پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید 

بعضی از بیماری ها در طول تاریخ بوده اند که برای درمان انها راهی پیدا نشده و باعث شده تا عده زیادی جان خودرا از دست بدهند. آیا میدانستید مهلک ترین و مرگبارترین بیماری که تا کنون جوامع انسانی را در نوردیده چیست؟ یکی از بدترین راه ها برای کاهش جمعیت انسان مرگ در اثر بیماری است.

 

همه ی ساله میلیون‌ها نفر در نتیجه بیماری هایي که در ظاهر غیرقابل توقف بنظر می‌رسند جان شان را از دست می‌دهند. در طول تاریخ بیماری هاي همه ی گیر زیادی وجود داشته که جوامع انسانی را در نوردیده و مرگ و میر بخش عظیمی از جامعه گرفتار را در پی داشته است.

 

در ادامه این مطلب شما رابا مرگبارترین و خوفناک ترین بیماری که در طول تاریخ انسانها را قربانی خود قرار داده آشنا خواهیم کرد.

 

۱۰-طاعون: ۷۵ میلیون مرگ

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

مرگ سیاه یا بلای سیاه نامی است که در گذشته برای بیماری طاعون بکار می رفت و آنرا باید مرگبارترین بیماری همه ی گیر شده در طول تاریخ زندگی بشر دانست. این بیماری در آسیای مرکزی شکل گرفته ودر اواخر سال ۱۳۴۰ اروپا را درنوردید. تعداد کسانی که در طول شیوع این بیماری در سراسر دنیا

 

جان خودرا از دست دادند ۷۵ میلیون نفر برآورد شده است که تنها ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر از این قربانیان از مردم اروپا بودند. در آن زما طاعون بین یک سوم تا دو سوم از جمعیت اروپا رابه کام مرگ فرستاد.

 

۹- فلج اطفال: ۱۰٫۰۰۰ مرگ از سال ۱۹۱۶

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

فلج اطفال یک بیماری عفونی حاد است که از شخصی به شخص دیگر و از طریق بزاق دهان و مدفوع منتقل می‌شود. در زبان لاتین این بیماری را «poliomyelitis» مینامند که در واقع ترکیبی از واژه یونانی «polio » به معنای «خاکستری» و واژه ي «myelon» به معنای «ستون فقرات» و پسوند «itis» به معنای

 

«التهاب و عفونت» است. گرچه ۹۰ درصد موارد ابتلا به بیماری فلج اطفال قابل تشخیص نیست اما افرادی که عامل این بیماری را در بدن خود دارند می‌توانند نشانه هاي خاصی از خود بروز دهند که نشان می‌دهد ویروس فلج اطفال وارد جریان خون آنها شده است.

 

در کمتر از یک درصد موارد ابتلا به ویروس فلج اطفال، این ویروس وارد سیستم اعصاب مرکزی شده و بطور مخصوصاً سلول هاي عصبی حرکتی را از بین میبرد که در ادامه ضعف عضلات و فلج شدن و شل شدن بدن را در پی دارد.

 

۸- آبله: کاهش جمعیت بومیان ایالات امریکا از ۱۲ میلیون به ۲۳۵٫۰۰ نفر

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

آبله یک بیماری واگیردار مختص انسان است که توسط دو ویروس به اسم هاي واریولا مینور و یا واریولان ماژور ایجاد میشود. نوع ماژور بسیار مرگبار بوده و بین ۳۰ تا ۳۵ درصد مبتلایان رابه کام مرگ خواهد فرستاد اما نمونه مینور تاثیرات منفی و مرگبار کمتری داشته و تنها مرگ یک درصد از قربانیان را در پی دارد.

 

یکی از عوارض جانبی طولانی مدت افرادی که به این بیماری مبتلا شده و زنده مانده اند زخم هاي بزرگ در سراسر بدن است. از دیگر عوارض این بیماری میتوان به کوری در نتیجه زخم شدن قرنیه و ناباروری در بازماندگان مرد اشاره کرد.این بیماری در قرن هجدهم باعث مرگ دست کم ۶۰ میلیون نفر در اروپا شده که دراین میان

 

پنج سلطان اروپائی نیز قرار داشتند. بیش از ۳۰ درصد افرادی که به این بیماری دچار شده بودند، از جمله ۸۰ درصد از کودکان زیر ۵ سال، جان خودرا از دست دادند و بیش از یک سوم بازماندگان نیز کور شدند. تا به امروز آبله تنها بیماری واگیری است که بطور کامل ریشه کن شده است.

