پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

نکات مهم درباره نحوه انتخاب پرده مناسب برای پنجره ها

مجموعه : دکوراسیون
نکات مهم درباره نحوه انتخاب پرده مناسب برای پنجره ها

نکات مهم درباره نحوه انتخاب پرده مناسب برای پنجره ها 

اگر می‌خواهید بهترین پوشش برای پنجره ها را داشته باشید میتوانید نکات زیر را درباره انتخاب جنس و رنگ پرده مدنظر داشته باشید. برای تعداد زیادی از افراد، پوشش پنجره ها چیزی است که آخر از همه ی به فکر آن می افتند.

 

پرده و پوشش پنجره ها یا بعنوان آخرین قطعه از یک طراحی یکپارچه و منسجم مورد توجه قرار می‌گیرد، و یا این که با تصور این که کلاً موضوعی اضافی است، به فراموشی سپرده میشود. ولی اینکار میتواند اشتباه باشد.

 

اینها عناصری در طراحی هستند که به معنای واقعی به اتاق جان تازه می‌دهند. پرده ها، قطعه اي هستند که اتاق هاي دارای طراحی حرفه اي را از بقیه اتاق ها جدا میکنند.

 

اگر شما تا کنون به پوشش پنجره هایتان اهمیت زیادی نداده اید یا این که مطمئن نیستید چگونه به شکل درست آنرا انجام دهید، پیش از اجرای طراحی بعدی اتاق هایتان این مطلب را بخوانید. ما راهنمایی جامع جمع آوری کرده ایم تا بشما کمک کنیم که این فرایند را از ابتدا تا انتها انجام دهید.

نکات مهم درباره نحوه انتخاب پرده مناسب برای پنجره ها

به کاربرد و عملکرد فکر کنید

همان طور که در مورد هر عنصر طراحی دیگری نیز همین طور است، نخستین سؤالی که باید از خود بپرسید این است که «می‌خواهم این‌ها برایم چکار کنند؟» پاسخی که به آن برسید می‌تواند کمکتان کند که گزینه هایتان را محدود کنید تا پوشش هایي را برای پنجره هایتان درنظر بگیرید که کاملاً مناسب شما باشد.

 

برای بسیاری، پاسخ این سؤال اضافه کردن ارزش زیبایی شناختی است. قبل از این که شما هم بطور پیش فرض همین جواب را بدهید، به این فکر کنید که آیا پوشش پنجره تان لازم است کاربرد دیگری هم داشته باشد یا نه. برای مثال، یک جفت پرده تاریک کننده خوابیدن را راحت تر میکند.

نکات مهم درباره نحوه انتخاب پرده مناسب برای پنجره ها

گزینه هاي خود برای پوشش پنجره ها را بشناسید

هر شخصی که تا به حال پایش رابه فروشگاهی برای دکور منازل گذاشته باشد می‌تواند بشما بگوید که تعداد بیشماری پرده و پوشش پنجره برای انتخاب وجوددارد. برای تعداد زیادی از افراد، این سطح از انتخاب گیج کننده است. با این حال، بیشتر انها را میتوان زیرمجموعه چند نوع خاص طبقه بندی کرد:

 

پرده کرکره اي: کرکره بطور کلی به صرفه ترین انتخاب است، و از جنس پلاستیک یا چوب در قالب اسلایدهایی ساخته می‌شود. طبق معمولً تنوع کمی در سبکهای مختلف آن وجوددارد. پرده کرکره اي را میتواند یا از بالای داخل چارچوب پنجره آویزان کرد تا ظاهری تمیز داشته باشد و یا از بیرون آویزان کرد تا پنجره هاي کوچک، بزرگ تر بنظر برسند.

 

پرده کرکره پارچه اي: این نوع پرده کرکره اي ها از پارچه ساخته شده اند و دارای انواع مختلف با سطوح گوناگون شفافیت هستند. کرکره پارچه ها کمی گران تر از کرکره هاي معمولی هستند و دارای سه نوع اصلی هستند:

 

کرکره رولر: که از قطعه لوله مانندی در بالای پنجره باز می‌شود.
شانه عسلی: که از پایین به بالای پنجره به صورت پلیسه بسته میشود
پرده رومی: که در قالب چین هایي مرتب و شیک تا میشود.

 

پرده دراپه: این نوع پرده به میله اي در بالای پنجره متصل است و فراتر از چارچوب پنجره آویزان میشود، و بیشترین تنوع قیمت را دارد چرا که دارای انواع مواد، رنگ ها و الگوها است. این نوع پرده همچنین دارای انواع از پیش آماده و شخصی سازی شده است.

