پارس ناز پورتال

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ آشپزی

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ آشپزی

1- بررسی آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ آلمان،  یک روش آسان و کارآمد برای مهاجرت و داشتن شغل در این کشور محسوب می‌شود. شیوه‌ی آموزشی فنی و حرفه‌ای آلمان تقریبا در اکثر رشته‌ها از کارگری ساختمان تا هوانوردی یا آوسبیلدونگ هتلداری آلمان فعال بوده و دانشجو می‌پذیرد.

 

دانشجویانی که در آوسبیلدونگ مکانیک خودرو آلمان شرکت می‌کنند علاوه بر آموزش تئوری در کنار استادکاران ماهر آموزش تجربی و عملی نیز خواهند دید. با شرکت در آوسبیلدونگ پرستاری آلمان هم‌زمان با تحصیل تئوری، تجربیات بالینی نیز تجربه می‌شود و دانشجویان آوسبیلدونگ آشپزی آلمان با کار در فضای رستورانی با چالش‌های کار در آشپزخانه‌ی یک رستوران آشنا خواهند شد.

 

2- آوسبیلدونگ آلمان

کشور صنعتی آلمان با داشتن کارخانجات پیشرفته و آموزش در سطح اول جهانی سالانه مقصد هزاران دانشجوی بین‌المللی و متقاضی مهاجرت کاری است. این کشور صنعت محور برای آموزش و پرورش متخصصین بهتر و حاذق‌تر در زمینه‌های مختلف اقدام به تاسیس دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای یا آوسبیلدونگ آلمان نموده است.

 

آوسبیلدونگ  در لغت به معنی آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی است و دانشجویان در این دوره‌ها که معمولا بین دو تا سه سال بسته به رشته انتخابی و محل آموزش به طول می‌انجامد، به طور هم‌زمان به تحصیل تئوری و تجربه‌ی عملی رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود می‌پردازند.

 

هدف اصلی تشکیل این دانشگاه ها هدایت متقاضیان به بازار کار به صورت مفید، کارآمد و تجربه محور است. به همین دلیل آوسبیلدونگ آلمان به شدت توسط دولت این کشور حمایت می‌گردد و این امر دلیل آسان‌تر بودن کار متقاضیان مهاجرت به این کشور به قصد شرکت در آوسببیلدونگ آلمان است.

 

3- انواع آوسبیلدونگ آلمان

همان طور که گفتیم آوسبیلدونگ آلمان یک آموزش تجربه محور است که به صورت هم‌زمان تئوری و عملی یک حرفه‌ی مشخص را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در بعضی از رشته‌ها ممکن است جنبه‌ی تئوری نیاز بیشتری به آموزش داشته باشد و در بعضی رشته ها جنبه‌ی عملی. بر همین اساس آوسبیلدونگ آلمان به دو قسمت حرفه محور یا دوگانه (Duale) و مدرسه محور یا شولیشه (Schulische) تقسیم می‌شود.

 

قسمت اول: آموزش دوگانه

قسم اول آموزش دوگانه‌ی آوسبیلدونگ آلمان یا Duale Ausbildung است. این دوره به آموزش درون شرکتی نیز معروف است. آوسبیلدونگ دوگانه به دو قسمت عمده آموزش حرفه‌ای و آموزش تئوری تقسیم شده ولی مراحل تحصیل بیشتر روی تجربه و حرفه متمرکز می‌شود.

 

بیش از 450 رشته‌ی حرفه‌ای آموزشی در آوسبیلدونگ آلمان به صورت دوگانه تدریس می‌شود که دولت این کشور این رشته‌های آموزشی را در آوسبیلدونگ آلمان تایید کرده و به رسمیت می‌شناسد.آموزش تئوری در این رشته های یک تا دو روز در هفته است و دانشجویان بقیه‌ی طول هفته را به کارآموزی در صنعت مورد نظر خود می‌پردازند.

