پارس ناز پورتال

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید 

به شما بهترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را معرفی میکنیم که همۀ وقت} سیل زائرین را به سوی خود روانه می کنند.در این مقاله جاذبه هاي مذهبی ایران را معرفی کرده ایم.

 

مسجد کبود (فیروزه دنیا اسلام)

قدمتش به قرن نهم هجری برمی‌گردد و به دستور ابومظفر جهانشاه قراقویونلو بنا شد. مسجد کبود تبریز از مشابه‌هاي منحصربه‌فرد معماری کهن ایرانی هست که به علت رنگ لاجوردی و کاشیکاری‌هاي معرق به‌کاررفته در آن به «فیروزه ‌اسلام» ‌مشهور شده هست. این مسجد با انواع خطوط بینظیر مثل ثلث و نستعلیق از شاهکارهای معماری آذری هست.

 

گذشته از زلزله ١١٩٣ ه . ق عمارت مظفریه منحصر به مسجد نبوده هست؛ بلکه عمارات و ساختمان‌ها و زوایا و صحن و رواق و حوضخانه داشته هست که همگی ازبین رفته‌اند.اما هنوز هم اگر ٣٠‌دقیقه وقت بگذارید و در روشنایی روز به بازدید از این مسجد بروید از تابش نور آفتاب به داخل مسجد و تماشای رنگ‌هاي دل‌انگیز و منحصربه‌فرد آن شگفت‌زده می شوید.

 

درگاه مسجد، بلندتر از طاق کسری هست. اگر گذرتان به مسجد کبود افتاد، بازدید از سردر باشکوه و پرنقش و نگارش را فراموش نکنید. کاشی‌هاي جذاب آراسته‌شده، گنبدهای بلند، و… ظاهر دل‌انگیزی ساخته هست که هر کس داخل میشود، دلش اجازه بیرون شدن نمیدهد.

 

دقیقا کجاست؟ تبریز، خیابان امام، مابین خیابان خاقانی و چهارراه منصور ، جنب بوستان خاقانی

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

مسجد تاریخانه

از علمی‌ترين مساجد صدر اسلام دامغان هست و اين مسجد ساده که می توان گفت خالص‌ترين و حتی از علمی‌ترين مساجد صدر اسلام هست. در بنای تاريخانه آن هيچ بخشی نيست که کاملا ايرانی نباشد. مسجد تاریخانه از قدیمی‌‌ترین مسجدهای ایرانی هست که بعضی تاریخ قدمتش را به قدمت تاریخ اسلام می دانند.

 

«تاریخانه» درواقع به معنای خداست یعنی «منزل خدا». این مسجد در جنوب شرقی شهر دامغان بین سال‌هاي ۱۳۰ تا ۱۷۰ هجری قمری ساخته شده هست و به علت وجود ستون‌هاي متعدد به آن مسجد چهل‌ستون هم می گویند.نمای زیبای این مسجد شامل صحن شبستان با مناره‌هاي خشتی گلی هست و محراب‌هایي در سمت مغرب مسجد بین ۶ دهانه و طاق،

 

یک دهانه و طاق بزرگتر که آثار محراب و منبر مسجد هم در این دهانه دیده می شود. تاریخانه جزو اولین مساجدی هست که در آن مناره ساخته شده هست و برای دسترسی به قسمت فوقانی این مناره‌ها از داخل باید ٨٦ پله را پشت سر بگذارید. از دیگر جالب‌هاي چشم‌نواز این بنا کتیبه‌هایي با خط کوفی به عرض ۱.۵ متر هست که در ارتفاع ۶ متری مناره خودنمایی میکند.