 

کرکره شاتر: شاترها گرانقیمت ترین آیتم دراین فهرست هستند که کاملاً اثری چوبی به شمار میروند. اندازه ها و انواع محدودی ازآن وجوددارد، و پیشنهاد میشود که برای بهترین ظاهر، آن رابا سایز پنجره خود هم اندازه کنید.

نکات مهم درباره نحوه انتخاب پرده مناسب برای پنجره ها

به اندازه ها توجه کنید

بعد از این که نوع ایده آل پرده برای پنجره تان را انتخاب کردید، قدم بعدی اندازه گیری سایزها است. حتما اندازه ها را روی کاغذ بنویسید و با خودتان به فروشگاه ببرید، تا تصور درستی از گزینه هاي موجود داشته باشید.
برای اندازه گرفتن، به این نکات توجه کنید:

 

برای پرده کرکره اي: برای کرکره هاي آویزان شده از داخل، عرض را از بالا، وسط و پایین پنجره، داخل چارچوب، اندازه بگیرید. باریک ترین پهنا را استفاده کنید. سپس، از سمت چپ، میانه و راست در داخل چارچوب اندازه طول را بگیرید. طولانی ترین طول را استفاده کنید. اگر ترجیح می‌دهید

 

که از کرکره هاي آویزان شده از بیرون استفاده کنید، عرض را تا انتهای چارچوب پنجره اندازه بگیرید و بعد 3.5 سانتی متر به هر طرف اضافه کنید تا همپوشانی را جبران کند. طول را تا انتهای طاقچه پنجره اندازه بگیرید و 3.5 سانتی متر اضافه کنید.برای پرده کرکره پارچه اي: همان فرایندی که برای پرده کرکره در بالا توضیح داده شده را دنبال نمایید.

 

برای پرده دراپه: به منظور تعیین طول میله پرده تان، عرض پنجره را اندازه بگیرید و بین 7 تا 20 سانتی متر به هر طرف اضافه کنید. سپس، برای اندازه گیری طول از نقطه اي شروع کنید که میله آویزان میشود و تا 2.5 سانتی متر بالاتر از کف زمین اندازه بگیرید.

 

برای کرکره شاتر: همان فرایندی که برای پرده کرکره اي توضیح داده شد را دنبال نمایید. 4 سانتی متر به هر طرف در باریک ترین عرض و 4.5 سانتی متر به طولانی ترین عرض اضافه کنید.

 

توجه کنید که خیلی از پنجره ها سایز استانداردی ندارند. پرده دراپه را می‌توان بنا به سلیقه دوخت، و یا برای دیگر انواع پرده، می‌توانید انتخاب کنید که نزدیک ترین سایز از پیش آماده موجود را بخرید یا این که سفارش سایز خاصی را دهید.

نکات مهم درباره نحوه انتخاب پرده مناسب برای پنجره ها

زیبایی را فراموش نکنید

بعد از این که اندازه گیری هاي مورد نظر را انجام دادید، قادر خواهید بود که ببینید چه گزینه هایي از نظر زیبایی شناختی برای شما در فروشگاه موجود است. با این که سبک زیبایی همیشه سلیقه اي شخصی است، بد نیست که این چند توصیه رابه خاطر بسپارید:

 

برای پرده کرکره اي: به دنبال رنگ سفید خالص باشید، و یا اگر رنگ غالب اتاقتان تُن رنگی خنثی دارد، سعی کنید که رنگ پرده با آن هماهنگ شود.

 

برای پرده کرکره پارچه اي: اگر به دنبال تُن رنگ هاي قوی هستید، یا رنگی خنثی انتخاب کنید و یا رنگی که با رنگ غالب اتاق متناسب باشد. اگر پرده کرکره پارچه اي طرح دار استفاده میکنید، سعی کنید یکی از رنگ هاي چاپ روی پرده رابا رنگ تأکیدی خود هماهنگ کنید.

 

برای پرده دراپه: برای این که پنجره با اتاقتان یکپارچه شود، تُن رنگی خنثی یا رنگی که به رنگ غالب اتاق نزدیک باشد را انتخاب کنید. برای برجسته کردن چارچوب یک ویژگی خاص پنجره، مثل پنجره خلیجی یا چشم اندازی بسیاری جذاب، رنگی متضاد انتخاب کنید.

 

برای کرکره شاتر: نهایت تلاش خودرا انجام دهید تا با هر اثر چوبی در اتاقتان هماهنگ شود.خیلی از افراد تازه بعد از این که همه ی چیز را در اتاق طراحی کردند، به یاد پوشش پنجره ها می افتند. ما معتقدیم که نباید اینطور باشد. اگر قبلاً راجع به این موضوع زیاد فکر نکردید یا این که نتایج بدی در گذاشته دریافت کردید، این مقاله برای شماست. توصیه هاي مطرح شده رابه کار بگیرید تا دکوراسیون داخلی خانه تان جذابتر شود.