 

وبا

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

وبا یک بیماری بسیار خطرناک همراه با اسهال شدید است که توسط یک باکتری به اسم باکتریوم ویبریو کولرا ایجاد میشود. انسانها از طریق آشامیدن آب یا غذای آلوده به این بیماری مبتلا می‌شوند. تا مدت زیادی باور بر این بود که عامل این بیماری در بدن انسان قرار دارد اما بعد ها مشخص شد که این باکتری ریشه در آب دارد. این بیماری یکی از بیماری هایي است که به سرعت قربانی رابه کام مرگ می فرستد. یک فرد سالم

 

در عرض یک ساعت میتواند نشانه هاي ابتلا به این بیماری رابا کاهش شدید فشار خون نشان داده ودر صورتی که به سرعت درمان نشود پس از دو یا سه ساعت جان خودرا از دست دهد. طبق معمولً این بیماری از نخستین اسهال آبکی آغاز شده و بعد از ۴ تا ۱۲ ساعت فرد وارد شوک میشود. بعد از ۱۸ ساعت تا چند روز نیز در صورتی که آبرسانی به بدن شکل نگیرد فرد جانش را از دست خواهد داد.

 

۶- ایبولا: ۱۶۰٫۰۰۰ مرگ از سال ۲۰۰۰

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

ویروس ایبولا برای نخستین بار درسال ۱۹۷۶ در سودان و زئیر خودرا نشان داده و به سرعت گسترش یافت. این بیماری منشأ حیوانی داشته و جمعیت گوریل هاي آفریقای مرکزی رابه شدت کاهش داد. گرچه تلاش ها برای نظارت این بیماری در حیوانات بومی آفریقا که ناقل ویروس می باشند بی نتیجه ماند

 

اما مشخص گردید که خفاش میوه خوار عامل و ناقل اصلی این بیماری است. این بیماری همراه با تب و خون ریزی بوده که بسیار مرگبار است و نشانه هاي دیگری مثل استفراغ، اسهال شدید، درد در تمام بدن و بی‌حالی ودر مواردی نیز خون ریزی داخلی و خارجی نیز دارد. احتمال مرگ درصورت ابتلا به این بیماری بسیار بالا و بین ۸۰ تا ۹۰ درصد است و فرد پس از مدتی به علت افزایش غیرقابل تحمل فشار خون یا از کار افتادن ارگان هاي بدن جان خودرا از دست خواهد داد.

 

۵- مالاریا: ۲٫۷ میلیون مرگ در هر سال، ۲٫۸۰۰ کودک در هرروز

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

مالاریا یک بیماری واگیر است که توسط یک پارازیت تک سلولی ایجاد شده و توسط پشه منتقل میشود. این بیماری در مناطق استوایی مثل بخش هایي از آمریکای جنوبی، آسیا و آفریقا رایج است. همه ی ساله این بیماری ۵۱۵ میلیون نفر مبتلا کرده ودر این بین از یک تا سه میلیون نفر که بیشتر انها کودکان

 

ساکن آفریقای اطراف صحرا هستند جان خودرا از دست می‌دهند. مالاریا طبق معمولً با فقر تماس مستقیمی داشته و خود نیز یکی از عوامل فقر است ودر تعداد زیادی از کشورها نیز مانع توسعه میشود. این بیماری بسیار مرگبار بوده و هنوز هیچ واکسنی برای آن ساخته نشده است و برای پیشگیري از ابتلا به این بیماری باید داروهایی رابه طور روزانه و مرتب مصرف کرد تا خطر ابتلا به مالاریا را کاهش داد.

 

۴- طاعون خیارکی: مرگ یک سوم مردم اروپا «۲۵۰ میلیون نفر»

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

طاعون خیارکی بیماری است که توسط جوندگان و کک ها به انسان منتقل می شد. وقتی که فرد توسط کک گزیده می شد که خود از طریق گزیدن یک جونده مثل موش ناقل این بیماری شده بود به این بیماری مبتلا می شد. در کل این بیماری از طریق کک هایي که جوندگان و انسانها را نیش می زدند منتقل می شد.

 

باکتری عامل این بیماری در بدن کک تکثیر شده و فضای معده وی را به کلی اشغال میکند در انتها باعث مرگ آن به علت گرسنگی میشود. این موضوع باعث می‌شود که کک حریصانه یک میزبان که می‌تواند انسان یا یک جونده باشد را نیش زده و تلاش بی نتیجه اي را برای فرو نشاندن گرسنگی خود انجام میدهد.

 

سپس خونی که ازبدن میزبان مکیده و با باکتری آغشته شده است را روی زخم استفراغ میکند. بدین ترتیب باکتری طاعون خیارکی میزبان جدیدی بدست می آورد و کک در اثر گرسنگی می میرد. این بیماری طبق معمولً با شیوع بیماری هاي دیگر یا افزایش تعداد جونده ها و کک ها در نتیجه آلودگی و مراعات نکردن بهداشت شدت شیوع بیشتری پیدا می‌کند.

