پارس ناز پورتال

قاصدک 24

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان 

لیلا علی قهرمان بوکس جهان و دختر محمد علی کلی قهرمان افسانه ای بوکس است که افتخارات زیادی را تا کنون توانسته کسب کند. در دنیای ورزش، کمتر سراغ داریم که عضوی از خانواده یک ابر قهرمان، بتواند بخشی از راه پر افتخار پدر یا مادرش را طی کرده و نام و نشانی از خود در ورزش به یادگار بگذارد. در این میان، محمد علی کلی، اسطوره بوکس سنگین وزن جهان که چندی پیش در آمریکا چشم از جهان فروبست، یک استنثا به شمار می رود.

 

او نه تنها در عرصه بوکس، چهره ای کم نظیر بود، بلکه تلاش کرد تا دختر ارشدش، تا حدودی راه وی را طی کرده و در مسیر قهرمانی در عرصه بوکس گام بردارد. لیلا علی، یکی از قهرمانان به نام تاریخ بوکس آمریکا بوده که در فاصله سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ میلادی، عناوین جهان بسیاری در بوکس سنگین وزن زنان جهان به خود اختصاص داد.

 

البته جکی فریزر، دختر یکی دیگر از اسطوره های بوکس جهان (جو فریزر) نیز همچون لیلا، راه پدر را در پیش گرفت و افتخارات فراوانی بدست آورد.در این گفتار، نگاهی داریم به زندگی لیلا علی، از قهرمانی در بوکس جهان تا ورود به برنامه های تلویزیونی آشپزی و دنیای رنگارنگ مد و لباس ایشان تا با سبک زندگی دیجیتالی اش نیز آشنا شویم.

 

لیلا علی که بود؟

ورزش جهان اگر ۵ نام خاطره انگیز و چند صحنه نوستالژیک داشته باشید، حتما یکی از نام ها، محمد علی کلی و یکی از صحنه های فراموش نشدنی اش، لحظه ناک اوت شدن سانی لیستون توسط این بوکسور سیاه پوست آمریکایی در سال ۱۹۶۵ میلادی است که نمادین ترین عکس تاریخ ورزش جهان نام گرفت.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

صحنه مبارزه محمد علی کلی، اسطوره بوکس سنگین وزن جهان که سانی لیستون را شکست داد

 

محمد علی کلی، تنها یک بوکسور و قهرمان رینگ بوکس نبود. او چه قبل از آنکه به دین اسلام علاقمند شود و چه پیش از آن، مخالف سیاست های جنگ طلبانه ارتش آمریکا بود و به همین خاطر، پرستیژ یک چهره مدنی و فعال سیاسی و فرهنگی را یدک می کشید که همین رفتار، بارها برایش دردسرساز شد.

 

کلی از جمله قهرمانان اسطوره ای ورزش جهان است که چند باری به تهران سفر کرد. گر چه نسل امروز جهان، همان اندازه که مالکوم ایکس و بسیاری از نوابغ سیاه پوست و تاثیرگذار قرن بیستم چیزی در خاطره ندارند، از محمد علی هم جز چند عکس و نام و نشان، چیز خاصی نمی دانند.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی در کنار پوستر پدر درموزه ملی تاریخ و فرهنگ آفریقا و آمریکا

 

شاید اگر محمد علی امروز زنده بود، یکی از منتقدان درجه یک سیاست های جنگ طلبانه و نژاد پرستانه دونالد ترامپ، کلید دار امروز کاخ سفید به شمار می رفت که رکورد عدم محبوبیت را در میان روسای جمهور تاریخ ایالات متحده شکسته است.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

تصویر یکی از رقابت های بوکس لیلا علی

 

همچون خانواده دیوید بکهام، خانواده محمد علی کلی فقید نیز شهرت بین المللی دارد. نه بخاطر دنیای مد و لباس. بلکه به واسطه فعالیت های ورزشی و هنری و اجتماعی دختر ارشد این اسطوره بزرگ ورزش آمریکا و جهان، که در عصر امروز،‌ به مدد فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز توانسته بر شهرت خوب بیافزاید.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی در کنار همسر و فرزندانش

