پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

اگر موهایتان بیش از حد چرب می شود بخوانید

مجموعه : نکات سلامت مو
اگر موهایتان بیش از حد چرب می شود بخوانید

اگر موهایتان بیش از حد چرب می شود بخوانید 

اگر مو هاي شما بعد از مدتی بیش از حد چرب می شود راهکارهایی را معرفی میکنیم که بتوانید از این چربی خودرا نجات دهید. تعداد زیادی از افراد مخصوصا کسانی که پوست و موی چربی دارند، مجبورند هرروز مو هاي خودرا بشویند تا چرب و کثیف بنظر نرسند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید،

 

چرب شدن بیش از اندازه موها گاهی اوقات به عادت هاي غلط خودمان مربوط می شود؛ یعنی ممکن است کارهای عادی و روزمره اي که انجام می‌دهیم، میزان چرب شدن و از دست دادن حالت مو هاي مان را تا جایی افزایش بدهند که نیاز به شستن انها پیدا کنیم.از این رو، در ادامه این مطلب شما رابا 8 عادت نادرستی که باعث چرب شدن بیش از اندازه موها می‌شوند، آشنا میکنیم.

 

عادت غلط اول: بازی کردن مداوم با موها

بعضی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن یا کار کردن مدام با مو هاي خودشان بازی کنند یا انگشتان خودرا بین موها و پوست کف سر به حرکت در بیاورند. این عادت غلط باعث انتقال چربی از کف سر و ریشه موها به سمت ساقه موها می شود ودر نهایت منجر به چرب شدن و کثیف بنظر رسیدن مو هاي شما خواهد شد.

 

راه حل: برای ترک این عادت می‌توانید هنگام صحبت کردن با کار کردن، دست آزاد خودرا با یک مداد یا خودکار مشغول نگه دارید.

اگر موهایتان بیش از حد چرب می شود بخوانید

عادت غلط دوم: شستن بیش از حد موها

برخی افراد گمان میکنند بهترین راه برای رهایی از چربی موها، شستن مداوم آنهاست. این در حالی است که شامپو کردن مکرر موها، مخصوصا با شامپوهای مخصوص مو هاي چرب، باعث خشک شدن پوست کف سر می شود . بهمین دلیل هم بدن بطور ناخودآگاه برای مبارزه با این خشکی، چربی بیشتری در آن قسمت ازبدن تولید می‌کند تا کمبود چربی به وجود آمده در پوست کف سر را جبران کند.

 

از این رو، افرادی که بیش از اندازه مو هاي خودشان رابا آب گرم و شامپوی مخصوص مو هاي چرب می شویند «روزی یکبار»، بیشتر با چرب شدن موها مواجه خواهند شد.

 

راه حل: مو هاي خودرا حداکثر 2 یا 3 بار در هفته شامپو کرده و برای آب کشی موها، آب ولرم را جای گزین آب گرم یا آب داغ کنید.

 

عادت غلط سوم: استفاده بیش از اندازه از نرم کننده ها

یکیدیگر از عادت هاي نادرستی که باعث چرب شدن بیش از حد موها می شود، استفاده بیش از اندازه یا غلط از نرم کننده هاست. افرادی که نرم کننده رابه کف سرخود می‌زنند یا از نرم کننده هاي قوی هم زمان با شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده می‌کنند، زودتر از دیگران حالت مو هاي خودرا بعد از استحمام از دست می‌دهند و مو هاي شان هم با سرعت بیشتری نسبت به سایر افراد چرب می شود.

 

راه حل: اگر از شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده می نکنید «شامپوهای دو دریک یا سه دریک»، بهتر است به صورت جداگانه از نرم کننده استفاده نکنید. نرم کننده را فقط به نوک مو هاي خود بزنید و از تماس آن با پوست کف سر پیش گیری کنید.

 

عادت غلط چهارم: شانه کردن بیش از حد موها

شانه کردن بیش از اندازه موها می تواند چربی در پوست کف سر شود. شاید در نگاه اول، مو هاي شما با اینکار براق و زیبا بنظر برسد، اما درصورت تکرار موها حالت خودرا از دست میدهند و چرب و نامرتب میشوند. ضمن این‌که شانه کردن بیش از حد موها در طول روز، باعث انتقال چربی کف سر به ساقه موها نیز خواهد شد.

