پارس ناز پورتال

نقد و بررسی انواع تخت خواب های چوبی

نقد و بررسی انواع تخت خواب های چوبی

انس گرفتن ما با درخت ها آنقدر قدمت دارد که نمی شود تاریخ و زمان خاصی برایش مشخص کرد. شاید به همین خاطر است که طبق برخی تحقیق های انجام شده، استفاده از وسایل چوبی در خانه و محل کار باعث کاهش اضطراب انسان می شود.

 

ما با همه شهری شدنمان، برای حال خوبمان گریزی از تماس با طبیعت نداریم؛ چند گلدان در اطراف می گذاریم و برای تهیه سایر وسایل دکوری و ضروریات منزلمان هم سراغ مدل های ساخته شده از وب ها می رویم که احساس بهتری به ما می دهند.

 

یکی از قسمت های منزل که چوب در ساخت لوازمش کاربرد زیادی دارد، اتاق خواب است. انواع تخت خواب و سایر وسایل این بخش، از چوب های مختلف ساخته می شوند.همانطور که می دانید چوب ها گونه های زیادی دارند و هر نوع، دارای ویژگی های مختص به خودش است.

 

شما می توانید بعد از خواندن این مطلب، برای خرید وسایل اتاق خواب بهتر تصمیم بگیرید و در فروشگاه ما انواع مدل های محصولات چوبی اتاق اعم از تخت و سایر اقلام سرویس خواب را ببینید.

 

انواع چوب های طبیعی کاربردی برای ساخت وسایل اتاق خواب

 

چوب های طبیعی زیادی در کشور ما و سایر کشورها وجود دارند که در ایجاد فضای زیبا و کارآمد در اتاق شما موثر هستند. از جمله این چوب ها، می توانیم به گردو، بلوط و افرا اشاره کنیم که از پرکاربردترین ها هستند. در ادامه، مختصری درباره هر یک از ان ها توضیح می دهیم.

 

چوب گردو

اگر به طور تصادفی در خیابان از کسی بپرسید که بیشتر از کدام چوب طبیعی چوبی در ساخت تختخواب ها استفاده می شود، احتمالا چوب گردو یکی از اولین حدس هایی است که می زند. چرا؟ احتمالا به خاطر ویژگی مهم آن یعنی دوام بالا.

 

درخت گردو، از درخت هایی است که چوب سختی دارد و به همین دلیل، بسیار مستحکم و مقاوم است. علت استفاده از آن در ساخت محصولات مختلف را همین مسئله می توانیم عنوان کنیم. در کالاهایی نظیر تخت خواب دو طبقه که نیاز به قابلیت تحمل وزن زیاد دارند، از این متریال استفاده می شود.

 

البته وجه منفی این چوب است که استفاده از آن در تولید محصولات، هزینه بالایی روی سازنده و در پی آن خریدار می گذارد. بله، کیفیت عالی پول بیشتری هم می طلبد. توجه داشته باشید که به طور معمول کالایی که از چوب گردو ساخته می شود تا چند سال عمر می کند.

 

شاید در خانه پدربزرگ و مادربزرگتان وسیله ای ساخته شده از آن را دیده باشید که هنوز هم در کمال سلامت، در گوشه ای از خانه خودنمایی می کند. پس اگر بودجه زیاد دارید، حتما وسیله ای ساخته شده از چوب درخت گردو بخرید.

 

در نظر داشته باشید که این چوب در برابر هجوم برخی از حشرات آسیب پذیر است و اگر کالایی از این جنس تهیه کردید، حتما به فکر محافظتش در مقابل این آسیب باشید (با راه هایی مثل سم پاشی مکرر منزل).

بهترین جایگزین برای چوب های طبیعی

چوب بلوط

اگر بنا بود فهرست درخت ها را بر اساس دوام و استحکام چوبشان بچینیم، باید بلوط را در صدر می گذاشتیم. در مقاومت بالای آن همین نکته بس که در ساخت کشتی و واگن برخی از قطارها از آن استفاده می شود.

 

این متریال نه فقط در برابر سایش، که در برابر رطوبت هم تاب آوری زیادی دارد. به همین دلیل است که در شهرهای شمالی، از آن در ساخت پایه ها و بخش های دیگر وسایل مختلف استفاده می شود.

 

حالا که در حال بیان ویژگی های درخت بلوط هستیم، بهتر است این را هم بگوییم که چوب آن مشکل آسیب پذیری مقابل حشرات را ندارد. فکر می کنم به اندازه کافی از مقاومت آن گفتیم. مزیت بسیار مهم دیگر این متریال، طیف رنگی آن متنوع است که سلیقه های مختلف را پوشش می دهد؛ از رنگ عسلی گرفته تا قرمز و قهوه ای. شاید با خود بگویید: پس وجه منفی اش چیست؟ مثل اکثر چوب های طبیعی، گرانی!

