پارس ناز پورتال

قاصدک 24

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار 

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم؟ سوال مهمی است، بـه هرحال می‌خواهیم یک عمر زندگی کنیم و ازآن سو هم نمیخواهیم زیاد درگیر روابط موقتی بشویم و کمی در تنگنا قرار میگیریم. امروزه، ما با انتخاب‌هـای بی‌شماری مواجه هستیم. برخلاف دوران گذشته، با حق انتخاب‌هـای فراوانی مواجه هستیم. حتی برای خریدن یک جوراب هم از بین چند نوع مختلف، بهترین جوراب را انتخاب میکنیم.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

انتخاب همسر خوب هم یکی از مهمترین انتخاب‌هایي است کـه ما در طول زندگی خود انجام میدهیم. در دوران گذشته و فضای سنتی حاکم بر آن زمان‌ها، انتخاب همسر جزو انتخاب‌هـای ما محسوب نمی‌شدند و غالباً، این والدین بودند کـه یک دختر و پسر را برای هم انتخاب می‌کردند. اما امروزه، دختران و پسران این حق را برای خود قائل میشوند کـه خودشان باید همسر آینده‌ي خودرا انتخاب کنند.

 

البته، کاملاً حق با آن‌هاست. بـه این دلیل کـه نتیجه‌ي این انتخاب، تا سال ها با فرد همراه خواهد بودو مسئولیت تمام پیش‌آمدها با خود فرد است. اگر بخواهیم معنای حقیقی انتخاب را درنظر بگیریم، هیچ‌کسی واقعاً خودش همسر خودش را انتخاب نمی‌کند . بلکه این زندگی و موقعیت‌ها هستند کـه افراد را در سر راه ما قرار می دهند. حالا از بین آن افراد اگر از کسی خوش‌مان آمد، بـه او تقاضای ازدواج میدهیم.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

البته باید مورد موافقت طرف مقابل هم قرار بگیرد. پس، این انتخاب با انتخاب‌هـای دیگر تفاوت‌هـای اساسی دارد و نیازمند دقت و توجه بیشتری است. شاید بپرسید کـه باید از کجا شروع کنیم؟ اول از همه ی ي ي ي ي توصیه میکنیم کـه تمام رمان‌هـای عاشقانه‌اي کـه خوانده‌اید و فیلم‌هایي کـه دیده‌اید را فراموش کنید. عاقلانه و بدون هیچ عجله‌اي تمام جوانب را بسنجید و بعد ازآن، قدم در راه این انتخاب بگذارید.

 

عشق قبل از ازدواج؟

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

ما نمیخواهیم بگوییم کـه قبل از ازدواج عاشق نشوید! اول با یک دید عاقلانه درمورد هر گزینه فکر کنید. ببینید کـه آیا طرف مقابل خصوصیت‌هـای تبدیل شدن بـه یک همسر مناسب را داراست یا خیر؟ اگر قبل از نگاه عاقلانه، عاشق کسی شوید و بعدا متوجه شوید کـه او برای همسری شما مناسب نبوده؛ با شکست سنگین عاطفی مواجه خواهید شد کـه ممکن است تا سال ها کام شما را تلخ کنند. یا این کـه ممکن است شما عاشق کسی شوید؛ ولی او عاشق شما نشود!

 

همسران امروز، والدین فردا

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بهتر است کـه در انتخاب همسر خود، خودخواهانه عمل نکنید! زندگی شما با همسرتان، فقط محدود بـه امروز و دو نفر انسان نمیشود. آینده‌ي زندگی خودرا هم درنظر بگیرید. بـه فرزندانی فکر کنید کـه قرار است حاصل زندگی شما باشند.

 

این فرزندان، برای برخورداری از یک زندگی خوب و رشدی بالنده، نیازمند والدین خوب هستند. پس، از الان بـه فکر فرزاندان خود هم باشید. در هنگام انتخاب همسر، بررسی کنید کـه آیا طرف مقابل، می تواند مادر یا پدر خوبی برای فرزندان‌تان باشد یا خیر.

 

دوران سرنوشت‌ ساز نامزدی

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

طبق معمولًًً قبل از هر ازدواج رسمی، افراد مدتی را بعنوان نامزد با هم دیگر سپری می‌کنند. این دوران، بهترین زمان برای حل مسائل مختلف است. با رفت و آمدهای مختلف و آشنایی‌هـای بـه‌دست آمده از طرف مقابل، بـه‌اسانی میتوانید بـه یک تفاهم و توافق برسید و برای آغاز رسمی زندگی خود آماده شوید. در غالب موارد، نامزدی مختوم بـه ازدواج میشود. اگرهم مشکلی دراین فاصله رخ داد، بـه کمک هم دیگر آنرا رفع می‌کنند.