 

راه حل: اگر مو هاي شما در طول روز نیاز به شانه کردن دارند. بهتر است شانه را از میانه موها به سمت انتها بکشید و از شانه زدن موها، از کف سر به پایین، خودداری کنید. با اینکار هم مو هاي مرتب و زیبایی خواهید داشت و هم زمینه چرب شدن موها را فراهم نخواهید کرد.

 

عادت غلط پنجم: تمیز نکردن شانه

خیلی از افراد گمانمی کنند برس یا شانه انها نیازی به شستن و تمیز کردن ندارد. این در حالی است که همین شانه هاي آلوده می‌توانند زمینه چرب شدن موها را فراهم کنند. از این رو، افرادی که عادت به شستن مرتب برس خود ندارند، به احتمال زیاد دارای مو هاي چرب تری هستند.

 

راه حل: سعی کنید حداقل هر 3 تا 4 هفته یکبار، شانه یا برس خودرا با آب ولرم و شامپو بشویید.

 

عادت غلط ششم: استفاده از برس حاوی مو

برخی افراد عادت ندارند بعد از شانه زدن، مو هاي جد ا شده را از پرس یا شانه خود خارج کنند. بعضی افراد هم به خارج کردن تمام موها از برس اهمیت نمیدهند و ممکن است باقی ماندن چند تار مو را در برس خود نادیده بگیرند. این در حالی است که همین مو هاي باقیمانده در برس، مخصوصا اگر چرب یا حاوی مواد حالت دهنده مو باشند، میتوانند در شانه زدن هاي بعدی باعث چرب شدن موی تمیز شما شوند.

 

راه حل: بعد از هر بار شانه زدن موها، تمام مو هاي باقیمانده در برس را خارج کنید و اگر احساس کردید برس یا شانه شما بدلیل استفاده از حالت دهنده هاي مو چرب یا چسبناک شده بلافاصله آنرا بشویید.

 

عادت غلط هفتم: استفاده از حالت دهنده هاي نامناسب

انواع حالت دهنده هاي مو، ماسک هاي مو و سرم هاي مو، جزو محصولات زیبایی بسیار پرطرفداری هستند که میتوانند به خودی خود باعث چرب مشدن نامطلوب موها شوند.اگر شما ندانید بر اساس جنس موی خود از چه نوع حالت دهنده اي استفاده کنید، قطعا 3-2 ساعت پس از استحمام با موهایی چرب و بی حالت مواجه خواهید شد.

 

راه حل: برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است افراد دارای مو هاي نچرب از حالت دهنده هاي بر پایه آب با رطوبت رسان استفاده کنند و حالت دهنده ها فقط روی سابقه موها اسپری یا مالش داده شوند. به علاوه از تماس انواع حالت دهنده ها با پوست کف سر خودداری کنید.

 

عادت غلط هشتم: حرارت دادن بیش از حد به موها

برخی افراد عادت دارند بعد از هر بار استحمام مو هاي خودشان رابا حرارت بالا سشوار یا اتو بکشند. گاهی هم گروهی از افراد ترجیح میدهند. بعد از استحمام مو هاي شان رابا لوازم مخصوص برقی و پر حرارت فِر کنند. تمامی این کارها باعث افزایش ترشح چربی در ریشه موها میشوند و شانس چرب شدن سریعتر موها را افزایش می‌دهند.

 

راه حل: استفاده از انواع حالت دهنده هاي حرارتی برای مو را تنها به جشن ها، مراسم و مهمانی هاي خود محدود کنید.

 

چرب شدن مو هاي سر از سن بلوغ در افراد آغاز شده و چربی در سطح پوست پخش میشود و با خود مواد ضدباکتری و ضدقارچ رابه همراه دارد و موجب مرطوب شدن پوست و مو نیز می شود.اغلب مردم به اشتباه علت اصلی چربی شدن موها را وابسته به چربی پوست سر می‌دانند، در حالیکه قضیه کاملا برعکس است، یعنی علت اصلی چرب شدن موها در اغلب افراد، خشکی پوست سر است.

 

پوست خشک، منجر به ترشح بیش از اندازه چربی از غدد و ریشه موها در زیر پوست شده و این چربی به موها منتقل می شود.در نتیجه می‌توان گفت رفع مشکل چربی مو هاي تعداد زیادی از افراد، با تمرکز روی رفع خشکی پوست سر برطرف می شود.