 

لیلا آماریا علی (Leila Amaria Ali) در ۳۰ دسامبر سال ۱۹۷۷ میلادی در فلوریدا آمریکا به دنیا آمد. او قهرمان بوکس اسبق زنان آمریکا بود که در نخستین سال های قرن بیست و یکم، در فهرست نامداران این ورزش در جهان به شمار می آمد. لیلا، دختر سومین همسر محمد علی کلی بود که ورونیکا پورشه علی (Veronica Ali)‌ نام داشت. او هشتمین فرزند پدرش به شمار می آید. چرا که محمد علی از دو همسر سابقش، هفت فرزند داشت.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا در کنار خواهر و مادرش در حال آموزش پیانو

 

لیلا علی در مدت فعالیت های خود در زمینه بوکس قهرمانی که زیر نظر اسطوره بوکس جهان صورت می گرفت، توانست نشان هایی همچون: WBC-WBA-IWBF-IBA  را کسب کند.لیلا را می توان همچون پدرش، یک نابغه در عرصه بوکس سنگین وزن به شمار آورد. وی در هر ۲۴ مسابقه رسمی بوکس حرفه ای خود به پیروزی دست یافت.

 

۲۱ مورد از این پیروزی، با ناک اوت کردن حریف و ۳ پیروزی هم از طریق رای هیات داوران بدست آمد. لیلا در فاصله سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ میلادی، قهرمان دسته میان وزن بالای فدراسیون جهانی بوکس شد و در سال ۲۰۰۶ میلادی، از سوی شورای بین المللی مشت زنی، عنوان قهرمانی را تصاحب نمود.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی در این عکس، خبر از لمینیتی جادویی برای صاف کردن موهای مجعدش گفت که توسط RobbiRogers.com تولید شده بود

 

دختر ۱۷۸ سانتیمتری محمد علی، یک ارتدوکس بوده و در دانشگاه سانتا مونیکا فلوریدا تحصیل کرد. با وجود اینکه در رشته تجارت مشغول به تحصیل و تحقیق شد، اما ورزش حرفه ای آنهم در عرصه بوکس که رشته ای خشن و در میان بانوان، استقبال گسترده ندارد را انتخاب نمود.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

اینستا نوشته لیلا علی به مناسبت هفتاد و پنجمین سال تولد محمد علی کلی که وی را در آغوش پدر نشان می دهد

 

او قبل از اینکه به طور حرفه ای وارد رینگ بوکس شود، به دلیل علاقمندی به عرصه زیبایی، سالن مانیکور ناخن داشت و این حوزه را پس از دوران قهرمانی بوکس نیز ادامه داد و حتی دنیای مد و لباس را نیز تجربه کرد.

 

او علاوه بر دنیای بوکس و زیبایی و مد و لباس، عاشق نوشتن است و در سال ۲۰۰۲ میلادی، کتابی تحت عنوان: Reach! Finding Strength, Spirit, and Personal Powe نوشت که در آن، جوانان آمریکایی را به زندگی سالم تشویق می کرد. این کتاب که روایتی از زندگی پر فراز و نشیب خودش و پدرش به شمار می رود، داستان های جالبی دارد که در گفتاری به بررسی آن خواهیم پرداخت.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی با کتاب آشپزی جدیدش، وارد عرصه جذاب طعم ها و رنگ ها شد و از دنیای رینگ فاصله گرفت

 

لیلا در سال ۲۰۰۰ میلادی با یحیی مک کلین ازدواج کرد. همسرش، مدیر برنامه های این قهرمان نامدار بوکس زنان آمریکا شد و کمک زیادی به لیلا در مسیر قهرمانی داد. با این حال، عمر زندگی مشترک لیلا با همسرش، همچون عمر ازدواج کلی و پله و مارداونا با همسران خود، زیاد نبود و آن ها بعد از ۵ سال از یکدیگر جدا شدند. در ۲۳ جولای سال ۲۰۰۷ میلادی، لیلا با کورتیس کانووی ازدواج کرد.