 

البته در بعضی از موارد آموزش تئوری به صورت مقطعی و یک‌جا انجام می‌شود و سپس دانشجویان چند هفته را به صورت کامل در مراکز کاری، شرکت‌ها و یا کارخانجات مربوطه می‌گذرانند. در جدول زیر مثال‌هایی از رشته‌های آموزش دوگانه‌ی آوسبیلدونگ آلمان به همراه زیر شاخه‌های مربوطه آورده شده است:

 

گروه آموزشی

زیر شاخه‌های آموزش آوسبیلدونگ آلمان به روش دوگانه

صنعت و تجارت

بانکداری، کارمند مدیریت دفتر، کارشناس فناوری اطلاعات، مکانیک صنعتی، آوسبیلدونگ آشپزی آلمان، فروشنده، کارمند بیمه

مهارت

بینایی‌سنجی، نانوایی، سازنده‌ی آبجو و مالت، عکاسی، آرایشگر، نقاش و لاک‌زن

کشاورزی

جنگلبان، باغبان، خانه دار، کشاورز

خدمات عمومی

کارشناس شرکت‌های استخر شنا، دفتر اسناد رسمی، معاون قضایی، کارمند مالیاتی، نگهبان راه، نقشه بردار، معاون اداری

مشاغل لیبرال

دستیار پزشکی، کارمند دارویی- بازرگانی، دستیار دامپزشکی، دستیار دندانپزشکی

 

قسمت دوم: آموزش مدرسه محور

در سیستم آوسبیلدونگ شولیشه یا مدرسه محور، تمرکز بیشتر آموزش بر انتقال دانش نظری به دانشجویان حرفه‌ای است. این سیستم آموزشی معمولا در زمینه‌های بهداشتی، اجتماعی، فناوری اطلاعات و زبان‌های خارجی ارائه می‌شود.

 

در سیستم آوسبیلدونگ مدرسه محور آموزش‌های عملی در روزهای خاص یا مدت زمان مشخصی ارائه می شود اما تاکید بر علوم نظری و تئوری است. مثالهایی از رشته‌های آموزش مدرسه محور نیز در جدول زیر آمده است:

 

گروه آموزشی

زیر شاخه‌های آموزش آوسبیلدونگ آلمان به روش مدرسه محور

مراقبت های بهداشتی

پرستار سالمند، پرستار، فیزیوتراپ، گفتار درمانگر

خدمات اجتماعی

مربیان، مددکاران اجتماعی

انواع طراحی

طراح ارتباطات، طراح مد، طراح رسانه، طراح گرافیک، موزیسین

شاخه‌های مختلف فن آوری

دستیار فناوری اطلاعات، دستیار فنی داروسازی

زبان های خارجی

مترجم، خبرنگار زبان خارجی

آوسبیلدونگ آشپزی آلمان

4- مدت زمان آوسبیلدونگ آلمان

یکی از مسائلی که می‌تواند برای متقاضیان مهاجرت کاری و تحصیلی به آلمان مهم باشد، زمان لازم برای تحصیل و ورود به بازار کار است. زمان لازم برای طی کردن دوره‌ی آموزشی آوسبیلدونگ آلمان تا حدود زیادی به رشته‌ی انتخابی و دوره‌ی مورد نظر و دانشگاه مقصد متقاضیان بستگی دارد. به طور کلی برنامه‌های آوسبیلدونگ آلمان دو تا سه سال به طول می‌انجامد.

 

علاوه بر عوامل فوق‌الذکر موارد دیگری نیز می‌تواند بر طول دوره‌ی آوسبیلدونگ آلمان موثر باشد. مدارک قبلی اخذ شده توسط متقاضیان یا نمرات خوب در طول سال اول تحصیل می‌تواند طول دوره آوسبیلدونگ آلمان را تا یک سال کاهش دهد.

 

متقاضیان موظفند برای استفاده از این شرایط با مقامات Berufschule، IHK محلی و یا کارفرمای خود به منظور کاهش زمان تحصیل مذاکره نمایند. داشنجویان برای برخورداری از این امکان باید شرایط لازم را به طور کامل بررسی و رعایت نمایند.

 

آوسبیلدونگ هتلداری آلمان، اوسبیلدونگ تخصص در فن آوری فلزات، فروشنده، کارگر ساختمانی و یا تحصیل در اوسبیلدونگ آلمان در رشته‌های لجستیک و اپراتور ماشین آلات و کارخانه مثال‌هایی از رشته‌های دو ساله هستند.

 

5- نحوه‌ی درخواست، مدارک و شرایط آوسبیلدونگ آلمان

 

وب‌سایت‌های مختلفی برای اطلاع از رشته‌ها و مراکز آموزش آوسبیلدونگ آلمان وجود دارند. اولین گام متقاضیان به مهاجرت از طریق تحصیل در آوسبیلدونگ آلمان جستجوی رشته – دانشگاهی است که در زمینه‌ی کاری مورد علاقه ایشان آموزش لازم را ارائه می‌دهد.