 

خانم‌ ها چطور همسر خود را انتخاب می‌کنند؟

هر خانمی، در اعماق وجودش میداند کـه همسر مناسب او کیست. پس چه کاری بهتر از این کـه مشخصات آن همسر را روی کاغذ بیاورید؟ یک فهرست از مشخصات همسر دل‌خواه خود تهیه کنید و آن‌ها رابه ترتیب اولویت و اهمیت مرتب کنید. اینکار بسیار ضروری است و ما واقعاً انجام آنرا توصیه میکنیم. چراکه یک تصویر جامع و کلی در اختیار شما خواهد گذاشت تا با دید بهتری نسبت بـه انتخاب همسر خود اقدام کنید.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

سعی کنید در فرآیند ثبت مشخصات همسر خوب و ایده‌آل خود، اصلاً احساسی عمل نکنید. هرچند، احساس از چیزهای مهمی است کـه باید در فهرست خود مورد توجه قرار دهید، ولی در نوشتن فهرست کاملاً منطقی و بـه‌دور از بزرگ‌نمایی و احساس عمل کنید.

 

بـه اولویت اهمیت این مشخصات هم بسیار دقت کنید. چراکه تعداد زیادی از خانم‌ها، خواستگارهای زیادی رابه‌خاطر دارا نبودن ویژگی‌هـای کم‌اهمیت رد می کنند و فرصت‌هـای ازدواج با یک همسر مناسب را برای خود محدود می‌کنند.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

شما میتوانید خودتان در زمینه‌ي انتخاب همسرتان فعالانه عمل کنید! سعی کنید اجتماعی باشید ودر جمع‌هـای مختلفی حاضر شوید. لازم نیست دراین جمع‌ها الزاماًً مردی حاضر باشد. خانم‌هایي هستند کـه برای فرزندان خود بـه‌دنبال همسر هستند. این جمع‌ها میتواند مکانی باشد برای این کـه دایره‌ي انتخاب‌هـای خودرا وسیع‌تر کنید.

 

آقایان چطور همسر خود را انتخاب می‌کنند؟

درست مثل خانم‌ها، لازم است کـه آقایان هم لیستی از مشخصات همسر خوب و ایده‌آل خود تهیه کنند ودر فرآیند انتخاب آنرا لحاظ کنند. ولی تفاوت‌هایي نیز دراین زمینه وجوددارد کـه بـه آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

بزرگ‌ترین مشکلی کـه اکثر آقایان با آن مواجه میشوند،ترس از پذیرفته نشدن است. این موضوع، برای مردان خجالتی و درون‌گرا بسیار سخت‌تر خواهد بود. اگر در تصمیم خود جدی هستید و دوست دارید بـه چیزی کـه میخواهید برسید؛ کمی شهامت داشته باشید.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

با این حقیقت روبه‌رو شوید کـه قرار است چندین بار رد شوید! این موضوع بسیار طبیعی و از دید متواضعانه بسیار هم خوب است! اجازه ندهید تجربیات «رد شدن‌»، شهامت را از شما بگیرند. گاهی اوقات دختران شما را رد می کنند تا جدیت شما را امتحان کنند. آن‌ها میخواهند بدانند شما تا چه اندازه در تصمیم خود جدی هستید. پس اگر واقعاً جدی هستید و می‌خواهید با او ازدواج کنید، دوباره تقاضای خودرا تکرار کنید.

 

حرف آخر

ازدواج نیز، مثل هر انتخاب مهم دیگری نیازمند دقت فراوان است. همان‌ طور کـه گفتیم، ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هـای زندگی شماست. پس، سعی کنید انتخابی هوشمندانه و با درنظر گرفتن تمام جوانب انجام دهید. مطمئن باشید کـه همسر خوب و مناسب برای شما در همین حوالی است و اگر کمی چشمان‌تان را برای دیدنش باز کنید، وی را خواهید یافت!

 

و اما: 13 نکته مهم در مورد قرار اول

همیشه نخستین برخورد با یک خواستگار تعیین‌ کننده‌ ترین تصویر را در ذهن می‌نشاند. نخستین برخورد است کـه نوع شخصیت طرف مقابل را نشان می‌دهد و حتی میتواند تعیین کند کـه رابطه‌اي ادامه پیدا کند یا نه. فرض کنید کـه آقایی از شما بعنوان یک خانم جوان خواستگاری کرده و قرار است با یک دیگر برای یک جلسه صحبت کنید، احتمالا برای این جلسه اضطراب زیادی خواهید داشت و حتی شاید گیج شوید کـه چه بگویید و چه نگویید.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بـه شما نمیگوییم آرامش خودرا حفظ کنید چون این جلسه اصلا مهم نیست. نمیخواهیم گول‌تان بزنیم، ترجیح میدهیم بـه شما بگوییم کـه چطور رفتار کنید و چه اشتباهاتی را مرتکب نشوید، بـه هر صورت این دیداری است کـه نمی‌توان آنرا جدی نگرفت، زیرا ممکن است در زندگی شما نقشی تعیین‌کننده داشته ‌باشد.

