پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل

قاصدک 24

نکات شیر دادن به نوزاد در طول شب

مجموعه : بهداشت زنان
نکات شیر دادن به نوزاد در طول شب

نکات شیر دادن به نوزاد در طول شب 

مادران در طول شب ممکن است چندین بار بیدار شوند تا به کودکشان شیر دهند، نکات شیردهی به زنان را دراین پست خواهیم گفت. دفعات متعدد شیردهی در طول شب بسیار کسل کننده است و حتی باعث تعجب مادر میشود که نوزاد طبیعی است یا خیر. شیر خوردن نوزاد در طول شب در بازه زمانی خاصی از رشد او کاملا طبیعی است.

نکات شیر دادن به نوزاد در طول شب

برای مبتدیان، نوزاد شما در طول شب به دفعات شیر می‌خورد زیرا گرسنه است و شیر کافی دریافت نکرده است. نشانه هایي وجوددارد که میتوانید از این مسئله مطمئن شوید.این دوره بعنوان هفته هاي شگفت انگیز شیردهی شناخته میشود.اگر چه علم قادر به کشف این مسئله نیست که چرا نوزادان دراین مرحله از هفته شگفت انگیز قرار میگیرند، اما یک توضیح احتمالی وجوددارد که هر هفته تغییراتی در پیشرفت ذهنی فرزند شما ایجاد میشود که باعث ایجاد اضطراب و نگرانی میشود .

 

بعنوان یک مادر، فرزند شما حمایت و مراقبت اولیه را از شما می‌خواهد و این حفاظت و آسایش را از طریق تغذیه با شیر مادر دریافت می‌کند.

 

میانگین طول مدت هفته شگفت انگیز چقدر است؟

بطور کلی، این هفته می‌تواند به کوتاهی چند روز یا بلندی چند هفته باشد ودر نوزدان مختلف متفاوت است.

 

هفته شگفت انگیز کی اتفاق میوفتد؟

هفته شگفت انگیز یک الگوی قابل پیشبینی را دنبال می‌کند که هر زمانی که کودک شما یک جهش پیشرفت را تجربه می‌کند، اتفاق میوفتد. نمودار زیر این جهش ها و هفته هاي هماهنگ آنها، که دوباره میتواند بسته به نوع کودک شما متفاوت باشد، را نشان میدهد:

 

هفته شگفت انگیز کی اتفاق میوفتد

– جهش اول: هفته 5 – هنگامیکه کودک شما احساسات را یاد می‌گیرد
– جهش دوم: هفته 8 – هنگامیکه آنها الگوها را درک میکنند
– جهش سوم: هفته 12 – زمانی که آنها تحولات نرم را تجربه میکنند
– جهش چهارم: هفته 19 – زمانی که آنها رویدادها را تجربه می‌کنند
– جهش پنجم: هفته 26 – هنگامیکه آنها درباره روابط یاد میگیرند
– جهش ششم: هفته 37: زمانی که آنها شروع به دسته بندی چیزها میکنند
– جهش هفتم: هفته 46 – هنگامیکه آنها توالی را درک میکنند
– جهش هشتم: هفته 55 – هنگامیکه برنامه ها شروع می‌شوند
– جهش نهم: هفته 64 – هنگامیکه آنها درک اولیه خودرا از اصول دارند
– جهش دهم: هفته 75 – هنگامیکه آنها شروع به درک سیستم ها میکنند

 

جهش 4، 6 و 10 اغلب طولانی ترین هستند و همان زمان با پیشرفت هاي حرکتی کودک رخ می‌دهد. به غیر از هفته شگفت انگیز، دلایل دیگری نیز برای بیدار شدن نوزاد در طول شب و تغذیه وجوددارد. این دلایل شامل آب و هوای گرم و روز پر از فعالیت است که اجازه میدهد نوزاد در طول شب شیر بخورد.

 

هفته هاي شگفت انگیز بسیار کسل کننده هستند، بهمین دلیل باید خودتان را برای آنها آماده کنید تا آسان تر از پس انها برآیید. 

