پارس ناز پورتال

قاصدک 24

همه چیز درباره نکات استفاده از مکمل رشد مو

مجموعه : نکات سلامت مو
همه چیز درباره نکات استفاده از مکمل رشد مو

همه چیز درباره نکات استفاده از مکمل رشد مو 

مکمل هاي رشد مو اینروزها بسیار پراستفاده شده اند و صحبت هایي نیز درمورد عوارض آنها مصرف کنندگان را نگران کرده است. مکمل هاي رشد مو طرفداران زیادی دارد, اما طبق معمول برخی از مصرف کننده ها تصورات اشتباه در مورد این مکمل ها دارند که به متعارف ترین تصورات اشتباه دراین زمینه اشاره می کنیم.

 

چه تصورات اشتباهی در مورد مکمل هاي رشد مو وجوددارد؟

باوجود فراوانی انواع محصولات زیبایی, تقویت‌ کننده مو و پیشگیري از ریزش موها بازار انواع شایعات و تصورات اشتباه دراین زمینه بسیار داغ است. سوء‌‌تفاهم‌هاي متعارف و تضاد بسیاری در مورد نتیجه و اثربخشی این دسته از محصولات بهداشتی وجوددارد که بررسی بیشتر آن‌ها خالی از لطف نیست و ممکن است

 

پاسخگوی سوال ات تعداد زیادی از افراد مصرف‌کننده باشد. در ادامه این مطلب به این موضوع میپردازیم و آنرا شفاف‌سازی می کنیم تا با تصورات نادرست در زمینه مصرف انواع ویتامین‌ها و مکمل‌هاي خوراکی بیشتر آشنا ‌شوید.

 

نخستین تصور نادرست: ریزش موها درصورت قطع مصرف مکمل‌هاي رشد مو بیشتر می شود

درست بر عکس داروهای تجویز شده توسط دکتر و یا داروهای بدون نسخه که مخصوص رشد موها هستند, استفاده از مکمل‌هاي تقویتی و شامل ویتامین که فاقد دارو هستند به هیچ عنوان بي درنگ بعد از قطع مصرف سبب ریزش مو هاي‌تان نخواهد شد. در حقایق, این ویتامین‌ها و مکمل‌ها از طریق رگ‌ها

 

و گردش خون به شکلی عالی ریشه و پیاز موها را تغذیه و تقویت میکنند و این باعث می شود موها در چرخه طبیعی خود رشد بیشتر و بهتری داشته باشند. پس عدم مصرف آن‌ها نمی تواند‌آسیبی برای موها داشته باشد.البته باید دقت داشته باشید, عدم استفاده از این محصولات و کمبود دوباره ویتامین‌هاي لازم و مورد نیاز بدن خود میتواند عامل ریزش مجدد موها در طولانی مدت شود.

 

دومین تصور نادرست: مصرف مکمل‌هاي رشد مو باعث افزایش مو هاي زائد بدن میشوند

غالباً ویتامین‌هاي مخصوص رشد موها بیشتر ریشه و پیاز مو هاي روی سر را مورد هدف و تقویت قرار میدهند. این به این‌ علت است که شیوه رشد سایر مو هاي بدن « وابسته به استروئید*stroid مانند ریش و هورمون‌هاي مردانه»

 

در مقایسه با مو هاي روی سر بسیار متمایز است ودر چرخه رشد کاملا متفاوتی عمل میکند. نشانه بارز این موضوع دقیقا از روی مقدار, اندازه و طول رشد تارهای مو هاي نقاط مختلف بدن قابل تشخیص است.

 

برای مثال طول یک تار موی سرتان رابا تار مو در ناحیه پا مقایسه کنید. تارهای مو در سایر نقاط بدن نمی توانند به اندازه مو هاي روی سر رشد کنند. چرخه رشد موها بر روی سر ۲ تا ۷ سال طول می کشد در حالی‌که این چرخه برای سایر مو هاي بدن تنها چند ماه ادامه دارد.

 

* استروئید : نوعی لیپید «در واقع چربی» است. استروئیدها در بدن جانوران و گیاهان دیده میشوند. مهم‌ترین نوع استروئید در بدن انسان کلسترول اسم دارد. علاوه بر این در بدن انسان, استروئیدها به‌صورت هورمونهایی هم چون استروژن, تستسترون, و کورتیزول «هورمون استرس» دیده میشوند.

 

سومین تصور نادرست: استفاده از مکمل‌هاي رشد مو باعث ایجاد جوش میشود

برخی از افراد تصور می کنند هم‌دوران با مصرف این نوع مکمل‌ها مخصوصا بیوتین «ویتامین B۷ که گاهی با عنوان ویتامین H هم مطرح می شود» دچار جوش در نواحی مختلف بدن میشوند. شواهد و مدارک اندکی دراین زمینه وجوددارد که بیوتین عامل اصلی بروز این عارضه است.

 

شیوه زندگی, استرس, تغییرات هورمونی و سن و سال میتوانند به مراتب نقش پررنگ‌تری دراین زمینه و نسبت به مصرف ویتامین داشته باشند. اگر استرس عامل ریزش مو هاي شما است پس میتواند علت ایجاد جوش هم باشد. علاوه بر این, تنها در موارد نادری استفاده از ویتامین سبب بروز جوش در بدن می شود

 

در صورتی که در بیشتر موارد مصرف‌کنندگان معتقدند تنها ظرف چند هفته بعد از مصرف این مکمل‌ها و سازگاری بدن با این مکمل‌ها جوش‌ها بطور کلی از بین رفته‌اند.به خاطر داشته باشید هیچ یک از این نوع ویتامین‌ها و مکمل‌هاي تقویتی معجزه‌گر نیستند, این دسته از محصولات کمک می کنند تا مو هاي‌تان تقویت شوند

 

و بالاترین ظرفیت را برای رشدِ بهتر و بیشتر پیدا کنند. این محصولات شامل مقدار زیادی از ویتامین‌هاي مورد نیاز بدنتان هستند و از آنجایی که عملکرد آن‌ها از طریق جریان خون‌ صورت میگیرد و از نظر بدن تان موها ضروری‌ترین قسمت برای دریافت و برطرف کردن کمبود ویتامین‌هاي لازم بدن نیستند, ممکن است دوران بیشتری طول بکشد تا این ویتامین‌ها به موها که هدف اصلی شما هستند برسند. پس باید در مصرف آن‌ها شکیبا و صبور باشید.

 

مضمون مهم! درصورت مصرف هر نوع داروی ناب به علت تداخل داروئی, قبل از مصرف هر یک از این نوع مکمل‌هاي تقویتی و ویتامین‌ها با دکتر خود دراین زمینه مشورت کنید.