پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

راهنمای جامع نظافت راه پله و استخدام نظافتچی ماهر

راهنمای جامع نظافت راه پله و استخدام نظافتچی ماهر

راه پله یکی از بخش‌های مهم خانه است که اثر زیادی در ظاهر ساختمان دارد. با نگهداری درست و نظافت مکرر راه پله، جذابیت منزل شما چند برابر خواهد شد. روش نظافت پله‌ها به نوع مصالح استفاده شده در ساخت و مفرش بودن یا نبودن آن بستگی دارد. این مطلب راهنمای جامعی برای تمیزکاری راه پله است و اگر بخواهید خود نظافت ساختمان را بعهده بگیرید یا از  نظافتچی کمک بگیرید، برایتان مفید خواهد بود.

راهنمای جامع نظافت راه پله و استخدام نظافتچی ماهر

روش کلی نظافت راه پله

برای نظافت راه پله باید چند نکته را در نظر بگیرید که در ادامه به آنها اشاره شده است.

 

در انتخاب نظافتچی دقت کنید

اولین نکته برای نظافت راه پله این است که از نظافتچی مجرب استفاده کنید. بسیار مهم است که کار تمیز کردن راه پله خود را به چه کسی می‌سپارید. در صورتی که از فرد نامناسب استفاده شود، ممکن است نتیجه کار آن چیزی نباشد که انتظار دارید! یعنی با وجود پرداخت هزینه، ساختمان تمیز نمی‌شود و ساکنان ناراضی خواهند بود.همچنین توجه داشته باشید که هر چه سبک طراحی پله پیچیده‌تر باشد، نیاز به استفاده از فرد ماهر و آموزش دیده افزایش می‌یابد. برای مثال نظافت پله‌های شیشه‌ای و مارپیچ دشوارتر از پله‌های معمولی است.

 

نظافتچی آقا یا خانم؟

اینکه از نظافتچی آقا یا خانم استفاده کنید تا حدی به نیاز و سلیقه شما بستگی دارد و لزوماً در کیفیت کار اثرگذار نخواهد بود. برخی افراد نظافتچی خانم را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر کار نظافتچی آقا را بیشتر می‌پسندند. معمولاً برای راه پله‌های داخل خانه از نظافتچی خانم استفاده می‌کنند، زیرا خانم‌ها با ظرافت بیشتری تمیزکاری پله‌ها را انجام می‌دهد و نظافتچی‌های آقا برای محیط‌های خارجی خانه مناسب‌تر هستند.

 

نظافت راه پله باید از بالا به پایین انجام شود

نظافت راه پله را از بالا به پایین انجام می‌دهند. در ابتدا باید خاک‌ها و آشغال‌های موجود را با جاروبرقی یا جارو دستی جمع کرد و سپس با استفاده از مواد شوینده مناسب به تمیز کردن سطح پرداخت. در انتخاب نوع لکه‌بر و شوینده باید به جنس مصالح ساختمان توجه کرد و طبق آن ماده مناسب را انتخاب کرد. موادی که در این مرحله استفاده می‌شوند جوهر نمک، پاک‌کننده سطوح، تاید، وایتکس، جرم‌گیر و … هستند.

راهنمای جامع نظافت راه پله و استخدام نظافتچی ماهر

درست از تِی استفاده کنید!

با استفاده از تی محلول شوینده را روی سطح پخش کرده و سطح را تمیز کنید. مقدار مایعی که به تی می‌زنید نباید به اندازه‌ای باشد که از آن چکه کند. چکه کردن آب باعث ایجاد لک روی درب خانه‌ها و دیوارها می‌شود که نمای خیلی بدی دارد.

 

نرده‌های راه پله را فراموش نکنید

نرده‌ها بخش مهمی از پله هستند که باید حتماً به آنها توجه کرد. با استفاده از محلول ضدعفونی‌کننده به تمیز کردن نرده‌های راه پله بپردازید. این موضوع در دوران شیوع بیماری کرونا اهمیت دوچندانی پیدا کرده است و با سلامت ساکنان ساختمان در ارتباط مستقیم است.