 

دقیقا کجاست؟ سمنان، دامغان، بلوار امام خمینی، خیابان شهید مطهری

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

شاهچراغ

به شیراز که میروید بازدید از آرامگاه احمدبن‌موسی مشهور به شاهچراغ سرشناس ترین مکان معنوی و جالب این شهر را از دست ندهید. داخل محوطه ضریح یک چارپایه بلند لوستر چهار‌شاخه‌ای باشکوه قرار دارد که بعضی شب‌ها آن را روشن می کنند و اگر یکی از آن شب‌ها در حرم باشید پاشیدن نور روی آیینه‌کاری دیوارهای اطراف ضریح شکوه و زیبایی این حرم

 

را دو عمده می کند. شاهچراغ که در سده ششم هجری قمری ساخته شده هست دارای دو در اصلی ورودی هست و ایوان حرم به وسیله چوب‌هاي نفیس پوشش داده شده‌اند و سقف مسطح چشم‌نواز آن با چوب منبت‌كاری شده هست و حوض خوشگل و بزرگی که با الهام از سبک هنر اسلامی در صحن طراحی شده هست از چشم پوشیده نمیماند.

 

در محوطه صحن سه درِ فرعی هم وجود دارد که بعد از بازدید و زیارت می تواند شما را به بازار حاجی، مسجد جامع عتیق و بازار شاهچراغ برساند. مکان ضریح که محل دفن امامزاده هست با سنگ مرمر فرش شده و اسکلت ضریح از چوب ساده و به شکل مکعب مستطیل با نقره روپوش شده هست.

 

دقیقا کجاست؟ شیراز، میدان احمدی

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

مسجد جمکران

مسجد مقدس جمکران در ٦ کیلومتری شهر قم قرارگاه سه‌شنبه‌شب خیلی از منتظران ظهور با امام عصر(عج) هست و بنابر تاریخ کوتاه تولید مسجد دستور تولید این بنا به گفته شخص ولی‌عصر(عج) در خواب شیخ عفیف صالح حسن بن مثله جمکرانی بوده هست. در مسجد جمکران چاه مخصوصی برای نوشتن عریضه هست

 

که جنبه نامه‌نگاری و انتظار برای پاسخ شیرینی در برابر پرسش‌ها و درخواست‌ها از خداوند و امامان هست. این عریضه‌ها به علت وجود اسمای متبرکه درون چاه به آب سپرده می شوند. مسیر زائران مسجد جمکران طوری طراحی شده که از دامنه کوه خضر می‌گذرد.

 

کوه خضر نبی که از نظر تفریحی هم مورد دقت قرار دارد، طوری مسیریابی شده هست که هر گروه سنی بتواند از آن بالا برود و در دامنه این کوه هم چندین شهید گمنام به خاک سپرده شده‌اند. سه‌هزار ‌سال پیش در قله این کوه غاری قرار داشته هست که محل نیایش خضر نبی بوده و امروزه به مسجد کوچکی تبدیل شده هست. ارتفاع کوه حدود ۳۰۰ متر هست و در نزدیکی کوه دوبرادران در ادامه رشته‌کوه زاگرس قرار دارد.

 

دقیقا کجاست؟ ۶ کیلومتری شهر قم، به طرف جاده کاشان، نرسیده به روستای جمکران، مسجد جمکران

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان

در ضلع شرقی میدان نقش دنیا اصفهان و روبه‌روی کاخ بینظیر‌قاپو و در همسایگی مسجد امام دو لنگه در از چوب چنار یکپارچه پس از ۴۰۰‌سال هنوز پابرجاست. از مهم ترین ویژگی‌هاي این مسجد چرخش ۴۵ درجه‌ای آن به سمت قبله هست چرا که میدان به سمت قبله نیست و علت وجودی این چرخش این هست که در ورودی مسجد به سمت مشرق میدان هست.

 

اگر بنا بود مسجد را نیز به همین جهت می‌ساختند کار جهت‌یابی از لحاظ قبله مختل می‌شد. مسجد شیخ لطف‌‌الله اصفهان با گنبدی به رنگ آبی تیره روی اساس‌ سفید، از باشکوه‌ترین گنبد‌هاي ایران هست. اگر داخل مسجد بروید و زیر گنبد از مرکز داخلی‌اش بازدید کنید، گنبد به صورت طاووسی طراحی شده هست که پرهای آن را نورِ وارد شده از طاق بالای در ورودی مسجد تشکیل میدهد.