 

چوب افرا

قبل از پرداختن به خوبی های این متریال، باید بگوییم که این چوب از انواع چوب سخت به حساب می آید. در نتیجه، مقاومت خوبی در محصولات و به ویژه ایجاد می کند؛ پس می توان در ساخت انواع لوازم موجود در اتاق ها مانند سرویس خواب یک نفره استفاده کرد. اگر از یک نجار بپرسید کار کردن با کدام چوب را ترجیح می دهد، احتمالا می گوید افرا؛ چون کار کردن با آن ساده ساده تر است.

 

رنگ این چوب، روشن است و برای اتاق ها و خانه هایی که طرح و زمینه قهوه ای و کرم رنگ دارند، مناسب است. این رنگ، هم زیبایی خاصی به چیدمان شما می بخشد و هم فضا را روشن تر و بزرگتر نشان می دهد.

 

مزیت این چوب به نسبت دو نوع بلوط و گردو، قیمت پایین است که برای بسیاری از خریداران در اولویت است. چوب افرا معمولا از دو نوع چوب دیگری که اسم بردیم، ارزان تر است و همین مسئله باعث شده تا میل و رغبت زیادی به خریدنش در بین علاقمندان به وسایل اتاق و سایر بخش های خانه باشد.

 

مسلما نمی شود همه خوبی ها را کنار هم داشت. باید بدانید که این چوب، یک مشکل بزرگ دارد: اینکه برخلاف چوب بلوط، در مقابل نفوذ حشرات و برخلاف چوب گردو، در برابر رطوبت مقاومت کمی دارد.

 

بهترین جایگزین برای چوب های طبیعی

همانطور که با خواندن این مطلب و شاید طبق دانسته های قبلی خود می دانید، انواع چوب های طبیعی (حتی افرا که قیمتش پایین تر از همتاهای خود است)، به نسبت برخی متریال دیگر هزینه بالایی دارند. لذا علاقمندان به خرید وسایل چوبی برای محیط خود، به سراغ گزینه های اقتصادی تر می روند. اینجاست که چوب های مصنوعی مانند ام دی اف وارد گود می شوند.

چوب مصنوعی MDF

چوب مصنوعی MDF

حالا که چند نمونه از چوب های طبیعی را بررسی کردیم، بد نیست سراغ چوب MDF هم برویم که بخش زیادی از بازار تولید وسایل چوبی مدرن را به خودش اختصاص داده است. حالا چرا این چوب مصنوعی، تا این حد مورد توجه است و بسیاری از اقلام منزل و اتاق خواب ها از این جنس ساخته می شود؟ پاسخ، ساده است؛ این چوب، چهار ویژگی بسیار مهم دارد که سازنده را به استفاده از آن ترغیب می نماید:

 

هزینه پایین: این مسئله، برای برخی از خریداران اولویت مهمی است؛ چون همه توانایی پرداخت هزینه های هنگفت برای خرید وسایل ساخته شده از چوب های طبیعی را ندارند.

 

دوام بالا: با خواندن مورد شماره 1، برداشت اشتباهی نکنید؛ باید بگوییم که قیمت ارزان به تنهایی نمی توانست باعث شود استفاده از ام دی اف اینطور همه گیر شود. این چوب شاید به اندازه چوب های طبیعی محکم نباشد، اما طوری ساخته و پرداخته می شود که استحکام بالا و مقاومت خوب در برابر رطوبت و حشرات به یکی از مزیت های اصلی آن تبدیل شود.

 

زیبایی: کافی است نگاهی به محصولاتی مثل سرویس خواب دو نفره که از MDF ساخته شدند، بیندازید. کالاهای ساخته شده از این چوب، بسیار شیک و جذاب هستند. شما امکان انتخاب رنگ های متنوع تری نسبت به چوب های طبیعی را در بین محصولات ساخته شده از ام دی اف دارید تا محصولات مطابق طرح داخلی منزلتان باشند.

 

وزن کم: این مورد برای افرادی که نیاز به جابجایی مکرر وسایل برای تمیزکاری یا تعویض خانه را دارند، اهمیت پیدا می کند. به طور معمول، لوازم ساخته شده از ام دی اف سنگین نیستند.

 

لازم به ذکر است که برخی محصولات تمام ام دی اف هستند (یعنی هم در بخش مغز محصول و هم روکش) و برخی دیگر از مغزی نئوپان و روکش MDF ساخته می شوند که به ملامینه معروف است.

 

نتیجه گیری

نمی توان حکم کلی داد و گفت که کدام چوب برای ساخت تختخواب و سایر اقلام اتاق خواب مناسب است. انتخاب نوع چوب، به شرایط و سلیقه شما بر می گردد؛ اگر می توانید از پس هزینه بالا بربیایید و سنگینی تختخواب (و سایر اقلام) برایتان اهمیت ندارد، می توانید سراغ چوب های طبیعی بروید.

 

اگر دنبال کالای مقرون به صرفه ای هستید که شکل و ظاهر خیره کننده ای داشته باشد، سراغ کالاهای ساخته شده از چوب های مصنوعی بروید. مدل های مختلف و متنوع سرویس خواب و تختخواب MDF را در فروشگاه سه گامه (www.segameh.com) با بهترین قیمت می توانید تهیه کنید.