود.

 

دستگیری مربع سرخ

ماجرای بازداشت هاي فوتبال با دستگیری 4 بازیکن پرسپولیس دنبال شد؛ محمود کلهر، بهزاد داداش زاده، حمید روزبهانی و مجتبی محرمی که همگان هم به جرم رابطه نامشروع چند روزی در زندام اندند و هم چند ماهی از فوتبال محروم شدند. دراین جمع مجتبی محرمی سرشناس ترین چهره بازداشت بده بود

 

که هم زمان عکسی از او در حال کشیدن سیگار حوالی میدان هفت تیر تهران در نشریه ارزش منتشر شد تا این عکس و تیتر مرتبط با آن حکم میخ به تابوت برترین دفاع چپ تاریخ فوتبال ایران را داشته باشد!

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شد

شایعه دستگیری سرمربی در منزل مجردی

دراین گیر و دار یکبار هم اوایل دهه 80 شایعه شد سرمربی وقت استقلال حوالی میدان هفت تیر در منزل مجردی یکی از افراد کنار دست خود که زد و بندهایش را انجام می داد، گیر افتاد و خبرش را مدیرعامل باشگاه، ناشیانه صبح روزبعد در تلویزیون لو داد. جناب مدیرعامل میخواست بگوید دروغ است، اوضاع رابا تکذیب خود بدتر کرد.

 

دستگیری جنجال سازان دربی

به این بازداشت هاي موقت دستگیری پرویز برومند و حمید استیلی و محمد نوازی در پایان در پی جنجالی اواخر دهه هفتاد را هم اضافه کنید. این سه نفر شبی را در زندان کاخ پشت سر گذاشتند تا ادب شوند و دیگر مقابل دوربین هاي تلویزیونی درگیری درست نکنند! البته عوامل درگیری دربی دی ماه سال هفتاد و سه که نیمه تمام ماند هم چند ساعتی بازداشت بودند و نصرالله عبداللهی سرمربی وقت استقلال و احمد ابهران، داور بازی وساطت کردند تا محرمی و قلعه نویی زندانی نشوند.

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شد

اقدام مسلحانه علیه انقلاب

درسال هاي ابتدایی دهه 60 یک بازیکن تیم ملی هم به اقدام مسلحانه علیه نظام اعتراف کرد و به دار مجازات آویزان شد. در همان سال ها که چند بازیکن تیم ملی فریب گروهک تروریستی منافقین را خوردند و زیر پرچم ناقص العقلی به نام مسعود رجوی رفتند و یا در دام حزب توده افتادند و غیرقانونی

 

از کشور گریختند که سرشناس ترین آن ها حسن نایب آقا، عباس نوین روزگار، بهرام مودت، پرویز قلیچ خانی و… بودند. حبیب خبیری همدست به اسلحه برد و به حکم حاکم شرع مجازات شد.

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شدعباس نوین روزگار

 

موج جدید دستگیری

حالا نیز باوجود آزادی مشورط معاون فرهنگی فدراسیون فوتبال اخباری به گوش میرسد مبنی بر دستگیری بعضی مسوولان عالی رتبه فوتبال که پرونده سواستفاده مالی شان به جریان افتاده است. اینبار قوه قضاییه وارد ماجرا شده است و با دقت به وسواسی که این قوه روی پرونده فساد مالی و سواستفاده از موقعیت اداری افراد دارد، قطعا با آنهایی که پای شان را کج گذاشته یا دست کجی کرده اند، به شکل جدی برخورد می شود.

 

بازداشت پای بساط!

مشابه همین رخداد برای چهار بازیکن شهرستانی هم افتاد که انها را پای منقل دستگیر کردند واز تیم ملی وقت کنار گذاشتند. یکی از اسطوره هاي فقید فوتبال ما هم دراین بزم دستگیر شده بود. او بعد ها به تیم ملی برگشت اما هرگز نتوانست این لکه را از کارنامه اش پاک کند.

 

ستاره قاچاقچی!

دو دروازه بان فوتبال ایران هم آن روزهایی که همه ی ی ی سرمست حضور تیم ملی در جام جهانی بودند به جرم قاچاق کالا و لو رفتن انبار کالای قاچاق شان در کرج بازداشت شدند. یکی از همین دو نفر در فرودگاه شهر شهر شهر دبی با چهل گرم مواد مخدر گیر افتاد اما یک دلال فوتبال جرم وی را گردن گرفت و مدعی شد

 

کیف متعلق به اوست و بعد از ردشدن دروازه بان سرشناس از گیت، زیر حرفش زد و گفت این کیف من نیست، کیف من شبیه این است! این دلال چون به مواد مخدر اعتیاد نداشت، آزمایش داد و بعد از چند هفته بازداشت، آزاد شد و به تهران آمد!

 

تبرئه مایلی کهن و شاهرخ

درسال هاي میانی دهه 60 هم دو رخداد تلخ برای دو ستاره فوتبال افتاد. یکی برای محمد مایلی کهن که تصادف کرد و ناخواسته آدم کشت و بعد از سال ها در برنامه دورهمی مهران مدیری از این قتل ناخواسته پرده برداشت و دیگری شاهرخ بیانی بود که متهم شد به رابطه نامشروع ودر ورزشگاه ها برای او شعر و شعار ساختند! هردو تبرئه شدند. اولی دیه داد و رضایت گرفت و دومی رضایت گرفت و محکوم نشد.

 

در همان سال ها محمود فکری بازیکن گیلانی فوتبال «با محمود فکری، کاپیتان سابق استقلال اشتباه گرفته نشود» بر اثر تخلف و پرونده مواد مخدر، حبس ابد گرفت و هنوز هم زمان محکومت خودرا پشت سر می‌گذارد.

معروف ترین فوتبالی های ایران که پایشان به زندان باز شد … و سرانجام سوشا

آخرین دستگیری ستاره هاي فوتبال هم به بازداشت سوشا مکانی بر می گردد که اواسط لیگ پانزدهم با شکایت مدعی العموم ودر حالیکه گفته شد شاکی شخصی هم داشته، به زندان اوین رفت و با وثیقه اي سنگین آزاد شد. منابع آگاه می گویند پرونده سوشا هنوز باز است.