پارس ناز پورتال

قاصدک 24

قاصدک 24

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

مجموعه : رژیم و تغذیه
نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه 

تغذیه کودکان در مدرسه بادقت بـه این کـه آنان مشغول یادگیری درس و علم میباشند از اهمیت زیادی برخوردار هست کـه والدین باید بـه آن دقت کنند. اگر چـه مثل سال‌هـای خیلی دور و تا كمی نزدیك، یعنی سال‌هـای آغاز دهه60، مدارس دو و سه مجذوب وجود ندارد، اما برنامه درسی بچه‌ها بـه‌گونه‌ای تنظیم شده كه اغلب آنها وعده ناهار را در مدرسه می‌گذرانند. بعد از صبحانه -كه اغلب بچه‌ها از خوردن آن گریزان میباشند- ناهار وعده اصلی غذای بچه‌هاست.

 

بنابر این باید برنامه خوراکی انها بـه درستی تنظیم شود تا دچار مشكلات تغذیه‌ای نشوند. علاه براین كه با تغییر در ساختار زندگی بچه‌ها باید در اوضاع تغذیه‌ای انها نیز تغییراتی ایجاد شود تا انرژی لازم را برای فراگیری و فعالیت بدنی داشته‌باشند. ببینیم برنامه خوراکی بچه‌ها با شروع سال تحصیلی اخیر باید چگونه باشد؟

 

بچه‌ها بـه پنج نوبت خوراكی نیاز دارند

وعده‌هـای خوراکی بـه پنج گروه تقسیم می‌شوند. سه وعده آن، وعده خوراکی اصلی یعنی صبحانه، ناهار و شام بوده و دو وعده دیگر بین این وعده‌هـای اصلی قراردارند. اگر دوست دارید فرزندتان اضافه بر تغذیه تندرست، از نظر وزنی نیز شرایط مناسبی داشته باشد، باید برنامه خوراکی او را بـه درستی تنظیم كنید.آن چـه باید كودكان بـه شكل هر روز دریافت كنند، با واحد «بشقاب» تعریف شده و مقدار خوراكی‌هـای موجود دراین بشقاب همانند با عنوان «واحد» بیان می شود.

 

براساس نظر سازمان بهداشت جهانی، بشقاب خوراکی كودكان باید هر روز حاوی برخی از خوراكی‌ها باشد تا شیوه تغذیه انها، شیوه تندرست باشد. درغیر این صورت با بـه هم خوردن تعادل تغذیه‌ای، بچه‌ها آن چـه را كه باید، دریافت نمی‌كنند. این نكته برای بچه‌ مدرسه‌ای‌ها بسیار مهم هست.

 

در كیف‌ بچه‌ها چـه بگذاریم؟

وقتی بچه‌ها مدرسه میباشند، امكان مسواك زدن ندارند. بنابر این اگر خوراكی‌ها یا نوشیدنی‌هایی كه مصرف می‌كنند، مناسب نباشند، باعث پوسیدگی دندان‌ها می شود. برای حاضر كردن سبد خوراکی كودكان در مدرسه، بـه این موارد دقت كنید.

 

شیر

تركیب‌هـای خوب موجود در شیر آن رابه غذای كاملی تبدیل كرده هست. بهمین علت باید در سبد تغذیه‌ای هر روز دانش‌آموزان حتما یك پاكت شیر یك نفره لحاظ شود. كلسیم موجود در شیر، باعث حفظ سلامت دندان‌ها می‌شود.

 

ماست

كلسیم و اسیدهای موجود در ماست بـه حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها كمك می‌كنند.

 

هویج

خوراكی‌هایی مثل هویج، كلم بروكلی، سیب‌زمینی و كدو حاوی ویتامین A میباشند. این ویتامین برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها ضروری هست. گاز زدن این خوراكی‌ها بـه تمیز شدن دندان‌ها هم كمك می‌كند.

 

سیب

این میوه، خوراكی شیرین و كم كالری هست. هیدرات كربن موجود در سیب بـه سلامت دندان‌ها آسيب نمی‌زند.

 

ساندویچ‌ها

بهتر هست با نان مناسب كم شیرین حاضر شوند. برای میان‌وعده میتوانید كره بادام زمینی و نان بـه انها بدهید. ساندویچ بوقلمون یا تخم‌مرغ هم انتخاب‌هـای خوبی میباشند. این خوراكی‌ها همگی سرشار از كلسیم، فسفر، ویتامین D میباشند. بنابر این برای حفظ سلامت استخوان‌هـای فك و دندان مناسب میباشند.

 

ناهار با مزه سلامت دندان

برای آنكه یك تیر و دو نشان بزنید، بهتراست ناهاری را در نظر بگیرید كه سلامت دندان‌ها رابه لحاظ تركیب‌هـای موجود در انها حفظ كند. این خوراكی‌ها باید بـه شكلی باشند كه هم بـه دندان آسيب نزنند و هم دارای تركیب‌هـای خوب باشند تا سلامت دندان حفظ شود.