 

1. گذشته ممنوع

شما قرار است آینده رابا خواستگارتان بسازید و بهمین دلیل باید بیشتر درباره برنامه‌‌‌هـای آتی خود صحبت کنید؛ این کـه چه اشتباهاتی کرده اید، چه خواستگارانی داشته‌اید، چه بر سر زندگیتان آمده‌ و… نباید در جلسه اول گفته شود زیرا جلسه اول آشنایی، وقت تاریخچه گفتن نیست. در جلسات بعدی می توانید کمی بـه گذشته بروید و هم از گذشته خودتان حرف بزنید و هم از گذشته او باخبر شوید ولی فعلاً باید بفهمید چقدر با برنامه‌هـای آینده‌تان بـه هم می خورید.

 

2. دیر نکنید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بطور متوسط 30 درصد مردان و 50 درصد زنان سعی می کنند در جلسه اول دیدار کمی دیر بـه قرار برسند تا بطرف مقابل نشان دهند خیلی هم اشتیاق ندارند اما دیر کردن سر قرار، نخستین اشتباه است؛ تعداد زیادی از خانم‌ها گمان می‌کنند کـه دیر کردن برای جلسه اول یک رسم رایج خانم‌هاست، بدانید کـه درحقیقت این گونه نیست؛ وقتی سر قرار دیر میرسید، نخستین پیامی کـه بـه خواستگارتان منتقل میکنید این است کـه چندان برایتان ارزش ندارد تا بخواهید سروقت بـه قرار برسید.

 

3. تنها نباید گوینده باشید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

زندگی زناشویی وقتی میتواند موفق باشد کـه دو طرف بتوانند بـه اسانی باهم حرف بزنند و حرف یک دیگر را بفهمند. وقتی در جلسه اول فقط بخواهید خودتان حرف بزنید این فکر را در طرف مقابل بـه وجود می‌آورید کـه شنونده خوبی نیستید؛ در همان جلسه اول اجازه بدهید طرفتان هم فرصت حرف زدن داشته باشد. باید بدانید کـه لازم نیست همه ی ي ي ي ي اطلاعات مربوط بـه زندگی، شغل، تحصیلات و خانواده‌تان را پشت‌سر هم و یک‌نفس بیان کنید.

 

4. پول را فراموش کنید

درست است کـه مسائل مالی نقش مهمی در زندگی زناشویی دارد ولی بطور حتم در درجه اول اولویت نیست. چیزهای بااهمیت‌تری وجوددارد کـه انها را هنگام انتخاب همسر در اولویت قرار دهید؛ بهمین دلیل در جلسه اول دیدار با خواستگارتان هم خیلی سراغ مادیات نروید، لازم نیست در همان جلسه اول شروع بـه خط و نشان کشیدن و بیان انتظارات مالی‌تان کنید. چون وی را بـه این نتیجه می رسانید کـه خیلی فرد مادی‌اي هستید و اولویت اول زندگیتان پول است.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

13 نکته مهم در مورد قرار اول

 

5. زیاد صمیمی نشوید

در جلسه اول آشنایی دو طرف فقط یک دیگر را محاسبه می‌کنند تا ببینند آیا بـه هم می‌‌آیند کـه بخواهند رابطه را ادامه دهند یا نه؛ بهمین دلیل توصیه میکنیم حتماً حریم‌تان را حفظ کنید و حتی اگر در همان نگاه اول وی را پسندیدید و احساس کردید همسر موفقی برای شما خواهد شد، ذوق‌زده رفتار نکنید.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بگذارید رابطه‌تان روند طبیعی خودرا طی کند و کم‌کم جلو برود تا رسمیت پیدا کند. در نزدیک کردن رابطه عجله نکنید.

 

6. خودرا بی‌خیال نشان ندهید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بعضی‌ها هستند کـه گمان می کنند باید در جلسه اول خودرا بی‌خیال جلوه دهند تا عزت نفس‌شان را حفظ کنند. همه ی ي ي ي ي آدم‌ها بـه طریقی از رد شدن می ترسند. وقتی تظاهر می کنید اصلا درگیر نیستید، باعث می‌شود احساس امنیت کنید

 

اما ممکن است از نظر طرف مقابل کناره‌‌گیر و بی‌خیال باشید و همین وی را مایوس ‌کند. اشکالی ندارد کـه بهترین شکل و شخصیت خودتان رابه طرف مقابل نشان دهید و کمی محتاط باشید اما باید جرات داشته و خود واقعی‌تان رابه طرف مقابل نشان دهید.