 

کورتیس، بازیکن سابق فوتبال آمریکایی بود و این ازدواج که اکنون ۱۱ سال از عمر آن می گذرد، همچنان پابرجا بوده و حاصل آن، دو فرزند است. البته، همسر فعلی لیلا، از همسر سابقش، ۳ فرزند دارد و به همین خاطر، لیلا را باید مادر خوانده سه فرزند نیز به شمار آورد.

 

ورود به دنیای بوکس

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

در دو دهه اخیر، یکی از نامدارترین ورزشکاران در عرصه بوکس بانوان، لیلا علی است. او وقتی تنها هجده سال سن داشت و یکی از مسابقات بوکس را به همراه پدرش تماشا می کرد، توجهش به بوکس زنان جلب شد و به رسانه ها اعلام کرد که قصد دارد به طور حرفه ای، زیر نظر پدرش، وارد بوکس حرفه ای شود.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

جالب است که بدانید، محمد علی فقید، پس از آگاه شدن از نظر دختری مبنی بر ورود به دنیای رینگ، با این تصمیم مخالفت کرد. به این خاطر، لیلا که با مخالفت پدر مواجه شد، به او قول داد که هرگز در رینگ، با مردان رقابت نکند و تنها با بانوان مشت زنی کرده و در نهایت، پدر را برای ورود به دنیای حرفه ای بوکس راضی کرد.

 

نخستین مسابقه لیلا علی در هشتم اکتبر سال ۱۹۹۹ میلادی برگزار شد. زمانی که وی بیست و یک سال داشت و به مصاف آپریل فولر از ایالت ایندیانا رفت. مسابقه ای که در نیویورک برگزار می شد و نخستین جدال سخت لیلا در مقابل حریفی ورزیده بود.

 

این رقابت، به واسطه آنکه اولین جدال دختر اسطوره ورزش بوکس جهان با حریف نه چندان نامدارش به شمار می رفت، با استقبال گسترده رسانه ها همراه شد. لیلا توانست، نخستین تجربه حرفه ای دنیای رینگ را با موفقیت به سرانجام رسانده و آوریل را ناک اوت کند. اقدامی که رسانه های ورزشی آن زمان، از آن به عنوان گامی محکم در عرصه بوکس لیلا یاد کردند.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

البته همان طور که گفتیم، این فقط لیلا علی نبود که از خانواده ای بوکس باز به دنیای رینگ می آمد. فریا فورمن، دختر جورج فورمن یا جی فریزر، دختر جو فریزر، قهرمانان سنگین وزن بوکس آمریکا نیز بودند که به پشتوانه پدر، می خواستند دنیای رینگ بانوان را بیازمایند.

 

لیلا توانست با جی فریزر، دختر بوکس باز سیاه پوست معروف آمریکایی رقابت کرده و در نهایت پس از هشت راند، با اکثریت آرای هیات داوران به پیروزی برسد.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

این یکی از مسابقاتی بود که لیلا با رای هیات داوران پیروز شد. در ۲ جدال نفس گیر دیگر نیز، لیلا با رای اکثریت، پیروزی میدان شد.