 

۳- آنفلوانزا اسپانیایی: بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون مرگ درسال ۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

شیوع آنفلوانزا درسال ۱۹۱۸ یک نوع آنفلوانزای بسیار قوی و کشنده بود که به آنفلوانزای اسپانیایی سرشناس شد. بیشتر قربانیان این بیماری کودکان و نوجوانان سالم بودند، درست برخلاف دیگر انواع آنفلوانزا که طبق معمولً افراد جوان و بزرگسال و افراد دارای ضعف جسمانی را قربانی میکند.

 

این اپیدمی تا سال ۱۹۱۹ نیز ادامه داشت و به شمالگان و دیگر جزایر دوردست اقیانوس آرام نیز راه یافت. در حالیکه برآوردهای قدیمی تعداد قربانیان این همه ی گیری را ۴۰ تا ۵۰ میلیون برآورد کرده بود مطالعات اخیر تعداد قربانیان را بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر تخمین زده است.

 

این میزان مرگ و میر به علت گسترش شیوع این نوع از آنفلوانزا و ابتلای بیش از ۵۰ درصد مردم به آن و عوارض جانبی بسیار شدیدی دانست. بین ۲ تا ۲۰ درصد از کسانی که به این بیماری مبتلا میشدند جان‌شان را از دست می دادند در حالی‌که مرگبار بودن نوع معمولی آنفلوانزا تنها یک دهم درصد است. در بعضی از روستاهای بومی دوردست گزارش هایي مبنی بر مرگ صد درصد مبتلایان نیز گزارش شده است.

 

۲- آنفلوانزا: سالانه ۳۶٫۰۰۰ مرگ

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

آنفلوانزای مرغی یک بیماری واگیر در پرندگان و پستانداران است که توسط یک ویروس ایجاد میشود. در انسان رایج ترین نشانه هاي ابتلا به این بیماری حاوی تب، خشکی گلو، درد عضلانی، سر درد شدید، سرفه کردن، ضعف و بی قراری است. در بعضی از موارد این بیماری باعث ذات الریه نیز میشود

 

که میتواند مرگبار نیز باشد به خصوص در نوزادان و کهنسالان. بعضی اوقات این بیماری رابا سرماخوردگی معمولی اشتباه می‌گیرند اما این بیماری بسیار خطرناک بوده و ویروس هاي گوناگونی در ایجاد آن نقش دارند.گرچه طبق معمولً دل پیچه و حالت تهوع دراین بیماری در کودکان دیده میشود اما این نشانه ها در روده ها و معده شکل گرفته

 

و به آنفلوانزای معده اي یا ۲۴ ساعته مربوط میشوند. آنفلوانزا در پستانداران از طریق سرفه و عطسه به دیگران منتقل می‌شود اما از طریق بزاق، ترشحات بینی، مدفوع و خون نیز قابل سرایت است. همینطور درصورت تماس داشتن با مایعات بدن افراد مبتلا و یا سطوح آلوده امکان ابتلا به این بیماری افزایش پیدا می‌کند.

 

۱-ایدز: ۲۵ میلیون نفر از سال ۱۹۸۱

با هولناک ترین بیماری های کشنده تاریخ آشنا شوید

سندروم نقص سیستم ایمنی اکتسابی که به اختصار به آن ایدز گفته میشود بیماری خاصی است که سیستم ایمنی بدن انسان را نشانه میگیرد. عامل این بیماری در گونه هاي حیوانی دیگر اسامی دیگری دارد اما ویروس مبتلا کننده انسان به بیماری ایدز، اچ آی وی نامیده میشود.

 

در مراحل آخر ابتلا به این بیماری شخص در مقابل عفونت ها و تومورها بسیار بی دفاع میشود. گرچه در حال حاضر داروهایی برای کاهش سرعت پیشرفت و توسعه این ویروس ساخته شده اما هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. این ویروس از طریق تماس مستقیم مخاطی یا از طریق تماس با خون با مایعات بدنی شخصی که این ویروس را در بدن خود دارد منتقل می‌شود.

 

بدین ترتیب مایعات بدنی مثل خون، منی، مایعات دستگاه تناسلی زن و شیر مادر میتوانند حاوی این ویروس باشند. انتقال این بیماری از طریق داشتن رابطه جنسی، انتقال خون، سرنگ هاي آلوده، از طریق مادر به فرزند در زمان بارداری، در هنگام وضع حمل و شیردهی انجام می‌گیرد.

 

این ویروس به عقیده تعداد زیادی از محققان از کشور های آفریقایی اطراف صحرا نشأت گرفته ودر حال حاضر بیش از ۳۸ میلیون نفر در دنیا حامل این ویروس هستند.