 

مراحل نظافت راه پله

در این بخش به تشریح مراحل نظافت راه پله می‌پردازیم:

 

1- تهیه لوازم نظافت

برای شروع هر کاری باید لوازم مورد نیاز آن را داشته باشید. برای نظافت راه پله به لوزام زیر نیاز دارید:

* تی

* سطل

* مواد شوینده مانند جوهر نمک، لکه‌بر، تاید، وایتکس و …

* دستمال مخصوص نظافت 

* شیشه پاک‌کن و روزنامه 

 

اگر خودتان قصد تمیز کردن راه پله را دارید، باید لوازم گفته شده را تهیه کنید. اما اگر از شرکت‌های نظافتی استفاده می‌کنید، می‌توانید از نظافتچی بخواهید تمام لوازم مورد نیاز همراه خود بیاورد.

 

2- جارو کردن پله‌ها

از قسمت بالایی راه پله شروع به جارو زدن و برداشتن آشغال‌های موجود در راه پله و راهروها کنید. گرد و غبارهای کنار پنجره را نیز پاک کنید. تمام زباله‌های درشت موجود روی راه پله را جمع‌آوری کرده و سطح پله را از وجود آنها پاک کنید.

 

3- شستن راه پله

مرحله بعد شستن راه پله است. اگر پله‌ها خیلی کثیف هستند و لکه‌های روغن، آب زباله و چربی زیادی روی آنها دیده می‌شود، ابتدا باید از لکه‌بر استفاده کنید. بعد از اینکه لکه‌بر کمی روی پله‌ها ماند، آن را تمیز کرده و شروع به تی کشیدن کنید. به خاطر داشته باشید که بعد از شستن راه پله حتماً آن را خشک کنید.

 

بعلاوه در صورت خشک نکردن راه پله ممکن است رفت و آمد ساکنین روی پله‌های خیس مجدداً آنها را آلوده کند. از این گذشته راه رفتن روی پله خیس خطرناک است و امکان سر خوردن افراد وجود دارد. شستن راه پله کار نسبتاً سخت و زمانبری است. بهتر است برای این کار از شرکت‌های نظافتی کمک بگیرید.

 

4- تمیز کردن کابین آسانسور

اگر ساختمان شما آسانسور دارد باید به تمیز کردن آن نیز اهمیت دهید. معمولاً برای تمیز کردن آسانسور ابتدا قسمت‌های براق و درخشان که بیشتر در معرض دید هستند، تمیز می‌شوند. این قسمت‌ها را می‌توان با استفاده از یک دستمال مرطوب و کمی پودر شوینده تمیز کرد. آینه درون آسانسور و همینطور کف و کفپوش آن نیز در معرض آلودگی هستند. با شیشه پاک‌کن و روزنامه آینه را تمیز کنید و کف آن را نیز با مواد شوینده مناسب پاک کنید.

 

5- نظافت نرده‌ها

نظافت نرده‌ها نیز یکی از مراحل مهم نظافت راه پله است. نرده‌ها در معرض تماس هستند و به همین دلیل امکان آلوده شدن آنها بیشتر است. می‌توانید با دستمال و مواد ضدعفونی‌کننده به تمیز کردن آنها بپردازید. اگر در راه پله خود از گلدان و یا اجسام زینتی مانند تابلوهای خاص استفاده می‌کنید، به هنگام تمیز کردن نرده‌ها به آنها نیز توجه داشته باشید. این اجسام نیاز به گردگیری دارند.

 

6- نظافت شیشه‌ها و پریزها

شیشه‌ها و پریزهای موجود در راه پله‌ها نیز جزء مواردی هستند که نباید نادیده گرفته شوند. شیشه‌ها باید از هر دو سمت تمیز شوند. در نظافت پریزها دقت زیادی به خرج دهید و هرگز از دستمالی که بیش از حد آبدار باشد استفاده نکنید.

 

7- نظافت پشت بام

معمولاً راه پله ساختمان‌های چند طبقه تا پشت بام ادامه دارد. بهتر است قسمت پشت بام را نیز تمیز کنید تا از تجمع آشغال و گرد و غبار در آن جلوگیری شود.