 

وب‌سایت‌های ausbildung.de، Arbeitsagentur (مرکز کار)، Lehrstellenradar، Bundesagentur für Arbeit’s Ausbildung اطلاعات خوبی را در زمینه‌ی دانشگاه‌ها و رشته‌های آموزشی آوسبیلدونگ آلمان در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

 

لازم به ذکر است که استفاده از وب‌سایت یا صفحه‌ی اختصاصی شرکت‌های آلمانی نیز می‌تواند روش خوبی برای یافتن رشته – دانشگاه مورد علاقه‌ی دانشجویان باشد.

 

درخواست پذیرش

بدیهی است که مرحله‌ی بعدی پس از انتخاب رشته – دانشگاه مقصد ارسال درخواست به محل انتخابی برای پذیرش جهت تحصیل در آوسبیلدونگ آلمان است. این درخواست بسیار شبیه به درخواست کار در شرکت‌های آلمانی است و باید مواردی که در درخواست‌های شغلی رعایت می‌شود در شیوه‌ی نگارش آن در نظر گرفته شود. به طور کلی وجود اطلاعات جدول زیر در نامه‌ی درخواست برای آوسبیلدونگ آلمان الزامی است:

 

اطلاعات شخصی

نام، آدرس و اطلاعات تماس

اطلاعات آموزشی

جزئیات آموزش به ترتیب زمانی، دوره‌ها و …

سوابق کاری

کارآموزی یا تجربه کاری قبلی

مهارت زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی

مهارت زبان آلمانی سطح B1

 

توجه داشته باشید که برنامه‌های آوسبیلدونگ آلمان فقط به زبان آلمانی تدریس می‌شوند و تسلط به این زبان یکی از الزامات بسیار مهم برای تحصیل است.

 

مدارک و شرایط لازم برای آوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان موظف هستند همراه با نامه‌ی درخواست تحصیل در آوسبیلدونگ آلمان مدارکی را نیز به موسسه مقصد ارسال نمایند. این مدارک ممکن است در موسسات مختلف متفاوت باشد ولی مدارک عمومی لازم به شرح زیرند:

 

ویزا و پاسپورت معتبر

مدرک

حداقل دیپلم متوسطه

ارائه‌ی مهارت زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی

مدرک سطح B1 در مهارت زبان آلمانی

بیمه سلامت

گواهی محل سکونت

محل اسکان در طول دوره

نامه پوششی

رزومه

شامل تمامی اطلاعات مفید کاری و آموزشی

عکس

تازه گرفته شده

 

لازم است بدانید که دانشجویان بین‌المللی برای شرکت در د.ره‌ی آوسبیلدونگ آلمان حداقل باید 18 سال سن داشته باشند.

مهاجرت به آلمان از طریق کارورزی

6- حقوق حین تحصیل در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان

قسمت جذاب تحصیل در آوسبیلدونگ آلمان برای متقاضیان دریافت دستمزد در طول تحصیل است. دانشگاه های مختلف بر اساس رشته‌ی تحصیلی دانشجو مبالغی را به عنوان دستمزد و کمک هزینه به دانشجویان پرداخت می‌نمایند.

 

این دستمزد معمولا بین 650 یورو تا 1300 یورو در نظر گرفته می‌شود. مشاغل مختلف بر اساس صنعتی که زیرمجموعه‌ی آن محسوب می‌شوند میزان حقوق حداقلی دارند که به Tarifvertrag (قرارداد جمعی) آنها مربوط می‌شود.

 

پردرآمدترین رشته ها در آوسبیلدونگ آلمان، صنعت هوانوردی، آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، فناوری اطلاعات و آوسبیلدونگ هتلداری آلمان هستند.

 

7- آوسبیلدونگ آشپزی آلمان

یکی از رشته‌هایی که می‌توان همیشه برای داشتن درآمد مناسب روی آن حساب کرد، آموزش آشپزی در آلمان است. اگر چه سرآشپز بودن همیشه یک شغل پر چالش و سخت محسوب می‌شود اما موقعیت‌های شغلی زیاد و درآمد نسبتا خوب آشپزهای ماهر از شدت سختی کار کاسته و متقاضیان بسیاری را به خود جلب می‌کند.