 

لیلا و چهره تلویزیونی

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی و کلکسیون گردن بند و انگشتر در برنامه LATE NITE CHEF FIGHT

 

لیلا علی از سال ۲۰۰۲ میلادی که به چهره مطرحی در دنیای ورزش بانوان تبدیل شد، در یک کلیپ ویدئویی به نام Deny  که با همکاری گروه راک کانادایی به نام Default اجرا می شد، شرکت کرد. این موزیک ویدیو، از طریق شبکه های MTV2 و MMUSA بازتاب گسترده ای پیدا کرد. چرا که لیلا در آن، نقش یک بوکسور را ایفا کرد.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

همین سبب شد تا او به دنیای چند رسانه وارد شده و پس از مدت کوتاهی، تهیه کنندگان برنامه های تلویزیونی با وی تماس گرفتند و از وی خواستند تا در یک شوی تلویزیونی که جرج لوپس (George Lopez) آن را اجرا می کرد، حضور یابد. در همین سال، او در برنامه همسران واقعی هالیوود (Real Husbands of Hollywood) شرکت کرد.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

حضور حرفه ای لیلا در برنامه های تلویزیونی به سال ۲۰۰۴ میلادی باز می گردد. در سال ۲۰۰۷ میلادی، لیلا در یک قسمت از سریال آمریکایی رقص با ستارگان (Dance with Stars) حضور یافت و این حضور، سبب علاقه وی به ارتباط با تهیه کنندگان برنامه های تلویزیونی پر مخاطب شبکه های آمریکا شد. اگر چه او هیچ سابقه رقص نداشت، اما توانست با ماکسین چمرکوفسکی (Maksim Chmerkovsky) به خوبی حرکت کرده و نظر داوران را به خود جلب کند.

 

در ۵ سال اخیر، حضور تلویزیونی لیلا علی در رسانه های آمریکا به دشت افزایش یافت و او در برنامه هایی که به سبک زندگی، آشپزی، بهداشت و سلامت مرتبط می شد به عنوان مجری و مهمان حضور پیدا کرد. برنامه هایی چون: FASHION POLICE, CELEBRITY WIFE SWAP, ALL IN WITH LAILA ALI,  از جمله برنامه های تلویزیونی معروف ایشان است.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

اینستا نوشته لیلا علی از حضور در برنامه ACCESS HOLLWYWOOD LIVE

 

در ژانویه ۲۰۱۶ میلادی، لیلا اعلام کرد که قصد دارد در برنامه NEW CELEBRITY APPRENTICE شرکت کند.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

اینستانوشته ای که از حضور در برنامه آپرنتایس خبر داد

 

لیلا در شبکه های اجتماعی

این ورزشکار سی و نه ساله معروف دنیای بوکس زنان آمریکا، همچون بسیاری از شخصیت های ورزش و هنر این کشور، علاقه زیادی به فعالیت در شبکه های اجتماعی دارد و بخشی از سبک زندگی دیجیتالی وی، به پست گذاری در شبکه های مختلفی که عضویت دارد، اختصاص پیدا کرده است.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

تصاویر جدید لیلا در فیس بوک که سبک زندگی سالم را ترویج می دهد

 

وی در فیس بوک، صدها هزار مخاطب دارد که در این نشانی از سال ۲۰۰۶ میلادی، فعالیت های خود را اطلاع رسانی می کند. گر چه توییتر، شبکه های اجتماعی متن محور، بیشتر مورد استفاده فعالان هنری و سیاسی جهان است، اما برخی از نوشته های لیلا در این شبکه بازتاب های گسترده ای پیدا کرد.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

تصویر اینستاگرام لیلا علی

 

لیلا در اینستاگرام، شبکه اجتماعی عکس محور این روزها نیز بسیار فعال است و ظرف ۳ سال اخیر، بیش از ۱۱۸۰ پست را به اشتراک گذاشته که ۴۳۴ هزار مخاطب برایش به ارمغان آورده است

 

او، آشپزی و بدنسازی و انرژی مثبت را بخشی از دلایل راه اندازی این صفحه عنوان کرده است که از طریق اینستا نوشته هایی که منتشر می کند، تا حدودی می توان علایق وی به این عرصه ها را متوجه شد.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

تصویری به مناسبت سی و پنجمین سالگرد تولد لیلا علی

 

اینستاگردی با لیلا علی

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

تصاویری که بر روی هشتگ سبک زندگی لیلا علی به اشتراک گذاشته شد

 