 

7. اول سؤال بعد جواب

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

وقتی یک نفر از شما خواستگاری می کند احتمالا از قبل درباره خانواده‌تان کمی تحقیق کرده است. در واقع خواستگار شما و خانواده‌اش، موقعیت‌تان را می‌دانند. اگرهم از قبل چیزی درباره شما ندانند، با ورود بـه خانه‌تان می‌توانند نقاط قوت خانواده شما را درک کنند؛ بنابر این روی دارایی‌هایتان، اصل و نسب و جایگاه‌تان بیش از حد تاکید نکنید. فقط در حد معرفی بگویید و بقیه موارد رابه سؤال پرسیدن او واگذار کنید.

 

8. شکسته‌نفسی نکنید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

جلسه اول، فرصتی برای بیشتر آشنا شدن است؛ بنابر این از خودتان و چارچوب‌هـای زندگیتان بگویید. نمیگوییم فخرفروشی کنید ولی تواضع بیش از اندازه هم بـه خرج ندهید زیرا او شما را نمی‌شناسد و نمی‌فهمد کـه این گفته‌ها ناشی از فروتنی شماست نه عدم موفقیت‌تان در زندگی. بـه اندازه کافی از موفقیت‌ها و برنامه‌هـای آینده‌تان بگویید اما مختصر و کلی. وقت برای صحبت درباره جزئیات زیاد است؛ آن رابه جلسات بعد موکول کنید.

 

9. عروس نشوید

همین‌طور کـه هستید باشید؛ یعنی بـه هیچ عنوان بیش از اندازه آرایش نکنید و دنبال لباس‌هـای خاص و عجیب هم نباشید. درست است كه دوست دارید زیبایی و برازندگی خودرا نشان دهید اما قرار نیست مثل یک عروس آرایش کنید و لباس بپوشید! سادگی این حسن را دارد کـه واقعیت شما را نشان میدهد و علاوه بر این‌ها با سلیقه هیچ‌کس هم ناسازگار نیست و خواستگارتان هر سلیقه‌اي داشته‌ باشد، بـه نظرش شما بی قواره جلوه نخواهید کرد.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

13 نکته مهم در مورد قرار اول

 

10. محل ملاقات را خانواده تعیین کند

اگر در جلسه خواستگاری قرار شد یک دیگر را خارج از خانه هم ملاقات کنید، ترجیحا تعیین محل ملاقات رابه خانواده‌ها بسپارید. در غیر این صورت سعی کنید شما تعیین‌کننده باشید و تا حد ممکن محل این قرار در اطراف خانه شما، محل کار یا دانشگاه‌تان نباشد تا درصورت بـه هم خوردن نامزدی و آشنایی، نگران قضاوت اطرافیان نباشید.

 

11. بـه موبایل جواب ندهید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

در قرار اول یک تصویر کلی از شما در ذهن طرف مقابل خواهد نشست تصویری کـه میتواند تعیین‌کننده باشد. وقتی او در حال صحبت است اگر شما بدلیل جواب دادن بـه گوشی همراه‌تان حرف‌هایش را قطع کنید.

 

گمان می کند شما آدمی هستید کـه نمی توانید بین مسائل مهم و خانوادگی و مسائل جزئی تمایز قائل شوید ودر كل خیلی فرد منضبطی نیستید؛ پس حتی اگر جراح قلب هم هستید تلفن‌تان را دراین جلسه مهم خاموش کنید.

 

12. کودک درونتان را مهار کنید

بعضی از دخترها هستند کـه با دوستانشان با لحنی کودکانه صحبت می کنند ودر واقع این طرز حرف زدن برایشان نوعی شوخی است؛ توصیه میکنیم در نخستین جلسه با خواستگارتان همانند یک خانم جوان کاملا باوقار صحبت کنید و واژه‌اي كودكانه رابه کار نبرید.

 

لازم نیست در همان جلسه اول آن قدر با خواستگارتان خودمانی شوید کـه همانند جمع‌هـای دوستانه‌تان رفتار کنید. البته این بدان معنا هم نیست کـه آن قدر رسمی صحبت کنید کـه طرف مقابل را بترسانید؛ بطوری كه دیگر نتواند حرف‌هایش رابه اسانی با شما مطرح کند.

 

13. مدام سؤال نپرسید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

سؤالاتی چون شما تا بحال چند بار خواستگاری رفته‌اید؟ یا آیا تا بحال شکست عشقی خورده‌اید؟ یا… درست است کـه شما می‌‌خواهید وی را بیشتر بشناسید ولی قرار نیست در همان جلسه اول درباره تمام جزئیات زندگی او بدانید خودتان را جای او بگذارید اگر فرد ناآشنا ناگهان چنین سؤال‌هایي را از شما بپرسد، چه جوابی می دهید؟ پس اجازه دهید در جلسه اول او هم آسان باشد.