 

درواقع بازدید از درون این مسجد نمایش خیره‌کننده‌‌ای از نور و نیایش هست. برای روشنایی این مسجد ۱۶ پنجره در ساقه‌ گنبد وجود دارد و پنجره‌هاي مشبک در گرداگرد این بنا، در تمام طول روز قسمتی از تابش خورشید را وارد فضای داخلی شبستان می کنند. دیوارهای جانبى صحن مسجد با گل و بوته‏هاى متصل به هم به رنگ آبى در یك متن كرمی‌رنگ تزیین شده‌اند

 

و زاویه‏هاى فوقانى دیوارهاى جانبى از گل و بوته‌هایى كه طرح آن با سایر قسمت‌ها تفاوت دارد در اولین نگاه نظر بیننده را جلب مى‏كند.

 

دقیقا کجاست؟ ضلع شرقی میدان نقش دنیا، مقابل عمارت بینظیر‌قاپو

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

مسجد پامنار

روی سیزده پایه استوار ایستاده و بنای آن از خشت و گل ساخته شده هست. شهرتش برای وجود مناره‌ای مجاور ایوان با ارتفاع بیش از ۲۰ متر هست. بدنه این مناره آراسته به تزیینات و کتیبه‌ای هست که انتهای آن به صورت برجسته دیده می شود. براساس مرمت‌ها و بازسازی‌ها در قرون گوناگون قدمت این بنا از قرون نخست اسلامی تا صفویه و معاصر تخمین زده میشود. مساحت امروزی مسجد با وسعت تقریبی ۳۵۰ متر مربع مشتمل بر شبستان ستون‌دار و صحن ضلع جنوبی هست

 

دقیقا کجاست؟ سبزوار، ضلع جنوبی خیابان بیهقی، مجاور مدرسه حاجی ملا‌هادی
برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسیدمسجد محدثین

به نام مسجد جمکران دوم مشهور شده هست و به دفعات متعدد تجدید بنا شد و توسعه یافت. مساحت کل مسجد ۱۶۰۰ متر مربع هست؛ یک شبستان طبقه پایین و یکی دیگر در طبقه بالا، قبرستانی در حیاط مسجد هم مقبره چند تن از علمای مشهور شهراست و مثل تعداد زیادی از مساجد با قدمت عمده مناره‌هاي قدیمی‌اش حفظ شده هست. محدثین در نیمه اول قرن ۱۲ هجری حدود ۳۰۰‌سال پیش احداث شد.

 

تعداد زیادی از مردم شهر بابل به محراب مقدس محدثین اعتقاد بسیار دارند، می گویند هر شخصی بار اول وارد این مسجد می شود، در این محراب دو رکعت نماز برای حاجت خود به جا ‌آورد. این مسجد از شمال به محله «سَرحمّام» و از سمت شرق به محله «شهید گُدازگر» و از سمت غرب به محله «شهید روشن‌ضمیر» و از سمت جنوب به فاصله تقریبی دویست متر به خیابان گُلشن منتهی میشود.

 

دقیقا کجاست؟ مازندران، بخش مرکزی شهر بابل، خیابان شیخ کبیر.

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

مسجد‌جامع نیشابور

هنرنمایی بهترين آثار معماري ايران را باید در کاشیکاری‌ها و منبت‌هاي مساجد دید؛ آن هم مساجد قدیمی با شبستان‌ها و حوض و مناره‌هایشان. مسجد جامع نیشابور هم از همان مسجد‌هاست با نقشه‌‌ای دو ايواني و چهار شبستان در جهات گوناگون و سه در، در اضلاع شمالي، شرقي و غربي هست.

 

این مسجد چهار ایوانی دارای ۳ مدخل و بدون مناره و گنبد هست که در سمت شمال، شرق و غرب مسجد قرار دارند و مسجد را به محلات قدیمی شهر ارتباط می دهد.در وسط ديواره‌ جنوبي ايوان، محراب مسجد در يك طاقنماي عميق با قوس مقرنس‌كاري شده طراحی شده هست.

 

طاقنماي محراب يك نيم هشت‌ضلعي با كاشيکاری‌هاي آبي و سفيد هست. مساحت كل مسجد حدود ٧٠٨٣ هست و تاریخ تولید بنای مسجد به سال ٨٩٩ هجری قمری‌ برمی‌گردد.