 

سوال: دختر 18 روزه دارم. وزن هنگام تولدش 3،400 بودو همین حالا 4،200 است. شبها فقط یک‌بار برای شیر خوردن بیدار میشود. از نخستین روز به سختی مک می زد. وزن گیریش خوبه؟ آیا باید شبها برای شیر خوردن بیدارش کنم؟ وقتی خوابه اصلا شیر نمی خوره. چند ساعت یک‌بار باید شیر بخوره؟

 

پاسخ پزشک کوروش نیرالدین، متخصص کودک و نوزادان:نوزاد تازه متولد شده در طول شبانه روز بیشتر اوقات خودرا در خواب سپری میکنند. بطور متوسط نوزادان چیزی درحدود ۱۶ تا ۱۸ ساعت در شبانه روز میخوابند. نوزاد تازه بدنیا آمده را باید هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار بیدار کرد. طولانی ترین زمان خواب نوزادان ۴ تا ۵ ساعت است،

 

این مدت زمانی است که شکمشان می‌تواند گرسنگی را تحمل کند. اگر به مدت طولانی تری بخوابند، درطول روز گرسنه تر میشوند و بیشتر سمت شیر می‌روند.اگر علائم غیر طبیعی در نوزاد خود می‌بینید که حالت بیماری دارد، حتماً باید به متخصص اطفال مراجعه کنید.

 

شیردهی تجربه اي جدید برای تمام زنانی است که بچه دار می‌شوند. از همان نخستین روز تا پایان شیردهی طبق معمول سوالات زیادی در ذهن مادر شیرده به وجود می‌آید مثل این که آیا شیرم برای نوزادم کافی است یا این که چه کنم شیرم بیشتر شود. شیر هر مادری بهترین و کامل ترین غذا برای نوزادش است .فال روزانه

 

یک فوق تخصص نوزادان با بیان این که شیر دهی در شب به افزایش شیر مادر کمک بسیار زیادی می‌کند گفت:از 12 شب تا 5 صبح حداقل یک‌بار شیردهی الزامی است.این متخصص با اشاره به لزوم توجه به مراقبت از کودک در هفته هاي اول زندگی اظهار داشت:نوزاد اگر به شکل مناسبی تغذیه شود بعد از هر بار خوردن شیر باید اجابت مزاج داشته باشد؛ البته اجابت مزاج به صورت یک روز در بین نیز طبیعی است.

 

شیردهی به نوزاد در شب الزامی است

رییس دانشکده دکتری دانشگاه علوم دکتری تهران ادامه داد:رنگ طبیعی مدفوع در نوزادان تغذیه شده با شیر مادر در هفته هاي اول تولد زرد و گاهی سبز حاوی دلمه هاي سفید و نیمه شل است و اجابت مزاج همراه با رگه هاي خون در نوزادان در هفته هاي اول زندگی غیر عادی است که باید درمان شود.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم دکتری تهران اظهار داشت:اجابت مزاج همراه با گریه که ناشی از درد است نشان دهنده بیماری و غیر طبیعی است.این فوق تخصص نوزادان با بیان این که نوزاد در روزهای اول زندگی از 16 تا 24 ساعت می‌تواند بخوابد تصریح کرد:خدا نوزاد را شب بیدار آفریده است و نوزاد در هفته اول عمدتا در روز می‌خوابد و البته در ماه هاي بعد میتوان وی را به خواب شب عادت داد.

 

وی در خصوص اهمیت شیر دهی به نوزاد در شب ادامه داد:شیر دهی در شب به افزایش شیر مادر کمک بسیار زیادی میکند و از 12 شب تا 5 صبح حداقل یک‌بار شیر دهی الزامی و مورد نیاز است.این فوق تخصص نوزادان گفت:گفتن درجه حرارت واحد برای پوشاندن بچه ها کار درستی نیست نوزاد را نه باید آن قدر لباس بپوشانیم

 

که دچار تعریق شود و نه آن چنان کم بپوشانیم که قسمت هاي مختلف مثل دست گردن و صورتش سرد شود البته در مورد نوزادان نارس به پوشیدن کلاه و دستکش و جوراب حتماً باید توجه شود.