در ادامه نگاهی داریم به اینستا نوشته های لیلا با طعم آشپزی و سبک زندگی او. لیلا در مدتی که به فعالیت اینستاگرام پرداخته است، هشتگ های بسیاری برای معرفی گسترده مطالبش تعریف کرده است که سبک زندگی لیلا علی (lailaalilifestyle) از آن جمله است. البته او وب سایتی به همین نام نیز راه اندازی کرده و به اطلاع رسانی درباره مطالب آشپزی و سبک زندگی سالم می پردازد.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی در این اینستا نوشته، درباره کتاب آشپزی خود سخن گفت

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی در این اینستا نوشته، از ۶ میوه سخن گفته که برای کاهش وزن مفید است

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

برخی از هواداران لیلا علی، رسپی های آشپزی ایشان را استفاده کرده و به اطلاع او می رسانند که carrieannpurcell یکی از آنها به شمار می رود

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

اینستا نوشته آشپزی لیلا علی که از رسپی جدیدش که در کتاب آشپزی خود معرفی کرده است، رونمایی کرد

 

درس هایی از لیلا علی

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی، دختر اسطوره بوکس جهان،، امروز یک فعال آشپزی، مد و لباس و همچنین مروج سبک زندگی سالم در کشوری است که با چالش های گسترده چاقی  و بیماری های ناشی از آن دست و پنجه نرم می کند. وی گرچه ورزشکار بوده و در سطح حرفه ای در این زمینه کار کرده است، اما نگاهش به زندگی فقط از دریچه ورزش نبوده و طیف وسیعی از علاقمندی های او، بر زندگی صدها هزار آمریکایی تاثیر گذاشته است.

 

نگاه لیلا به زندگی شاد و سبک زندگی سالم، مقوله ای است که در رسانه های آمریکایی بارها به آن پرداخته شده است. هم در کتاب آشپزی جدیدش و هم در کتاب قبلی او که درباره انرژی مثبت و زندگی سالم، بر اهمیت زندگی شاد تاکید شده است. زندگی شاد را با تغذیه سالم، تفکر سالم و زندگی سالم همراه با طبیعت، می توان بدست آورد.

 

حضور گسترده وی در برنامه های تلویزیونی به عنوان یک قهرمان ورزش زنان آمریکا، نقش زیادی در جذب مخاطب به خصوص بانوان داشته است. در برنامه تلویزیونی biggest LOSERR، وی تمرینات ورزشی هفتگی را به زنانی که با بحران چاقی بیش از اندازه روبرو هستند ارائه می کند که گویا تاثیر زیادی در تشویق برخی از زنان چاق آمریکایی به فعالیت های ورزشی روزانه داشته است.

 

حضور او در دنیای آشپزی، به طور حرفه ای دنبال می شود و این نشان می دهد که حتی یک قهرمان ورزشی بوکس زنان نیز، می تواند یک سرآشپز موفق و معروف باشد به گونه ای که رسپی هایش، بازتاب گسترده ای در رسانه ها و به خصوص شبکه های اجتماعی داشته است.

نگاهی به زندگی لیلا علی قهرمان بوکس جهان

لیلا علی: غیر ممکن، یک حقیقت نیست، تنها یک عقیده است

 

اینستاگرام لیلا علی، همانطور که در بالا به آن اشاره شد، مملو از پست های انرژی مثبت، شاد و طعم دار و رنگارنگ است. این رویه را به نظر می رسد که افراد ورزشکار کشورمان نیز برای تشویق جوانان به فعالیت های انرژی مثبت در شبکه های اجتماعی، دنبال نمایند.

 

لیلا علی به ما می آموزد که می توان هم بوکسور موفقی بود، هم سرآشپزی فعال و هم مشوق خوبی برای جوانان به خصوص زنان جهت زندگی سالم در روزگار مدرن امروز.