 

شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ آشپزی آلمان یا دوره‌ی هنر آشپزی (Ausbildung Culinary Arts ) یکی از بهترین روش‌ها برای رسیدن به این منظور و تبدیل شدن به یک سرآشپز حرفه‌ای است.

 

نحوه‌ی آموزش در آوسبیلدونگ آشپزی آلمان

دوره‌های آوسبیلدونگ آشپزی در آلمان معمولا توسط رستوران‌های پیشرو و رستوران‌های مستقل در هتل‌ها برگزار می‌شود. بعضی از برنامه‌های آموزش آشپزی در آلمان ممکن است تا 3.5 سال به طول بیانجامد. با توجه به اهمیت تجربه در این رشته، آموزش به صورت دوگانه (Duale) و با تاکید بر آموزش حرفه‌ای انجام می‌شود.

 

متقاضیان آوسبیلدونگ آشپزی آلمان 70 در صد از زمان تحصیل خود را در رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها و در حال آموزش تجربی و کار عملی می‌گذرانند. آموزش تئوری در مؤسسه‌ی آموزشی یا مرکز آموزشی رستوران یا هتل محل تحصیل تنها 30 در صد از زمان دانشجویان را به خود اختصاص می‌دهد.

 

شرایط حقوقی در آوسبیلدونگ آشپزی آلمان

آوسبیلدونگ آشپزی آلمان مانند سایر رشته‌های آوسبیلدونگ یک برنامه آموزشی رایگان است و دانشجویان مبلغی به عنوان دستمزد ماهانه دریافت می‌کنند. برای دوره‌ی آوسبیلدونگ آشپزی آلمان حقوق در طول دوره آموزشی به تدریج افزایش می‌یابد.

 

معمولا در طول یک دوره‌ی سه و نیم ساله‌ی آشپزی دستمزد دانشجویان در سال اول 1010 یورو، در سال دوم 1070 یورو، در سال سوم 1150 یورو و در سال چهارم به 1200 یورو می‌رسد.

 

این مقدار کمک هزینه در دوره آشپزی در آلمان برای پرداخت هزینه‌های زندگی کارآموزان کافی است و به همین دلیل معمولا نیازی به مسدود نمودن حساب بانکی برای درخواست ویزا یا تامین هزینه های زندگی برای دانشجویان دوره‌ی آوسبیلدونگ آشپزی آلمان وجود ندارد.

آوسبیلدونگ

موقعیت‌های کاری در آوسبیلدونگ آشپزی آلمان

بد نیست  بدانید که در حال حاضر تنها درسایت Arbeitsagentur.de آلمان، 15000 موقعیت کاری برای آشپزها وجود دارد. بدیهی است که در واقعیت، نیاز کشور آلمان به آشپز بسیار بیشتر از آمار یک سایت کاریابی است. رشته‌ی آشپزی در آلمان و در تمام کشورهای دنیا جزو رشته‌های پرطرفدار است و موقعیت‌های کاری فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

متقاضیان پس از اتمام دوره‌ی آوسبیلدونگ آشپزی در آلمان معمولا مشکلی برای یافتن شغل مورد نظر خود در این کشور نخواهند داشت. این موضوع برای متقاضیان مهاجرت دائم به آلمان خبر بسیار خوبی است. چون تنها با دو سال کار پس از اتمام تحصیل در دوره‌ی آوسبیلدونگ آشپزی آلمان مجاز به دریافت P.R. خواهند شد.

 

درآمد شغل آشپزی در آلمان

پس از اتمام دوره آشپزی در آلمان، اشخاصی که به عنوان یک آشپز معمولی در آلمان کار می‌کنند به طور متوسط حدود 2070 یورو در ماه درآمد خواهند داشت. معمولا مقدار دستمزد شغل آشپزی در آلمان از 950 یورو تا 3290 یورو در ماه متغیر است.

 

اما شرایط برای سرآشپزها متفاوت بوده و متوسط حقوق یک سرآشپز در آلمان معمولاً حدود 2370 یورو در ماه است. مقدار دستمزد سرآشپزها بر اساس مهارت، تجربه و کیفیت کار  می‌تواند از 1090 یورو تا 3770 یورو در ماه متغیر باشد.

 

این مطلب از وب سایت مهاجرتی موسسه بین المللی سروش فردا برگرفته شده و برای مطالعه مقالات بیشتر در خصوص آوسبیلدونگ آشپزی آلمان به سایت Eurolife.ir مراجعه فرمایید.