 

پزشک انصار، متخصص پوست و مو دراین باره میگوید:
«پوست سر از سه لایه تشکیل شده و دارای منافذی است که مو ازآن خارج میشود. درکنار ریشه مو نیز یک غده چربی وجوددارد که تنظیم چربی را بر عهده داشته و تحت تاثیر هورمون ها قرار دارد.چرب شدن مو هاي سر از سن بلوغ در افراد آغاز شده و چربی در سطح پوست پخش میشود و با خود مواد ضدباکتری و ضدقارچ رابه همراه دارد و موجب مرطوب شدن پوست و مو نیز میشود.

 

درصورت عدم رعایت بهداشت فردی پوست و مو، چربی‌هایي که بر روی پوست وجوددارد، آلوده شده و موجب پوسته‌ریزی میشود.شست‌وشوی مداوم موها به صورت یک روز در بین و استفاده از شامپوهای مخصوص مو‌هاي چرب میتواند از انتشار باکتری‌ها و عفونت‌هاي پوستی جلوگیري کند.

 

شامپوهای ایرانی و خارجی از لحاظ کیفیت تفاوتی با یک دیگر ندارند و تمامی آن‌ها دارای فرمول‌هاي یکسانی هستند، فقط دسته‌اي از شامپوهای طبی هستند که در ترکیبات‌شان از دارو استفاده شده است.افزایش سطح هورمون‌هاي مردانه در زنان موجب افزایش چربی پوست و مو میشود، به طوریکه برخی افراد دارای گیرنده‌هاي قوی برای دریافت هورمون‌هاي مردانه هستند.

 

جوش، ریزش مو، عفونت‌هاي پوستی و پوسته‌ریزی سر از عوارض چربی پوست و مو، درصورت عدم رعایت بهداشت فردی پوست و مو است.»

 

توصیه هاي مراقبتی
اغلب کسانی که مو هاي چرب دارند، در مراقبت از مو هاي خود دچار مشکل می‌شوند. همچنین حالت دهی مو هاي چرب نیز برای دارندگان این موها سخت است. اگر شما هم با این مشکلات مواجه هستید، نکات کاربردی زیر می تواند شما را در مراقبت بهتر از مو هاي چرب تان کمک کند.

 

– از شامپوی ملایم برای شست و شوی موها استفاده کنید. میتوانید از شامپوهای مخصوص مو هاي چرب، شامپوی مخصوص پوست هاي خشک و حتی شامپو بچه برای شست و شوی سر بهره ببرید.

 

– مو هاي چرب باید هرروز شسته شوند، اما شامپو نباید مدت زیادی روی سر بماند. شست و شوی مرتب، چربی موها را می زداید، اما چنانچه غلظت شامپو و مدت زمانی که شامپو را روی سر نگه می دارید بیش از حد معمول باشد، منجر به خشکی بیشتر پوست شده و مشکل بیشتر و بیشتر می شود.

 

– همواره مو هاي چرب رابا آب سرد یا ولرم شستشو دهید. شستشو با آب گرم یا داغ، منجر به ماندن مقداری کف در موها شده و مشکل چربی موها را تشدید میکند.

 

– چنانچه موهایی بسیار چرب دارید، بهتر است از نرم کننده هاي مو استفاده نکنید. درصورت لزوم، نرم کننده را تنها برای سر موها استفاده نمایید.

 

– برای رفع چربی مو هاي بسیار چرب، یک فنجان سرکه رابا چهار فنجان آب مخلوط کرده و از این محلول برای شست و شوی موها استفاده کنید. درصورت استفاده از این روش، دقت کنید پوست سرتان تا حد ممکن آغشته به محلول سرکه نشود.

 

– از رنگ کردن مکرر مو هاي چرب پرهیز کنید. مو هاي رنگ شده بر ترشح بیشتر چربی از غده هاي زیر پوست سر موثرند. بدین ترتیب چربی موها نیز بیشتر می شود.

 

– اگر مو هاي چرب دارید، پوست سر خودرا نمالید و یا نخارید. تحریک پوست سر می تواند منجر به ترشح چربی بیشتر شود.

 

– استفاده از آبلیمو می تواند اثری شبیه به محلول سرکه داشته باشد و از چربی موها بکاهد. ضمن این‌که آبلیمو برای پوست سر بسیار خوشایندتر از محلول سرکه است.