 

این پنج نكته مهم هست

در وعده خوراکی بچه‌ها باید غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها گنجانده شود تا ویتأمین‌هـای مورد نیاز لثه‌ها تأمین شود.بچه‌ها رابه خوردن خوراكی‌هایی مثل ساقه كرفس، سبزی و… عادت دهید. بـه این ترتیب زمانی كه مسواك نمی‌زنند، تأثیر خوراكی‌هـای شیرین روی دندان‌ها از بین می رود.

 

غذا هـای نشاسته‌ای را در برنامه خوراکی بچه‌ها بگنجانید؛ برای نمونه سیب‌زمینی. این خوراكی حاوی نشاسته و پتاسیم هست.

 

گذشته از خرید هر خوراكی حتما اطلاعات روی بسته را بخوانید تا خوراكی‌هـای تندرست شامل انواع كم شیرین و… را انتخاب كنید.از دادن خوراكی‌هایی كه بین فضای دندان گیر كرده یا روی شیارهای دندانی می‌چسبند، امتناع كنید. این خوراكی‌ها مهم‌ترین عوامل پوسیدگی دندانی در كودكان میباشند. تافی، چیپس، پفك و… از این گروه خوراكی‌ها میباشند.

 

كنترل نهایی

بچه‌ها را از نظر روانی برای شروع سال تحصیلی اخیر حاضر كنید. یكی از این راهكارها، خرید لوازم مدرسه مورد علاقه آنهاست.

 

نكته‌هـای لازم برای مراقبت‌هـای شخصی در مدرسه رابا بچه‌ها بازبینی كنید.

 

همزمان با شروع مدرسه، حتما آنها را در یك كلاس ورزشی ثبت‌اسم كنید تا میزان تحرك بدنی‌شان بـه‌طور ناگهانی افت نكند.

 

درمورد تنظیم زمان خواب و استراحت بچه‌ها مطمئن شوید. برای این كار از كمی گذشته از شروع مدرسه باید زمان خواب و بیداری رابه زمان عادی بازگردانید.

 

سلامت انها را از نظر شنوایی، بینایی، تزریق واكسن و… بررسی كنید.

 

از سلامت جسمی انها از هر نظر مطمئن شوید. برای نمونه اختلالی در راه رفتن یا حركت دیگر اعضای بدن نداشته باشند

 

ترس از مدرسه، علامت دارد

از چند روز باقی مانده بـه شروع درس و مدرسه، فرزندتان بی‌علت هر روز دچار مشكل گوارشی، سردرد، حالت كسلی و عصبانیت و… هست. دكتر و دارو هم اثری ندارد. بـه ظاهر هیچ مشكلی نیست، اما چرا اوضاع جسمی فرزندتان بـه این شكل هست؟ این معما خیلی ساده ‌هست! این‌ها همگی علامت ترس از مدرسه میباشند.

 

با این علامت‌ها آشنا هستید؟ این نكته را هم فراموش نكنید كه همه ی ی این رفتارها، كاملا غیرارادی و ناخودآگاه بوده و واكنش روان، بـه تغییر شرایط هست. برای رفع این مشكل یا باید خودتان اطلاع لازم را داشته باشید یا از درمانگر كمك بگیرید.

 

سرگیجه

حالت ضعف، همراه با سرگیجه و حالت تهوع. این اوضاع كاملا شبیه بـه حالتی هست كه فرزندتان دچار مشكل گوارشی شده و علائم سرگیجه را نشان می دهد.

 

سردرد

شكایت از درد سر، بـه‌ویژه در ساعت‌هـای آغاز بیدار شدن از خواب ودر زمان خوابیدن از مشكلات دیگر مدرسه‌هراسی هست.

 

مشكلات گوارشی

یبوست، اسهال، دل‌پیچه، بی‌اشتهایی و گاهی پراشتهایی، همگی علامت ترس فرزند شـما از مدرسه هست.

 

پرخاشگری

فرزندتان ممكن هست سر هر مسئله كوچكی، حالت پرخاشجویانه داشته باشد.

 

گریه

اساس آن كاملا اضطرابی هست. گریه ممكن هست تا چندبار در روز در كودك دیده شود. این گریه ممكن هست با بهانه‌گیری همراه باشد. بهانه‌ها هم ممكن هست بـه شكل علاقه بـه خوردن چیزی، خریدن چیزی، رفتن بـه گردش خاصی و… دیده شود.

 

تكرر ادرار

ممكن هست اضطراب فرزندتان بـه شكل تكرر ادرار دیده شود. علاوه براینكه ممكن هست بـه شكل مقطعی دچار شب ادراری هم بشود. راهكار درمان این مشكل قطعا بـه رخ كشیدن مشكل و مشاجره و دعوا كردن با كود ك نیست.

 

ایجاد مشكل در روند تعلیم

گاه رفتارهایی از جانب عده ای از بچه‌ها برای جلب دقت پدر و مادرصورت می‌گیرد. بـه این معنی كه كودك می‌خواهد دقت والدین رابه‌خودش جلب كند تا بـه این ترتیب حس از دست دادن انها را جبران كند ودر نهایت اساس برای بازگشت او بـه منزل فراهم شود.

 

بد رفتاری با اولیاء مدرسه

از پرخاش بـه آموزگار گرفته تا درگیری با سایر اولیاء مدرسه مثل مدیر، ناظم و…. از دیگر علامت‌هـای ناخودآگاه اضطراب ترس از مدرسه میباشند.