 

مزایای نظافت راه پله  با آچاره

آچاره با در اختیار داشتن نیروهای مجرب و ماهرِ نظافت منزل، انتخاب مناسبی برای نظافت راه پله است. نیروهای این مجموعه تحت آموزش‌های تخصصی قرار گرفته‌اند و با دقت و کیفیت بالا به تمیز کردن راه پله شما می‌پردازند. قبل از انتخاب نظافتچی می‌توانید نظرات مشتریان قبلی و امتیازاتی که به او داده‌اند را ببینید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

 

آچاره توانسته است سه سال پیاپی (در سال‌های 1397 ، 1398 و 1399) در جشنواره وب و موبایل به عنوان اپلیکیشن برتر خدمات کشور انتخاب شود. لذا خیالتان بابت کیفیت ارائه خدمات راحت خواهد بود. تمام خدمات و متخصصین بیمه هستند و هیچ دغدغه‌ای بابت خطرات احتمالی در زمان انجام کار نخواهید داشت.

 

مهم‌ترین مزیت استفاده از خدمات نظافت راه پله آچاره این است که یک از نظافتچی قابل اعتماد که صلاحیت اخلاقی او تائید شده است کمک می‌گیرید و فردی را وارد حریم ساختمان خود می‌کنید که:

 

8- با شرکت قرارداد داشته و تضمین حسن انجام کار دارد.

9- مشخصات هویتی او بررسی و نشانی او تایید شده است.

10 عدم سوپیشینه او از مراجع انتظامی استعلام شده است.

 

 برای ثبت سفارش نظافت راه پله در آچاره باید مراحل زیر را طی کنید:

 

* ابتدا تعدادی سوال در مورد ساختمانی که می‌خواهید راه پله آن تمیز شود از شما پرسیده خواهد شد.

 

* در مرحله بعد باید به صورت تقریبی بگویید کار نظافت راه پله شما چه مدت طول می‌کشد.

 

* آدرس محل و تلفن خود را اعلام می‌کنید.

 

* کمی صبر می‌کنید تا یکی از نظافتچی‌ها برای انجام کار شما اعلام آمادگی کند.

 

* پروفایل نظافتچی را مشاهده کرده و به نظرات افراد در مورد او توجه می‌کنید. اگر همه چیز طبق خواست شما بود سفارش خود را نهایی می‌کنید تا نظافتچی به منزل شما بیاید. در غیر این صورت می‌توانید فرد دیگری را انتخاب کنید و یا حتی به رایگان سفارش خود را لغو کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا خدمات نظافت برای راه پله‌های مختلف یکسان است؟

با توجه به مصالح مورد استفاده در ساخت راه پله و اینکه راه پله فرش یا موکت شده است یا خیر از روش و مواد شوینده متفاوتی برای تمیز کردن راه پله استفاده می‌شود. به عنوان مثال راه پله‌‌ای که سنگ فرش باشد را نمی‌توان مشابه راه پله چوبی تمیز کرد و برای نظافت راه پله فرش شده باید از شامپو فرش و جارو استفاده کرد و نه موادی مانند تاید و وایتکس!

 

2- تهیه لوازم مورد نیاز بر عهده شرکت‌های نظافتی است یا مشتری؟

این مورد به شرکت خدمات نظافتی مورد نظر شما بستگی دارد. بعضی از ارائه‌دهندگان خدمات نظافتی‌ این امکان را فراهم می‌کنند که نظافتچی تمام لوزام را همراه خود بیاورد و شما هیچ مقدماتی فراهم نکنید. برخی دیگر نیز تهیه این لوازم را به خود شما می‌سپارند.

 

3- قیمت خدمات نظافتی راه پله چگونه تعیین می‌شود؟

با توجه به تعداد پله‌هایی که باید تمیز شود (تعداد طبقات)، میزان سختی کار و مدت زمانی که برای نظافت راه پله مورد نیاز است، قیمت تخمین زده می‌شود. همچنین در برخی موارد با توجه به اینکه نظافتچی خانم باشد یا آقا قیمت متفاوت خواهد بود.