 

دقیقا کجاست؟ مرکز نیشابور، ضلع غربی چهارراه انقلاب، در راستای خیابان امام‌خمینی

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

حرم امام‌رضا (ع)

یک گروه هفت نفره‌اند در همۀ ایام گذشته از طلوع و غروب خورشید و در ماه مبارك رمضان گذشته از اذان صبح و در اعیاد مذهبی و اعلام شفا، مراسم می گیرند. نقاره‌خوانی آیینی هست که سال‌هاست بر فراز ایوان شرقی صحن انقلاب حرم مطهر امام‌رضا (ع) انجام می شود. درواقع می توان گفت قدیمی‌ترین مناره طلاكاری‌شده موجود در اماكن متبركه،

 

مناره بالای ایوان طلای صحن انقلاب (عتیق) هست كه در شمال غربی گنبد مطهر امام‌رضا (ع) واقع شده و از بناهای عهد صفوی هست و به قرینه آن مناره دیگری بر فراز ایوان عباسی (ایوان شمالی) در عهد افشاریه احداث شده هست که گرچه به علت حوادث تاریخی بارها مورد مرمت قرار گرفته‌اند.

 

بقعه مبارکه حرم از جنس طلا هست و بزرگ ترین و نمایان‌ترین شاخص و نماد «مشهد مقدس» به شمار می رود که ارتفاع آن از کف حرم تا بالای گنبد ٢٠/٣١ متر هست و همین طور مزین به کتیبه بزرگی به خط «علیرضا عباسی» هست که به صورت یک نوار گنبد را دور میزند. مساحت حرم مطهر رضوی طی سی‌سال جدید به ٢٥٠‌هزار متر مربع افزایش یافته هست

 

که در صحن آن درمجموع ٢٢ رواق قدیمی و جدید وجود دارد. از جاذبه‌هاي گردشگری حرم مطهر، موزه‌ها و گنجینه‌هاي قدیمی و تاریخی هست که آثار و نفایس مختلفی همچون گنجینه قرآن، فرش و منسوجات، نجوم و ساعت، گنجینه سلاح، گنجینه تمبر، اسکناس و… را در دل خود جای داده هست.

 

دقیقا کجاست؟ مشهد

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید

حرم حضرت معصومه(س)

ایوانی از جنس‌ طلا و از داخل‌ با خشت‌‌هاى زرفام‌ پوشیده‌ شده‌ هست‌ و در آن‌ نقش‌ و نگارهاى برجسته‌اى که انها هم با طلا پوشیده شده‌اند و رویش دو مناره‌ هست با ‌ ارتفاع‌ ٢٠/٣٢ و قطر هر یک‌ متر و برفراز این‌ دو مناره‌ کلاهک‌‌هایى طلایى که جای نقاره‌خوان‌هاست. شهر غم بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) از جاذبه‌هاي معنوی و مذهبی بسیار مهم شهر قم هست.

 

حرم مطهر دارای هشت‌ درِ ورودی هست چهار درِ آن‌ در صحن‌ نو و دوتاى آن ‌در سمت‌ غربى مرقد واقع‌ شده‌اند و یک‌ درِ آن‌ به‌ خیابان‌ موزه‌ و‌ درِ دیگر به‌ ورودى مدرسه‌ فیضیه‌ باز مى‌شود.چهار پادشاه از صفویان، دو پادشاه از قاجار و همین طور تعدادی از شاهزادگان قاجار در این مکان دفن شده‌اند. در ‌سال ۶۰۵ هجری بزرگ ترین استاد کاشی‌ساز آن زمان «محمد بن ابی طاهر کاشی قمی» تولید کاشی ها را شروع کرد.

 

او به مدت هشت‌سال به اینکار مشغول بود تا سرانجام در ‌سال ۶۱۳ کاشی‌هاي مرقد آماده و کار گذاشته شد. در ‌سال ۱۳۷۷ شمسی مرقد به شکل جدید که آمیخته‌ای از کاشی و سنگ هست تجدید بنا شد و همین طور دیواره‌هاي داخلی با سنگ مرمر سبز آراسته شد.

 

دقیقا کجاست؟ قم.

برترین مقصدهای گردشگری مذهبی ایران را بشناسید